Je šeřík keř nebo strom? Jak pěstovat šeříky doma

Na jaře je šeřík jedním z prvních, který kvete, což potěší nejen krásnými květinami, ale také silnou příjemnou vůní. Při pohledu na tuto krásnou velkou kvetoucí rostlinu se lidé snaží pochopit: je šeřík keř nebo strom?

Druhy a odrůdy bush šeříku

Ačkoli šeřík je poměrně vysoká rostlina, patří ke keřům. Lilac rod Keře, rodina oliv. V současné době je známo více než 30 druhů, většinou jde o planě rostoucí rostliny. Lze je najít v jihovýchodní Evropě a Asii (hlavně v Číně). Stejně jako domácí odrůdy mají divocí zástupci tohoto rodu krásné květiny.

Šeřík kvete

Květy mohou být různých barev: bílé, lila, fialové, růžové. Shromážděné v latě. Listy jsou obvykle celé, opačné uspořádání, spadají na podzim. Plodem je tobolka.

V zahradách najdete různé druhy šeříků ve všech koutech Eurasie. Nejrozšířenější je šeřík obecný.

Společný šeřík

Velký keř, vysoký až 6 metrů. Popis všech odrůd je podobný. Listy jsou husté, hladké, tmavě zelené, až 12 cm dlouhé, umístěné na 3 cm řapíku. Květy různých odstínů fialové, shromážděné v pyramidových květenstvích, až 20 cm dlouhé, kvete ve věku 4 let. Jihovýchodní Evropa je považována za vlast.

Pro aktivní kvetení je nutná úrodná hlinitá půda. Roste dobře na chudších půdách. Snáší mírné sucho, průměrnou mrazuvzdornost. Může růst v městských oblastech, umožňuje trochu stínu. Kořenový systém je silný, což je třeba vzít v úvahu při výsadbě.

Šeříky ve městě

Má velké množství odrůd, s různými obdobími kvetení a různými odstíny květin. Chovatelé chovali odrůdy i se žlutými a čistě růžovými květy. Oblíbené jsou následující odrůdy:

 • Šeříkové odrůdy Hydrangea;
 • Dzhambul;
 • Indie;
 • Bohdan Khmelnytsky;
 • A další odrůdy.

Perský šeřík

Výsledkem selekce při křížení drobně řezaného šeříku s Afghani byl získán keř perský šeřík. Jeho výška nepřesahuje 2 metry, větve jsou široce rozšířené. Mladé větve mají slabé dospívání. Dospělé větve jsou hnědé, tenké.

Květy se vyznačují silnou vůní, jsou bílé nebo bílošedé barvy. Z horních postranních pupenů se vyvíjí květenství, dlouhé až 10 cm, široké až 7,5 cm.

Perský šeřík

Perské šeříky kvetou v květnu. K plodení dochází v červenci až srpnu. Nenalezeno ve volné přírodě.

Čínský hybridní šeřík

V roce 1777 byl ve Francii získán další druh šeříku - čínský hybrid. Byl vyšlechtěn křížením obyčejného šeříku s perským. Je to silný keř s roztaženými větvemi, jeho výška dosahuje 5 m. Má špičaté vejčité listy a velké květy, jejichž průměr dosahuje 1,8 cm. Shromážděné v latách, jejichž délka je až 10 cm.

Po rozkvětu mají květy červenofialový odstín a jemnou příjemnou vůni. V současné době byly vyšlechtěny odrůdy s bílými, růžovými a tmavě růžovými dvojitými květy.

Chlupatý šeřík

Má druhé jméno - chlupatý. Keř vysoký až 4 m. Listy jsou husté, větve vztyčené. Větve starší než 2 roky jsou nahé, hnědožluté barvy. Roste v Číně.

Má voňavé květy jemně fialové barvy, shromážděné v květenstvích, jejichž délka dosahuje 15-30 cm, kvete v červnu až červenci. Dobrá odolnost proti mrazu. Používá se pro terénní úpravy, a to jak ve skupinových výsadbách, tak jako živý plot.

Lilac Zvyagintsev

To dostalo jeho jméno na počest guvernéra Rigy - Zvyagintsev. To bylo objeveno nedávno expedicí G.N. Potanin. Ve svém přirozeném prostředí roste v horských údolích Číny.

Odrůda Zvyagintsev

Výška keře je až 5 metrů, koruna je hustá, větve jsou vztyčené. Délka listu je od 4 do 11 cm, na listech jsou vzácné chlupy. Pupeny jsou růžové. Květy jsou velmi voňavé. Při kvetení vypadá keř velkolepě, doba květu je asi 2 týdny.

Amur šeřík

V přírodních podmínkách se vyskytuje na Dálném východě a v Číně. Za příznivých podmínek dorůstá až 20 m. V zahradách je maximální výška asi 10 m.

Největší nevýhodou je, že šeřík amurský kvete ve věku 9-10 let. Kvetení je poměrně dlouhé - 20 dní. Roste dobře v městském prostředí, vytrvalý.

Maďarský šeřík

Ve volné přírodě se vyskytuje v Karpatech, Maďarsku a Jugoslávii. Keř je relativně nízký, v průměru 3-4 m, maximální výška je 7 m. Existuje mnoho větví. Květy jsou dlouhé, trubkovité, často fialové, málo voňavé.

Rostlina je nenáročná, rychle roste i v městském prostředí. Dobře snáší prach a přírodní anomálie. Kvetení trvá 3-4 týdny.

Druhy a odrůdy šeříku

Šeřík stromů vypadá hodně jako strom, ale ve skutečnosti je to keř.

Meyer

Kompaktní keře trpasličích šeříků této odrůdy nerostou více než 1,5 m. Rostlina roste pouze 10 cm za rok. Výhonky jsou hnědé, listy jsou malé, až 47 cm, délka květenství je v průměru 10 cm Barvy jsou různé: bílá, fialová, červená ... Kvete v poslední dekádě května - začátkem června. Vydrží jak tuhé zimy, tak suchá léta.

Ludwig Shpet

Rozlehlý keř s jasně fialovými květy, shromážděný ve velké latě. Dorůstá až 3,5 cm. Žije více než 100 let. Rychle roste. Vlast - Německo.

Slečna Kanada

Nenáročná rostlina dosahuje výšky 2,5 m. Kvete hojně, květy jsou malé, vínově červené. Upřednostňuje slunné oblasti s volnou půdou.

Michelle Buchner

Světlomilný keř vysoký až 4 m. Preferuje úrodné půdy s dobrým osvětlením. Roste dobře v městských podmínkách, tato odrůda se používá pro terénní úpravy. Květy jsou dvojité, lila. Kvete koncem května a kvete poměrně dlouho.

Madame Lemoine

Odrůda získala své jméno na počest manželky francouzského chovatele Victora Lemoina, která ji vyšlechtila. Panicles jsou velké, až 20 cm dlouhé a až 8 cm široké. V pupenech jsou okvětní lístky zpočátku zelené, ale při kvetení mění barvu na bílou. Kvete hojně každý rok.

Krása Moskvy

Tato krásná odrůda se vyznačuje dvojitými květy, podobně jako růže. Barva je růžovo-bílá. Průměr květu dosahuje 2,5 cm, délka laty je 25 cm.

Moskva krása

Kvete dlouho. Velmi krásná a neobvyklá odrůda.

Senzace

Odrůda dostala své jméno pro své neobvyklé květy, jasně fialové s bílým okrajem. Květy jsou velké, se slabým aroma. Listy jsou tmavě zelené. Většinou se množí řízky.

Akkubifolia

Od ostatních odrůd se liší neobvyklou pestrou barvou listů. Květy jsou polodvojité, poměrně velké, se silnou vůní. Keř je vysoký, za příznivých podmínek dorůstá až 4 m.

Druhy a odrůdy vnitřního šeříku

Pěstovat šeříky v domě nebo bytě je téměř nemožné. Existuje ale hybridní rostlina plectrantus.Jeho druhé jméno je vnitřní šeřík. Ti, kteří ho vidí poprvé, si okamžitě kladou otázku: jsou šeříky nebo keř?

Jeho rysem je dlouhé kvetení. Keř kvete v únoru a kvete až do konce podzimu. Roste dobře v květináči na parapetu. Květy jsou šeříkové, při nedostatečném světle zblednou.

Hybrid Plectrantus

Minimální péče: zalévání, kypření, hnojení a prořezávání. V létě lze plectrantus vysazovat na otevřeném terénu.

Šeřík malolistý

Keř se sférickou korunou. Na výšku a šířku dosahuje 1,5–2 m. Název dostal pro malou velikost listů. Kvete dlouho. Při kvetení jsou květy fialově růžové, poté mění barvu na světlejší.

Jak pěstovat šeříky na parapetu

Za chladných zimních večerů opravdu chci mít doma kus jara. Šeříky jen symbolizují její příjezd. Pokud si přejete, můžete na novoroční dovolenou získat kvetoucí větvičku šeříku, ale o to se musíte pokusit.

K tomu jsou v září až říjnu odříznuty šeříkové výhonky o délce asi 80 cm a zabaleny do polyethylenu, umístěny do chladničky a uchovávány v chladničce po dobu 4-5 týdnů.

Důležité! Teplota by měla být -2-5 stupňů.

Poté se výhonky ponoří do nádoby se studenou vodou po dobu 10-12 hodin. Zbývá pouze umístit výhonky do nádoby s čistou vodou ve svislé poloze. Udržujte optimální teplotní podmínky v místnosti:

 • 1 týden - 25 stupňů;
 • 2 týdny - 20 stupňů;
 • příští týdny - 18-20 stupňů.

  Roste doma

Pokud jsou splněny všechny podmínky, můžete na parapetu získat kvetoucí šeříky za 3-4 týdny.

Propagace řízky

Nejjednodušší způsob šíření šeříků je řízky.

Důležité! Je nutné odebrat řízky z mladých plodin, ne starších než 5 let.

Jak množit šeříky řízky doma? Šíření řízky probíhá dvěma způsoby:

 1. Dřevěné řízky na podzim;
 2. Zelené větvičky na jaře.

Může se také množit semeny.

Při množení dřevinovými odřezky se sadební materiál připravuje koncem podzimu - začátkem zimy. K tomu vyberte větve o délce 15 cm.

Důležité! Na větvi by měly být alespoň 4 pupeny.

Řezané řízky jsou po uložení do mokrého písku zakopány ve sněhu nebo uloženy do sklepa. Na jaře jsou pro zakořenění vysazeny větvičky.

Pěstování rostlinného materiálu

Vzhledem k tomu, šeříky se zakořenily poměrně špatně, mělo by být vysazeno více sadby. Na jaře jsou větvičky namočeny na půl dne do stimulátoru zakořenění.

Mini skleník

Zasazeno do připravených záhonů. Rozteč řádků by měla být 10 cm, horní část postele je pokryta filmem.

Výsadba šeříků v květináči

Pokud není možné připravit mini-skleník na řízky, podle podobného schématu je lze přesadit do vnitřních nádob. K tomuto účelu se nejlépe hodí malé krabice. Vzdálenost mezi řádky je nejméně 10 cm. V těchto nádobách mohou řízky růst, dokud se nevytvoří kořeny, po kterých by měly být přesazeny na trvalé místo.

Prořezávání sazenic šeříku

Jak zasadit šeříky? Asi po 30-60 dnech se vytvoří kořeny. Poté jsou řízky zasazeny na trvalé místo, kde budou růst sazenice. Tvorba koruny se začíná provádět po 3 letech. Prořezávání se provádí brzy na jaře. Současně jsou odstraněny kořenové výhonky, takže zbývá jen 6-8 krásně uspořádaných větví.

Péče

Péče o šeřík je minimální, takže pokud se sazenice zakořenila, pak v budoucnu vyroste bez problémů. Veškerá péče se přidává při zalévání, uvolňování a krmení.

Lilac zahrada

Režim zavlažování

Na začátku léta je šeřík Bush napojen, když půda vyschne. Na rostlinu se spotřebují 2-3 kbelíky vody. Během léta se plevele odstraní a půda se uvolní. Od srpna je zalévání omezeno a zaléváno pouze v případě dlouhodobého sucha.

Top dressing

Mladá sazenice je krmena pouze dusíkatými hnojivy v malém množství. Ve druhém roce se zavede 55 g močoviny a 70 g dusičnanu amonného. Dále se aplikují organická hnojiva, pod keř se nalije 10 až 30 litrů infuze divizny.

Během kvetení

Během období květu není nutná žádná zvláštní péče. Zalévání je dostatečné, pokud neprší. S dostatečnou vlhkostí si stačí užít krásný výhled.

Lilac je velmi nenáročný na péči, proto, pokud se vám podařilo zakořenit, můžete očekávat, že po několika letech zahradu obklopí krásný a voňavý keř. Je poměrně jednoduché zvolit rozmanitost požadované barvy a aroma, protože odrůdový sortiment je poměrně široký. Šeříky, stejně jako hortenzie, se mohou stát skutečnou ozdobou zahrady.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada