Zahradní kapradina - výsadba a péče v zemi

Mnoho lidí na svých pozemcích pěstuje nejen rostliny, které přinášejí praktické výhody, ale také to, co je jednoduše příjemné pro oko. Mezi těmito zelenými plochami je kapradina, hrdina pohádek a legend ruského lidu. Málokdo ví, jak ji správně zasadit, jak se o ni správně starat a o které škůdce se má starat.

Jaká kapradina se pěstuje na zahradě

Kapradiny jsou rodina zelených rostlin, která čítá více než 10 tisíc různých druhů. Tento zástupce flóry žije po celém světě. Upřednostňuje stín a vlhkost před slunnými a suchými místy. Kromě toho je to docela nenáročné. Dohromady je tato spórová rostlina vynikající volbou pro zahradní zeleň. Jakmile se používalo k jídlu, připisovalo mu léčivé vlastnosti. Nyní má kapradina dekorativní status.

Kapradina

Tato rodina má historicky záhadnou svatozář. Lidé věřili, že kapradina kvete pouze v noci Ivana Kupaly, v houštinách nad pokladem. Každý, kdo ho chce najít, bude vyrušen zlými duchy, tajemná barva (ve folklórním popisu - krásná, duhová se všemi barvami duhy) musí být nalezena před úsvitem. To říkají legendy lidí. Dlouho se prokázalo, že starověký člověk mystifikoval běžný jev. Samotná kapradina nekvete. Mladé, složené listy nebo jiné rostliny kvetoucí v sousedství byly vzaty pro legendární květinu.

Zajímavý. Kapradiny jsou nejstaršími obyvateli Země. Vznikli mnoho let předtím, než se na něm objevil první člověk.

Tento zástupce flóry se na zimu zbavuje zeleně. Bylo by chybou říkat, že to odchází. Kapradina nemá žádné listy - pouze listové desky, které se vědecky nazývají vayami. Mohou se lišit velikostí v závislosti na druhu: od délky pouze tří centimetrů až do výšky stromů. Kořenový systém této rostlinné rodiny je silný a silný.

Kapradina v zahradě je již dlouho novinkou pro letní obyvatele. Používá ho každý: amatérský zahradník na záhon na zahradě a profesionál pro krajinářský design. Nejčastěji používané typy jsou:

 • Obyčejný pštros. Jeho vějířovitý list připomíná pštrosí peří, odkud pochází název rostliny. Takové plechové desky mohou mít délku až jeden a půl metru. Kořen pštrosa klesá, roste svisle.
 • Orlyak obyčejný. Tato kapradina je ráda vysazována na školních pozemcích. Je relativně nízká - vějířovité listy mohou dosáhnout 70 centimetrů. Tvarem připomíná orlí pírko, odtud název druhu. Pro zvířata je jedovatý, ale pro lidi není nebezpečný. Jeho kořenový systém je také vertikální, zatímco silně rozvětvený.

Mladý vějířovitý

 • Žena kochedyzhnik. Zahradní kapradina je na první pohled podobná od druhu k druhu; rozlišit ji může pouze profesionál. Například u samice kochedyzhnik je disekce listové desky výraznější než u pštrosa nebo orla. Vějířovitý kapradí roste podle požadavků konkrétní odrůdy - některé nepřesahují 30 centimetrů, jiné dosahují 70. Kořen tohoto druhu je krátký, ale silný.
 • Husí lyžař Nippon. Stejně jako žena má jasně viditelnou disekci vějířovitého. Je to tento druh, který vydává neobvyklou barvu - šedozelenou, s tmavě červenými žilkami. Je pozoruhodné, že i když kapradina miluje stín a vlhkost, kochidián Nippon stále potřebuje trochu slunce, aby se vzor jeho vějíře objevil jasněji. Navíc při reprodukci spórami se charakteristika odrůdy nepřenáší, pouze když je z kořene vypěstován nový výhonek.

Orlyak obyčejný

Existuje mnoho druhů kapradin, ale právě ty, které jsou uvedeny výše, jsou ideální jako letní chaty.

Jak zasadit kapradinu

Obecně je tento zástupce flóry nenáročný. Výsadba kapradiny je snadná - nemusíte se s ní trápit jako s rozmarnými růžemi. Bude však nutné dodržovat řadu doporučení, aby se rostlina zakořenila a potěšila svěžími keři.

V otevřeném terénu

Kapradiny mohou růst velmi silně a dobývat nové území. Pak se doporučuje zasadit je tak, aby nevytlačily jiné rostliny. Výsadba a péče o pouliční kapradinu v zahradě má několik důležitých bodů, které vyžadují pozornost:

 • Stín. Kapradiny umírají na aktivním slunci. Proto je pro ně lepší vybrat stinná místa. V případě Nippon kochedzhnik musíte zvolit roh, kde budou padat pouze první sluneční paprsky, jinak vyžaduje ochranu před sluncem.

Nippon gobler

 • Uvolněná země. Náhodné přesazení kapradiny nebude fungovat. Nelze jej zasadit do upečené půdy. Aktivně „dýchá“ kořenem a dusí se na pevné zemi. Půda by měla být volná, ne pošlapaná.
 • Časté zalévání. Bez výjimky všechny druhy kapradin milují vlhkost. To znamená, že jsou zasazeny hojným zaléváním výsadby. V budoucnu zajistí neustálé udržování vlhkosti v místě, kde roste keř. V takovém případě by voda neměla stagnovat. U kořenů je důležitá dobrá drenáž.
 • Pravý čas. Je lepší vysazovat kapradiny na otevřeném terénu na jaře, zatímco listy jsou mladé. Tím se zvyšuje šance, že se rostlina zakoření.
 • Neutahujte. Vykopaný výhonek je třeba co nejdříve přesadit. Nemůžete ji udržet na vzduchu po dlouhou dobu, jinak kořeny začnou vysychat.

V hrnci

Pouliční kapradina v zemi žije několik let. Nic netrvá věčně a dříve či později rostlina zemře. Pokud však na podzim sbíráte její výhonek v květináči a vezmete jej domů, pěstujete jej přes zimu, pak na jaře bude možné v zemi vysadit dospělou sazenici. Bude mít větší šanci přizpůsobit se novému prostředí.

Transplantace kapradiny

Tato kapradinová výsadba má své vlastní nuance:

 • Mírné osvětlení. Neměli byste tlačit hrnec do vzdáleného rohu. Dům bude pro něj příliš temný. Je stejně škodlivý jako hořící paprsky slunce. Je lepší zvolit místnost, kde bude kapradina stát poblíž okna, ale zároveň nebude vystavena přímému slunečnímu záření.
 • Zalévání Všechny kapradiny milují vodu. Proto někdy můžete uspořádat malou sprchu pro rostlinu. Ujistěte se, že půda v kořenech nevyschne a zůstane vlhká.
 • Velikost hrnce. Kapradiny v zahradě obvykle rostou velké, ne trpasličí. Mají silný kořenový systém, což je důležité vzít v úvahu při výběru banku. Je lepší vzít ten, který je větší, aby rostlina měla určitě rezervu pro růst.
 • Teplota. Existuje názor, že kapradina potřebuje chlad, takže místnost s výhonkem musí mít teplotu ne vyšší než 15 stupňů. To je chyba. Tento zástupce flóry bude docela pohodlný při 22-23 stupních Celsia.
 • Vlhkost vzduchu. Suchý vzduch je pro tuto rostlinu škodlivý, proto ho během topné sezóny není nutné udržovat v blízkosti baterií a topných těles. Nebude nadbytečné zvlhčovat vzduch v místnosti nebo postříkat kapradí vodou, v dešti - otevřete okno, abyste přirozeně zvýšili vlhkost.

Zajímavý. Existují druhy kapradin, které můžete obecně pěstovat doma. Patří mezi ně domácí kapradina Nephrolepis

.

Můžete jej také přesadit do květináče a vzít Orlyak do místnosti (v tomto případě budou stačit výše uvedená doporučení).

Jak přesadit kapradinu z lesa

Někdy je v lese velmi krásná kapradina. K tomu dochází, když jsou půda a podmínky ideální pro tohoto zástupce flóry. Člověk chce mít doma stejného hezkého. Pak ho určitě bude chtít přesadit na své území. Lesní kapradina má v tomto ohledu vlastní soubor pravidel:

 • Střední velikost keře. Chci dostat všechno najednou, to znamená vykopat a přesadit velký keř najednou. To je plné smrti rostliny. Čím větší je kapradina, tím silnější je její kořen, který se navíc silně větví. Je pravděpodobné, že to useknete lopatou. Je lepší vykopat malý nebo střední keř bez škrábání půdy z kořenů. Jak se hrudka odstraní ze země, tak se hrudka kapradiny transportuje do nového domova.
 • Odstraňte většinu listů. Zkušení zahradníci doporučují odstranit 90% všech talířů s listovými kapradinami. Výsadba kapradiny, jak se to nedoporučuje. Pokud je zeleň dobře naředěná, rostlina bude schopna vrhnout sílu na adaptaci, a ne na udržení stavu každého lístku.

Poznámka! Při opětovné výsadbě kapradiny v jiné půdě se doporučuje popadnout malé množství půdy z lesa, ve kterém rostla. Přidává se do přistávacího otvoru na novém místě. To pomáhá rostlině rychleji se přizpůsobit novým podmínkám.

 • Okamžitě zasaďte do nové půdy. V ideálním případě by transplantace vypadala takto: kapradina v lese, napojená hodinu před manipulací, je vykopána. Kořeny nejsou očištěny od půdy a je s nimi odebráno malé množství půdy. Po vykopání je rostlina okamžitě přenesena do nového prostředí. Do předem připravené díry se přidá lesní půda, poté se přesadí kapradina, nezapomeňte ji dobře zalévat.

Kdo škodí zahradní kapradině

Stejně jako všechny živé věci tohoto světa může kapradina v zemi a v domě onemocnět, paraziti jí mohou ublížit. Zahradník na to musí být připraven.

Kopání kapradiny v lese

Nemoci

Rodinu Fern lze překonat viry, houbami, bakteriemi. Je nutné si včas všimnout problémů a přijmout opatření.

Nemoci kapradin

ChorobaPříznakyLéčba
AnthracnoseListy tmavnou, objevují se na nich hnědé skvrnyOdstraňte poškozené části a zbývající zeleň ošetřete systémovým fungicidem. Omezte zalévání a postřik.
Kořenová hnilobaŽloutnutí a padání listových desekMéně zalévání
Šedá formaOvlivňuje celou rostlinuOdstraňte poškozené díly. Ošetřete přeživší speciálním fungicidem. Dbejte na to, aby se na lístek nedostala voda. Nepoužívejte dusíkatá hnojiva.

Anthracnose kapradiny

Škůdci

Nejen kvůli některým chorobám může rostlina začít chřadnout. Někdy úplně zdravá kapradina plná síly najednou začne mizet před očima a bolet. Pak můžete mít podezření na infekci škůdci. Nejběžnější jsou uvedeny níže.

Škůdci kapradin

ŠkůdcePříznakyLéčba
WhiteflyLetargie kapradiny. Z listů se vznášely bílé můry. Skvrny šedé plísně, vajíček a larev na zadní straně listu.· Pokud napadení není závažné, musíte rostlině zajistit chladnou sprchu. Mouchy umírají v chladu. Postup se několikrát opakuje, protože vejce jsou imunní vůči nachlazení. Pokud je pokojová kapradina nemocná, můžete ji v noci dát na chladné místo (asi 12 stupňů Celsia).
· Pokud je infekce vážná, je třeba použít speciální insekticidy, díky nimž je rostlina míza jedovatá pro hmyz.
Bílé přísavkyMalý bílý bezkřídlý ​​hmyz na půděObjevují se z podmáčení půdy, proto je nutné zalévání omezit. Doporučuje se vyschnout zemi.
MealybugBílý květ na lístcích nebo v půdě, na stěnách nádoby· Pokud je deska na lístcích, odstraňte zasažené části a ornici.
· Pokud je na půdě plak, přesaďte rostlinu do nové nádoby a čerstvé půdy po důkladném opláchnutí kořenů vodou.

Mealybug

Správná péče o vaši zahradní kapradinu

O kapradinu se musí starat jako o jakoukoli jinou květinu. V prvním roce po transplantaci je obzvláště přísně vyžadováno splnění řady podmínek, které jsou pro něj nezbytné:

 • Půda, ve které tato spórová rostlina roste, musí být vlhká.Skutečnost, že potřebuje vlhkost, již byla řečena. Faktem je, že tento požadavek je obzvláště důležitý během prvního roku od transplantace.
 • Top dressing. Kapradiny, stejně jako lidé, někdy potřebují minerály a vitamíny. Proto se na jaře a v létě doporučuje krmit je hnojivy. Můžete si je koupit v každém květinářství.

Poznámka! Je přísně zakázáno používat hnojiva, pokud byla kapradina právě přesazena (nejméně tři měsíce poté), a pokud je půda suchá, aby se zabránilo opaření kořenů. Pokud je rostlina slabá, doporučuje se hnojit nikoli kořenovou metodou, ale zavlažováním listů. Obvazový roztok musí být slabý.

 • Uvolnění. Kapradiny si vyvinuly kořenové „dýchání“. To znamená, že jsou nasyceny kyslíkem nejen přes listy, ale také přes kořeny, a jsou aktivnější než mnoho jiných květin. Proto je nemožné, aby se Země kolem nich koláčila, doporučuje se ji občas uvolnit.

Kapradina je ideální rostlinou pro začínající zahradníky. Pěstování vyžaduje minimální úsilí. Přesto byste neměli nechat růst flóry naběhnout, každé květině ve vaší zahradě musíte určitě věnovat náležitou pozornost.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada