Výsadba hortenzií venku na jaře

Osoba, která alespoň jednou viděla rozkvetlou hortenzii, bude potěšena a může se dokonce rozhodnout ji zasadit ve svém venkovském domě nebo před svým domem. Různé druhy hortenzií (svěží keř, strom nebo liana) ozdobí každou zahradu. Můžete dokonce pěstovat trvalku ve stinné oblasti.

Zkušení zahradníci varují, že rostlina je náročná. Abyste se zakořenili, musíte nejprve správně vybrat místo a poté provést výsadbu. Kromě toho by péče o hortenzii měla být také hodná, zejména v prvním roce života nyní módního kvetoucího keře.

Výsadba hortenzií venku na jaře

O květině

Dekorativní trvalka může žít až padesát let. Jedná se o keř nebo malý strom s velmi krásnými kulovitými květy různých barev. Existuje několik druhů květin populárních v Rusku. Každý z nich má své vlastní vlastnosti. Rozlišují se typy:

 • paniculate;
 • jako strom;
 • kudrnatý;
 • velkolistá.

Paniculate druh je kompaktní keř (až 1-1,2 m na výšku a šířku) s mnoha svěžími květenstvími ve formě nepravidelných kuželů. Mnoho majitelů chalup v moskevském regionu dává přednost této konkrétní odrůdě pro její kompaktnost a odolnost vůči zimnímu chladu.

Hydrangea je rostlina ohromující nádhernými svěžími květinami

Stromovitý druh je pevný, zdravý keř, který se také nebojí mrazu. Vhodné pro pěstování ve střední části Ruska a na Uralu. Obvykle dorůstá až 1,7-2,2 m.

Pro většinu odrůd lezecké hortenzie není zima také strašidelná. Zvláštností tohoto druhu je, že jde o kvetoucí lianu. Je schopna vyzdobit celou zeď domu, v důsledku čehož se dacha promění v neobvykle krásný zelený hrad.

Tento druh je oblíbeným místem mnoha zkušených květinářů. Jedná se o keř, který se táhne až do výšky 3 metrů. Má velké listy a kulovité květenství. Při správné péči může kvést 2-3 měsíce.

Hortenzie velkolistá

Poznámka! Tento druh je schopen měnit barvu okvětních lístků v závislosti na kyselosti půdní směsi, ve které se nachází hortenzie velkolistá.

Doporučení pro venkovní výsadbu

Výsadba hortenzií v otevřeném terénu na jaře je typická pro regiony s mírným a teplým podnebím. V centrální části země je nejlepší zasadit sen mnoha zahradníků blíže k začátku května.

V severnějších oblastech a na Uralu je výsadba organizována v první nebo druhé dekádě května, v závislosti na počasí. Na jihu jsou kvetoucí keře vysazeny v březnu - velmi brzy v dubnu.

Jarní výsadba umožňuje rostlině rychle zakořenit a klidně přežít léto. V zimě získává vzorek sílu.

Nejlepší je koupit sazenici rostliny ve specializovaných maloobchodních prodejnách a osvědčených školkách. Při výběru vhodného materiálu pro výsadbu byste měli věnovat pozornost:

 • Věk stromků. Nejvhodnější věk je nejméně 2 roky.
 • Vzhled. Keř by měl mít dva nebo tři výhonky bez deformací a řezů, silné pružné listy (pokud jsou přítomny listy).
 • Kořenový systém. Pokud je otevřený, pak jsou kořeny zdravého vzorku pružné, ne suché, není na nich ani náznak plísně.

Pokyny pro přistání krok za krokem

Po zakoupení by rostlina neměla být dlouhodobě skladována. Nejlepší je vzít ho okamžitě k dači. Jak zasadit hortenzi venku na jaře? Pokyny krok za krokem znamenají následující body:

 1. Před výsadbou hortenzie byste měli připravit výsadbovou jámu. Zkušeným zahradníkům se důrazně doporučuje, abyste to udělali s dostatečným předstihem, například na konci podzimu nebo jakmile se sníh roztopí.
 2. K tomu je vykopána díra 30-45 cm hluboká, 35-45 cm široká a dlouhá. Velikost díry závisí především na velikosti kořenů. Je nutné vykopat takovou díru, aby kořeny nebyly stísněné.
 3. Odtok je položen na samém dně. Mohou to být kameny, keramzit, větve.
 4. Spolu se zahradní půdou jsou do díry rozloženy drn, humus a různé druhy rašeliny. Ingredience musí být ve stejném množství.
 5. Substrát je promíchán. Část je vyňata, aby se oddenek umístil do jámy.
 6. Keř by měl být zasazen opatrně, aby nedošlo k poškození oddenku. Kořenový límec musí být ponechán na úrovni kruhu kmene.
 7. Další fází je hojné zalévání a mulčování. Jako mulčování je vhodná rašelina a seno.

Doporučuje se zasadit sazenice ihned po nákupu.

Dodatečné informace. Důležitým pravidlem je, že když je mladý strom nebo keř na svém novém místě, je zastíněn. Nad křovím se staví baldachýn s gázou a kůly.

Tipy pro výběr místa přistání

Místo pro svěží kvetoucí keř by mělo být pečlivě vybráno. Jinak se trvalka neusadí.

Před výsadbou hortenzie byste měli vědět, že její kořenový systém je povrchní. Dostává potravu z horních vrstev půdy. Z tohoto důvodu by se keře neměly umisťovat vedle plodin, které mají mělký kořenový typ. Mezi těmito rostlinami:

 • irga kulatá;
 • horská borovice;
 • magnólie;
 • západní thuja atd.

Nejlepšími sousedy jsou rostliny taproot. Například:

 • Sibiřský modřín;
 • červený cedr;
 • hruška;
 • Anglický dub;
 • vavřínový topol atd.

Výsadba a péče o hortenzie na otevřeném poli pro začátečníky znamená zvolit místo, kde přímé sluneční světlo po celý den neklesá. Stačí, když slunce zahřeje zeleň v pozdních odpoledních hodinách. Zbytek času by měl být keř ve stínu.

Preference rostliny jsou takové, že se jí nelíbí pohyb po místě. To znamená, že by měl mít pouze jedno trvalé místo pobytu. To neplatí pro malé rostliny, které lze pěstovat vrstvením. Ukládají se z mateřských vzorků do jednoho roku po vytvoření kořenů.

Další důležité body, které je třeba zvážit před výsadbou hortenzie, jsou:

 1. požadavky na půdu;
 2. vzdálenost mezi instancemi;
 3. schéma přistání.

Půda

Půda ve zvoleném místě by měla být mírně kyselá nebo neutrální. Alkalická zemina je okyselena. Nejlepší je půda s pH 4,9-6,3. Zhruba stejnou půdu lze nalézt v listnatých lesích. Další podmínkou pro půdu je, že musí být úrodná, mírně kyprá, obohacená organickými látkami. V chudé zemi začne rostlina hladovět. Podle zemědělských postupů by se sazenice neměly umisťovat do těžké jílovité půdy.

Půda by měla být volná, úrodná

Důležité! Při výběru místa, kde plánujete pěstovat hortenzii, byste měli vzít v úvahu blízkost podzemních vod. Navzdory lásce k vlhkosti nemá keř rád stojatou vodu a bažinaté oblasti.

Mezera mezi keři

Květina má velmi ráda svobodu, velké prostory. Důvodem je rostoucí kořenový systém a šířící se výhonky. Pro malou plochu není hortenzie vhodná. Nedoporučuje se vysazovat sazenice v bezprostřední blízkosti zahradních cest. Za několik let, až se rostlina roztáhne a zesílí, budou na pěší zóně větve s hlavami květin. To znesnadní pohyb po webu.

Mnoho zahradníků se rozhodne zasadit 5–10 kopií najednou jako živý plot. V tomto případě by keře měly být vysazeny ve vzdálenosti 60-80 cm od sebe.

Schéma přistání

Při vytváření živého plotu vypadá vzor výsadby takto:

 1. vzdálenost mezi pouzdry je 60-80 cm;
 2. mezi keři a cestou - 1 metr;
 3. mezera mezi živým plotem hortenzie a jinými rostlinami je 1-1,5 metru.

Při vytváření květinové zahrady s trvalkami podle schématu jsou hortenzie vysazeny uprostřed nebo pozadí, v závislosti na požadované výšce květinového záhonu. Je lepší uspořádat květinovou zahradu dvěma hortenziemi, které vyrostou jeden a půl metru od sebe. Vzdálenost mezi ostatními květinami a velkolepými keři je každá 40-70 cm.

Hortenzie v květinové zahradě trvalky

V rámci schématu výsadby je hortenzie jako jediná dekorace místa vysazena takovým způsobem, že vzdálenost od ostatních plodin je nejméně 1,2 až 1,5 metru.

Výsadba hortenzií na jaře se sazenicemi

Než definujete keř k trvalému pobytu, je důležité jej řádně připravit. Pouze v tomto případě se rostlina zakoření.

Tipy pro přípravu:

 • Sazenice se vyjme z vaku a umístí se do misky s vodou, ve které se rozpustí stimulant růstu, například Kornevin, kyselina beta-indolactová.
 • Kořeny jsou mírně ořezané. Stačí odebrat 3–6 cm od nejsilnějších pružných kořenů.
 • Anténní část je také zkrácena. Na výhoncích zůstalo 4-7 pupenů.

Výsadba hortenzií v otevřeném terénu na jaře z květináče

Z květináče je také možné vysadit kvetoucí rostlinu na otevřeném terénu. To se děje na jaře, kdy se Země dostatečně zahřeje. Při výsadbě rostliny z květináče, zejména pokud je domácí, je třeba vzít v úvahu nuance.

Doporučení k vylodění:

 1. Výsadbová jamka se připravuje několik týdnů před očekávaným datem.
 2. Jáma by měla být objemná, aby byly kořeny volné: délka, šířka a výška alespoň 50 cm.
 3. Na dně je položena drenážní vrstva. Oblázky, větve budou dělat.
 4. Z půdy, která byla odstraněna z jámy, se připraví substrát. Zahrnuje rašeliniště, písek, humus, zahradní půdu, listnatou půdu. Vše ve stejném množství.
 5. 24 hodin před výsadbou se půdní směs položí do díry a hojně se zalévá.
 6. 2 hodiny před výsadbou se hrnec s rostlinou umístí do misky s vodou. Děje se tak, aby byla hrudka Země nasycena. Dalším důvodem je, aby vzduch vycházel z půdy.
 7. Bezprostředně před výsadbou se rostlina uvolní z květináče. Kořeny jsou mírně otřeseny.

Dodatečné informace. Metoda překládky během jarní výsadby rostliny z květináče na otevřenou půdu se nepoužívá. Zkušení zahradníci doporučují použít metodu pro letní výsadbu nebo výsadbu kvetoucího keře.

Na jaře zasaďte instanci z květináče

 1. Kořenový systém je umístěn v díře a pohřben na volné zemi. Kořenový límec by měl být na úrovni kruhu kmene.
 2. Je povoleno přidat do půdy trochu síranu amonného.
 3. Kmen kmene je mírně rozlitý a mulčovaný. Při zavlažování se nedoporučuje otevírat mulčování.

Péče o keře v prvním roce života

Jak pěstovat hortenzie na zahradě? Okouzlující hortenzie se zdá být silná a odolná pouze na první pohled. Ve skutečnosti je to jemně kvetoucí exemplář. Během prvních 12 měsíců po usazení na trvalém místě vyžaduje zvláštní péči.

Rostlina se po zakořenění pokusí rozkvétat. To by nemělo být povoleno. Květenství se odstraní v prvním roce. Doporučuje se, abyste je odřízli ostrým, dezinfikovaným nožem, než malé pupínky začnou získávat sílu. Takový postup pomůže zahradní královně správně rozdělit její sílu, konkrétně strávit jídlo na růst keře, a ne na slabé kvetení.

Keř je často napaden škůdci. Zvláště něžné mladé listy mohou milovat šneky, slimáky, roztoče.V případě těchto problémů se doporučuje listy postříkat mýdlovou vodou a použít insekticidy. Vhodný:

 • EkoKiller;
 • Bouřka;
 • Ulicid atd.

Kompetentní zalévání

V překladu z řečtiny znamená název keře nádobu s vlhkostí. Tato definice charakterizuje rostlinu tím nejlepším možným způsobem. Hortenzie miluje vodu, ale nemá ráda stojatou vlhkost. Péče o hortenzie zahrnuje správné zalévání.

Zavlažovací schéma je následující:

 • Na každý keř by mělo být vynaloženo nejméně 15-20 litrů vody.
 • Voda se přidává každých 5-8 dní, v závislosti na povětrnostních podmínkách. Pokud je léto suché, pak zalévat každé 2-4 dny.
 • Voda musí být použita usazená, měkká.
 • Po zalévání se půda uvolní. K tomu se používá zahradní nářadí, například motyka.

Top dressing

Při výsadbě je mladý keř vybaven všemi potřebnými prvky. Močovina, humus, humus, superfosfát poskytují obzvláště dobré výsledky. Které z těchto hnojiv je vybráno, není nijak zvlášť důležité.

Důležité! Další krmení se provádí pouze 2 roky po výsadbě. To je případ, kdy se hortenzie vyvíjí dobře. Pokud její listy uschly nebo se růst prudce zpomalil, můžete přidat organickou hmotu a minerální krmivo.

Péče během období květu

Svěží květenství se u některých druhů objevuje v květnu a zmizí až na podzim. Jak se starat o hortenzii během období květu? Zkušení zahradníci doporučují pouze sledovat včasné zalévání a chránit rostlinu před škůdci.

Kvetoucí keř nelze ponechat bez včasného zalévání.

Spící péče

Domácí hortenzie žije podle klimatických zákonů. V létě kvete, na podzim nebo na začátku zimy upadá do klidového stavu. V této době se provádí sanitární prořezávání, hrnec je umístěn na zahřáté verandě, vyčištěn pod zemí, suterén. Trvalka potřebuje +10 stupňů a ztmavnutí. Zalévání je minimální a není hojné. Stačí jednou za měsíc.

Přípravná opatření pro zimování

V oblastech, kde jsou drsné zimy, jsou z hortenzie odstraněny všechny sušené květenství, poté jsou mulčovány rašelinou. Někteří zahradníci obhajují povinné přístřeší, jiní věří, že se bez nich obejdete.

Pěstování hortenzie velkolisté zahrnuje vykopání na zimu a umístění řízků do suterénu. Zbytek druhu nejčastěji není třeba vykopávat.

Pokud zjistíte všechny složitosti hortenzie, jak pěstovat a starat se, můžete se stát majitelem dlouho kvetoucí trvalky. Současně není těžké se naučit, jak zacházet s keřem. Hlavní věcí je vybrat správné místo, správně zasadit a dodržovat zavlažovací schéma.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada