Flower Adonis - výsadba a péče na otevřeném poli

Adonis je velmi běžná rostlina mezi zahradníky. Je ceněn pro svůj dekorativní účinek, užitečné vlastnosti, obsahuje glykosidy, alkoholy, stopové prvky a používá se jako sedativum a diuretikum. Níže je napsáno o druhové rozmanitosti, metodách pěstování a reprodukce květiny.

Popis zařízení

Adonis je lépe známý jako adonis, žlutý květ nebo keř, příbuzný "noční slepoty", patří do rodiny Buttercup. Na světě existuje více než 20 ročních druhů a asi 45 trvalek. Ve volné přírodě květina roste v subtropických zeměpisných šířkách a oblastech s mírným podnebím, mrazivými zimami. Název květiny je spojen s dojemnou legendou. Tak se jmenoval syn kyperského krále, milovaná Afrodita, který zemřel při lovu. S asyrským bohem Adonem je spojena další verze jména.

Úžasná krása jarního adonisu, popis květiny, je v pojednání před pěti stoletími

Stručný popis adonis:

 • keř roste od 30 do 60 cm vysoký;
 • jediný kořen, rostoucí dolů, nahnědlý, se šňůrovými procesy;
 • stonky jsou vzpřímené, jednoduché nebo rozvětvené;
 • listy úzce členité na proužky nebo jehlicovité části;
 • jediný květ, velký od 4 do 8 cm, lesklé lístky červené nebo žluté barvy, podlouhlé se zaoblenou špičkou dlouhou až 3 cm, lístky rostou od 10 do 20 kusů;
 • plody jsou pomačkané a svým vzhledem připomínají pohanku.

Druhy a odrůdy

Chovatelé vytvářejí hybridy na základě adonisů přivezených z různých částí světa. Na regálech obchodů můžete vidět tašky s obrázkem nejrůznějších pupenů. Zahradníci upřednostňují druhy rozmnožující semena.

Zde jsou některé z typů adonis:

 • Středomořské druhy jednoročních nebo podzimních adonis dosahují výšky 30 cm, stonky se od středu větví a tvoří hustý keř. Pupeny jsou jasně červené nebo světle žluté, malé, průměr pouze 1,5–2 cm. Listy jsou silně členité. Tento druh je znám od roku 1596. Kvetení začíná v červnu a trvá do poloviny srpna;
 • Volga adonis se nachází podél břehů řek ve střední zóně evropské části Eurasie. Liší se v pubertě mladých výhonků, fialové sepaly. Okvětní lístky jsou žluté, jemného pastelového odstínu, bledé. Konce členitých listů jsou ohnuté dolů;

Červená adonis se stane jasným přízvukem v designu zahrady nebo trávníku

 • ve středu Evropy je adonis Summer nebo „ember on fire“, Angličané nazývají květinu „bažantí oko“. Stonky Adonis Summer jsou rovné, až 30 cm vysoké. Pupeny do 3 cm, objevují se v červnu, přetrvávají až do poloviny srpna;
 • Adonis Vernalis: Adonis druhu Vernalis nebo Spring je zařazen do seznamu léčivých rostlin. Nalezeno ve východní Evropě, v západních oblastech Sibiře, na úpatí Kavkazu. Adonis Spring má silný oddenek, keř dorůstá až 60 cm vysoký, v červnu se na nízkých výhoncích objevují pupeny;
 • Far Eastern Amurensis Adonis se nachází v Japonsku na Korejském poloostrově v severovýchodních čínských provinciích. Adonis Amursky kvete po dobu tří týdnů, květy jsou velké, až 5 cm v průměru, široce otevřené, s několika řadami okvětních lístků. Výška pouzdra je 35 cm.

Na základě druhové rostliny Adonis druhu Amurensis byly vytvořeny hybridní odrůdy:

 • Benten - froté bílá;
 • Ramosa nebo „Adonis mahra red“ s červenohnědými pupeny;
 • Hinomoto je vícebarevný dvojitý pupen s červeno-oranžovým středem ohraničeným bronzově zelenými lístky.

Adonis květina rostoucí ze semen

Adonis roční se pěstuje pouze ze semen. Rychle ztrácejí klíčivost, takže jsou ihned po odběru zapuštěny do země. Na jaře klíčí při teplotě + 5 ° C. Když jsou v obchodech zakoupena balená semena květu adonis, pěstují sazenice doma nebo ve sklenících.

Adonis roční květina: setí

Adonis miluje volné půdy, půda se připravuje ze směsi 2 dílů písku, 1 dílu humusu a 1 dílu půdy. Semena jsou pohřbena 1–1,5 cm, výsadba se provádí v jednotlivých vysokých šálcích nebo v celkové nádobě vysoké 25 cm. Osivo se pokládá ve vzdálenosti 15–20 cm. Sazenice se objeví za 14–21 dní. Termíny výsadby pro letničky - duben až květen.

Vytrvalá semena musí podstoupit stratifikaci - přežít zimní období. Vysévají se koncem podzimu, uchovávají se v chladném suterénu, dokud se nevytvoří sněhová pokrývka, a poté se zahrabávají ve sněhu.

Péče o sazenice

Sazenice jsou chráněny před přímým slunečním zářením, stínem. Zaléváno denně stříkáním. Sazenice se snaží neponořit, řídnou tažením. Adonis nemá rád přesazování, rostlina se dlouhodobě přizpůsobuje novým podmínkám.

Důležité! Země se musí uvolnit, aby se kořen vytvořil rychleji.

Výsadba adonis v otevřeném terénu

Před přesazením jsou sazenice vytvrzeny: během dne jsou vyvedeny na chladné místo, kde je teplota vyšší než + 12 ° C. Nejprve se uchovává po dobu 2 hodin, poté déle.

Kdy zasadit adonis

Mladé jednoleté rostliny se po opakujících se mrazech přemístí na trvalé místo. Trvalky lze přesazovat až do poloviny podzimu, protože výhonky se musí během měsíce před zimováním zesílit.

Vytrvalý mongolský nebo apeninský adonis je rozpoznán podle froté zeleného jádra; na základě této rostliny bylo vyšlechtěno mnoho krásných hybridů

Jak zasadit

Pro adonis je vybrána neutrální odvodněná půda, oblasti jsou odpoledne zastíněny. Pro bohaté kvetení potřebujete půdu bohatou na humus a minerály.

Přistání se provádí metodou překládky, aniž by došlo ke zničení pozemského kómatu. Před přesazením není rostlina dva dny napojena. Sazenice se vyjímají z jednotlivých šálků poklepáním z běžných nádob - zahradní lopatkou na odstranění pampelišek. Doporučený interval mezi keři je 25 - 30 cm. Hloubka otvoru by měla být minimálně 30 cm. Do něj je vhozena hrstka humusu, nahoře je svisle umístěna hliněná hrudka.

Poznámka! Rostlina zemře, pokud je zlomen centrální kořen.

Péče o adonis na zahradě

Adonis je nenáročná rostlina, ale roste pomalu. Trvalky kvetou za 3-5 let, v závislosti na podmínkách pěstování.

Jak růst

Aby se vytvořily nové pupeny, půda se pravidelně kypří, zejména na hlinitých půdách, kde se po zalévání a dešti tvoří kůra. Vrchní obvaz se provádí během období pučení, používají se komplexní minerální hnojiva.

Výsadba jednoročního adonisu, květních keřů, dobře kvete, pokud jsou dodrženy intervaly mezi sazenicemi

Poznámka! Pouze z dospělých keřů trvalek se stříhají výhonky na kytice. U mladých kvetoucích výhonků může prořezávání poškodit opětovné růstové pupeny.

Jak zalévat rostlinu

Adonis je bylina milující vlhkost, pro zalévání nemusíte čekat, až půda vyschne. V horkých dnech je lepší zvlhčit květinu každý den, dělat to u kořene, ráno nebo pozdě večer.

Reprodukce adonis

Důležité! Na jednom místě může adonis dorůst až 20 let. Není zbytečně rušen.

Kromě metody rozmnožování semen existuje ještě jedna kořenová. Keř se může stát mateřským ve věku 5 let.Je vykopána, rozdělena na části, takže každá delenka má pupeny růstu, centrální dlouhé kořeny. Sekce oddenků jsou ošetřeny drceným uhlím nebo směsí křídy a Fitosporinu ve stejných poměrech. Dělení se provádí ostrým nožem nebo dobře naostřenou lopatou.

Poznámka! Malé pozemky se nezakořenily, zemřou. Je lepší rozdělit keř na polovinu, rozřezat velký oddenek na 4 stejné části.

Příznivý čas pro rozdělení keře je srpen nebo začátek září. Výsledné části jsou okamžitě přesunuty na nové místo. Péče o ně je stejná jako u mladých rostlin.

Míra přežití závisí na správném rozdělení keře, čím více horních pupenů na pozemku, tím lépe

Důležité! První dva roky jsou všechny pupeny odříznuty, aby se adonis dobře zakořenil a rychleji se adaptoval.

Nemoci a škůdci

V tomto ohledu rostlina nezpůsobuje potíže. Jedy obsažené ve všech částech rostliny, ničivé pro plísňové infekce, odpuzují hmyz.

Adonis po odkvětu

Listy a plody keře se používají jako suroviny pro tradiční medicínu. Sklízejí se ihned po odkvětu, předpokládá se, že v této době obsahují nejužitečnější látky.

Poznámka! Adonis Spring je považován za léčivý, je obsažen v bylinných přípravcích.

Jak a kdy sbírat semena

U ročních plodů plody dozrávají v červnu až červenci, u trvalek o něco později. Vysoce kvalitní semenný materiál se sbírá z keřů ve věku 6-7 let. Krabice jsou opatrně odříznuty, jakmile okvětní lístky spadnou, sepaly vyschnou. Semena jsou okamžitě připravena k výsadbě.

Důležité! Nezapomeňte, že semena trvalek musí přezimovat. Podrobnosti jsou v části Přistání.

Příprava na zimu

Vytrvalé květiny adonis rostoucí na jednom místě po mnoho let nepotřebují úkryt. Keře dobře zimují. Pro první zimování jsou mladé porosty a vysazené řízky hozeny suchou rašelinou s vrstvou 10 cm nebo jiným druhem mulče (shnilé suché piliny, sláma, humus).

Adonis spolu dobře vychází s ostatními trvalkami, květina se stává jasným akcentem kompozice

Adonis má úžasné pupeny - nalakované světlé okvětní lístky, tmavé jádro. Zeleň vypadá dekorativní, květina je vysazena ve skupinách nebo jednotlivě na záhony, trávníky, alpské kopce. Používají se k dekoraci pozemků a při krajinářském designu.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada