Květy ifeionu - výsadba a péče na otevřeném poli

Ne každý zahradník sní o velkých keřích a existuje mnoho lidí, kteří dávají přednost krátkým rostlinám s krásným přetrvávajícím kvetením. Jihoamerický Ifeion je divoce kvetoucí tropická rostlina, která může prospívat venku v jižních zeměpisných šířkách Ruska. V oblastech s drsným podnebím ji lze snadno pěstovat jako pokojovou rostlinu a lze ji obdivovat několik měsíců po sobě.

Druhy a odrůdy ifaeonu

Ifeion je malá květina, jen asi 20 cm vysoká. Jeho zelenou část lze přirovnat k listnaté trávě, protože nemá žádné výhonky, listy rostou přímo z cibulí. Když si to otřete, uslyšíte lehkou cibulovou vůni. Rostlina miluje vlhkost, za přírodních podmínek roste ve vlhkém teplém podnebí, kde vzduch a půda nevysušují. Botanika klasifikuje Ifeion jako člena rodiny Liliaceae.

Zajímavý. Okvětní lístky šesticípého květenství mohou být buď špičaté, nebo zaoblené.

Chovatelé vyšlechtili několik odrůd ifeion, lišících se barvou pupenů a sytostí tónu.

Ipheion Jessie

Jessie je známá svými tmavě modrými lístky. Mnoho lidí to srovnává s alpským modrým zvonem - tak má květ jessie ifheon popis bohatého stínu. Jeho listy, stejně jako u jiných odrůd, vyčnívají přímo z cibule a tvoří růžici. Tato odrůda se často používá pro design krajiny, zdobí svahy kopců a kopců a napodobuje tok horského potoka. Jesse může dosáhnout výšky 15 až 20 cm.

Ifeion jednokvětý (ipheion uniflorum)

Ifeion Uniflorum má jednu květinu na jednom stopce, pro kterou dostal své jméno. Květenství připomíná velkou šesticípou Davidovu hvězdu, která dosahuje průměru 3 cm. Květina má velmi ráda slunné trávníky. Trvalý vítr negativně ovlivňuje zdraví rostliny, proto aktivně roste v klidných oblastech.

Uniflorum během kvetení

Ifeion jednokvětý je druh Liliaceae, který je zase rozdělen do několika odrůd:

 • ipheion jessie - tmavě modrá během kvetení;
 • Wisley Blue - světle modrá s přechodovým přepadem z modré na bílou;
 • Album Ifeion kvete bílými květy se sotva znatelným narůžovělým odstínem;
 • Bílá hvězda - má nejostřejší okvětní lístky všech odrůd, kvete sněhově bílými květy;
 • Charlotte Bishop - má růžovou barvu pupenů, které jsou dvakrát menší než u jiných odrůd - pouze 1,5 cm v průměru.

Vlastnosti pěstování na otevřeném poli

Pro venkovní pěstování je nejvhodnější tropický jessie ifeon. I když stejně jako jiné druhy neví, jak sám zimovat v Rusku. I mírný pokles teploty pod nulu může žárovku zabít. Vzhledem k tomu, že tato rostlina je vytrvalá, může zimovat pouze chráněná před mrazem.

Existují dva účinné způsoby, jak udržet žárovky studené:

 1. Poté, co rostlina rozkvetla a prošla do spícího období, jsou cibule spolu s půdou, ve které rostly, umístěny do květináče a ponechány v chladné místnosti až do března. Jednou týdně by se u vyhrabaných cibulí měla zkontrolovat suchá půda a v případě potřeby by se měla navlhčit, ale ne hojně.
 2. Když je velké množství ifeionu zaseto na otevřeném terénu a je příliš pracné ho na zimování vyhrabat, můžete cibule nechat na zimu venku, ale vrchní vrstva půdy by měla být pokryta 10 centimetrovou vrstvou mulče z posekané trávy, spadaného listí nebo smrkových větví. Kromě toho můžete použít krycí materiál. Po silném sněžení nelze oblasti, kde roste ifeion, očistit od sněhu.

Zimující cibule pod slámou

Vzhledem k tomu, že všechny odrůdy rostlin, včetně Jesseho Ifeion, jsou vlhkomilné a termofilní, musíte neustále sledovat stav půdy. Nesmí se nechat vyschnout, zejména během období květu. Oblast, kde tyto květiny rostou, by měla být slunečná, větraná, ale bez průvanů. Pokud má pozemek trvalou větrnou stranu, měly by být rostliny na této straně chráněny velkým keřem, plotem nebo jinou konstrukcí.

Dodatečné informace. Je nutné prohloubit cibule o 5 cm do země, ale není nutné udržovat mezi nimi vzdálenost 10 cm doporučenou některými pěstiteli, pokud chcete získat hustý keř s velkým shlukem květin.

Transplantace ifeionu

Pokud výsadba a péče o ně na otevřeném poli nepředstavuje žádné zvláštní obtíže, vyžaduje dodržování základního pravidla transplantace. Během kvetení je nežádoucí dotýkat se rostliny. Je ve fázi aktivního růstu a cibule vytvářejí děti, které se později stanou dospělými a samostatnými rostlinami. Proto je lepší přesadit květinu po vyblednutí, zbavit se listů a připravit se na zimování.

Prořezávání Ifeion odchází

Není těžké se o květinu starat, nevyžaduje roční tvarování keře a pravidelné prořezávání listů. Pokud se však během období aktivního růstu začaly v zeleném víčku listů objevovat žluté nebo suché vzorky, měly by být zlikvidovány, aby se případná infekce nepřenášela na zdravé listy.

Choroby a škůdci Ifeion

Hlavním problémem rostlin tohoto druhu je zamokření půdy, což může vést k hnilobě cibulí a smrti rostliny. Při sebemenším náznaku stojaté vody v oblasti, kde je květina zasazena, by měla být frekvence a hojnost zalévání výrazně snížena a do příští sezóny by mělo být vybráno vyvýšenější místo pro přesazování květiny. Kromě toho je vhodné do nové půdy přidat do půdy piliny nebo posekanou trávu smíchanou se zemí, na dno každého otvoru vyplnit drenáž ze štěrku, drceného kamene nebo keramzitu.

Hustě obydlený květinový záhon

Při husté kolonizaci rostlin existuje nebezpečí přilákání mšic, které mají velmi rádi hustě rostoucí zeleň. Chcete-li zbavit krásnou květinu tohoto škůdce, musíte každoročně vyhodnotit hustotu listů a v případě potřeby vysadit výsadbu. Pokud mšice již začala, před výsadbou keřů musí být listy ošetřeny vodným roztokem amoniaku nebo jemným mýdlovým roztokem.

Jak pěstovat ifeion doma

Doma si můžete vypěstovat jakoukoli odrůdu výběrem tvaru okvětních lístků, které se vám nejvíce líbí, a jejich odstínu.

Důležité! Je také nutné zasadit cibule během období spánku, stejně jako pro pěstování na otevřeném poli.

Půda musí být lehká, aby mohl proudit kyslík k cibulkám. Do složení půdy lze přidat malé množství písku nebo speciální univerzální směsi půdy pro pokojové rostliny.

Probuzený po odpočinku

Nezapomeňte zakrýt dno nádoby odtokem, pod nádobu vložte hluboký podnos, do kterého odtéká přebytečná vlhkost, čímž rostlinku ochráníte před stojatou vodou.

Při výběru místa k usazení hrnců s barevnými hvězdami, které v nich rostou, nezapomeňte, že se jedná o tropickou rostlinu a potřebuje hodně světla. Můžete je umístit přímo na parapety, aniž byste se obávali, že přímé paprsky mohou spálit zeleň.Je-li však léto tam, kde roste ifeion, příliš horké a listy květu čas od času vyschnou, je lepší ho nedávat na východní stranu.

Rostlina miluje vlhký vzduch, takže je důležité pamatovat na každodenní postřikování listoví. V případech, kdy je květina umístěna na parapetu na slunné straně bytu, se postřik nejlépe provádí ve večerních hodinách, aby se zabránilo působení čočky na mokré listy a aby nedošlo k spálení sluncem.

Zajímavý. Pokud do jednoho širokého květináče zasadíte několik cibulí různých odrůd, získáte pestrobarevnou fontánu Davidových hvězd, která vás pozitivem rozveselí několik měsíců po sobě.

Ifeion rostoucí doma, stejně jako jeho pouliční příbuzní, musí odejít do důchodu.

Různé barvy v květináči

V tuto chvíli musí být splněny určité podmínky:

 • odstranit všechny sušené a odumřelé listy a nositele květin;
 • uvolněte půdu a nechte žárovku dýchat;
 • umístěte hrnec se spací žárovkou do temné chladné místnosti po celou dobu spánku;
 • podle potřeby postříkejte půdu vodou, aby nedošlo k vyschnutí - sušená cibule nevyklíčí v nové sezóně po spánku;
 • po skončení zimování se hrnec vrátí na teplý slunečný parapet, napojí se, oplodní, univerzální pro všechny kvetoucí pokojové rostliny a čeká na výhonky.

Metody chovu ifeion

Existují dva způsoby, jak získat nové rostliny:

 • dceřiné žárovky;
 • semena.

Šíření dceřinými cibulkami lze provést transplantací, která je pro rostlinu nezbytná jednou za tři roky. Za tímto účelem jsou děti během období spánku odděleny od žárovky pro dospělé a přesídleny do lehké půdy s velkým množstvím mulče nebo humusu. S nástupem nové sezóny aktivního růstu se objeví mladá rostlina, která bude schopna kvést až příští rok.

Získání nových ifaeonů ze semen není nijak zvlášť obtížné:

 • semena se sklízejí po zrání;
 • ochladí se na několik dní v chladničce při teplotě + 5 ° C;
 • secí materiál je zaset na úrodnou vlhkou půdní vrstvu;
 • pokryté fólií nebo sklem, napodobující skleník;
 • jednou denně, větrané a stříkané z rozprašovací lahve;
 • klíčky se třemi až čtyřmi listy jsou připraveny k vychystávání.

Dodatečné informace. Rostliny získané ze semen poprvé zakvitnou až po třech letech.

Nízký, ale velmi jasný ifheon jakéhokoli druhu vyzdobí zahradní pozemek nebo okenní parapet a díky smaragdovým listům dodá svůdnou zeleň. Květinové barvy, které jsou bohaté na okvětní lístky, vás rozveselí po celou dobu kvetení, která trvá až tři měsíce.

Video

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada