Pereskia pichlavý: příklady péče o rostliny doma

Rod Pereskia zahrnuje 24 druhů kaktusů. Vypadají jako stromy nebo keře. Mezi nimi jsou i ty, které rostou jako réva. Při pěstování doma je pichlavý pereskia kompaktní a elegantní keř. Péče o to není obtížná, pokud budete dodržovat všechna její pravidla, budete moci pěstovat krásnou okrasnou rostlinu.

Odrůdy pereski

Pereskia je jedním z nejstarších druhů kaktusů. Jeho zvláštností je přítomnost listových desek, na rozdíl od většiny moderních kaktusů, ve kterých místo nich rostou trny.

Pereskia pichlavý

Tento keř dostal své jméno na počest francouzského vědce N.K. de Peyresca. Název rostliny se nachází v denících Ch. Plamiera. Pereskia pichlavá má také další jména: růžový kaktus nebo listnatý kaktus. Druhá možnost je podporována přítomností listů a trnů rostoucích na stonku.

Pereskia pichlavý

Je to vždyzelená vytrvalá rostlina. Navzdory skutečnosti, že peresky pichlavý patří do rodiny Cactus, vypadá to jako široce rozvětvený keř se vztyčenými stonky. Postupem času lignifikovali hnědočervenou lesklou kůrou. Rostlina má silný kořenový systém.

Výška tohoto keře může dosáhnout 10 metrů. Během roku rostou výhonky dalších 20 centimetrů. Na větvích pereskie rostou nejen listy, ale také dlouhé trny.

Listy mají oválný nebo vejčitý tvar, délka je 3-5 centimetrů. Mají rovnou hranu a ostrý hrot. Lesklý povrch desky chrání před nadměrným odpařováním vlhkosti. Chcete-li se o ně starat, musíte je pravidelně stříkat čistou vodou.

Zajímavý! Pereskia pichlavě produkuje nepoživatelné šťavnaté plody se zářivě žlutou nebo béžovou slupkou. Mohou být zúžené nebo kulaté. Uvnitř ovoce je vidět několik velkých černých semen.

Tato rostlina má 17 druhů. Ve volné přírodě z nich mohou růst velké keře, doma se získávají krásné kompaktní rostliny.

Pereskia Godseff

Godseffiana pereskia má tenké stonky. Jsou pokryty četnými chomáčky dlouhých černých trnů. Oválné listy mají špičatý okraj. Jsou na silných, krátkých řapících. Délka listů Godsef pereskia je šest centimetrů. Jejich desky mají světle zelenou barvu, střed se vyznačuje sytě zelenou barvou. Spodní povrch může být růžový nebo fialový.

Pereskia Godsef

Pereskia Godseffa má malé květy, mají bílou nebo krémovou barvu. Tato rostlina může dosáhnout výšky deseti metrů. Čas, kdy můžete vidět, jak kvete Godseff pereskia, přichází počátkem léta. Květy vydávají citrusovou vůni.

Perescia Aculeata

Pereskia pichlavá má jiné jméno - pereskii Akuleata.

Pereskia oranžová

Tento druh může mít délku až osm metrů. Stonky lignifikované olivovou kůrou. Jejich tloušťka může být 10-15 centimetrů. Na velkých listových čepelích lze vidět snadno rozeznatelné žíly. Listy rostou na dlouhých stoncích. Květy Pereskia o průměru 4 až 5 centimetrů mají oranžovou barvu. Ovoce ve tvaru kužele má vůni ananasu, ale je nepoživatelné.

Domácí péče

Péče o peresii pichlavou doma není obtížná, ale při pěstování musíte dodržovat určitá pravidla.

Osvětlení

Tato rostlina je teplomilná. Když se pěstuje doma, nejvhodnějším místem pro listový kaktus pereski bude parapet na jižní straně bytu. Během horkého léta pro kaktus však budete muset vytvořit stín nebo jej přesunout hlouběji do místnosti. Přílišné vystavení přímému slunečnímu záření na kaktusy Peres může způsobit popáleniny listů. Pravidelné větrání pomůže chránit rostlinu před nadměrným teplem.

Poznámka! Silnou stránkou peresky pichlavého je, že netrpí průvanem. V létě jej lze chovat mimo domov: na balkóně nebo na zahradě. V tomto případě je však třeba mít na paměti, že silný déšť může rostlině ublížit. Proto je nutné zajistit ochranu proti pádu pod proudem sprchy.

Teplota

Nejvhodnější teplota pro tuto rostlinu během teplého období je 24 stupňů Celsia. V extrémních teplotách se doporučuje Aculeata větrat, aby byla chráněna před přehřátím. Na podzim bude užitečné, aby rostlina měla teplotu 16 stupňů Celsia.

Stonek, listy a trny

V této době začíná období odpočinku. Teplota by neměla klesnout pod 10 stupňů. Pro Pereskii bude takový chladný okamžik katastrofální.

Důležité! Tato rostlina může dobře snášet teplo, takže nedostatečné zalévání nezpůsobuje problémy s přestřelením.

Top dressing

Když keř aktivně roste a kvete, musí organizovat krmení. Za tímto účelem lze hnojiva určená pro kaktusy zakoupit ve specializovaných prodejnách. Doporučuje se aplikovat vrchní obvaz na kořen rostliny každých 15 dní. V tomto případě je nutné hnojiva zředit dvakrát tolik, jak je uvedeno v pokynech. Během letního a podzimního období se nevyžaduje vrchní oblékání.

Kaktus pereský nemá rád organická a dusíkatá hnojiva. Jejich použití může vést k tvorbě hniloby.

Rada. Doporučuje se přidávat živiny spolu se zaléváním.

Převod

Protože přítomnost silného a rozvinutého kořenového systému je charakteristická pro peresky pichlavý, bude muset být dříve nebo později transplantován. Je pro ni vhodný hluboký hrnec, ve kterém je silná vrstva drenáže.

Půda pro výsadbu by měla zahrnovat:

  • humus;
  • písek;
  • listová půda;
  • jílovitá půda.

Je důležité, aby byla půda nejen úrodná, ale také kyprá.

Důležité! Transplantace se nedoporučuje častěji než jednou za dva nebo tři roky. Jeho potřeba existuje, pouze pokud je kořenový systém v hrnci stísněný.

Jakmile je kaktus transplantován, obdrží novou energii k růstu.

Prořezávání

Řez by měl být proveden před vegetačním obdobím. To je třeba udělat pro správné vytvoření koruny.

Květiny

Zalévání

V létě potřebuje rostlina zalévat. Jeho frekvence závisí na stavu horní vrstvy Země. Pokud již začíná vysychat, je čas na nové zalévání.

Je důležité přijmout opatření, aby přebytečná vlhkost mohla opustit květináč. Pokud dojde ke stagnaci vody, může to způsobit onemocnění a smrt rostliny. Takové prostředí je příznivé pro plísňové infekce a může také vést k hnilobě kořenů perézského kaktusu.

Během období, kdy je teplota vzduchu snížena, je nutné snížit intenzitu toku vlhkosti. To je způsobeno zpomalením životnosti rostliny během této doby.

Rostlina snáší nedostatečné zalévání. Lesklé a krásné listy však lze získat pouze pravidelným postřikem čistou vodou.

Pereskia kvetení

Na jaře a v létě můžete vidět, jak pichlavá perxie kvete.Květina nemá trubkovitou strukturu, na rozdíl od většiny druhů kaktusů. Skládá se z osmi široce otevřených kopinatých lístků a má citrusovou vůni. Během kvetení uprostřed můžete vidět svěží žluté jádro skládající se z tyčinek. Obdobím květu je jaro a léto, ale to se děje s kvalitní péčí.

Tato rostlina, podléhající pravidlům pěstování, je schopna potěšit majitele svým růstem a kvetením. Pereskia pichlavě kombinuje jednoduchost v péči a kráse.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada