Astry vysazují a pečují na otevřeném poli

Aster je bylinná oddenková rostlina z čeledi Asteraceae nebo Asteraceae. Roste v křoví, může dosáhnout výšky 150 cm, stonky jsou rovné a silné, listy jednoduché. Okvětní lístky jsou ve tvaru jazyka, různých délek, shromážděné v koších. Čím blíže ke středu, tím kratší jsou okvětní lístky. Centrální jsou žlutě zbarvené, zbytek okvětních lístků může mít jakoukoli barvu: modrou, růžovou, oranžovou, lila atd. Prodloužená semena mají padák pro snadné šíření. Existuje až 200 druhů asterů. Existují roční a trvalé astry. Vědecký název je callistephus.

Popis barev

Astry byly do Evropy přivezeny z Číny. Název je přeložen z latiny jako „hvězda“. Čínská legenda říká, že jednoho dne se dva mniši rozhodli dosáhnout hvězd výstupem na pohoří Altaj. Vrátili se s neúspěchem a narazili na louku posetou květinami a jeden z mnichů zvolal: „Hledali jsme hvězdy na obloze a oni žijí na zemi!“ Říkali jim mluvící jméno - aster.

Titul

Pro vaši informaci! Aster - symbol skromnosti a elegance, sponzoruje Pannu.

Astry, které se snadno pěstují a starají se o ně pod širým nebem, zkrášlí každou zahradu. Jak dále pěstovat astry v zemi.

Pěstování ze semen

Asteri (pěstování ze semen vyžaduje dobře připravenou půdu) milují mírně kyselou půdu. Jako půdu používají hotové směsi nebo připravují půdu samostatně: míchají rašelinu, trávník, písek v poměru 2: 1: 0,5, přidávají půl sklenice dřevěného popela (nebo 2 lžíce dolomitové mouky), prosít a odpařovat ve dvojitém kotli po dobu jedné hodiny. Pokud není možné půdu napařit, můžete půdu navlhčit nasyceným roztokem manganistanu draselného nebo fungicidu. Tato opatření jsou určena k ochraně sazenic před houbovými infekcemi za účelem pěstování zdravých sazenic.

Důležité! Na dně výsadbové nádrže by měla být drenážní vrstva (kameny, cihlové štěpky, oblázky) a na samém dně by měly být otvory pro únik přebytečné vlhkosti.

Nejprve se používají malé nádoby. Obohacené sazenice se přesazují do samostatných krabic, hrnců nebo šálků. Astra dobře snáší vychystávání a vyvíjí se ve velké kapacitě.

Výběr správného času pro setí

Kdy zasadit astry pro sazenice? Nejlepší čas je začátek dubna. V dobrém skleníku může být zaseta v březnu, ale ne dříve, protože sazenice nebudou mít dostatek světla.

Příprava semen a setí

Týden před setím asterů jsou jejich semena zabalena do látky a namočena ve slabém roztoku manganistanu draselného. Po 12 hodinách vytlačte přebytečnou vlhkost a vložte do plastového sáčku a umístěte na teplé místo pro klíčení.

Aster semena jsou velká, takže jsou vysazována méně často.

Důležité! Při výsadbě semen je třeba mít na paměti, že rychle ztrácejí klíčivost, takže stojí za to používat pouze čerstvé.

Pro výsadbu se v půdě vytvářejí drážky, nalijí se semena, posype se vrstvou písku nahoře a přes síto se rozlije roztokem manganistanu draselného. Shora přikryjte fólií nebo sklem a nechejte na teplém místě kysnout.Vznikající sazenice jsou umístěny na chladném místě.

Správně připravená čerstvá semena vyraší 5-10 dní po výsadbě.

Jak se starat o sazenice

Zalévání asteru je nutné zřídka a hojně, ale ne zaplavení, protože květina může onemocnět černou nohou (houbou).

Jakmile se objeví první výhonky, nádoba se sazenicemi se umístí na slunné a chladné místo (na parapetu).

Aster sazenice klíčí dobře. Pokud byla připravena výživná půda, hnojení není nutné. Se špatnou půdou se sazenice zalévají biohnojivem nebo infuzí popela týden po přesazení.

Důležité! Neměli byste používat dusíkatá hnojiva, zhoršují kvalitu kvetení.

Výběr místa a příprava půdy

Nekyselá úrodná půda je vhodná pro astry. Místo je vybráno světlé, slunečné, ve kterém voda během zalévání nebude stagnovat.

Přistání v otevřeném terénu

Před vysazením asterů venku jsou rostliny ztvrdlé: musíte je vyvést ven nebo otevřít dveře, pokud sazenice rostou ve skleníku. Snadněji tak snáší „tah“ a možné chladu.

Sazenice můžete přesazovat do otevřeného terénu od poloviny května: hotové výhonky by měly mít výšku 10 cm a listy. Nejkřehčím místem výhonku je místo, kde stonek přechází do kořene. Aby nedošlo ke zranění, jsou květy hojně zalévány a po půl hodině jsou odstraněny z půdy párátkem nebo zápalkou.

Sazenice se vysazují do drážek naplněných vodou ve vzdálenosti 20-30 cm, mezi drážkami zůstává až půl metru.

Přistání

Výsadba bezsemenným způsobem

Je lepší zvolit trvalé astry, výsadbu a péči na otevřeném poli, což není nijak zvlášť obtížné.

Pěstování květů aster ze semen lze provádět okamžitě na otevřeném poli. To se děje brzy na jaře. Semena se nalijí do mělkých drážek, trochu nahoře pokryjí půdou a pokryjí filmem. Když se objeví výhonky, film musí být odstraněn. Když se objeví tři silné listy, klíčky se ztenčí, takže vzdálenost mezi nimi je 10-15 cm, přebytečné sazenice musí být pečlivě vykopány a přesazeny na jiné lůžko.

Jak organizovat správný výsev na jaře a před zimou

Před zimou se astry vysazují na podzim, v říjnu až listopadu. Při kopání se do půdy přidávají hnojiva. Povrch je vyrovnán pomocí hrábě a jsou vytvořeny drážky a až do prvního mrazu jsou pokryty lutrasilem.

Při prvním mrazu se suchá semena zasejí do připravených drážek a posypou půdou o 2 cm.

Postel je pokryta plastovou fólií, okraje jsou přitlačeny lamelami nebo cihlami. V této formě je výsev ponechán na zimu. Na jaře, blíže k dubnu, je polyethylen nahrazen krycím materiálem.

Pokud nebylo možné připravit půdu před nástupem mrazu, pak se slabými indikátory můžete stále pěstovat: vykopat zmrzlou půdu, přidat popel nebo domácí humus a zasít semena.

Důležité! Výsadba suchých semen je přípustná až po prvním mrazu. Pokud budou vysazeny dříve, budou klíčit ještě před silnými mrazy a zemřou.

Setí

Péče po květu a příprava na zimu

Při přípravě na zimu není nutné astry hnojit (pouze pokud se jedná o čerstvé výsadby). To, zda rostlinu nařezat či nikoli, je individuální volbou. V obou variantách dobře zimuje. Pokud jsou usušené keře odříznuty, musí být základna pokryta suchým listím. Pokud je rostlina slabá, je pokryta smrkovými větvemi.

Jak se astry množí

Existuje několik možností, jak šířit květiny.

Rozdělení keře

Vytrvalé astry se množí rozdělením keře na jaře. Není nutné vykopávat astry keřů, stačí je rozdělit lopatou. Doporučuje se provádět proces dělení každé 3-4 roky, aby rostlina omladla a zbavila se přebytečného zahušťování, které přispívá k tlumení a rozvoji plísňových chorob.

Keř můžete rozdělit na malé části několika pupeny. Příští rok se každá část stane samostatným závodem.

Důležité! Každý pozemek musí mít několik výhonků nebo pupen s kořeny.

Divize

Výstřižky

Řezy se provádějí od května do srpna. Dřík může být buď horní část dříku, nebo celá dřík. Vyberte stínované místo. Před výsadbou asterů zahnojte zahradu směsí trávníku, rašeliny a písku v poměru 2: 1: 1. Zasazené řízky jsou pokryty filmem.

Vlastnosti péče o rostliny na otevřeném poli

Péče o astry není obtížné. Co si musíte pamatovat?

Teplota

Teplota vzduchu by neměla být příliš vysoká, protože to podporuje rozvoj plísní.

Osvětlení

Místo pro astry by mělo být slunečné, protože rostlina se nebojí světla. Může být vysazen v částečném stínu, ale kvetení bude méně hojné.

Zalévání

Postele jsou zalévány, jak půda vysychá, aby nedošlo k podmáčení a aby nedošlo k přesušení půdy.

Za suchého počasí mohou být kořeny pokryty suchou trávou nebo pilinami. Pokud je deštivé počasí, přestaňte zalévat.

Stříkání

V zásadě se na otevřeném poli stříkají sazenice nebo malé klíčky. V prvním týdnu se postup provádí jednou denně, ve druhém - jednou za 2 dny, ve třetím - 2krát týdně.

Vlhkost vzduchu

Půdní vlhkost je vyžadována průměrně. Odchylky od normy přispívají k rozvoji hub a rozpadu rostlin.

Priming

Půda musí být pro okysličení uvolněná. Musí se pravidelně uvolňovat a odstraňovat plevel, což pomáhá chránit před chorobami.

Poznámka! Nepěstujte astry tam, kde dříve rostly rajčata nebo brambory. Po nich zůstávají v zemi patogeny houbových chorob.

Top dressing

Hnojiva se aplikují třikrát:

 • 2 týdny po výsadbě;
 • během tvorby pupenů;
 • před kvetením.

Vhodná jsou minerální hnojiva a popel ze dřeva.

Důležité! Asteriemi byste neměli krmit dusíkatými hnojivy, protože zhoršují kvalitu kvetení.

Osvětlení

Kdy a jak kvete

V závislosti na typu astry kvetou na začátku léta nebo blíže na podzim. Jsou rozděleny do typů podle délky života, výšky keřů a kvetení.

Nejoblíbenější jsou astry:

 • Čínština;
 • vysokohorský;
 • Italština;
 • Tatar;
 • Sibiřský;
 • trpasličí odrůdy;
 • odrůdy chryzantém;
 • odrůdy pivoňky.

Pro vaši informaci! Květy mají často tvar koule. Jejich velikost závisí na druhu.

Velké květy kvetou na následujících odrůdách asterů:

 • Italský trpaslík;
 • Galaxie;
 • Gala;
 • Oktyabrina;
 • Sněhurka.

Nejmenší květiny tohoto druhu:

 • trpasličí alpský;
 • Nová Anglie (americká);
 • zlatá trvalka.

Asteri kvetou dlouhou dobu, na keřích se tvoří mnoho nových pupenů. A jeden pupen se chlubí 2-3 týdny, pak postupně slábne. Kvetení trvá od června do července až do prvního mrazu.

Květ

Transplantace po zakoupení a během reprodukce

Rostlina dobře snáší přesazování, hlavní věcí není poranit kořeny, řádně připravit půdu před výsadbou astry (pára nebo nalít manganistan draselný od škůdců a přidat humus).

Důležité! K přípravě květiny se nalije vodou a opatrně vykopá.

Možné narůstající problémy

Jakým problémům může zahradník čelit při pěstování astry?

Problémy s listy

Listy mohou žloutnout, zesvětlit, objeví se na nich tmavé pruhy, mohou se tvořit otoky plné výtrusů. Nakonec se stočili a vyschli. To vše jsou příznaky infekce, která zasáhla rostlinu.

Škůdci

Mezi škůdce patří:

 • slintající penny produkuje pěnu, ve které se vyvíjejí larvy, pohlcující listy a stonky květu. Z tohoto důvodu se růst zpomaluje a při vážném poškození rostlina zemře. V boji proti škůdcům se používá tabákový odvar: 400 g se vaří v kbelíku s vodou po dobu 2 hodin a do hotového odvaru se přidá voda na 10 litrů. Také se přidá trochu mýdla na prádlo, aby se lék nalepil na listy;
 • Luční štěnice se živí mízou z květů, stonků a listů a zanechává za sebou bílé tečky. Pro potírání parazita se rostlina postříká roztokem karbofosu nebo pyrethru;
 • roztoč pavoučí se také živí mízou rostliny, ale usazuje se na zadní straně listů, a proto zbarvují žlutě a chřadnou.V boji proti tomu jsou astry postříkány infuzí tabáku nebo cibule. Může to být také odvar z řebříčku;
 • lopatka gama se živí vzdušnými částmi rostliny. Je to housenka, z níž se vylíhne hnědý motýl se vzorem na křídlech v podobě řeckého písmene „gama“. Vytlačeno postřikem chlorofosem nebo karbofosem;
 • bud mšice požírají rostliny (zejména vrcholy) i ve stadiu sazenice. V boji se provádí postřik chlorofosem nebo karbofosem.

Mšice

Nemoci

Možné nemoci astry:

 • fusarium. Původcem je plísňová infekce. Viry se vyvíjejí v půdě a do rostliny vstupují kořenovým systémem. Listy začnou blednout, zbarví žlutě, zvlní se a objeví se tmavé skvrny. Objevuje se poměrně zřídka za příznivých podmínek (vysoké teploty). Zasažená rostlina musí být odstraněna a rostliny, které rostou, musí být postříkány roztokem oxychloridu měďnatého. Půda je také posypána páleným vápnem;
 • stávkokaz. Původcem je plísňová infekce. Sazenice jsou ovlivněny: nejprve zčernají, poté začne stonek hnít. Nemocná rostlina se odstraní, zbytek se ošetří roztokem bělidla. Půda kolem rostlin je posypána pískem;
 • rez. Listy bobtnají na zadní straně. Vznikají pustuly naplněné spórami. Postižené rostliny se postříkají směsí síry a vápna v poměru 1: 1 nebo Bordeauxovou kapalinou;
 • žloutenka. Původcem jsou mšice a křískovití. Listy se začínají zesvětlovat a ztrácejí pigment. Růst se zpomaluje, pupeny se zelenají. Ovlivněné rostliny jsou odstraněny. V boji proti patogenům se provádí postřik pyrethrum nebo actellic. Aby se zabránilo onemocnění, je nutné bojovat proti mšicím (postřik odvarem nebo infuzí řebříčku).

Choroba

Známky nesprávné péče

Ačkoli jsou astry považovány za nenáročné květiny, stále vyžadují určitou péči.

 • Květina se bojí sucha, ale příliš mnoho z toho je také škodlivé: s nedostatkem vody rostlina vyschne, s přebytkem zhnije.
 • Asteri potřebují plenění: chrání je tak před škůdci a chorobami.
 • Vzhled boláků je také výsledkem nesprávné údržby nebo přípravy půdy.

Astry v každém případě stojí za čas strávený na nich. Hlavní věc je vybrat si odrůdu, správně ji zasadit a zajistit požadované podmínky. A pak květiny potěší oko celé léto až do pozdního podzimu.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada