Hybrid Verbena: pěstování ze semen, odrůd, ideální

Pěstována chovateli „holubí trávy“ neboli verbeny, překvapuje různými tvary a barvami. To je ideální pro zdobení zahrady, balkonu, venkovského domu. Klobouky v kombinaci s vyřezávanými listy vypadají skvěle v květináčích, květináčích, postelích a alpských skluzavkách.

Obecné informace o rostlině

Verbena je divoká rostlina v tropických a subtropických oblastech amerického kontinentu. V rodině vervain je více než 200 druhů. Pro pěstování zahrady, design krajiny se používá hybridní verbena. Jedná se o skupinu vytrvalých keřů chovaných chovateli pro okrasné pěstování.

Vegetativní odrůda Ampelnaya verbena Mix ohromuje různými odstíny

Hlavní rysy verbeny:

 • pubertální čtyřboká výhonky;
 • vyřezávané listy (seskupené dole, existují odrůdy s podlouhlými, kopinatými, trojúhelníkovými, listovými čepelemi ve tvaru srdce);
 • pupeny jsou shromažďovány v hustých čepicích, po odkvětu tvoří semenné krusty;
 • vyvinutý kořenový systém (v závislosti na výšce keře se prohlubuje do půdy o 15–

25 cm);

 • vysoká produktivita (na jednom zařízení je až 12 stopek);
 • doba kvetení (od poloviny června do konce září).

Existují vzpřímené a plíživé odrůdy. Školky často nabízejí směs květin, v jednom balení rostliny s červenými, modrými, broskvovými a modrými květenstvími.

Důležité! Vytrvalá plodina v mírných zeměpisných šířkách se pěstuje jako roční. Pouze jedna vysoká odrůda Amulet zimuje dobře pod krytem.

Výška hybridů se pohybuje od 10 do 50 cm.

 • půdopokryvné plazivé odrůdy s výhonky dlouhými až 60 cm;
 • trpaslík vysoký až 15 cm, malé květinové čepice;
 • ampelous velkokvětý, rostoucí v květináčích, květináčích, závěsných koších (vyznačuje se dlouhým kvetením, zdobí domácí zimní zahrady až do hluboké zimy);
 • střední velikosti se vztyčenými výhonky do 30 cm;
 • vysoký, odolný vůči poléhání.

Mimochodem, dobře větvené odrůdy se nazývají vegetativní verbena. Jsou rozmnožovány řízky. Semeno se obvykle nazývá druh se vztyčenými silnými stonky, protáhlými pupeny, tvořícími velké semenné lusky.

Použití v zahradním designu

Hybridní odrůdy, které mají kompaktní kořenový systém, dobře vycházejí s jinými rostlinami:

 • byliny z obilovin a bluegrass;
 • petunie;
 • pelargónie;
 • jalovec a jiné jehličnany.

Plíživá vereina

K výzdobě webu se tradičně používají odrůdy:

 • "Ideální" se vyznačuje časným kvetením, barva čepic je třešňová, růžová, červená, bílá, modrá, šeřík;
 • "Hvězdný tanec" všech druhů barev, pupeny mají barevný střed (ampelous, verbena odolná vůči suchu);
 • "Kolotoč" je středně velký keř, který vypadá jako prvosenka (jsou prezentovány bílé, modré, fialové, růžové, červené barvy, existují odrůdy s barevným okem);
 • "Quirk" - vysoká verbena, tvořící hustý keř díky četným bočním výhonkům.

Hledání odrůdy se neomezuje pouze na tento seznam. Velkokvěté "Etna", "Julia", "Cardinal" vypadají na záhonech nádherně. U balkonů zvolte kompaktní typy „Crystal“, „Dazler“, „Amethyst“.

Důležité! Při výběru odrůdy je hlavním kritériem výška rostlin.Kombinace trpasličích, zakrnělých a vysokých vervainů vytváří úžasně krásné obrubníky v blízkosti budov, parních cest.

Reprodukce byliny na otevřeném terénu

Verbena se množí hlavně semeny. Na přání lze vzácný hybrid pěstovat řízky. Každá z metod stojí za zvážení podrobněji.

Reprodukce verbeny semeny

Rostlina má dlouhé vegetační období, pokud okamžitě zasijete semena na otevřeném terénu za špatných povětrnostních podmínek, deštivé léto, nebudete čekat na kvetení. Nejlepší je zasít semena předem doma nebo ve skleníku. Pokud to uděláte ve druhé dekádě března, verbena uvolní pupeny v červnu.

Existuje jedna výhrada: stejně jako všechny hybridy, ani verbena osázená semeny ne vždy zdědí nejlepší druhové vlastnosti. Mohou růst divočiny s květem ve tvaru kužele.

Je zbytečné sbírat výsadbový materiál sami. Je lepší koupit v baleních - to je záruka, že vás rostlina potěší svěžími čepicemi.

Pěstování z řízků

Řezy vám pomohou zachránit vaši oblíbenou odrůdu až do příštího jara. Sklízejí se na podzim před nástupem mrazu. Na každém je ponecháno až 6 listů. Po dvou až třech dnech ve výhonku rostou ve vodě kořeny. Je připraven přistát. Verbena je zakořeněna ve směsi rašeliny a písku, prohloubená do bodu růstu spodních listů. Výkonný kořenový systém se vytvoří za měsíc. Pupeny se objeví do nového roku. Při jarní výsadbě rostliny znovu oddělují vrcholy výhonků od zimoviště.

Před řezáním řízků je nástroj dezinfikován, aby nedošlo k hnilobné infekci. Nejmladší výhonky jsou vybrány.

Důležité! Stonka se rychleji zakoření, pokud jsou pro ni vytvořeny tropické podmínky: zakryjte ji nahoře kouskem plastové láhve nebo vytvořte přístřešek z plastového sáčku.

Jak pěstovat sazenice verbeny

Pro výsadbu semen vyberte volnou půdu ochucenou humusem a pískem. Musí být neutrální. Víceúčelová zalévací směs bude stačit. Osivový materiál se umístí přímo do samostatného květináče nebo společné nádoby na výsadbu.

Malá instrukce krok za krokem:

 • půda je vyrovnaná, mírně rozdrcená;
 • semena jsou rozložena na povrchu Země, nejsou rozdrcena;
 • dobře navlhčete povrch rozprašovačem nebo konvicí jemnou tryskou;
 • nemusíte semena plnit shora, nádoba na výsadbu je utažena filmem nebo pokryta sklem;
 • sklizeno pro klíčení na teplém místě (optimální teplota je + 25 ° C), osvětlení je volitelné (po dvou dnech semena nabobtnají, líhnou, po 6-7 dnech se objeví sjezdy);
 • vznikající výhonky jsou vystaveny světlu, doporučený režim je + 15 ... + 17 ° С;
 • po objevení 4. listu se provede ponor do jednotlivých nádob.

Zavlažování postřikovače roznáší vodu rovnoměrně. Pomazaná semena zůstanou na svém místě

Několik nuancí pěstování:

 • hybridní keře verbeny se při pěstování ze semen protáhnou méně, pokud je rostlina osvětlena diodovou lampou, což prodlužuje denní dobu na 14 hodin;
 • semena budou klíčit rovnoměrně, pokud je před rozložením držíte v roztoku stimulujícím růst;
 • zalévání je nutné mírné, hniloba kořenů se vyvíjí ze stojaté vody;
 • 2 týdny před výsadbou na místě jsou sazenice vytvrzeny: jsou vystaveny na chladném místě po dobu několika hodin, časový interval se postupně zvyšuje.

Drenáž se provádí v plastových sklenicích, nádoba je naplněna ¼ výšky jemnou keramzitem nebo pískem

Dobře kořeněné sazenice nezemřou při neočekávaném nočním chladu na -3 ° C. Rostliny jsou přemístěny na otevřenou půdu po zpětných mrazech, když noční teploty dosáhnou + 10 ° C. Přistání se provádí metodou „překládky“ se zachováním hliněné hrudky. Pro verbenu vyberte dobře osvětlené oblasti zahrady s neutrální kyprou půdou. Doporučuje se před výsadbou přidat popel, chmýří nebo dolomitovou mouku v poměru 1 sklo na 1 m2.

Důležité! Nedoporučuje se zahustit výsadbu, vzdálenost mezi otvory je ponechána od 30 do 50 cm, v závislosti na odrůdě verbeny.

Péče, napájení a krmení

Rostlina nevyžaduje neustálou péči. V suchých obdobích stačí květinu zalévat. Při nadbytku vlhkosti se vyvíjejí plísňové infekce, s nedostatkem, když zemitá hruda vysuší, aktivně se tvoří semenné lusky, nové pupeny se neukládají. Během období silných dešťů je zajištěno odvodnění nebo odvodnění, aby voda nestála v kořenech. Verbena nebude růst v zatopené oblasti.

Nyní o krmení. Během období růstu potřebuje keř dusík, když jsou pupeny položeny - další stopové prvky: draslík, vápník, fosfor. Hnojiva se používají nejvýše jednou za měsíc. Při nadbytku hnojiva je rostlina potlačena.

Ošetření postelí

Důležitou podmínkou je pravidelné odplevelení. Plevele jsou rychle tkané do kořenového systému rostlin; nebude možné je odstranit bez poškození květního keře. Pro přístup kyslíku, odpařování přebytečné vlhkosti je nutné uvolnění.

Mimochodem, rašelina pomůže vyhnout se výskytu kůry na jílovitých půdách. Nalije se do vrstvy až 5 cm. Vykonává funkci mulče - udržuje vlhkost.

Pro obdělávání půdy je lepší použít rozrývače, které méně poškozují kořenový systém.

Udržování verbeny v domě v zimě

Květina přezimuje na zasklené lodžii, izolovaném balkonu nebo zimní zahradě při teplotách do + 15 ° C. Je vhodné zasadit keře do nádob na zimování před chladným počasím. Stonek je zkrácen na 10 cm. Země musí být pravidelně zvlhčována, aby nepraskala. Ve tmě se rostlina udržuje měsíc na samém začátku jara. Poté to vyjmou na světlo, uvolní, nakrmí. Na začátku teplých dnů bude keř připraven k přenosu na místo. Řezy jsou odebírány z přezimovaných hybridů pro vegetativní množení.

Hybridní onemocnění verbeny

Při správné péči rostlina nezhorší. U padlí, kořenové hniloby se používají fungicidy. Spider roztoči umírají na akaricidy, mšice se bojí insekticidního ošetření.

Pozornost! Mšice jsou neseny malými černými mravenci. Po jejich výskytu na webu je lepší okamžitě dezinfikovat květiny biologickými produkty.

Při dodržování základních pravidel zemědělské technologie a vytváření pohodlných podmínek pro verbenu můžete po dlouhou dobu obdivovat krásná květenství. Každý rok se objevují nové hybridní odrůdy, které jsou nápadně barevné. Verbena je dobrá jako samostatná rostlina a součást jedné krajinné kompozice.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada