Thuja po zimě zžloutla - co dělat, jak zacházet a jak hnojit

Letní obyvatelé si často kladou otázku: thuja po zimě zžloutla, co mám dělat? Vadnoucí keř je velmi nešťastný pohled. Navíc takový stav může dokonce vést k smrti. Abyste zabránili ztrátě svého oblíbeného stromu, měli byste jej pečlivě prozkoumat a zjistit důvody, které vedly ke ztrátě dekorativity. Když se esence vyjasní, je nutné strom urgentně zachránit. Jak to udělat, bude to dále projednáno.

Thuja po zimě zažloutla: co dělat

Pokud po zimě thuja v důsledku omrzlin zažloutla, pak je nepravděpodobné, že by se takové větve zachránily, s největší pravděpodobností budou muset být odstraněny.

Nejčastěji však dochází k žloutnutí kvůli nedostatečnému zalévání. V takové situaci lze barvu stromu obnovit. K tomu je rostlina vybavena pravidelným zaléváním. Dělají to však opatrně, aby to nepřeháněli.

Vadnoucí strom

Proč na jaře zbarví žlutě

Proč tedy thuja na jaře zbarví žlutě a co dělat? To se děje z několika důvodů. Mezi hlavní patří:

 • nesprávná péče o rostliny;
 • porážka různými chorobami a škůdci;
 • vystavení činidlům určeným k urychlení tání ledu;
 • intenzivní výfuk vozidla;
 • přirozené příčiny.

Thuja schne: co se dá dělat

Někdy zkušení zahradníci slyší od začátečníků: co dělat - thuja zbarví žlutě a vysuší? Jakmile strom začal vysychat, musíte jej okamžitě začít ukládat.

 1. Musíte odříznout všechny větve, které mají čas uschnout.
 2. Bod růstu je také snížen o 10 nebo 15 cm.
 3. Kyselá rašelina (s pH 3-4) se nalije do silné vrstvy pod keřem.
 4. Spolu s rašelinou se pod rostlinu zavádí buisk jehličnatý. To znamená, že na 1 keř bude potřeba asi 20 g.
 5. Na jaře se rostlina postříká epinem, po dvou týdnech se použije zirkon.

Thuja nemoci

Nejběžnějšími chorobami thujy, které vyvolávají žloutnutí a vadnutí a někdy i její smrt, jsou různé plísňové infekce. Jednou z nebezpečných nemocí pro thuju je rez, řev a pozdní plíseň.

Bílý květ na thuja

Bílý květ na keři, který je doprovázen výskytem žloutnutí a postupnou deformací větví, naznačuje porážku hmyzu zvaného hermes. Tito paraziti jsou kongenery mšic. Hermes sotva dosáhne délky 2,5 mm, ale je schopen vysát ze stromu všechny šťávy a zničit ho. Aby se tomu zabránilo, používají se proti škůdcům chemikálie jako Aktara nebo Commander.

Důležité! Pokud mluvíme o západní thuja, která roste v květináči v bytě nebo domě, pak se nedoporučuje používat takové přípravky za pokojových podmínek. Obsahují toxické látky, takže je třeba thuju nastříkat na balkon a poté velmi opatrně.

Hermes

Plísňové nemoci

Thuja je náchylná k houbovým chorobám, proto při zasazování stromu do země musíte okamžitě přijmout preventivní opatření, abyste se v budoucnu vyhnuli problémům.K tomu je při výsadbě keř ošetřen roztokem nadace. Je nutné rozpustit 10 g léčiva v 10 litrech vody a je připraveno k použití. Tuto léčbu lze opakovat několikrát ročně.

Pro vaši informaci! Pokud větve thuja vyschly, je třeba je odříznout a místo řezu ošetřit 5% roztokem síranu měďnatého.

Bordeauxská kapalina pomůže vyrovnat se s houbovými chorobami. Z preventivních důvodů jsou rostliny touto látkou ošetřovány dvakrát ročně: brzy na jaře a před nástupem prvních podzimních mrazů.

Důvody pro zčernalé thuja po zimě

Není těžké pěstovat thuju, ale v procesu jejího vývoje se můžete setkat nejen se zažloutnutím jehel, ale také s jeho ztmavnutím. Thuja po zimě zčerná ze dvou důvodů:

 • kvůli výše uvedeným houbovým chorobám;
 • v důsledku expozice stolici koček a psů.

Chcete-li zjistit příčinu zčernalé, je nutné pečlivě prozkoumat jehly pouzdra. Při infikování houbami se infekce šíří postupně v průběhu úniku. Postižené jehly nezčernou okamžitě. Nejprve bude mít hnědý odstín.

U zvířat keř zčerná pouze v místě kontaktu s výkaly. Vzhledově to připomíná splash vodových barev, které jsou chaoticky rozptýleny po listí.

Poznámka! Stává se také, že rostlina ztmavne najednou ze dvou důvodů - kvůli houbám a zvířatům.

Pokud na dvoře nejsou žádné kočky nebo psi, neměli byste vyloučit účinek stolice. Sousední zvířata se také mohou neviditelně uchýlit k thuji. Jehly, které utrpěly svými odpadními produkty, se nezotaví. Nevyhnutelně se rozpadne. Pokud na dvoře vyroste krátký keř a žije velký pes, pak jeho výkaly mohou thuju zničit. Pokud je naopak vysoký strom a malý pes, pak mohou trpět pouze spodní větve.

Jak zachránit thuju před zvířaty:

 1. Je nutné opláchnout větve vodou. Možná bude možné smýt zbytky moči, každopádně to rozhodně nepoškodí keř.
 2. Rostlina je ze všech stran oplocená, aby se zabránilo přístupu zvířat.
 3. Keř je ošetřen repelentními aerosoly, které se prodávají ve veterinárních lékárnách. Z domácích prostředků můžete použít mletý pepř, který nemají rádi kočky ani psi.
 4. Sušené větve jsou řezány.
 5. Keř potřebuje pomoc se zotavit. K tomu se léčí léky, které stimulují růst. Může fungovat například zirkon nebo epin.

Zirkon

Přípravky pro prevenci rzi a nečistot

Thuja s červenými jehlami poskytuje po zimě zvláštní péči, protože v tomto případě může být strom zasažen chorobami, jako je rez nebo chřest. Nejčastěji se tato onemocnění vyskytují na jaře a postihují mladé stromy. Infekce se však šíří po celý rok a mohou postihnout rostliny různého věku.

Ovlivněné větve musí být odstraněny a strom musí být ošetřen fungicidy, které obsahují měď. Postřik se provádí v květnu a po celé léto. Pokud takové zpracování nepomůže, musíte použít základ. Nejsou postříkány keři, ale půda je napojena. Topsin-M se používá proti potu. Udělejte to na jaře, jakmile mráz skončí.

Phytophthora

Nejnebezpečnější chorobou thujy je pozdní plíseň. Toto onemocnění nejprve postihuje kořeny a poté strom začne chřadnout a vysychat. Jeho kmen je zevnitř měkký a je pokryt plakem.

Phytophthora se vyvíjí ve vlhké půdě. Z preventivních důvodů je půda ošetřena fungicidy. Pokud je rostlina již ovlivněna, pak ji stačí vykopat a zničit. Pravidelné ořezávání zde nepomůže.

Důležité! Na místě, kde byla thuja, není mladý výhonek vysazen několik let, protože pozdní plíseň je schopna dlouho žít v zemi a semenáček bude touto chorobou opět zasažen.

Proč thuja začala ztrácet svůj dekorativní efekt a začala žloutnout

Na dekorativní vzhled rostliny mohou mít vliv čtyři faktory:

 • nedostatečná péče;
 • přirozené příčiny;
 • thuja nemoc;
 • škůdci.

Nesprávné uložení

Thuja může žloutnout kvůli nesprávné hloubce výsadby. Někteří obyvatelé léta kořenový límec příliš prohlubují nebo obnažují.

Nedostatek hnojiv

Plíživá thuja potřebuje živiny, ale musíte ji také krmit. Nadbytek minerálů v půdě může negativně ovlivnit vzhled keře.

Hnůj je vhodný jako organické hnojivo pro thuju. Nalije se vodou v poměru 1: 4 a trvá asi 14 dní. Jeden strom bude potřebovat 3 litry takového řešení. Takové hnojivo nelze nalít na dno kmene. Zalévali půdu kolem stromu.

Z minerálů se používá biode nebo epin.

Epin

Důležité! Poslední krmení se provádí v srpnu. Dále se rostlina připravuje na zimní odpočinek. Jeho růstový proces se zastaví. Pokud jsou klíčky oplodněny, budou se v zimě dále vyvíjet a umírat.

Seznam přirozených důvodů, proč thuja zbarví žlutě

I když budete dodržovat všechna pravidla a budete se o rostlinu dlouhodobě dobře starat, pěstovat ji a pěstovat správně, jehly mohou stále žloutnout. To je způsobeno přírodními faktory:

 • proces stárnutí. Životní cyklus jehel trvá 3 až 6 let. Strom poté vrhá zeleň. Z kufru směrem ven postupně zezelená. Takových zažloutlých oblastí je velmi málo, proto nejsou příliš nápadné;
 • změna ročních období. Mnoho druhů thuja mění svou barvu na zlatou, červenou nebo hnědou. Výjimkou je thuja smaragd, která bez ohledu na roční období zůstává zelená.

Jak vrátit zelený vzhled

Chcete-li se vrátit k té bývalé kráse, potřebujete:

 • zajistěte správný režim zavlažování, je však třeba postupovat opatrně, nadměrná vlhkost stromu také neprospěje;
 • odřízněte poškozené větve;
 • včas oplodnit půdu.

Poznámka! Pokud při zkoumání stromu existují podezření, že keř je ovlivněn jakoukoli chorobou nebo byl napaden škůdci, je nutné provést chemické ošetření.

Thuja se stará, jestli po zimě zčervená

Pro thuju, stejně jako pro mnoho rostlin, jsou jarní popáleniny velkým nebezpečím. Thuja po zimě je velmi oslabená, proto je nepřetržitý pobyt pod spalujícími slunečními paprsky velmi nežádoucí. Kromě toho na jaře na zemi stále zůstává sníh, od kterého se paprsek odráží, stejně jako od zrcadla, a ještě více hoří jemné listí.

Chcete-li obnovit keř, musíte pro něj postavit malý přístřešek a zajistit mírné zalévání. Poté thuja určitě vyroste nové listy, zesílí a zcela získá svou přirozenou barvu.

Aby se v budoucnu těmto problémům zabránilo, měla by být thuja chráněna před slunnou stranou materiálem, který nepropustí sluneční paprsky, ale zajistí dobrou cirkulaci vzduchu. K tomu můžete použít například smrkové větve.

Jarní spálení jehel

Jak oživit thuju po zimě

Po zimě je často nutné pomoci stromu s obnovou. K tomu byste měli použít rady od profesionálů:

 • otevřou ji, ale postaví nad ni přístřešek, který ji ochrání před slunečními paprsky. Nebo můžete zakrýt pouzdro gázou;
 • nadměrná vlhkost thujám neprospěje, proto je z nich odstraněna voda pomocí drážek;
 • keř je ošetřen epinem;
 • když se počasí stabilizuje, mrtvé větve jsou oříznuty.

Poznámka! V takových situacích se letní obyvatelé často ztrácejí a ptají se, jak na jaře snížit thuju? Odpověď je docela jednoduchá: musíte rostlině dát úhledný vzhled. K tomu je nutné ztenčit korunu a poté ji začít ořezávat a dávat tvar. Aby bylo vhodné pro korunu, odřízněte větve, které rostou dovnitř.

Jak krmit thuju

Jak krmit thuju tak, aby keř rychle rostl a chvěl se? Je nutné aplikovat hnojiva na thuju ze žloutnutí. Stojí za to krmit rostlinu dusičnanem amonným.Pro takové řešení budete potřebovat 1 polévkovou lžíci. lžíci ledku na 10 litrů vody. Před aplikací vrchního obvazu se půda zalévá vodou a poté se do půdy přidá roztok dusičnanu. Tento postup se provádí pouze na jaře a poté již nemusíte používat žádná další hnojiva.

Jak jinak oplodnit thuju na jaře

Na jaře potřebují thuja hnojiva, která obsahují dusík. Keř také potřebuje makro- a mikroelementy. Můžete použít různé obvazy, které jsou k dispozici v tekuté formě, ve formě granulí nebo prášků. Mezi hlavní patří: azofoska, platnon, compo, multivit a další. Je třeba mít na paměti, že většina z těchto léků uvolňuje užitečné látky do půdy po dobu tří měsíců, proto je nutné půdu hnojit právě takovými prostředky pouze jednou ročně.

Škůdci

Navzdory skutečnosti, že thuja má silnou imunitu, stále nemůže odolat některým chorobám a škůdcům. Nejnebezpečnějšími parazity, kteří nejsou proti, jsou roztoči a skvrnité můry.

Spider roztoč

Roztoč je malý, takže je těžké si ho všimnout. Většinou se vyskytují zelení paraziti, někdy lze vidět oranžové nebo červené jedince. Hlavním znamením, že tento parazit zaútočil na thuju, je pavučina.

Spider roztoč

Hmyz se množí rychle, během léta se může objevit šest generací, které rychle vysají šťávu z thujy a uschne. Abyste se vyhnuli smrti keře, musíte zahájit léčbu hned při prvních příznacích porážky. Pokud existuje několik parazitů a právě se začaly objevovat, můžete použít tinktury z pampelišky nebo česneku. V pokročilých situacích je nutné keř ošetřit chemickými látkami. V boji proti roztočům jsou vhodné actellic, fitoverm, neoron, skelet atd.

Skvrnitý můra

Hnědé jehly nebo odumírání horní části tuje se často vyskytují kvůli larvám skvrnité můry. Aby parazit položil vajíčka, kousne do listů jehel. Je velmi těžké si všimnout škůdce kvůli jeho malé velikosti. Skvrnitá můra sotva dosahuje 4 mm.

Poznámka! Aby se zabránilo pokládání, thuja se na konci června postříká přípravky, které zahrnují pyrethroidy. Může to být komár proti roztočům, tornádo proti roztočům atd.

Pokud na dvoře vyroste žlutá thuja, hned se nerozrušte. V každém případě, cokoli se stane keři, není důvod mávnout rukou nad stromem a klidně sledovat, jak umírá. Ve většině případů se dá vyléčit. Je třeba vyvinout veškeré úsilí, aby tato zelená trvalka získala sílu a znovu potěšila oko svou zelení.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada