Hortenzie modrá nebo modrá - výsadba a péče na otevřeném poli

Hortenzie jako zahradní keř si z roku na rok získává stále větší oblibu. V moskevském regionu na soukromém území najdete mléčné květenství, méně často panicles jiného odstínu. Modrá hortenzie není výsledkem výběru, ale podmínek péče o rostlinu. Ale ne všechny jeho odrůdy jsou schopné změnit barvu.

Hortenzie modrá nebo modrá

Hortenzie paniculate modrá nebo bílá získala popularitu díky svému dlouhému kvetení. Květinu proto mnozí nazývají „věčné léto“. Modrá barva je často dána zahradním hortenkám velkolistým.

Modrá hortenzie

Původ a vzhled rostlin

Nejstarší informace o rostlině se datují před 40-70 miliony let, domovinou hortenzie je Severní Amerika. V Asii se objevila mnohem později, asi před 25 miliony let. Květina byla do Evropy přivezena až v 18. století, první druh je stromový.

Není těžké tuto rostlinu rozpoznat: výška je až 1 m, na stonku jsou velké listy ve tvaru srdce jednotné zelené barvy. Na konci se na polokouli spojily velké květenství o velikosti až 25 cm, kvetení pokračuje od poloviny června až do příchodu prvního mrazu, po kterém vegetativní část odumře.

Popisy kvetení rostlin

Pokud se podíváte pozorně, každé květenství je sbírka malých prvků, které vypadají jako nádoba na tekutinu. Pro tuto rostlinu dostal své jméno. V překladu z latiny to znamená „nádoba s vodou“. Ve střední části dozrává do konce sezóny krabička se semeny. Na okraji jsou květy sterilní.

Vzhled květiny závisí na odrůdě. Panicle hortenzie má širokou základnu a kuželovitý tvar až do délky 25 cm. Prvky květenství jsou každý do 30 mm, skládají se ze čtyř okvětních lístků, jsou sterilní.

Pro vaši informaci! Hortenzie zahradní je vytrvalá rostlina s maximální výškou 2 m. Okvětní lístky mohou být fialové, modré nebo bílé. Kvete od srpna do listopadu.

Stromovitá odrůda se liší výškou, dosahuje až 3 m. Rostlina má oválné listy dlouhé asi 20 cm, laty sestávají z malých květů. Stonky je třeba každoročně stříhat. Modrá hortenzie se v zahradě nenachází, tento druh nelze obarvit.

Hortenzie velkolistá

Druhy a odrůdy

Kromě příslušnosti k rostlinným druhům má každý několik odrůd. Liší se nejen vzhledem, ale také stupněm vrtošivosti, požadavky na obsah.

Minnie Penny

Tato odrůda, stejně jako princ, patří k zahradním druhům. K dispozici je velkolistá modrá a růžová hortenzie. Rostlina dobře snáší částečný odstín, je kompaktní. Výška výhonků dosahuje 80 cm, odrůda je odolná proti napadení houbami.

Ramars

Říkají tomu také Laguna. Bush miluje vysokou vlhkost, vyžaduje postřik. Dobře snáší částečný odstín, patří k vícebarevným odrůdám.

Poznámka! V závislosti na kyselosti půdy mohou být květy modré, světle modré nebo fialové.

Svoboda

Tato odrůda preferuje stín. Listy jsou tmavě zelené barvy, květenství nepřesahuje průměr 15 cm. Zvláštností odrůdy je změna barvy v jedné sezóně: ​​na začátku léta květenství získá růžový odstín, poté se změní na modrou.

Compeito

Květy této odrůdy se vyznačují lila-modrou barvou na obvodu a bílou uprostřed. Byla zahájena v roce 2007 v Japonsku. Tento druh také miluje vlhkost, proto se doporučuje zavlažovat keře. Výhonek obsahuje mnoho malých květů až do velikosti 5 cm.

Nikko Blue

Tato odrůda patří do hortenzie velkolisté. Maximální výška keře je 1,5 m. Listy jsou podlouhlé, zoubkované.

Zelení rostou rychle, modrá hortenzie získává odstín květin v závislosti na kyselosti půdy: při nízké hodnotě - bledě modrá, vysoko - modrá.

Výkon

Tato možnost se týká chameleonů: začíná sezónu růžovou, poté se změní na modrou. Je to remontantní odrůda, díky které je možné znovu kvést za rok. Odkazuje na mrazuvzdorné odrůdy. Pokud se očekává časné kvetení, potřebuje úkryt.

Důležité! Rostlina je nenáročná, může růst jak na slunci, tak ve stínu.

Výkon hortenzie

Jomari

Květy této odrůdy jsou velké, dvojité. Výška keře dosahuje 90 cm, což ho charakterizuje jako miniaturní. Listy jsou velké, podlouhlé. Kvetení začíná na výhoncích druhého roku růstu.

Jak si doma vyrobit hortenzie modrou

Jak se starat o modrou hortenzii na zahradě, aby vás potěšila pravidelným kvetením? Je důležité dodržovat jednoduchá pravidla. Dodržování doporučení pro péči vám také umožní změnit barvu z bílé na modrou nebo její odstíny.

První fází je správné vysazení rostliny do země. Keř můžete vysadit na jaře nebo na podzim, což nemá zásadní význam. Pokud to uděláte po zimě, pak až když se sníh roztaje a půda se trochu zahřeje.

Důležité! Vápenná půda je pro rostlinu kategoricky nevhodná. Kyselost půdy by neměla překročit 5.

Režim zavlažování

Hortenzie modrá ve většině případů vyžaduje pravidelné hojné zalévání. Kromě toho je také podporováno zavlažování zeleně. Abyste zajistili optimální parametr vlhkosti, musíte zvolit správný podklad. Nejlepší je zvolit směs písku, rašeliny, humusu a shnilých listů v poměru 1: 1: 2: 2.

Hortenzie je modrá, výsadba a péče na otevřeném poli zahrnuje zalévání 1-2krát týdně. Když zeleň vadne, stačí přivést vodu pod keř a ta ožije. V létě se režim zavlažování zvyšuje až třikrát týdně. Zavlažování 1 keře vyžaduje asi 20 litrů vody.

Minerální přísada

První dva roky keř nepotřebuje další výživu, protože je zpočátku zasazen do připravené půdy.

Krmení rostlin by mělo být během aktivního období prováděno až třikrát. První fáze - po probuzení, druhá - před pučením, přibližně v květnu. Již potřetí se hortenzie modrá krmí na konci sezóny (v srpnu až září). Po vytvoření pupenů je hnojivo znovu zavedeno.

Další jídlo

První kultivační médium by mělo obsahovat dusík, fosfor a draslík. Hnojení druhého stupně by mělo sestávat z:

  • superfosfát 2 díly;
  • 1,5 dílu močoviny;
  • sulfid draselný.

Třetí vrchní obvaz může být založen na hnoji nebo kuřecím trusu. Rostlina má také ráda kyselinu mléčnou, takže do půdy lze přidat syrovátku, kefír, jogurt.

Poznámka! Hortenzie je kalcefobní rostlina, proto by hnojivo nemělo tuto makroživinu obsahovat.

Pokud přidáte nadměrné množství vrchního obvazu, pak hojné kvetení způsobí zlomení stonků.

Funkce péče

Chcete-li pěstovat rostlinu v oblasti Volhy, musíte vědět, jak se o ni během aktivního období správně starat. Toto je nejdůležitější okamžik. Bush během tohoto období potřebuje uvolnění půdy, odplevelení, krmení a včasné zalévání.

Vlastnosti péče během odpočinku

Po odkvětu je nutné udržovat pohodlné podmínky pro udržení rostliny. Pokud je to dekorativní možnost, zasazená v květináči, pak je přeskupena na oknech směřujících na západ.Na otevřeném poli vyžaduje rostlina, pokud odrůda není mrazuvzdorná, izolaci. Potřebuje teplotu 8-10 ° C.

Před zahájením aktivního růstu musí být keř odříznut. K tomu se nejlépe hodí duben, před začátkem vegetačního období. Staré stonky jsou řezány u kořene, suché květy jsou odstraněny.

Modrá hortenzie je tedy několik druhů květin, které za určitých podmínek mění barvu. Rostlina miluje vysokou úroveň vlhkosti, dává přednost polostínům. V aktivním období je třeba květiny zalévat, zavlažovat a hnojit.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada