Kosatce - výsadba a péče na otevřeném poli

Mnoho pěstitelů dává přednost pěstování kosatců na záhonech. A to není překvapující, protože symbolizují radost. Podle legendy, když Prometheus dal lidem oheň, samotná příroda se radovala, na obloze se dokonce objevila duha. Bylo to vidět celý den a ráno, když se lidé probudili, byly na jeho místě nalezeny kosatce. Nyní mohou tyto květiny zdobit jakoukoli oblast. Chcete-li to udělat, musíte vědět, jak pěstovat a ošetřovat duhovky.

Kosatce: výsadba a péče na otevřeném poli

Jak, kdy a kde zasadit kosatce? Toto je jedno z nejzajímavějších témat pro vášnivé letní obyvatele, kteří jsou zvyklí vidět své stránky krásné a dobře upravené. Po výsadbě tyto rostliny nemají rádi chlad, takže mladé sazenice by měly mít čas, aby se před nástupem mrazu zesílily. Jsou destruktivně ovlivňovány teplotami -10 ° C a nižšími.

Kosatce

Během výsadby musíte také vzít v úvahu následující faktory:

 1. Rostliny se nejlépe vysazují ráno.
 2. Venku by měly být teplé dny.
 3. Je bezpodmínečně nutné vyloučit průvan a vítr.

Vysoké odrůdy kosatců jsou vysazeny ve vzdálenosti asi 70 cm a trpasličí nejméně 30 cm.

Protože vousaté duhovky nemají rádi stojatou vodu, musí být umístěny do odvodněné půdy. Pokud to není možné, jsou květiny vysazeny v malých nadmořských výškách, ze kterých dobře stéká voda. Místo by mělo být dobře osvětlené, rostliny ve stínu nekvetou dobře. Je však povoleno, aby odpoledne byly květiny v částečném stínu.

Důležité! Před výsadbou je nutné půdu dobře odplevelit a vyčistit oblast plevelů.

Někteří pěstitelé také třídí půdu malými buňkami. Můžete jednoduše použít herbicidy Lontrel nebo Lintour, které úspěšně ničí plevele. Po jejich použití zbývá jen shromáždit kořeny plevelů.

Zpracování Lontrel

Připravte půdu nejméně za 3 týdny. I když jsou květy duhovky vybíravé, ale pokud mluvíme o vynikajících druzích rostlin, je lepší připravit si půdu sami. Výživná půda dá vašim rostlinám příležitost k rozkvětu.

K přípravě užitečné půdy budete potřebovat:

 • kompost;
 • zahradní pozemek;
 • fosfor-draselná hnojiva;
 • dřevěný popel nebo dolomitová mouka, které se používají k deoxidaci půdy.

Pokud je půda hlína, musí se do ní přidat písek a naopak, pokud je písčitá, přidá se do ní hlína. Pro účely dezinfekce musí být půda ošetřena přípravkem Baikal nebo Fitosporin-M.

Výsadba kosatců v létě

Léto je ideálním obdobím pro přesazování rostlin, protože během tohoto období se právě objevují nové oddenky a jejich aktivní růst začne přibližně 2 týdny po přesazení.

Než se objeví květní pupen, samci budou mít čas zakořenit se.

Výsadba kosatců na podzim

Na podzim se dobře rozmnožují vzorky, ve kterých je pupen již položen a jeho délka dosáhla 6 cm a jeho průměr je 3 cm. V tomto okamžiku by měl mít kořenový systém duhovek dobře tvarovaný kořenový systém a při delších deštích nezačínejte, pak do příštího roku rostlina zesílí a dá vynikající květiny ...

Důležité! Kohoutky je nutné vysazovat na podzim nejpozději v poslední září.

Výsadba kosatců na jaře

Jarní výsadba kosatců začíná na konci března a trvá až do května včetně.Vše záleží na klimatických podmínkách.

Před výsadbou musíte oddenek dobře prohlédnout. Je nutné vyříznout poškozená a shnilá místa a také dezinfikovat kořeny v roztoku manganistanu draselného a ošetřit je růstovým stimulantem, například jsou vhodné Ecogel nebo Zircon.

Pokud jsou klíčky zakoupeny na trhu, je třeba je po určitou dobu uchovávat v dezinfekčním prostředku, protože kdo ví, za jakých podmínek byly skladovány.

Výsadba cibulovitých kosatců

Cibulovité druhy musí být vysazeny koncem léta nebo začátkem září, aby před prvním mrazem stihly zakořenit a zesílit. V jižních oblastech lze výsadbu provádět v říjnu.

Výsadba cibulek

Pokud je třeba na jaře zasadit cibule, musíte simulovat studený snímek, pak se letos budete moci těšit na květy, které se objevily. Za tímto účelem jsou žárovky v kontejneru nebo v květináči umístěny na balkon nebo v chladničce. Musíte se jen ujistit, že výhonky směřují přímo nahoru. Sazenice se vysazují do země již v dubnu nebo květnu.

Proces výsadby krok za krokem

Chcete-li pěstovat rostliny z cibule, musíte si přečíst informace o výsadbě a péči o kosatce. Chcete-li to provést, dodržujte následující doporučení:

 1. Musíte si vybrat správné místo pro přistání.
 2. Připravte půdu a vyražte otvory.
 3. Hloubka výsadbového otvoru by neměla přesáhnout 8 cm, mezi cibulkami je zachována stejná vzdálenost.
 4. Sazební materiál je položen na dno díry a trochu přitlačen a poté posypán půdou.
 5. Po výsadbě jsou rostliny napojeny.
 6. V poslední fázi je půda mulčována rašelinou.

Pěstování kosatců ze semen

Ze semen můžete pěstovat kohoutky jak v září, tak v březnu. Pokud však jsou mrazy pozdě, pak než se objeví, klíčky budou mít čas se objevit a jednoduše zamrznou.

Nejlepší čas na semena je v únoru. K tomu jsou zabaleny do vlhkého hadříku a umístěny do nádoby s víkem pod mrazákem. Semena se tam skladují po dobu 30 dnů při teplotě asi 3 ° C.

Důležité! V březnu je nádoba naplněna zeminou a vysazená semena jsou umístěna na teplém místě. Když se klíčky objeví, jsou vybaveny dalším osvětlením.

Jak se starat o duhovky na zahradě

Samci jsou vybíravé rostliny. Péče o ně je proto velmi jednoduchá.

Prořezávání listů

Hlavní věcí je pravidelně vytrhávat plevel. To musí být provedeno ručně, protože u mužů je kořenový systém blízko povrchu a může se poškodit. Navzdory tomu musíte půdu občas opatrně uvolnit - to je nutné pro lepší cirkulaci vzduchu.

Suché květiny, které spadly na zem, je třeba pravidelně sbírat, protože přitahují škůdce. Měli byste také zajistit správné zalévání, krmení a ošetřovat rostliny škůdci a chorobami.

Pozornost! Pokud neplánujete zasadit kohoutky, je třeba je po odkvětu odříznout a ponechat listy dlouhé 2,5 cm.

Režim zavlažování

Dokud se poupata nevytvoří a nerozkvetou, je třeba je zalévat dvakrát týdně. Dále je celé léto zalévána půda, pouze když je úplně suchá, pokud nemluvíme o sibiřských a bažinatých odrůdách. Tyto rostliny milují vlhkost.

Důležité! Je nutné zvolit místo výsadby s ohledem na to, že se podzemní voda nepřibližuje kořenovému systému rostliny. Kosatce je netolerují dobře.

Po skončení období květu by kosatce měly dočasně zůstat v suché půdě.

Jak na jaře krmit kosatce pro svěží kvetení na zahradě

První jarní hnojení dusíkem se provádí, když se sníh úplně roztaje a Země vyschne. K tomu dochází v závislosti na klimatických podmínkách od konce února do poloviny dubna.

Druhé krmení se provádí, když duhovkám začnou růst pupeny. Během tohoto období potřebují krmení fosforem a draslíkem. Obě tyto živiny se nacházejí v přípravku Agrofosk.

Fosfor se také nachází v produktech z kostní moučky. Taková látka se však z povrchu stěží vstřebává, takže kolem duhovek musíte udělat malé rýhy a naplnit je tímto hnojivem.

Pozornost! Pokud mluvíme o kyselé půdě, superfosfát ji může jen posílit, proto je pro tuto půdu lepší použít fosfátovou horninu.

Hnojení draslíkem se provádí pomocí hnojiv, jako je sylvinit, popel z pece a síran draselný.

Síran draselný a sylvinit se zavádějí do půdy rychlostí jeden a půl lžíce na 1 m². Popel je rozptýlen po rostlině v množství 3 polévkové lžíce na keř.

Během období květu potřebují muži hnojení draslíkem a fosforem. Je nutné aplikovat obvazy pouze v tekuté formě, jinak mohou kořeny trpět popáleninami.

Hnojiva

Příprava na zimu

Aby květiny dobře snášely zimu, je třeba se o ně řádně starat i od okamžiku výsadby:

 • Rostliny jsou vysazeny na kopci, takže v zimě poblíž nich není stojatá voda.
 • Po skončení období květu by měly být cibule v suché půdě a dobře suché.
 • Je nutné je vykopat pouze tehdy, když jsou všechny listy rostliny suché. Cibule jsou umístěny v lepenkové krabici, každá jednotlivě zabalená do látky a posypaná rašelinou. Krabice je umístěna na balkóně nebo na jiném chladném místě.
 • Cibule můžete nechat na zimu v zemi, ale zakryjte je suchými listy, abyste je ochránili před mrazem.

Kdy znovu nasadit duhovky po odkvětu

Kdy se mohou kosatce množit po odkvětu? Tato otázka je zajímavá pro mnoho zahradníků. Jakmile muži vybledli a na jejich kořenech se vytvořila mladá spojení, ale pupeny se ještě neobjevily, jsou již připraveny k transplantaci. Jednoleté výhonky lze přesazovat, když dosáhnou 3 cm. U mladých kořenů musíte být co nejopatrnější, protože jsou velmi křehké.

Pozornost! Pokud tento okamžik zmeškáte, budete si muset počkat do konce srpna nebo do začátku září.

Jak správně vysazovat duhovky

Když je již známo, že pěstujete kosatce, nyní je nutné se seznámit se základními pravidly reprodukce:

 1. Musíte rozdělit keř vidlemi. Po vykopání jsou zbytky Země odstraněny z kořenů.
 2. Suché listy se odstraní a kořeny se odříznou, přičemž zůstane asi 10 cm. Listy se také odříznou. Mělo by zůstat jen 15 cm.
 3. Mateřský keř je rozdělen na části a slabá vrstva je ponořena do roztoku manganistanu draselného.
 4. Místo řezu je ošetřeno aktivním uhlím s přídavkem síry.
 5. Poté, co kořeny trochu vyschnou na slunci, jsou ošetřeny růstovým stimulantem.
 6. Poté jsou výhonky zasazeny do země obvyklým způsobem.

Nemoci duhovky

Nejčastěji jsou betty náchylné k:

 • Bakteriální hniloba. Původci tohoto onemocnění přezimují v půdě nebo na rostlinných zbytcích. Bakteriální hniloba se objeví, když se sníh roztaví nebo po odkvětu. Důvodem vzniku je přebytek dusíku v půdě, hustá výsadba a vlhkost. Nejprve je základna listů měkká a poté celý list zežloutne a vyschne. Ve druhé fázi bakteriální hniloba ovlivňuje celý ventilátor a proniká do kořene. Vytvoří se velmi nepříjemný zápach. Mnoho pěstitelů dává přednost rostlině zničit, než zahájit dlouhou a ne vždy úspěšnou léčbu. Existují však případy, kdy bylo antibiotikum Doxycyklin aplikováno na problémové oblasti a rostlina oživena.

Bakteriální hniloba

 • Fusarium. Příčinou je příliš mnoho vlhkosti. Nejprve se na listech objevují šedé skvrny, pak oddenky hnijí a vysychají. Abyste se vyhnuli infekci, musíte dodržovat pravidla péče o muže a vyhnout se mechanickému poškození. Ovlivněná rostlina je odstraněna a místo, kde rostla, je ošetřeno oxychloridem měďnatým. Pro zbytek rostlin se používají Vitaros nebo Topsin-M.
 • Leaf spot. Husté výsadby, vysoká vlhkost a nedostatek fosforu vedou k této nemoci.Onemocnění se projevuje hlavně ve druhé polovině června až do konce července. V boji proti listovým skvrnám se používají drogy jako Strobi nebo Ordan.

Proč kosatce nekvetou

Pokud je o duhovky nesprávně postaráno, pak nemusí kvést. Proč tedy kosatce nekvetou? Má to několik důvodů. Mezi hlavní patří:

 • Nesprávné uložení.
 • Nedostatek místa. Po 5 letech rostliny rostou natolik, že musí být vysazeny.
 • Nedostatek světla - v tomto případě se transplantace kosatců stává nutností.
 • Nedostatek kontroly škůdců.
 • Špatná půda, která není pro tyto druhy vůbec vhodná.
 • Nedodržení pravidel zimování.

Pozornost! Nyní, když je vše známo o přesazování kosatců na jiné místo v létě, stejně jako o zvláštnostech jejich péče a kultivace, zbývá jen získat výhonky těchto vynikajících rostlin a užít si jejich kvetení ve vašem venkovském domě.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada