Macešky - výsadba semen na otevřeném terénu

Macešky, nebo, jak se jim také říká, viola, jsou velmi krásné květiny, od kterých je těžké odtrhnout. Díky legendám, které jdou kolem, vyvolávají romantické a něžné pocity. Proto je rostlina velmi oblíbená u zahradníků a lze ji najít téměř v každé zahradě.

Popis zařízení

Macešky se vědecky nazývají fialky, jsou roční, dvouleté a trvalé. Záleží na klimatických podmínkách, ve kterých bude květina růst. Nesnáší silné mrazy. Zvláště škodlivé mohou být zimy s malým množstvím sněhu a jarním rozmrazováním, které se střídají s nočními mrazy. Proto jsou po dlouhou dobu v chladném období pečlivě zabaleny macešky.

Závod se poprvé objevil v Číně a Japonsku.

Macešky

Poznámka! Doma se viola vysazuje brzy na jaře a kvete, v závislosti na odrůdě, na jaře nebo v létě.

Tato rostlina se vyznačuje tenkou stonkou se zaoblenými listy a jednotlivými rostoucími květy. Pupen, který se objeví, má pět okvětních lístků, z nichž dva jsou větší než ostatní. Kvetoucí květiny mohou mít různé barvy: od bílé po černou s charakteristickou skvrnou uprostřed.

Kromě dekorativních vlastností se viola používá pro lékařské a kosmetické účely. K tomu je během období bohatého kvetení horní část pupenu odříznuta, vysušena a umístěna do nádoby, ve které může být skladována několik let. Rostlina obsahuje mnoho užitečných látek: inzulín, kyseliny askorbové a salicylové, éterický olej, polysacharidy.

Pro vaši informaci! Díky nim se květina používá při léčbě kožních onemocnění, bronchitidy, nachlazení, onemocnění gastrointestinálního traktu. V kosmetologii se květiny používají jako masky a pleťové vody na obličej a pomáhají bojovat s vyrážkami, akné a škrábanci, činí pokožku hladkou a hydratovanou.

Navzdory všem užitečným vlastnostem lze macešky nazvat jedovatou rostlinou. Jejich květenství obsahuje přírodní barvivo E161, které je velmi škodlivé pro lidské tělo, může způsobit alergické reakce a poškození gastrointestinálního traktu. Léčba fialovým vývarem je kontraindikována u osob trpících hepatitidou. Některé mohou mít navíc vedlejší účinky, jako je zvracení, vyrážky a nevolnost.

Lék

Rostoucí fialky

Existují dva způsoby, jak pěstovat květinu - ze semen a ze sazenic. Obecně se jedná o totéž, protože sazenice se získávají klíčením semene. Ale konkrétně při výběru metody pro vaši vlastní zahradu se musíte řídit skutečností, že sazenice na otevřeném poli lze získat blíže ke konci léta a nová rostlina vyklíčí na podzim a nebude čas užít si jeho vzhled.

Poznámka! Výhodou metody výsadby semen je, že si můžete pěstovat květiny doma kdykoli během roku v květináči nebo květináčích, a když se dosáhne teplého počasí, rostlina se jednoduše přesadí do zahrady.

Nejoblíbenější odrůdy macešek

Existuje mnoho druhů violy, které se liší barvou, velikostí a tvarem okvětního lístku. Nejčastěji se však v zahradnictví používají pouze dvě odrůdy.

Žlutá viola

 • Žluté macešky. Okvětní lístky na květinách mají výraznou žlutou barvu. Rostlina může dorůst až do výšky 15 cm, patří do třídy švýcarských gigantů a je stará dva roky. Viola žlutá je poměrně nenáročná rostlina rozmnožovaná semeny.
 • Modré macešky. Mají světle modré lístky. Květy dorůstají do malé velikosti, asi 5 cm v průměru. Modrá viola je vytrvalá rostlina a může být vysazena jak venku, tak v květináčích. Jelikož se jedná o teplomilnou rostlinu, mělo by být místo výsadby slunné.

Tyto odrůdy jsou nejoblíbenější, ale je známo mnohem více různých druhů, které se také často pěstují v zahradách: bílé odrůdové růžové. Známá je také divoká nebo polní viola, široce používaná pro kosmetické a léčivé účely.

Modrá viola

Macešky: výsadba a péče na otevřeném poli

Po výběru odrůdy rostlin, která se vám líbí, byste měli pokračovat v sadbě. Aby fialová zdravě rostla a dobře kvetla, je nutné ji řádně připravit a zasadit.

Kdy zasadit semena pro sazenice

Pokud existuje touha získat kvetoucí rostlinu již v prvním roce, pak by bylo lepší pěstovat sazenice ze semen. To by mělo být provedeno v únoru. Pro budoucí klíčky je vybrán malý květináč nebo nádoba.

Volba půdy pro sazenice

Nejjednodušší způsob je použít zakoupený substrát pro výsadbu - rašelinové a kokosové tablety, speciální komplexní směsi. Pokud poblíž nejsou žádné obchody, můžete si připravit směs sazenic vlastními rukama. Stačí na podzim vyrobit substrát z pouliční půdy, písku a rašeliny a uložit jej do suché místnosti. 20 dní před zasazením semen se Země ve vyhřívané místnosti dobře zahřívá.

Důležité! Při shromažďování směsi je třeba mít na paměti, že fialky nemají rádi půdu s vysokým obsahem alkálií.

Chcete-li zahájit setí semen, doporučuje se připravit substrát následujícího složení: jeden díl písku a shnilého kompostu a tři díly úrodné půdy. Před smícháním jsou odstraněny všechny zbytky, suché stébla trávy a větvičky ze složek.

Příprava semen a setí

Po přípravě půdy pro sazenice můžete začít připravovat semena pro výsadbu.

Vzhledem k tomu, že je dnes známo více než 200 odrůd macešek, musíte se před konečnou volbou rozhodnout, kterou rostlinu chcete získat. Dávejte pozor na výšku budoucího keře, velikost květů. Důležitá bude barva, doba květu a mrazuvzdornost.

Poznámka! Můžete si vybrat odrůdy pro dekorativní výsadbu v bytě nebo pro výsadbu v otevřeném terénu.

Vybraná semena se namočí, dokud se neobjeví první výhonky, a zasadí se do země na několik kusů. Je důležité si uvědomit, že fialová semena nejsou skladována déle než dva roky, proto byste neměli používat ta, která byla sklizena před rokem nebo déle.

Semena rostliny klíčí poměrně rychle a první výhonky se objeví za týden. V budoucnu mohou být ponechány v jedné nádobě nebo zasazeny do samostatných nádob. Od začátku výsadby až do doby, kdy by měly být sazenice přesazeny, to trvá asi čtyři měsíce.

Výsadba semen

Péče o sazenice

Od okamžiku, kdy se objeví první výhonky a před přesazením do volného terénu, musí být o květinu náležitě postaráno:

 • dodržujte režim zavlažování a jednou za měsíc jej kombinujte s krmením organickými hnojivy;
 • udržovat teplotní režim ne nižší než 25 ° С;
 • udržování dostatečné vlhkosti vzduchu a v případě potřeby postřik rostlin;
 • zajištění potřebného osvětlení.

Několik týdnů před přesazením do otevřeného terénu, pokud je venku již dostatečně teplo, se sazenice začnou připravovat. Chcete-li to provést, musíte to každý den vyjmout na ulici. Pro začátek to můžete nechat půl hodiny, pak 4 hodiny. Pokud je vše provedeno správně, květy se objeví dříve a budou vypadat lépe.

Důležité! Připravené sazenice se vysazují v polovině května.

Výsadba semen v otevřeném terénu

Výsadba semen venku je obtížnější a časově náročnější. Tato metoda se používá hlavně ve školkách, kde se pěstují květiny na prodej.

Pro zahájení vylodění je nutná teplota 20–22 ° C. Vyšší je plná výskytu plísňových onemocnění. Pokud začnete setí v květnu, pak může viola začít kvést v létě, ale zimní období bude obtížné. Při výsevu v červnu nebo červenci se květy objeví až příští rok.

Poznámka! Aby se mladé rostliny zakořenily, musí zajistit dostatečné osvětlení a pravidelné zavlažování a plevelem kolem keřů zbavit plevele.

Výběr místa pro výsadbu a péči o rostliny

Ať už je zvolena kterákoli z navrhovaných možností pěstování, při výsadbě na otevřeném terénu musíte zvolit správné místo. Mělo by to být dobře osvětlené místo mimo vysoké rostliny. Půda v místě výsadby by měla být úrodná, volná a bez plevelů. Pokud jsou splněny všechny podmínky, můžete zahájit výsadbu podle následujícího pořadí:

 1. Místo je označeno a jsou vytvořeny otvory pro sezení s hloubkou asi 20 cm, vzdálenost mezi sazenicemi je zvolena samostatně.
 2. Otvor je dobře rozlitý vodou, potom je do ní sazenice mírně zapuštěna.
 3. Otvor je velmi opatrně posypán rašelinou nebo kompostem.
 4. Poté, co jsou sazenice zasazeny, potřebují pravidelnou péči a krmení.

Přístaviště

Vysazené sazenice je nutné zalévat několikrát týdně ráno nebo večer, v závislosti na povětrnostních podmínkách. Uvolnění půdy po zalévání by mělo být provedeno i ve velmi horkém počasí. Při nedostatečné vlhkosti v kořenech květiny rychle vadnou a odpadávají. Rostlinu můžete krmit jednou týdně. Hnojivo by mělo obsahovat fosfor, draslík nebo dusík.

Pro vaši informaci! Vadné květiny a výhonky, které jsou příliš dlouhé, musí být okamžitě odříznuty a napojeny.

Prevence nemocí a ochrana před škůdci

Existuje několik druhů chorob a škůdců, které představují nebezpečí pro violu.

 • Padlí. Ovlivňuje všechny části rostliny, které následně odumírají. Můžete se ho zbavit emulzí vodního mýdla.
 • Šedá hniloba. Zničí květiny úplně. Neutralizováno roztokem oxidu měďnatého.
 • Blackleg je druh hniloby, který ovlivňuje kořen rostliny. Objevuje se kvůli nadměrnému zalévání a husté půdě. Lék neexistuje.

Nejdůležitějšími škůdci pro macešky mohou být mšice a roztoči. Pokud nebudete včas věnovat pozornost jejich vzhledu, pak rostlina začne chřadnout a může zemřít. Léčba speciálními prostředky jim pomůže zbavit se.

Škůdci

Pokud budete dodržovat všechna doporučení pro výsadbu a péči o violu, příští rok potěší květiny fialky oko v bytě nebo na zahradě.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada