Co zasadit vedle hortenzie a před ní „u nohou“

Mnoho z nich má letní chaty; na takových zahradních pozemcích často rostou okrasné rostliny. Ne vše je s nimi tak jednoduché: musíte pochopit nejen zásady péče o ně, ale také vzít v úvahu, že flóra potřebuje vhodné sousedy. Takže ne každý ví, co se má pěstovat vedle hortenzie.

obecný popis

Hortenzie, také známá jako hortenzie, je vytrvalá rostlina z čeledi Hortensia. V Evropě se objevila od konce 16. století a poté byla považována za květinu pouze pro bohaté. Zpočátku existovaly pouze dva druhy: bohatě kvetoucí červená a bílá. Dnes je hortenzie celý rod s 52 odrůdami. Nejčastěji roste jako keř nebo strom a vyskytují se také hortenzie podobné lianě.

Hortenzie

Zajímavý. Tato flóra má své vlastní jméno v Japonsku. Tam se jmenuje ajisai nebo fialová sluneční květina.

V cenících moderních obchodů najdete tuto rostlinu pro každý vkus. Bylo to známé dříve, nyní si získává zvláštní popularitu. Snad nenajde místo pouze v designu klasické anglické zahrady.

Květenství hortenzie

Hortenzie kvete velmi krásně: její květenství připomíná svěží čepice, viditelné ze silného zeleného listí. Zahradníci jej milují pro jeho atraktivní vzhled a snadnou údržbu. Ne každý ví, co má pěstovat s hortenzií od vedle, aby se rostliny spojily. S tímto keřem nebo stromem můžete vytvořit ohromující kompozici krajiny. Je jen důležité vědět, jak to udělat správně.

S čím je hortenzie kombinována

Hortenzie je v zahradách široce používána i začínajícími zahradníky. Jeho nádhera, krása a snadná péče umožňují používat jej takto:

 • Jako samostatný keř;
 • Vytvořte živé ploty z hortenzie;
 • Zasaďte ji do květinových záhonů.

Hortenzie obecně vycházejí s většinou ostatní flóry: s podměrečnými stromy a keři, s bylinami (i nízkými) a jehličnany.

Hortenzie je skvělý soused. Je těžké najít jinou květinu, která je stejně bohatá na barevné možnosti. Tento keř kvete, v závislosti na odrůdě, v bílé, červené, fialové, růžové, modré, krémové a dokonce světle zelené barvě. Listy také nemají stejný odstín - nacházejí se smaragdové (tmavší a světlejší), lesklé lesklé a matné.

Omezení sousedství

Pokud hledáte odpověď na otázku, s jakými rostlinami je hortenzie kombinována, nebudete muset dlouho hádat, protože tato flóra je připravena sousedit s jakoukoli jinou rostlinou, jejíž požadavky se shodují s jejími podmínky. To:

 • Vlhkost milující. Tyto keře milují vodu, takže byste neměli vedle nich vysazovat květiny, které vyžadují vzácné zalévání.
 • Sklon k zastíněným oblastem. Hydrangea nemá ráda otevřené jasné slunce, dává přednost částečnému stínu. Bude se však cítit pohodlně i tam, kde denní sluneční paprsky prostě nespadají (jsou nejteplejší).
 • Určitá kyselost půdy. Tato rostlina potřebuje kyselou nebo mírně kyselou půdu a její sousedé by ji potřebovat měli.

Pokud jsou splněny všechny tyto podmínky, lze pěstovat svěží a zdravý hortenzie. Pokud zkombinujete jeho pěstování s jinou flórou, která vyžaduje stejnou péči, můžete získat krásnou květinovou zahradu. V tomto ohledu není těžké vyzvednout kvetoucí keř souseda. Kritéria výběru jsou dále stanovena podle vkusu konkrétní osoby.

Kapradiny tedy dobře koexistují s většinou hortenzií: keř kvete pro dva, ale spórová rostlina zajímavě doplňuje složení svými vyřezávanými listy. Apikální pachisandra také vypadá dobře v takovém rostlinném souboru. Pro přední rám jsou vedle hortenzií často vysazeny brčál nebo břečťan.

Hortenzie v zahradě s kapradím

Hortenzie mají na zahradě mnoho sousedů. Zkušení zahradníci vám řeknou, co jiného můžete s hortenzií vysadit. Doporučují vytrvalé rostliny, jako je měkká manžeta. Jeho hlavními výhodami jsou vzdušné květenství a světlé šťavnaté zelené. To vše vyhlazuje někdy přílišnou honosnost hortenzie.

Sousedé pro hortenzie stromů

Treelike hortenzie je poměrně vysoký keř, který dává obrovské květenství (nacházejí se více než dvě otevřené dlaně). Jeho barva se může lišit, ale flóra vždy vypadá velmi nádherně a působivě. Proto, aby nedošlo k přetížení obecného vzhledu záhonu, by k němu měly přiléhat skromnější rostliny. Například:

 • Vytrvalý hostitel;
 • Bílá, světle růžová nebo modrá astilba;
 • Astrantia;
 • Vysoké rozchodníky;
 • Oměj;
 • Paniculate phlox;
 • Mordovnik.

Zajímavý. Nejkrásnější a nejoblíbenější odrůdou hortenzie stromů je Annabelle. Liší se jednoduchými požadavky na péči a zajímavým kvetením.

S čím zasadit hortenzii paniculata

Hortenzie lata nekvete „kloboukem“. Její květenství je spíše kuželovité. Není tak jasný jako strom hortenzie. Proto můžete vedle hortenzie hortenzie zasadit něco, co má jasnější vzhled:

 • Růžové keře;

Hortenzie lata s růžemi

 • Lilie;
 • Delphiniums;
 • Multigrids;
 • Paniculate phlox;
 • Podzimní sasanky.

Poznámka! Paniculata hortenzie může nejen vypadat dobře, když je spárována s jinou flórou, ale také mu pomáhá růst. Plamének s ní tedy dobře vychází a používá keř jako živý plot.

Hortenzie a thuja poblíž

Sousedství thuja a hortenzie není v žádném případě neobvyklé. Vypadají spolu dobře. Při organizování takového sousedství je bezpodmínečně nutné vzít v úvahu pravidlo - nemůžete je zasadit velmi blízko. Vzdálenost mezi dvěma sazenicemi by měla být nejméně jeden a půl metru (v případě výsadby thujy vedle panikulární hortenzie je lepší položit všechny dvě). To vše kvůli tomu, že tento keř roste široce a může "rozdrtit" sousedy.

Hortenzie s thujou

Tui rostou do výšky, proto je optimální použít je ke zdobení zadní řady. Potom se zvednou nad hortenzie a obě rostliny se budou účinně doplňovat.

Roste hortenzie s jehličnany

Stejně jako růže nebo rododendrony se hortenzie snadno spárují s jehličnany. Není to jen o kráse. Tito dva zástupci flóry jsou si navzájem z hlediska péče ideální. Takže jehličnany způsobují, že země je kyselá, to je přesně to, co hortenzie miluje. Některé jehličnany mají rádi více světla, ale zároveň rostou výš než soused sousedního rozkvetlého keře a dodávají mu potřebný částečný stín.

Poznámka! Pryskyřice jehličnanů přitahuje nějaký hmyz. Například berušky, které jsou zachránci zahrady před invazí mšic.

Hortenzie a jalovec

Jalovce a hortenzie také rostou poblíž poměrně často. Navíc je možné tyto zástupce flóry kombinovat různými způsoby díky odrůdám jalovce:

 • Například vysoký skalnatý jalovec je vynikajícím řešením pro vytvoření zelené „zdi“ za kvetoucím keřem.

Hortenzie s jalovcem

 • Kozák jalovec je šířící se rostlina, ale nízká. Zasadili ho před hortenzií, tento pár spolu vypadá úžasně.

Co pěstovat pod hortenzií

Rozlehlé keře hortenzie, jejichž větve visí až k zemi, budou vynikajícím útočištěm pro vlhkost - a stíny milující nízké travnaté rostliny. Stanou se z nich přední, spodní řada, rámování záhonu. Periwinkles nebo různé ivies jsou ideální pro tuto roli.Vytvoří zelený koberec, který se bude cítit skvěle „v nohou“ keře.

Když hortenzie roste výše, lze vidět spodní části jejích větví, na nichž nejsou žádné listy ani květy.

Pak v kořenech keře můžete zasadit mátový nebo citronový balzám. Budou tvořit spodní zelenou vrstvu a ve stínu se budou cítit skvěle.

Hortenzie sousedé na záhonu

Na úpatí hortenzie se flóra, která potřebuje stín a vlhkost, cítí dobře. Například hostitelé mohou být vysazeni před keřem. Nízký šupinatý jalovec bude také vypadat skvěle. Další zajímavý soubor se ukáže při kombinaci hortenzie, levandule a řebříčku.

Víceúrovňová květinová zahrada s hortenzií

Zajímavý. Květinová zahrada bude vypadat zajímavěji, pokud se v ní použijí rostliny různých období kvetení. Stává se, že záhon rozkvete od prvního jarního tepla do silných podzimních mrazů.

Hortenzie a chryzantémy

Hortenzie kvetou velmi dlouho. Nakonec také vyblednou. Takže po skončení období kvetení těchto keřů se nemusíte dívat na "nahou" květinovou zahradu, můžete do ní přidat chryzantémy pozdních odrůd. Ukazuje se, že tyto načechrané květiny nahradí hortenzii.

Mějte na paměti! Hydrangas má převážně jemné pastelové barvy. Žluté, bohatě oranžové a jasně červené chryzantémy proto nebudou na místě. Hydrangea v zahradě je kombinována s tím, co se ukázalo jako odstín jejího kvetení.

Hortenzie a badan

Nečekaným, ale úspěšným společníkem hortenzie je badan. Na rozdíl od chryzantém kvete brzy - v dubnu až květnu. Kromě kvetení má badan zajímavé listy, takže v létě dobře doplní hortenzii.

Hydrangeas různých typů vedle sebe

Není vůbec nutné kombinovat hortenzii s jinými květinami na záhonu. Mezi tímto biologickým rodem je mnoho druhů, každý s různými odrůdami. Ze všech těchto odrůd si můžete vybrat ty keře, které budou společně vypadat skvěle. Hlavní věc je zapamatovat si následující:

 • Vždy by měl existovat prostor pro růst. Aby se keřům dařilo, musí mít dostatek prostoru pro růst. Tato flóra bude potřebovat mezi keři alespoň jeden a půl metru (tento údaj se bude lišit v závislosti na velikosti konkrétní odrůdy).

Příklad zdobení cesty pouze pomocí hortenzií

 • Různé druhy hortenzií mají své vlastní požadavky. Panikulární a stromoví stromy tak mohou klidně zimovat a bez speciální přípravy vydrží teploty až -18 ° C. Hortenzie velkolistá musí být zabalená.

Pěstování květin v zahradě je vždy dobrý nápad. Když si pro tyto účely zvolíte hortenzii, nebudete muset trápit mozek a rozhodovat se, s čím je úspěšně kombinována.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada