Jak pěstovat cedr z ořechu doma

Majestátní nadýchaný hezký cedr, symbol zdraví a pohody, se stane ozdobou každé zahrady. V přírodě je strom považován za játra s dlouhými játry: cedr žije v průměru 400 let a dosahuje výšky 40 m nebo více. Cedrové stromy začínají přinášet ovoce ve svém přirozeném prostředí za 40-60 let. Místo pro budoucí výsadbu je vybráno na základě velikosti dospělého stromu. Kořeny borovice cedrové rostou s věkem do šířky a mohou poškodit základy budov.

Jak pěstovat cedr z ořechu doma

Pěstování cedru z ořechu doma není rychlý úkol, ale vzrušující. Výsledkem je, že na pozemku poblíž domu bude velkolepý vždyzelený strom, schopný nejen produkovat chutné a zdravé ovoce, ale také nasycovat vzduch rostlinnými antibiotiky - fytoncidy.

Cedrový les

Kde získat potřebné složení osiva

Prvním krokem je získání kvalitního rostlinného materiálu. V přírodě se cedrová borovice množí semeny, která zrají v šiškách dva roky. Osivo pro výsadbu je třeba zakoupit ve specializovaných zahradnických obchodech, školkách, na internetových stránkách. Rostlinný materiál by měl být skladován při optimální teplotě po dobu nejvýše jednoho roku.

Cedrové semínka

Jak klíčit piniové oříšky doma

Matice vybrané pro setí by měly být velké, s neporušenou skořápkou, bez známek plísní a nepříjemného zápachu. Pro prevenci plísňových onemocnění se inokulum leptá ve slabém roztoku manganistanu draselného (manganistan draselný) po dobu 2-3 hodin.

Po dozrání potřebují semena borovice cedrové zimní odpočinek. Chcete-li klíčit borovice, abyste doma zvýšili klíčivost semen, potřebujete stratifikaci, která napodobuje přirozené procesy. Postup krok za krokem:

  1. Vybrané ořechy se natírají na gázu nebo papírový ručník ve vzdálenosti 1-1,5 cm.
  2. Hojně navlhčete vodou. V tomto případě je vhodné použít láhev s rozprašovačem.
  3. Navlhčená semínka zakryjte další vrstvou gázy a znovu je navlhčete na ubrousek.
  4. Po umístění připravených ořechů do plastové nádoby jsou odeslány do chladničky k uchování.

Tento proces trvá nejméně tři měsíce při teplotách do 50 ° C.

Jak klíčit sazenice cedru

Péče o mladé výsadby

S příchodem jara se denní hodiny zvyšují a poté lze do připravené půdy zasít stratifikovaná semena. Mělo by to být lehké, prodyšné a prodyšné. Jako výsadbová půda je vhodná směs písku a rašeliny v poměru 1: 3 nebo komerčně dostupná směs pro jehličnany.

Rostoucí nádrž

Ke klíčení můžete použít běžné balkonové květinové nádoby, dřevěné nebo plastové boxy. Aby se zabránilo rozlití půdy skrz otvory, je dno vyloženo krycím materiálem, lepenkou nebo gázou.

Pravidla pro výsadbu a zalévání

Semena se vysazují s ostrým koncem dolů, bez prohlubování, ale jen mírným lisováním, ve vzdálenosti 2–3 cm mezi proužky a nechají se vyklíčit na okně nebo pod fytolampou. Okamžitě po setí ořechy zalévejte; v budoucnu musí být půda pravidelně navlhčena, aby nedošlo k vyschnutí. Aby nedošlo k poškození naklíčených klíčků, navlhčí sazenice ze stříkací lahve. Pro zajištění přístupu vzduchu je půda opatrně uvolněna párátkem.

Pro vaši informaci! Při pokojové teplotě se semena líhnou během několika dní.

Pěstování cedru z ořechu na první plody doma za dostatečného osvětlení bude trvat 15–20 let. Klíčivost semen je 30-50%. Vegetační období borovice cedrové je velmi krátké, pouze 40-45 dní v roce. To způsobí, že rostlina roste pomalu.

Sazenice cedru v kontejneru

Jak transplantovat cedr

První transplantace cedrového semenáče, analogicky s potápěním, bude transplantace do samostatného kontejneru nebo do mateřské školy. Před přesazením cedru je důležité zjistit podrobnosti: rostliny potřebují dobré osvětlení, zatímco přímé sluneční světlo v letním odpoledni je pro ně destruktivní.

Je bezpodmínečně nutné sledovat vlhkost půdy. Pravidelné zavlažování zajistí pohodlné prostředí pro růst mladých borovic. V létě můžete zařídit sprchu pro sazenice a dospělé rostliny. To by mělo být provedeno pozdě odpoledne, poté, co ustoupí teplo, aby nedošlo k popálení jehel na slunci.

Důležité! Kořenová soutěž má špatný vliv na vývoj stromů. K zajištění přiměřené výživy je nutné zabránit zahušťování ve škole, včas odstranit růst plevelů.

Sazenice cedru ve škole

Kořeny borovice cedrové rostou blízko povrchu, mohou hnít z nadbytku vlhkosti.

Průměrný věk sazenice pro trvalou výsadbu je 3-5 let. Rostliny se vyvíjejí různými způsoby, sazenice stejného věku se mohou výrazně lišit velikostí. Je lepší se zaměřit na velikost stromu. Velké, dobře vyvinuté lze vysadit dříve, zbytek necháme růst další rok. Optimální výška pro výsadbu je 1,5-2 m.

Cedr je velká, silná rostlina, vzdálenost mezi sazenicemi musí být udržována nejméně 3-4 m. Kořenový systém jehličnanů má hlavní kořenové jádro a četné větve, které rostou na povrchu půdy. Lehká půda je nezbytná pro správnou cirkulaci vzduchu.

Díra ve stromu je vykopána 1,5-2krát širší než kořenový bal. Naplňte do poloviny směsí rašeliny, humusu a písku, které mladé borovici dodají živiny.

Mladý strom

Pro vaši informaci! Cedr je mykotropická rostlina. Mycorrhiza neboli kořen houby je úspěšná symbióza mycelia a kořenových buněk. Usazováním na kořenech poskytují buňky mycelia rostlině živiny, někdy je konkrétně zpracovávají. Pro tvorbu mykorhizy se do výsadbové jámy přidává lesní půda se zbytky hub.

Je nezbytné mulčovat oblast kořenů, čímž se udržuje vlhkost kolem kořenů a brání se rozvoji plevele. Pokud je půda těžká, jílovitá, vrstva mulče chrání rostlinu před vysycháním v zimě.

Správnou možností, blízkou přírodním podmínkám, je vrh jehličnanů a listnatých rostlin, mech. Mulčování podporuje tvorbu náhodných kořenů, které zvyšují výživu rostliny a zrychlují její růst. Mulčovací vrstvu je třeba každý rok obnovovat.

Cedrové borovice se nebojí teplotních poklesů. Snesou mráz i teplo a netrpí opakovanými mrazy. S věkem je roční růst 50 cm.

Od 10 let mladé stromy nevyžadují zvláštní péči, s výjimkou hnojení každé tři roky.

Důležité! Přebytek dusíku v půdě inhibuje růst a vývoj borovice cedrové, mnohem více potřebuje rostlina krmení draslíkem a fosforem.

Tvorba koruny

Cedrové borovice lze použít v kontejnerových výsadbách, na otevřených plochách a dokonce jako bonsaje. Aby se zachovala dekorativnost, cedr, jako každá jehličnatá nebo listnatá rostlina v zahradě, prochází korunou od útlého věku. Roztažený stanový strom s nízkými větvemi můžete vytvořit odstraněním spodních větví stromu během prvních 10 let ve výšce 2-2,5 m od kořene.

Po odstranění větve v jedné rovině s kmenem je rána pokryta zahradním hřištěm. Tento postup se provádí před začátkem vegetačního období rostliny, v zimě nebo na podzim.

Důležité! Jehličnany je třeba vysazovat mimo budovy. Pokud je pryskyřičné dřevo zasaženo bleskem nebo jiskrami, může způsobit požár.

Cedrová borovice s ovocem

Cedr je jehličnatý nebo listnatý strom

Jedná se samozřejmě o jehličnatou rostlinu. Kromě toho se někdy borovice sibiřská cedr často nazývá cedr, i když ve skutečnosti jde o dva různé druhy rostlin.

Podle encyklopedického popisu je sibiřská cedrová borovice (sibiřský cedr) vždyzelená jehličnatá rostlina, jeden z druhů rodu Pines. Délka jehel je 7-10 cm.

Piniové oříšky se sklízejí v průmyslovém měřítku na Sibiři a na Uralu. Lahodné, bohaté na vitamíny a aminokyseliny, slouží jako surovina pro olej z cedrového ořechu. Cedrová pryskyřice má výrazný dezinfekční a hojivý účinek.

Lehké, odolné dřevo má krásnou žluto-růžovou barvu, velmi voňavé. Používá se k výrobě nábytku, tužek, hudebních nástrojů.

Listy bohaté na různé odstíny jsou vysoce dekorativní; v parcích po celém světě najdete skupinové a jednotlivé výsadby sibiřského obra.

Pěstování cedru je obtížné, ale možné. Hlavní věcí je sledovat sled akcí a předem koupit kvalitní sadbový materiál.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada