Prořezávání stromů - jak správně stříhat ovocné sazenice na jaře

Chcete-li získat stabilní a bohatou sklizeň, je nutné provést včasné a správné prořezávání zahradních stromů. Pokud je koruna ponechána příliš silná, nebude dostatečně větraná a nebude pronikat do světla. V takových podmínkách jsou stromy nejzranitelnější vůči různým mikroorganismům způsobujícím choroby. Slabá a nemocná rostlina nebude schopna plně se rozvinout a přinést ovoce.

Prořezávání ovocných sadů - tipy pro začínající zahradníky

Prořezávání ovocných stromů je odpovědné podnikání; má své vlastní nuance a pravidla. Pro zahrádkáře začátečníky, než budete pokračovat v postupu prořezávání nadbytečných a nemocných větví, měli byste se s těmito pravidly seznámit.

Tvorba koruny

Druhy prořezávání ovocných stromů

Odstranění zbytečných a slabých větví sleduje několik úkolů, v závislosti na tom, které prořezávání je rozděleno do několika typů. Každý z nich má své vlastní charakteristiky a důsledky. Rozlišujte mezi prořezávacím, hygienickým a protistárnoucím prořezáváním.

Tvorba koruny

Nejprve je zapotřebí prořezávání stromů pro správnou tvorbu koruny, aby se zabránilo jejímu nadměrnému růstu. V důsledku postupu se vytvoří silná kostra, boční větve začnou aktivně růst a zahradník dostane více plodů.

Pokud se prořezávání provádí jen zřídka nebo se úplně ignoruje, dosahuje koruna obrovských rozměrů a plody se nacházejí na těžko přístupných místech. Doporučuje se začít ředit korunu od příštího roku po výsadbě. Zahradníci nejčastěji volí dvě schémata: bezúrovňový a řídký stupeň.

Důležité! Nejlepší čas na korunování je konec února - začátek března. Je důležité nezdržovat se pozdě, jinak budou stromy zaostávat ve vývoji a nebudou přinášet ovoce.

Sanitární prořezávání ovocných stromů - co potřebujete vědět

Každoroční podzimní prořezávání nemocných nebo suchých větví se nazývá sanitární. Provádí se takto:

 1. Výhonky jsou odstraněny nad vnějším pupenem, kosterní větev je nakrájena na prsten.
 2. Nemocná a vysušená větev je odříznuta zachycením zdravé části.
 3. Svisle umístěná větev je řezána šikmým řezem.
 4. Po dokončení procedury musí být rány namazány zahradním lakem nebo jinými prostředky.

Pravidelná dezinfekce uzdravuje rostlinu a zvyšuje její plodnost. Strom žije po dlouhou dobu, zatímco riziko různých chorob ovocných plodin je výrazně sníženo.

Účel prořezávání proti stárnutí

Omlazující prořezávání se provádí, když je v zahradě příliš mnoho starých stromů, které znatelně snižují výnosy. Doporučuje se následující postup:

 1. Prohlédněte korunku, identifikujte všechny umírání, křížení, tření nebo růst ve středu větve.
 2. Najděte silný tuk střílet na základně těchto větví.
 3. Ustupte 2 cm od základny výhonku a zastřihněte větev.
 4. Upravte místo řezu zahradním hřištěm.

Pokud vedle řezu není jeden, ale několik mladých výhonků, rána se hojí rychleji.

Důležité! Omlazující prořezávání stromů musí být prodlouženo na několik let a staré větve odstraňovat postupně. Pokud se jich okamžitě zbavíte, rostlina oslabí a zemře.

Druhy obložení

Bezpečnostní opatření pro prořezávání ovocných stromů

Prořezávání stromů v zahradě vyžaduje dodržování bezpečnostních pravidel:

 • Nedovolte dětem mladším 18 let stříhat a nedovolte dětem mladším 18 let přistupovat k postupu.
 • Noste ochranné rukavice, abyste zabránili pořezání nebo roztříštění, stejně jako přilby a brýle.
 • Použijte žebřík (ne žebřík!) S dostatečně širokými schody. Abyste zabránili uklouznutí na schodech, noste boty s drážkovanou podrážkou. Nelezte společně po schodech.
 • Nepoužívejte elektrické spotřebiče s poškozenými kabely nebo dráty.
 • Neprovádějte korunování v blízkosti elektrických vodičů.
 • Nechoďte ze schodů na strom a pracujte během nebo bezprostředně po dešti. Nestůjte s jednou nohou na žebříku a druhou na stromu.
 • Při ředění nebuďte pod stromem.
 • Sledujte provozuschopnost pracovních nástrojů, neházejte je navzájem, ukládejte je do speciálních pytlů nebo pouzder.
 • Pomocí speciálních háků odstraňte odříznuté větve.

Důležité! Prořezávání stromů o výšce 3 m a více musí být provedeno společně s partnerem pro pojištění.

Výběr nástrojů a vybavení

Při výběru zahradnických nástrojů byste se měli řídit radami zkušených profesionálních zahradníků:

 • Nástroj by měl pohodlně padnout do vašich rukou.
 • Pila na kov, prořezávač nebo roubovací nůž by měla mít pestrobarevné části, aby je bylo možné snadno najít v trávě.
 • Je žádoucí, aby byl inventář vybaven speciálními smyčkami, aby mohl být zavěšen na zápěstí a během provozu nespadl.
 • V žádném případě byste neměli odřezávat větve rezavým nástrojem, jinak by strom mohl zemřít.

Zahradnické nůžky

Pro správné a kvalitní prořezávání zahradních stromů budete potřebovat nářadí:

 • Suchkořez na liště - užitečné, pokud neexistuje způsob, jak vylézt po schodech.
 • Pila na kov - používá se k řezání větví s velkým průměrem. Nemůžete použít motorovou pilu, rány, které udělala na stromě, se prakticky nehojí.
 • Zahradní nůž - šikovný na čištění hotových řezů, musí být dokonale ostrý.
 • Nůžky jsou praktickým a bezpečným nástrojem pro stříhání malých větví.

Je třeba zpracovat čerstvé řezy. K tomu budete potřebovat zahradní lak, barvu na lněný olej, pastu Ranet nebo jiné podobné prostředky.

Technika sečení, která vám umožní nezranit strom

Řezání velkých větví může strom poranit. Aby se tomu zabránilo, je řez pily proveden následujícím způsobem:

 1. Počáteční řez se provádí ze dna, aby se větev nerozbila a neodtrhla kůru ze stromu.
 2. Dále musíte odříznout větev nad provedeným řezem.
 3. Po odstranění větve se řez pily vyrovná na prsten, nepravidelnosti se očistí nožem a rána se potřísní barvou nebo smolou.

Proč je lepší obrátit se na profesionály

Na první pohled je výsadba zahradnických plodin korunou jednoduchým postupem, který zvládnete sami. Pro nezkušenou osobu však existují určitá rizika při jeho provádění: pád z výšky, odlomení těžké větve, nebezpečí kontaktu větve s elektrickým drátem, práce s ostrým nástrojem. Pokud tedy začínající zahradník neví, jak správně stříhat stromy, je lepší vyhledat pomoc u arboristů. Jedná se o speciálně vyškolené lidi, kteří znají správnou techniku ​​prořezávání a všechny dovednosti potřebné k tomu.

Důležité! Kromě nezbytných znalostí a dovedností mají profesionálové veškeré potřebné vybavení. Díky tomu je prořezávání v jejich rukou rychlý a bezpečný postup.

Vlastnosti prořezávání ovocných stromů

Ovocné stromy se stříhají v každém ročním období kromě zimy: v chladném období spí.Časy prořezávání se liší podle regionu. V severních a středních oblastech Ruska se zkracování poboček na podzim neprovádí. Na těchto místech přijde chlad brzy a stromy nebudou mít čas na hojení ran. V těchto oblastech se doporučuje zahájit prořezávání na jaře, po čekání na teploty pod bodem mrazu. Postup musí být dokončen před otevřením pupenů na stromech.

Důležité! Profesionální zahradníci dávají přednost stříhání stromů na jaře, aby se během letního a podzimního období mohli plně zotavit.

Kdy a které stromy na zahradě lze stříhat

Aby nedošlo k poškození budoucí sklizně, je důležité vědět, kdy strom ořezat. Hrušky a jabloně jsou první, které se v zahradě stříhají, protože tyto stromy se vyznačují mrazuvzdorností. Některé ovocné plodiny se doporučují zkracovat až poté, co se na větvích objeví listy, jinak mohou být řezy pokryty plísní. Patří mezi ně třešňová švestka, švestka, meruňka, třešeň a třešeň.

Některé keře (například popínavé růže a šeříky) mají na loňském výhonku vytvořené květy, proto se nedoporučuje je stříhat.

V jakém věku by se měly ovocné stromy stříhat

V létě se větve stříhají z rostlin starších než 3 roky, aby se zlepšila kvalita ovoce. Po takovém postupu začíná rychlý vývoj mladých výhonků. Mezi plusy letního prořezávání patří životodárná šťáva, díky níž se rány rychle hojí.

Na jihu země provádějí zahradníci zimní prořezávání těchto stromů, aby snížili výnos mladých sazenic. Po 3 letech plodení se jim nechá odpočívat. Nejprve se odříznou plemena rodící plod a potom plemena peckovin.

Strom, který je více než 10 let starý, je ukázán jako omlazující prořezávání. Vyrábí se kdykoli během roku, ale lepší na jaře. Formativní jarní prořezávání začíná ve druhém roce po výsadbě.

Prořezávání sazenic po letech

Jak správně prořezat sazenici, abyste získali větší sklizeň

Při prořezávání mladé sazenice nejprve vytvořte její stonek: odstraňte všechny větve umístěné ve vzdálenosti 40 cm od země. Dále určete hlavní 3 - 4 silné větve, které se stanou kostrou koruny. Všechny ostatní větve jsou odstraněny řezem „pod prstenem“.

Levé větve jsou ořezány tak, aby jejich konce byly na stejné úrovni. Musí se rozvíjet rovnoměrně a stejně. Je důležité vzít v úvahu umístění ledviny, poblíž které je řez proveden. Pokud je na vnější straně větve, která má být řezána, mladý výhonek vyroste stejným směrem. Pokud je pupen uvnitř, větev vyroste uprostřed koruny.

Důležité! Správný řez by měl být šikmý, neměl by na něm být žádný pahýl. Spodní část řezu by měla být těsně nad základnou pupenu a horní část by měla být zarovnána s horní částí pupenu.

Jak stříhat broskve a meruňky

U broskví a meruněk se používají všechny druhy prořezávání a provádějí se pravidelně a v každém ročním období kromě zimy. V chladných oblastech začíná jarní prořezávání po objevení prvních listů, kdy jsou dobře identifikovány všechny nemocné a umírající větve.

Tvorba koruny broskví a meruněk začíná od druhého roku života stromu. Do této doby je možné stimulovat nové boční výhonky pouze sevřením malé apikální části.

Algoritmus krokování krok za krokem:

 1. Vytvoří se stonek o délce 50 cm.
 2. Rozlišuje se několik kosterních větví, které jsou umístěny pod úhlem k vodiči a vypadají různými směry. Zůstaly na nich dvě ledviny, horní by měla být zvenčí.
 3. Vodítko je zkráceno k horní boční větvi.
 4. Veškeré zamrzlé bahno a zlomené větve jsou odstraněny.
 5. Chcete-li broskev omladit, odstraňte všechny větve, které jsou starší 4 let.

V létě jsou odstraněny mrtvé výhonky, stejně jako všechny nové větve směřující svisle nahoru nebo hluboko do koruny. Pokud je na tenkých výhoncích vázáno příliš mnoho plodů, větve se zkrátí a vaječníky se ztenčí.Podzimní prořezávání spočívá v odstranění všech zbývajících nemocných a zlomených větví a zkrácení slabých a špatně zralých výhonků.

Broskev a meruňka jsou plodiny milující světlo. Pokud jsou jejich koruny příliš husté, do plodících výhonků nevstupuje dostatek světla. To ovlivňuje množství a kvalitu ovoce. Pravidelné prořezávání a prořezávání větví těchto stromů je klíčem ke stabilní a bohaté sklizni.

Schéma prořezávání meruněk

Pokud jde o otázku, jak správně ořezávat ovocný strom, aby se nepoškodil, mnoho zahradníků se řídí příznivými a nepříznivými dny. Podle lunárního kalendáře je vhodné stříhat na novoluní a na ubývajícím měsíci. V tomto případě je bráno v úvahu znamení měsíce. Rostoucí fáze v neplodném znamení je vhodná pro prořezávání. Mezi tato znamení patří Beran, Vodnář, Lev, Štír, Panna, Blíženci a Střelec.

Včasné provedení všech postupů pro péči o ovocné stromy činí zahradu opravdu kvetoucí a plodnou. Prořezávání hraje jednu z nejdůležitějších rolí ve správě výnosů. Umožňuje vám nejen získat ze stromů více ovoce, ale také je učinit zdravými a játry. Uvedená doporučení ohledně načasování a pravidel prořezávání pomohou začínajícím zahradníkům nepoškodit zahradní plodiny.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada