Vrchní oblékání ovocných stromů a keřů na jaře a hnojení půdy

Vrchní oblékání ovocných stromů a keřů na jaře je nejdůležitější fází péče, protože na ní závisí dekorativnost, růst a produktivita. Trvalky vyčerpávají půdu poměrně silně, protože každý rok potřebují jídlo. Z tohoto důvodu stojí za to krmit rostliny pomocí speciálních prostředků. Požadované množství živin v půdě je považováno za klíč k bohatému kvetení a velkému počtu plodů. Včasné použití vrchního obvazu posílí stromy a ochrání je před infekcí.

Druhy hnojiv, jejich vliv

Když přijde jaro a teplota vzduchu stoupne, všechny keře a stromy mají aktivnější vegetační proces, proto právě v tomto období roku potřebují více živin. Ke krmení trvalek se zpravidla používají následující typy hnojiv:

 • Minerální;
 • Organické.

Hnojivo v sáčku

Organické

Přírodní hnojiva mají významný dopad na aktivní růst a správný vývoj rostlin. Tyto zahrnují:

 • Hnůj;
 • Ptačí trus;
 • Rašelina;
 • Piliny;
 • Siderata (zelená hmota různých bylin zaoraná do země);
 • Kompost (všechny druhy shnilé organické hmoty).

Vrchní oblékání stromů a keřů na jaře s použitím organických látek vám umožní obohatit půdu různými živinami, které jsou pro rostliny tak důležité. Organická hmota uvolňuje velké množství oxidu uhličitého a poskytuje rostlinám výživu na vzduchu.

Charakteristickým rysem organické hmoty je její dlouhodobý účinek a následný účinek na půdu po dobu až pěti let. Organická hmota navíc zvyšuje aktivitu a počet mikroorganismů v zemi a je pro ně živným médiem.

Hnojení půdy ručně

S pomocí organických obvazů můžete také:

 • Obohaťte půdu humusem;
 • Zvýšit absorpční vlastnosti a zlepšit strukturu půdy;
 • Zvyšte množství růstových látek (auxin, heteroauxin, giberelin) v půdě;
 • Zlepšit vodní, tepelné a vzduchové vlastnosti půdy.

Kompost z rostlinných složek má alkalické prostředí, při zavádění do země je možné snížit kyselost půdy a chránit rostliny před možnými chorobami.

Organické hnojivo - humus v trakaři

Minerální

Minerální hnojiva jsou uměle vytvořená chemická hnojiva. Rostliny je poměrně snadno a rychle asimilují, při nesprávně zvoleném dávkování může použití takových hnojiv vyvolat výskyt chorob nebo dokonce smrt rostlin. V závislosti na složení jsou minerální komplexy:

 • Dusík;
 • Fosforečná;
 • Potaš.

Dusík

Dusíkatá hnojiva mají významný vliv na růst a vývoj rostlin, přispívají k růstu zelené hmoty, zvyšují výnosy a zlepšují kvalitu plodů. Nedostatek dusíku v půdě povede ke ztrátě květů a již vytvořených plodů.

Fosforečný

Obvazy obsahující fosfor posilují kořenový systém, pomáhají zvyšovat odolnost rostliny vůči změnám teploty vzduchu, zlepšují kvalitu a chuť plodů.

Potaš

Zvyšte výnosy, zvyšte odolnost proti kolísání teploty vzduchu a houbovým chorobám.Včasně aplikované potašové hnojivo podporuje dobrý růst a plodnost.

Minerální obvazy - fosfor a potaš

Kdy a jak na jaře zahnojit zahradu

Abyste se vyhnuli nejasnostem, kdy, co a v jakém množství hnojení aplikovat, stojí za to dodržovat určitý harmonogram.

Hnojení dusíkem v březnu

Začnou krmit zahradní rostliny brzy na jaře, počátkem března. S příchodem jara rostliny velmi potřebují dusík. Je třeba mít na paměti, že forma hnojiv obsahujících dusík má mnoho možností, pro každou rostlinu je vybírána přísně individuálně:

 • Močovina (močovina), humus a drůbeží trus se zpravidla krmí jabloněmi a hruškami;
 • Švestky a třešně jsou krmeny karbamidem a ledkem;
 • Berry keře jsou oplodněny nitrofosforečnanem a dusičnanem draselným;
 • U keřů se také používá kořenový obvaz z popela a močoviny (4 lžíce popela a 3 lžíce močoviny se rozpustí v 10 litrech vody).

Poznámka! Je nutné používat hnojiva obsahující dusík velmi opatrně, protože přebytek této látky v půdě může vést k výskytu různých druhů hniloby a nadměrné tvorbě zelené hmoty. Norma dusíku pro dospělý strom je 100-200 g. U mladé sazenice - ne více než 40 g.

Obrázek 5 Hnojivo se aplikuje na kruh kmene stromu

Jak krmit zahradu v dubnu

Když se na ovocných rostlinách v zahradě objeví květiny, když se vylíhne první pupen a rozkvetou se mladé listy, je nutné hnojit komplexem draslíku a fosforu. Fosfor pomůže kořenům růst a dobře růst, draslík přispěje k dobrému růstu postranních větví. Tyto dva typy hnojiv musí být aplikovány střídavě.

Na začátku dubna se do půdy zavedou komplexy obsahující fosfor; ve druhé polovině měsíce mohou být rostliny oplodněny potašovými obvazy. V poslední dekádě dubna, kdy stromy a keře vybledly, se přidává organická hmota. V tomto případě bude kompostování efektivnější.

Hnojení 2 hrstkami minerálních hnojiv

Poslední jarní krmení

V květnu se na stromech odehrává a formuje ovoce. Během tohoto období je důležité vědět, jak na jaře krmit ovocné stromy - stojí za to používat pouze přírodní ingredience (humus, kompost, humus).

Keře a stromy se krmí podle následujících schémat (volitelně):

 • V zemi kolem rostlin je nutné vytvořit malé rýhy a hnojit je v nich. Toto je nejběžnější způsob krmení;
 • Vrchní obvaz je rozptýlen kolem stromu nebo keře a vykopán spolu s půdou z rostliny;
 • Půda pod rostlinou je předem uvolněna, aplikována hnojiva a dobře promíchána se zemí;
 • Hnůj se mísí s mulčováním a touto směsí se pokryje téměř stonkový kruh rostliny.
 • V polovině května bobulovité keře hojně kvetou, proto by měly být krmeny roztokem kejdy nebo močoviny.

Pozornost! Po aplikaci vrchního obvazu je nutné půdu kolem rostliny dobře zalévat.

Jarní zpracování půdy ve skleníku

Nejlepší čas na obohacení půdy ve skleníku je konec března nebo začátek dubna. K tomu se používají komplexy potaš-fosfor, hnůj, humus a kuřecí trus. U hnojiv je lepší použít humus, pomůže to dobře zahřát půdu a nasytit ji užitečnými látkami. Při použití minerálního hnojení draslíkem a fosforem stojí za to dodržovat pokyny a nakrmit rostliny, pečlivě zvolit dávkování, protože nesprávné hnojení může zničit celou výsadbovou vrstvu Země.

Vlastnosti hnojení ovocných keřů

Je lepší krmit ovocné keře v kombinaci se zaléváním. Je velmi důležité rovnoměrně rozdělit hnojivo po celé hranici koruny. Při aplikaci hnojiv je třeba vzít v úvahu následující body:

 • Stojí za to aplikovat močovinu a tekutá hnojiva, a to jak pod ovocem, tak pod jehličnatým keřem, v různých časech;
 • Je nemožné současně aplikovat obvazy obsahující fosfor a nadýchané vápno;
 • Před aplikací vrchního obvazu je nutné rostliny dobře zalévat, jinak se nelze vyhnout popálení kořenů;
 • Na jasném slunci a v období intenzivního tepla se krmení rostlin neprovádí; léto k tomu také není vhodné.

Organická aplikace na stromy

Jarní krmení sazenic

Je velmi důležité krmit sazenice, zejména v prvních letech po výsadbě. V půdě bohaté na živiny se zasadené rostliny rychleji zakoření, budou lépe růst a vyvíjet se a také dobře snášejí podzimní chlad.

Oblékání na list

Listové krmení stromů na jaře - postřik stromů a keřů hnojivy, zatímco živiny jsou absorbovány listy a stonky. Je lepší stříkat rostliny brzy ráno nebo večer. U obvazu na list se roztoky připravují podle stejného principu jako u obvazu na kořeny, ale jejich koncentrace by měla být dvakrát slabší.

Provádění listového krmení stromu

Kořenová výživa

Když se kořenový obvaz aplikuje hnojiva přímo na půdu, absorpce živin probíhá prostřednictvím kořenů. Kapalná hnojiva se aplikují do mělkých drážek v blízkosti rostlin. Jsou vyrobeny v kruhu na úrovni okraje koruny. Pokud je půda příliš suchá, musí být stromy před hnojením několik hodin napojeny.

Metody kořenového obvazu:

 1. Bez zapuštění jednoduše rozptylujeme po povrchu půdy;
 2. Zapuštění do půdy pomocí hrábě nebo brány;
 3. Současně se zavlažováním (kapalné roztoky).

První dvě možnosti se používají, pouze pokud je deštivé jaro. Třetí možnost je efektivnější a působí mnohem rychleji, zvláště když byl suchý podzim.

K přípravě tekutých obvazů je lepší používat hnojiva, která se dobře rozpouštějí ve vodě, a to:

 • Kejda;
 • Kuřecí trus;
 • Divizna;
 • Dusíkatá, potašová a fosforová hnojiva.

Příprava hnojení z kejdy:

 1. Popel ze dřeva, kejda a humus se odebírají ve stejných množstvích, umístí se do kbelíku o třetinu objemu a nalije se na samý vrchol vodou.
 2. Trvejte na tom týden a míchejte každý den.
 3. Před aplikací na půdu zřeďte vodou v poměru 1:10.

Tekuté mulleinové hnojivo se vyrábí takto:

 1. Kbelík je napůl naplněn diviznou.
 2. Doplňte vodu až na samý vrchol.
 3. Míchat.
 4. Nechejte vyluhovat 10-14 dní.

Hnojení a ohřev půdy ve skleníku

Taková fermentovaná kaše musí být před aplikací na půdu zředěna vodou v poměru 1: 2.

Hnojiva z kuřecího hnoje se vyrábějí následovně: 500 g hnoje se zředí dvěma litry vody, dobře se promíchá a výsledný roztok se vloží do půdy.

Superfosfáty (300 g) se před zavedením do půdy nalijí vodou (5 1), trvají na tom a oddělí se od sedimentu. Nalijte vodu a trvejte nejméně třikrát před přidáním do půdy.

Hnojení sadu na jaře je zásadní postup pro všechny stromy a keře bobulí. Bez vrchního obvazu nebudete moci získat dobrou sklizeň, navíc oplodněné keře a stromy mají lepší odolnost vůči chorobám a škůdcům. Kromě vrchního oblékání je také důležité stromy dobře zalévat.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada