Řezání floxů v létě: reprodukce

Phlox je zástupcem rodiny Sinyukhov. Rod phlox zahrnuje 85 druhů a všechny jsou svým způsobem krásné. Tyto vytrvalé rostliny a keře, dorůstající až 150 cm, mohou být vynikající ozdobou letní chaty. Květenství může obsahovat od 50 do 90 květů. Současně existují malé domácí květiny, například Phlox Drummond.

Jak se floxy množí vegetativně

Zkušení zahradníci tvrdí, že rozmnožování floxů řízky v létě je nejvhodnější.

Všechny typy vegetativní reprodukce mají několik výhod:

  • z malých částí vyrůstají plnohodnotné květy;
  • vzhled mateřské rostliny se nezhoršuje;
  • minimální riziko onemocnění rostlin;
  • jednoduchá technika vhodná pro začátečníky.

Phlox Drummond je skvělý zástupce rodu

Proto je řezání floxů v létě nejlepší metodou chovu.

Jak šířit floxy listovými řízky

Je nutné řezat list až do délky 10 cm. V tomto případě by měl být na malém segmentu stonku axilární pupen. Řízky by měly být zasazeny do země, posypané 10-15 cm písku nahoře. Musíte ponořit rostlinu do půdy, zatímco list zůstane nad ní.

Důležité! Předpokladem po výsadbě řízků je skleníkový efekt. K vytvoření je krabička pokryta polyethylenem. Když se rostliny zakoření, to znamená, že po dvou týdnech může být přístřešek odstraněn.

Navlhčete půdu několikrát denně. To se nejlépe provádí postřikovačem. Je důležité nenechat půdu vyschnout - měla by být mírně vlhká.

Phlox řízky

Jak v létě šířit odřezky kmenů phlox

Rostliny se začátkem června množí plnými stonky. Stonky vybrané pro roubování musí být silné a bez chorob. Jsou zabaleny do mírně vlhkého novinového papíru a uloženy na pár dní na chladném místě.

Poté jsou stonky rozděleny na části. Na každém segmentu by měly být dva uzly. Dále jsou spodní listy úplně odříznuty a horní listy opouštějí polovinu.

Reprodukce odřezků kmenů phlox

Řezy se vkládají do letní sazenice nebo přímo do země v řadách.

Jak pěstovat phlox z odřezků stonků

Po dobu jednoho a půl týdne je třeba rostliny zalévat teplou vodou několikrát denně. Kořeny a první výhonky se objeví do tří týdnů. Aby se zvýšila účinnost růstu, je třeba phloxy zakořenit na seťovém lůžku připraveném pro sazenice.

Propagace kořenovými řízky

Tato metoda se používá v extrémních případech, například pokud se hlístice usadí na rostlině nebo začne hnít. Rostlina musí být nejméně tři roky stará. Reprodukce floxů kořenovými řízky zachová rozmanitost a zvýší počet květů.

Důležité! Nejlepším obdobím pro kořenové řízky je podzim, protože v této době je v půdě velké množství živin.

Jak správně řezat kořeny phlox

Na samém začátku podzimu musíte odstranit rostlinu ze země. Nejobjemnější kořeny jsou vhodné k rozdělení. Musí být rozděleny na kousky 6-7 cm a zasazeny tenkým koncem dolů. Poté jsou řízky pokryty vrstvou písku (asi 5 cm) a mírně navlhčeny.Krabice je zastrčena do místnosti bez přístupu slunečního světla. Doporučená teplota je kolem 12-15 ° C. Ke stimulaci růstu výhonků se teplota po 3 týdnech zvýší na 20 ° C.

Phlox kořenový systém

Když se objeví první výhonky, rostlina se vyjme na ulici, aby si zvykla na teplo. Je důležité udržovat rostliny mimo přímé sluneční světlo.

Na konci jara lze flox přesadit na zahradní postel. Rostlinu můžete přesadit na záhon za rok.

Nejlepší doba pro roubování v různých ročních obdobích

Phlox lze množit kdykoli během roku, s výjimkou zimy:

  • Pro reprodukci na jaře se řízky sklízejí koncem května. Měly by být vybrány nejlepší stonky. Řezy jsou umístěny v krabicích s mokrým pískem. Poté jsou odstraněny na tmavé místo. Poté, co se objeví kořeny, je rostlina přesazena do otevřeného terénu. Je důležité najít místo, které není vystaveno přímému slunečnímu záření.
  • Reprodukce floxů v polovině července je nejlepší volbou pro řízky, protože rostlina v tomto období nejlépe kvete. Řezy jsou řezány bez květenství. Brzy ráno je vhodná doba na řezání. Můžete to snížit každý týden. Když se rozmnožuje v létě, rostlina zakoření do 3 týdnů.
  • Na podzim je rostlina řezána od poloviny září. Phloxes během této doby produkují velké množství řízků. Pro výsadbu vyberte jílovitou půdu. Řezy jsou umístěny do skleníku pro zimování, takže je větší pravděpodobnost, že se zakoření a budou připraveny na opětovnou výsadbu v příštím roce.

Důležité! Nejlepší období pro zvýšení počtu květů je tedy březen-duben. V této době je půda bohatá na živiny. Září je také velmi vhodné kvůli množství minerálů.

Jak reprodukovat floxy dělením keře

Pouze dospělé keře ve věku 3-4 let podléhají rozdělení.

Rozdělení kořene phloxu

Sázení phloxů musíte dokončit před koncem první dekády září, jinak rostlina nemusí jednoduše růst.

Bush je opatrně odstraněn ze země. Poté musí být stonky rozřezány na polovinu. Pokud jsou kořeny rostliny příliš dlouhé, pak se odříznou na 15 cm, po vyčištění z přebytečné půdy se pomocí nože nebo lopaty rozdělí na 3-4 části. Každý kus by navíc měl mít alespoň 8 vegetativních výhonků, protože z nich příští jaro vyrostou pupeny.

Důležité! Pokud kořeny začnou vysychat, umístí se na 7 hodin do vody a poté se zasadí do zahradní postele.

Jak množit floxy vrstvením

Mateřské keře jsou vlhké a volné půdy a jsou velmi často zalévány hojně. Podzemní výhonky se postupně zakořenily a rostou. Blíže k srpnu je rostlina přesazena na hlavní zahradní postel, kde pokračuje v růstu. 

Šíření rostlin je dlouhý a obtížný proces. Můžete si vybrat libovolnou variantu řízků, která se vám nejvíce líbí, ať už jde o množení kořenovými nebo stonkovými řízky. Je také třeba si uvědomit, že pokud se flox množí semeny nebo jinými metodami, rostlina se nemusí jednoduše zakořenit. Nejlepší možností je proto vegetativní rozmnožování, protože šance na přežití rostlin jsou obvykle 90%.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada