Hlízovitá květina begónie v zahradě i doma

Hlíznatá begónie je trvalka, která se úspěšně pěstuje jak venku, tak doma. Kvůli kvetení je jedním z nejkrásnějších „obyvatel“ květinových záhonů a parapetů. Má jednu vlastnost: rostliny, které nejsou schopné přezimovat na otevřeném poli v podmínkách ruského podnebí, jsou každoročně vyklíčeny z hlíz.

Popis hlíznaté begónie: známé odrůdy a jejich vlastnosti

Hlíznatá begonia je chována chovateli na základě 8-9 begonií, běžných v různých částech světa. Chovatelské práce stále pokračují, počínaje 19. stoletím. K dnešnímu dni bylo vytvořeno více než 200 odrůd.

Trvalka na parapetu

Důležité! Hlavním rozdílem mezi hlíznatými begónemi a jinými zástupci rodu Begonia je schopnost růst jak doma, tak na otevřeném poli: na záhonech, skalních zahradách, na záhonech a květináčích.

Existují bylinné, ampelous, keřové odrůdy. Všechny mají vyvinutý kořen ve formě masivní hlízy. Jeho průměr dosahuje 6-7 cm.

Stonky některých begónií jsou až 80 cm vysoké, silné, vyvinuté zelené barvy. Jsou na nich připevněny listy, jejichž velikost a vzhled se liší podle odrůdy. Všechny mají bohaté a dlouhotrvající kvetení.

Květy jsou také nápadné v různých tvarech, velikostech a barvách. Navenek jsou podobné květům karafiátů, pivoněk, narcisů. V průměru se pohybují od 3 do 20 cm U ampelous druhů mohou být květiny sbírány v květenstvích a jsou rozděleny na muže a ženy. Kvetení začíná v květnu a může trvat až do října.

Šarlatové kvetení

Díky modernímu chovu se vytváří jedinečný poddruh se zajímavou barvou okvětních lístků, které mají zvýšenou odolnost vůči nepříznivým podmínkám prostředí. Mezi nejčastější odrůdy hlíznatých begonií patří:

 • Scarlet je velkokvětá froté odrůda. Okvětní lístky jsou červené. Cítí se pohodlně jak v osvětlených oblastech, tak v částečném stínu. S dostatečným množstvím světla kvete hojně a po dlouhou dobu;
 • Olivia. Má jemnou vůni připomínající růži. Průměr otevřených květů dosahuje 18 cm, okvětní lístky jsou jemné meruňkové, dvojité. Čím blíže jsou okvětní lístky ke středu květu, tím menší je jejich velikost;
 • Chanson. Několik poddruhů bylo chováno v různých barvách: červená, žlutá, oranžová, bílá. Květy se shromažďují ve svazcích, kvetou ve velkém množství, mají průměr až 6 cm. Výhonky dorůstají až do výšky 40 cm;

Různé společenské šaty

 • Matilda. Vrcholem odrůdy jsou měkké bílé froté okvětní lístky s narůžovělým okrajem a okraj roste jasněji, jak rostou begónie. Květy jsou velké, až 15-18 cm, květ do konce září;
 • Party Dress je jasná dekorace okenních parapetů a květinových záhonů s oranžovými lístky lemovanými červeným pruhem. Jejich okrajové okraje vypadají jako volánky. Květy jsou velké, dvojité, i když se objevují na kompaktních keřích, sotva dosahují výšky 30 cm.

Jak zajistit řádnou péči doma

Není těžké pěstovat trvalé kvetoucí begonie doma. Rostlina není rozmarná.

Výběr a krmení půdy

Květina je nenáročná na typ půdy. Můžete ji zasadit do hotové univerzální půdy.Při vlastní přípravě půdní směsi se list, zemina, písek smíchají v poměru 4: 1: 1. Výsledkem je mírně kyselá půda, ideální pro rostliny.

Vrchní obvaz se aplikuje před kvetením 1-2krát a obohacuje půdu dusíkatými hnojivy.

Důležité! Je nemožné se nechat unést zavedením dusíku, protože stimuluje růst zelené hmoty a vede ke zpoždění kvetení.

Poté, co se objeví pupeny a květiny, se univerzální přípravky pro kvetoucí rostliny aplikují dvakrát měsíčně.

Jak správně zasadit do květináče

Při pěstování rostliny begonia je výsadba plánována od ledna do května. Nejprve se odebere lehká půda, například rašelina.

Důležité! Ne všichni pěstitelé vědí, jak správně zasadit hlíznatou begonii. Během výsadby je nutné hlízu umístit „hlavou“ nahoru. Horní část hlízy je plochá, někdy konkávní směrem dovnitř, spodní část je zaoblená a konvexní.

Technologie přistání:

 1. Půda je navlhčena.
 2. Hlízy se prohlubují do středu nebo o něco více.
 3. Nádoba na výsadbu se umístí do místnosti s teplotou 15 ° C až 20 ° C.
 4. Neustále udržují mírně vlhkou půdu.
 5. Jakmile se klíčky objeví, množství vlhkosti se zvýší.
 6. Když klíčky dosáhnou výšky 5 cm, jsou vysazeny v samostatných květináčích.

Begonia hlízy

Pravidla pro zalévání a udržování vlhkosti

Chcete-li zjistit pravidelnost zavlažování begónie, zkontrolujte, jak půda vysychá po předchozím zalévání. Pokud je suchý do hloubky 1,5 cm, je čas zavlažovat usazenou teplou vodou. Vyrábí se hojně, zvláště pokud je v místnosti teplo.

Důležité! Zamokření může vést k rozpadu kořenového systému.

Hlíznaté begónie milují vysokou vlhkost vzduchu, ale nedoporučuje se stříkat listy. Zkušení pěstitelé květin se o květinu starají následujícím způsobem: zvlhčují vzduch kolem sebe.

Teplota a osvětlení

Optimální teplota pro pěstování doma je od 18 ° C do 23 ° C.

Dobře osvětlená místa jsou vybrána pro begónie, kde neklesají přímé paprsky nebo částečný stín. Během období květu by se květinář nikdy neměl přeskupovat ani obracet. To může způsobit pokles pupenů a květů.

Jak a za jakých podmínek kvete

Zkušení pěstitelé květin jsou v praxi přesvědčeni, že k samostatnému rozkvětu begónie dochází po vytvoření nejméně pěti prstenců na hlavním stonku. Pokud je mladá rostlina zakoupena v obchodě a jsou na ní již pupeny a květenství, znamená to, že ke stimulaci přispívají speciální stimulanty. Netrvá dlouho a příště je pozorován po dosažení určitého věku.

Pro kvetení jsou vyžadovány následující podmínky:

 • dostatek světla. Nejlepší uspořádání hrnců s begonií doma je na jihovýchodním nebo jihozápadním parapetu;
 • vysoká vlhkost vzduchu. Aby se udržel na požadované úrovni, je poblíž hrnce na parapetu umístěna nádoba s vodou;
 • správné zalévání. Když půda vyschne nebo zamokří, Begonia ztratí květiny a zemře;
 • dodržování teplotního režimu. Pokud je dům příliš horký nebo studený, pak kvůli teplotním změnám bude květina vystavena stresu, po kterém nedojde k rozkvětu.

Důležité! Begonia musí být chráněna před průvanem, jinak tvorba pupenů nemůže čekat.

Umístění na parapetu

Doporučení pro domácí chov

Hlízovitá begónie se množí řízky a listovými metodami. Pěstuje se také ze semen.

Řezem nebo listem

Posílené roční begónie se množí řízky. K tomu jsou stonky zakořeněny. Jak to udělat správně:

 1. Vyberou se a oříznou oblasti dlouhé 10 cm s aktivními pupeny. Nechte 2-3 listy.
 2. Stopka se umístí do vody.
 3. Brzy se rostlina zakoření. Od tohoto okamžiku může být zasazen do země.

Pro šlechtění listů jsou vhodné celé i části. List musí být spadnut do vlhké půdy s řezem dolů.

Pro vaši informaci! Existuje další způsob: na plechových deskách se provádějí příčné řezy. Samostatné fragmenty jsou zasazeny do nádob, postříkány vodou. Brzy se objeví mladé výhonky a listy.

Šíření semen

Metoda osiva kombinuje výhody a nevýhody. Nepochybnou výhodou je schopnost získat velké množství sazenic najednou. Rozmnožování semeny je navíc ve srovnání s řízky pracnější.

Aby begónie začaly kvést počátkem léta, jsou semena zaseta v prosinci až lednu. Fáze výsadby a pěstování begónie:

 1. Půda je dezinfikována. Na dně výsadbové nádrže je vytvořena drenážní vrstva, nahoře se nalije půda.
 2. Půda je napojena, semena jsou rozložena ve vzdálenosti 2 cm od sebe, mírně vtlačena do země.
 3. Nádoba je pokryta filmem a umístěna na světlé a teplé místo.
 4. Čas od času otevřené pro ventilaci.
 5. Klíčky se objeví po 10-12 dnech. Po objevení druhého pravého listu se sazenice začnou otevírat pro přizpůsobení. Poprvé se vysílá po dobu 30 minut, každý den se čas prodlužuje o 30 minut. O týden později je páska odstraněna.
 6. Po dalších 14 dnech se sazenice přesadí do samostatných nádob. Předpokládá se, že jsou odolnější vůči chorobám než kongenery pěstované z potomků.

Důležité! Čím častěji jsou sazenice přesazovány, tím vyšší je rychlost jejich růstu a vývoje.

Vlastnosti udržování v otevřeném poli

Výsadba a péče o hlízovité begónie v zahradě po zastavení mrazu je nesmírně důležitá. Frost může zabíjet rostliny. Pokud dojde k neočekávanému chladu, květiny jsou zakryty nebo dočasně přeneseny do místnosti.

Cibulovitá begónie venku

Pro výsadbu křehkých rostlin jsou vybrány osvětlené oblasti chráněné před silným větrem. V blízkosti dospělých pouzder jsou instalovány podpěry, aby se jejich stonky nelámaly.

Hlízovité begónie potřebují krmení. Dobře reagují na vodné infuze divizny, popela a boru s hořčíkem.

Na jaře kvete u mladých rostlin později než u dospělých. Begónie se silnými hlízami mohou dát své první pupeny již dva měsíce po výskytu výhonků.

Jak udržovat a zajistit zimování

V zimě, od listopadu do února, jsou begónie spící: odhodí své listy, výhonky odumírají. Aby se hlízy před probuzením uchovaly, uchylují se k několika metodám:

 • jsou vykopány z hrnce, vyčištěny a uloženy na chladném a suchém místě. V lednu až únoru jsou znovu vysazeny;
 • častěji se uchylovat k jiné metodě. Hlíza je ponechána v květináči a také umístěna v suché a chladné místnosti. Zalévání je minimální: provádí se dvakrát během zimy.

Cibulovité begónie jsou velmi atraktivní rostliny z hlediska květinářství. Jejich světlé květy vypadají skvěle jak na okenních parapetech, tak na záhonech. Jakmile se s květinou seznámí, milovníci rostlin je často nechávají navždy.

host
1 Komentář
Nina

Díky moc . zkontrolovali spoustu videí ... všechno je zjevně krátké. Průhledná…!!!!

Pokojové rostliny

Zahrada