Zahradní balzám - výsadba a péče na otevřeném poli

Krásné a dlouhé kvetení, nenáročné na půdu na místě, nenáročná péče a vitalita - to jsou důvody, proč si zahradníci volí pro své postele balzám. Jako každá kultura má zahradní balzám vlastnosti v pěstování a péči, reprodukci a krmení. Abyste dosáhli svěžího květu, musíte je znát.

Původ a vzhled zahradních balzámů

Zahradní balzám patří do rodiny Balsaminů, rodu Impatiens. Z latiny je tento název přeložen jako „citlivý, nedotknutelný“. Zralé plody rostliny při dotyku otevřené a vyhazují semena v okruhu 2 metry.

Zahradní balzám

Rod zahrnuje asi 500 druhů. Taková rozmanitost a prevalence v mnoha oblastech planety ztěžuje přesné určení vlasti květiny. Balzámy nejčastěji rostou v tropickém a mírném podnebí.

Poznámka! Hlavními stanovišti jsou Evropa, Severní Amerika, Asie, část afrického kontinentu.

„Nedotknutelné“ rostliny byly objeveny v 17. století. Jejich první popisy sahají do roku 1869 a týkají se odrůd nalezených v Indii a sousedních oblastech Asie. Většina druhů byla objevena a klasifikována v 19. století, během období aktivního studia koutů planety vzdálených od civilizace. Poslední objevenou byla skupina balzámů z Nového Zélandu. To se stalo až v roce 1989.

Neustále kvetoucí balzámy v západních zemích se nazývají Busy Lizzie a v Rusku byla květina přezdívána Vanka Wet. Na první pohled není nijak spojena s rostlinou. Takový neobvyklý název je spojen se zajímavým rysem: na listech balzámu se tvoří kapky sladké tekutiny. Postupně tvrdnou a mění se v cukrové kuličky.

Zpočátku se v našem podnebí pěstovaly balzámy pouze doma. Ale díky šlechtitelské práci se objevily odrůdy pro pouliční chov. Tak vznikl zahradní balzám. Je to jednoletá rostlina, keř s masitými, hustými větvemi, kmenem a listy. Mají jednu zvláštnost: nejsou flexibilní a snadno se lámou. Výška keře v různých odrůdách se pohybuje od 20 do 70 cm.

Poznámka! Za deštivého počasí nebo během mlhy je rostlina neobvyklým způsobem zbavena přebytečné vlhkosti: na jejích listech se tvoří kapky kapaliny.

Kapičky vlhkosti na listech rostlin

Balsam street se liší od vnitřních „bratrů“:

Seznam povoláníRegulační postup pro vydávání
Staviteléforma signálu; rukavice; OOP pro obličej a uši; prostředky snižující vibrace
Řidičipalčáky; teplý oblek; bezpečnostní obuv
Stěhovácimontérky; rukavice; bundy; kalhoty.
Zaměstnanci prodeješátky; rukavice; župany
Zaměstnanci v zemědělstvírukavice; obuv; palčáky.
Elektrikářidielektrické speciální rukavice; bezpečnostní obuv; čelenka; svrchní oděvy; termoprádlo pro dielektrika.

Důležité! Neexistují žádné trvalé zahradní balzamy. Druhy rostoucí na záhonech jsou jednoroční balzámy.

Popis kvetení balzámu

Na základně listů se tvoří pupeny a květy. Květy přicházejí v různých velikostech a tvarech, v závislosti na odrůdě. Barva okvětních lístků je od bílé po tmavě vínovou. Nejběžnější jsou růžové a fialové. Hybridy mohou mít dvojité okvětní lístky.

Důležité! V zahradních balzámech nejsou žádné modré a žluté lístky.

Venkovní kvetení pokrývá téměř celé vegetační období, od května do konce září.

Druhy a odrůdy balzámu pro venkovní pěstování

Většina odrůd zahradního balzámu je chována v Evropě, není jich tolik. Rostliny se liší barvou květů, strukturou, tvarem. Existují vzorky podobné kaméliím, růžím, karafiátům.

Tom Tumb

Kompaktní husté keře s výškou 25 až 40 cm. Odrůda se vyznačuje rozmanitostí odstínů okvětních lístků a délkou kvetení. Květy jsou dvojité, ve velkém množství pokrývají keře v červnu a zůstávají, navzájem se nahrazují až do září. A pokud to teplota vzduchu dovoluje, pak Tom Tamb kvete až do poloviny října. Upřednostňuje mírně zastíněné oblasti, lehce úrodné půdy. Za takových podmínek poskytuje nejbohatší a nejbohatší kvetení. Je snadné se o něj starat.

Odrůda Tom Tamb

Balzám s obsahem železa

Název "nesoucí železo" je vysvětlen přítomností speciálních žláz, hustých spojů, které jsou umístěny na základně listových desek. Roční výhonky jsou hladké a dosahují výšky 50 cm. Listy jsou jasně zelené, oválné, asi 15 cm, květy jsou připevněny k dlouhým stopkám. Jejich barva může být růžová, jasně červená, víno odstíny.

Důležité! Nevýhodou této odrůdy je, že se z ní v průběhu času může stát plevel.

Hawkerův balzám

Přirozeným stanovištěm tohoto druhu je Nová Guinea, Šalamounovy ostrovy. To bylo objeveno botaniky v roce 1884. Divoké formy se na evropském kontinentu nezakořenily jako okrasná plodina. Na jejich základě však byla provedena rozsáhlá práce na šlechtění hybridních odrůd.

Charakteristickým rysem Hawkerova balzámu jsou velké květy krásného fialového odstínu s bělavým jádrem. Listy jsou eliptické, zelené, s béžovými žilkami.

Balzám velkokvětý

Vlastí tohoto druhu je Srí Lanka. Oceňován zahradníky, získává si stále větší popularitu díky svým velkým květům. Jejich průměr dosahuje 6 cm. A barva je jiná: bílá, růžová, tmavě červená, lososová, fialová. Byly také vyšlechtěny odrůdy s dvoubarevnou barvou. Vzhledem k tomu, že se nové pupeny neustále tvoří a kvetou, dochází k efektu dlouhodobého kvetení. Končí to až nástupem mrazu.

Rostlina ve tvaru keře, hustě pokrytá listy. Jeho výška a průměr jsou asi 30 cm, listové desky jsou tmavě zelené a mají zubatý okraj. Jsou prakticky skryty velkým množstvím květin.

Balzám velkokvětý

Balzám plíží

Jeden z nejkratších druhů. Miniaturní rostliny mají neobvyklou barvu stonků - červenohnědou. Na pozadí vypadá zlatý odstín okvětních lístků kontrastně. V Rusku je tato rostlina stále velmi vzácná.

Balzámový touch-me-not

Známý druh pocházející z Bengálska. V této oblasti se rostlina nepěstuje ani tak pro dekorativní účely, jako jako koření pro jídlo. Je to bylinný letnička s přímým stonkem vysokým 25-45 cm, kopinatými úzkými listovými deskami se zoubkovaným okrajem.

Květy jsou velké, umístěné na krátkých stopkách, několik v každé paži listu. Průměr květů je asi 3 cm a barva je růžová nebo fialově bílá. Některé odrůdy mají dvojité okvětní lístky.

Poznámka! Plody jsou pubertální tobolky ve tvaru vejce. Období květu je od července do srpna. V září plody dozrávají.

Balsam Camellia

Odrůda Camellia dostala své jméno podle podobnosti tvaru květů se skutečnými kaméliemi. Jejich odstíny se pohybují od fialové až po čistě bílou. Keř je pokryt dvojicí listů a květů. Jejich velikost je asi 5 cm.

Odrůda Camellia je velmi teplomilná, nepřežije při poklesu teplot. Před výsadbou na otevřeném terénu klíčte sazenice za dobrých světelných podmínek. Bez světla dávají rostliny šípy. Kvetení nastává na konci června.

Balsam Carmelita

Stonky odrůdy Carmelita stoupají 70 cm nad zemí, rostliny mají pyramidový tvar. Stonky jsou masité, ale křehké, lámou se v uzlech, takže jsou chráněny před silným větrem. Květy jsou froté, až 4 cm velké, jejich tvar je kamélie a barva je od fialové po bílou. První pupeny se otevírají v červnu. Kvetení se zastaví až v září.

Odrůda je velmi teplomilná a reaguje na jakékoli teplotní extrémy. Sazenice se vysazují na otevřeném terénu koncem května - začátkem června.

Odrůda Carmelita

Balsam Fashionista

Vrcholem odrůdy je kontrastní barva. Jeho dvoubarevné, jasně růžové a bílé froté okvětní lístky v podobě kamélií nezůstávají na záhonu neviditelné. Kvetou v paždí každého listu. Samotná rostlina je vzpřímená, vysoká 40-50 cm, barva je velmi bohatá. Aby keř získal krásný tvar, je sevřen.

Květina je fotofilní a teplomilná, ale může růst v malém stínu. Miluje úrodnou lehkou půdu. Může zůstat čerstvý v řezu po dlouhou dobu.

Existují i ​​jiné druhy: Wallerův balzám, Nová Guinea, froté, dotek-ne-málo květovaný.

Výsadba sazenic balzámu na otevřeném terénu

Nejlepší čas na výsadbu zahradního balzámu v otevřeném terénu je květen. Do tohoto měsíce ve většině regionů pomine hrozba jarních mrazů, které mohou sazenice zničit.

Co je potřeba k přistání

Před výsadbou sazenic na otevřeném terénu musíte připravit půdu. Rostliny dávají přednost volné, úrodné, nekyselé půdě.

Důležité! Chcete-li určit kyselost půdy doma, můžete použít infuzi listů rybízu. Pokud po přidání malého množství zeminy zčervená, je půda kyselá. Pokud se roztok zbarví modře, je slabě kyselý a pokud zbarví zelenavě, je neutrální.

Otvory pro sazenice by měly mít stejnou velikost jako nádoby na sazenice, aby při výsadbě nebyly zakopány kořenové límce sazenic. Do spodní části každé díry se nalije malé množství vermikompostu.

Půdu lze předem vysypat fungicidem, nakrmit zatuchlým hnojem a zvlhčit.

Výběr nejlepšího místa

Balzám potřebuje ochranu před silným větrem a přímým slunečním zářením, kvůli kterému začíná vadnout, zvlňovat listy. Květiny jsou často vysazeny podél plotů, poblíž stromů. Lze je také úspěšně pěstovat v zahradních bednách a květináčích.

Zkušení pěstitelé si všimli, že rostlinám se nejlépe daří na západní a východní straně lokality. Na záhonech jsou balzámy kombinovány s jakýmikoli odrůdami. Ale nejlepší sousedé pro dotek jsou begónie, fuchsie, verbena.

Přesazování

Proces výsadby krok za krokem

Aby se zjistilo, zda se rostlina na otevřeném poli zakoření a zda se bude rychle rozvíjet, je odstraněna z nádoby pro klíčení a je posouzen stav kořenového systému, je-li hliněná hrudka proniknuta bílými kořeny, je sazenice přesazeny venku. Fáze výsadby:

 1. Rostliny jsou spolu s hliněnou hrudou rozloženy do otvorů.
 2. Vyrábějí se ve vzdálenosti 25-30 cm od sebe, protože zahradní balzámové keře rychle rostou.
 3. Posypte půdu, lehce stiskněte.
 4. Provádí se hojné zalévání.

Výsadba je mulčována pilinami. Tím se zabrání vysychání půdy a erozi kořenů během zavlažování a také se zajistí přístup vzduchu do kořenového systému a zpomalení růstu plevele.

Reprodukce balzámu

Balzámy se snadno množí. Při vytváření vlastních sbírek zahradníci nejen zásobují semena, ale také sdílejí řízky.Obě metody poskytují dobré výsledky.

Propagace řízky

Pro sklizeň řízků jsou vybrány nejdelší výhonky. Vrcholy jsou odříznuty ostrým nožem nebo čepelí. Délka řízků by měla být 10-12 cm, spodní listy jsou z nich odstraněny. Na holých uzlech se následně tvoří kořeny.

Poznámka! Spodní části řízků jsou ponořeny do vody o pokojové teplotě. Po 10 dnech se vytvoří kořeny. Rostliny lze zasadit do země.

Pěstování ze semen

Semena pro klíčení se nakupují ve specializovaných prodejnách nebo se sbírají z rozpadajících se rostlin. Tato metoda chovu má několik nevýhod:

 • hybridy ne vždy dědí vlastnosti nadřazených vzorků;
 • semena shromážděná z nezralých lusků mají nízkou klíčivost.

Pro pěstování květů ze semen jsou vhodná následující složení půdy:

 • perlit, kompost, humus, trávník ve stejném množství;
 • rašelina s pískem, listová půda v poměru 1: 2.

Balsam Tom Tamb ze semene

Semena pro sazenice se vysévají v únoru - začátkem března. Fáze práce:

 1. Semena jsou namočena ve slabém roztoku manganistanu draselného po dobu 10 minut, poté ponechána v teplé vodě po dobu 30 minut.
 2. Půda v nádobě na výsadbu je navlhčena.
 3. Semena se vysévají ve vzdálenosti 4-5 mm. Posypte nahoře tenkou vrstvou písku.
 4. Nádoba je z důvodu udržení vlhkosti pokryta fólií nebo sklem.
 5. Zajistěte teplotní režim + 24-260 ° C.
 6. Přistání jsou vysílána denně. Sazenice jsou vytvrzené, takže rostliny jsou odolné vůči chorobám.
 7. Po objevení prvních výhonků je uspořádáno další osvětlení, aby se výhonky neroztahovaly.
 8. Navlhčete půdu podle potřeby.
 9. Po výskytu třetího pravého listu se sazenice ponoří.

Péče o balzám na záhonu

Mnoho pěstitelů s radostí vysazuje na pozemky balzám, pěstování a péče vyžadují minimum času. Péče spočívá v pravidelném napájení a krmení.

Režim zavlažování

Zalévat hojně dotek. Proud vody je směrován přesně pod keř, aby se vlhkost nedostala na pupeny a květiny. Pro zavlažování se používá usazená voda.

Poznámka! V horkém a suchém počasí se rostliny postříkají stříkací lahví. To se provádí tak, aby se vlhkost dostala pouze na listy. Postřik se provádí dvakrát denně, ráno a večer. Po zalévání se doporučuje půdu uvolnit.

Vrchní obvaz pro svěží kvetení

Hnojiva se aplikují dvakrát týdně spolu se zaléváním. Mladé rostliny jsou krmeny sloučeninami dusíku. Přispívají k růstu zelené hmoty. Pro svěží kvetení jsou vhodné směsi s fosforem a draslíkem. Na konci léta je krmení zastaveno.

Zářivý rozkvet balzámů v zahradě otevírá spoustu příležitostí pro vytváření velkolepých záhonů, hranic, trávníků, květináčů. Rozmanitost barev a tvarů umožňuje každoročně najít v zemi důstojné využití.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada