Thuja se stará na jaře a po výsadbě venku

Zelená thuja je vynikající dekorací pro každou zahradu a dokonce i parapet. Zahradníci po zimování čelí problému zažloutnutí nebo zčernání jehel. Aby se těmto problémům předešlo, je nutné se o rostlinu řádně starat. Jak se starat o thuju v zemi doma, níže v článku.

Thuja se stará doma na ulici

Thuja je rostlina, která by měla být řádně ošetřována a znát nuance pro každé roční období. Hlavní věcí při péči o strom je správné místo a režim zavlažování. Při dodržení hlavních pravidel můžete dosáhnout vynikajících výsledků a užít si zelenou krásu.

Na jejich letní chatě

Musíte se o strom začít starat hned po zimě. Péče by měla pokračovat na jaře, v létě a na podzim. Chybou mnoha zahradníků je příliš neuvážený přístup k rostlině. Podle jejich názoru není vůbec náročná a nevyžaduje na sebe zvláštní pozornost. Ale to je špatně a zahradníci dostávají nudné zažloutlé nebo zčernalé keře. Je však docela možné se těmto následkům vyhnout, pokud správně organizujete péči o thuju.

Pro vaši informaci! Nejběžnější odrůdy thuja jsou: Smaragd a Brabant. Prosperují v mírném podnebí.

Vlastnosti jarní péče

Jaro je nejdůležitějším obdobím péče o thuju. Po zimě je rostlina slabá a jakýkoli dopad na životní prostředí může být destruktivní: jehly začnou červenat.
V zimě jsou stromy pokryty vzduchotěsným materiálem. Díky prvnímu jarnímu slunci mohou jehly a kořenový systém vyhořet, což povede k vysušení a zežloutnutí rostliny nebo dokonce ke smrti.

Důležité! Thuju se doporučuje otevírat až po roztavení sněhu a zahřátí půdy, tedy po probuzení kořenového systému.

Rovněž by měla být připravena půda. Z tohoto důvodu, dokonce i během výsadby, stálo za to zajistit kvalitní drenážní vrstvu a mulčovat půdu. Velké množství vlhkosti pro thuju může být destruktivní. Kromě toho musí být půda kolem rostliny zbavena trávy a uvolněna, aby poskytovala dostatek vzduchu.

Zavlažovací režim musí být zaveden již v dubnu a v některých regionech v březnu. To je způsobeno skutečností, že vlhkost se začíná odpařovat s prvním sluncem, které musí být doplněno. V jarních měsících bude stačit zalévat thuju jednou týdně ve výši jednoho kbelíku s vodou na strom. Kromě toho se doporučuje postřikování jehel každý týden.

Dalším krokem je odstranění mrtvých větví. Všechny zažloutlé jehly musí být odříznuty. Na velkých stromech mohou být poškozené větve zcela uprostřed, proto stojí za to pečlivě prozkoumat rostlinu.

Poznámka! Ideální čas na prořezávání je duben. Ale i když byl čas ztracen, pak při první příležitosti stojí za to provést postup.

Nemocné rostliny

Jaro je čas, kdy je nutné krmit mladé stromy, které právě získávají růst. Hnojiva se aplikují, jakmile se sníh roztaje. Vynikající volbou by byly organické i minerální obvazy. Můžete také najít specializovaná jehličnatá hnojiva.Před krmením rostlinu stojí za to dobře zalévat a mulčovat půdu, aby byla hnojiva lépe absorbována.

Důležité! Příliš mnoho hnojiv může zničit rostlinu, proto stojí za to ředit prostředky podle přiložených pokynů.

Pravidla letní péče o thuju

Evergreeny vyžadují během letních měsíců kombinovanou a pravidelnou údržbu. Zalévání a kropení, kypření půdy, odstraňování plevelů a používání hnojiv jsou povinné.

Jak často je thuja zalévána v horkých měsících, je otázka, která znepokojuje mnoho zahradníků. Při průměrné teplotě postačuje zalévání a kropení jednou týdně, v horkém počasí ji lze zvýšit až dvakrát. Po několika dnech by měla být Země uvolněna, aby ji nasycovala vzduchem.

Pro vaši informaci! Léto je skvělé pro tvarování stromu.

Vlastnosti péče o thuju na podzim a příprava na zimu

Péče o thuju je nezbytná po celý rok, ale každé období má své vlastní charakteristiky. Na podzim se strom připravuje na zimu, takže v září stojí za to zastavit krmení rostliny, aby se zastavil růst mladých výhonků.

Na konci podzimu je thuja připravena na zimování. K tomu jsou větve svázané, většina válcování a křivek je odříznuta a půda je mulčována. Ke ochraně před větrem a slunečním světlem by měly být keře pokryty vzduchotěsným hadříkem a ponechány až do jara.

Vlastnosti přípravy na zimu v různých oblastech

V oblastech se silným sněhem a větrem v zimě, jako je severozápad země, se doporučuje vytvořit další ochranu keře pomocí dřevěných štítů. Ve střední uličce si vystačíte s volným materiálem.

Důležité! V podmínkách nízkých srážek by měla být rostlina před zimováním důkladně zalita.

Jak se starat o thujy po výsadbě

Po výsadbě vyžaduje keř zvláštní pozornost. Péče o nově vysazené thujy závisí na čase. Pokud byl keř vysazen v létě nebo na jaře, budete potřebovat:

 • týdenní zalévání v teplém počasí a dvakrát v horkém počasí. Pro zavlažování je lepší použít vodu při pokojové teplotě;
 • postřik musí být prováděn jednou týdně a v horkém počasí každý den večer.

Pokud byl strom zasazen na podzim, pak:

 • zalévání se provádí ve stejném režimu jako pro jarní a letní výsadby;
 • za podmínek silných dešťů musí být zalévání omezeno nebo zastaveno, protože přebytek vlhkosti je pro thuju destruktivní.

Po výsadbě není nutné rostliny krmit. Hnojiva se aplikují během výsadby, stačí na další dva roky.

Kdy a jak zasadit

Pro výsadbu thujy je vhodné jaro, léto a podzim. Zahradníci doporučují jaro, aby měl mladý strom čas na první mráz.

Před výsadbou se musíte ujistit, že sazenice jsou zdravé a připravené k výsadbě. Jehly by měly být zelené a neměly by se drobit a na kmeni by nemělo být viditelné poškození. Pro výsadbu je nejlepší zvolit místo chráněné před přímým slunečním zářením, mírně zastíněné.

Půda pro výsadbu musí být připravena předem. Půda musí být vlhká a bez jílu, jinak keř zažloutne. Také by neměla být povolena příliš vysoká vlhkost, protože to je plné poklesu zeleně.

Technologie přistání:

 1. Vykopejte díru v závislosti na velikosti kořenového systému, nejméně však 80 cm hlubokou.
 2. Na dno položte keramzit a vytvořte drenážní vrstvu.
 3. Při výsadbě thuja na jaře přidejte do směsi půdy hnojivo, na podzim to nestojí za to.
 4. Umístěte sazenici do díry a mírně prohněte kořenový límec.
 5. Zakryjte zeminou a utlačte.

Po výsadbě dodržujte doporučení pro péči o sazenice.

Jak často zalévat thuju

Režim zalévání thuja závisí na povětrnostních podmínkách. Doporučuje se zalévat rostlinu poprvé na jaře. V teplé sezóně by měl být keř napojen jednou týdně ve výši jednoho kbelíku na průměrný strom.V horkém počasí by mělo být zalévání zvýšeno až dvakrát týdně. Voda se nejlépe používá při pokojové teplotě.

Kropení by se mělo provádět pravidelně jednou týdně. Když teplota stoupne, můžete jehly navlhčit každý den.

Správné zalévání thujy

Jak to udělat svěží

Jeho jehly mají pro thuju velký význam. Pokud je zdravá, pak bude rostlina svěží a krásná. K dosažení tohoto cíle by měl být keř ošetřován brzy na jaře a prováděn po celý rok. Současně sledujte režim zavlažování a vrchní obvaz. Hnojiva mohou být použita organická a minerální. Měli by být přivezeni od prvních jarních měsíců a po celé jaro a léto a na podzim to už nestojí za to. Při dodržení uvedených podmínek potěší keř u letní chaty svěží zelení.

Předpokladem je prořezávání větví thuja a získání jiného tvaru.

Prořezávání nemocných větví a formování koruny

Po celý rok je nutné sledovat zdraví thujy, zejména jejích větví. Pokud jsou nalezeny suché nebo nemocné procesy, musí být urgentně přerušeny.

První kontrola by měla být provedena brzy na jaře, kdy bude z keře odstraněn ochranný materiál. Všechny suché a poškozené větve jsou prořezány.

Velké stromy by měly být podrobněji prozkoumány, protože zamořené části mohou být uprostřed. Thuju můžete oříznout na jaře a na podzim. V prvním případě se prořezávání provádí za účelem tvarování a ve druhém se připravuje na zimu.

Podle obecných doporučení by měla být řezána pouze 1/3 všech větví najednou. Postup se nejlépe provádí v zamračeném dni a nakonec thuju důkladně nalijte.

Hlavní věcí je vybrat ten správný nástroj pro prořezávání větví

Škůdci a nemoci

Mezi nejčastější keřoví škůdci patří:

 • thuja mšice;
 • kůrovec;
 • můrový prsten;
 • roztoč.

Nejběžnější nemoci:

 • nekróza zelí;
 • nekróza pestalocyopsis;
 • nekróza phomopsis;
 • hnědý šmejd.

Pro boj a léčbu škůdců a nemocí je nutné použít speciální prostředky a postup při prvních známkách infekce. Nejlepší je však zabránit onemocněním a vzhledu parazitů, proto je nutná důkladná a pravidelná kontrola rostlin na přítomnost škodlivých organismů.

Vlastnosti pěstování thuja v zahradních květináčích

Některé odrůdy thuja lze zasadit do vnitřních nádob. Tyto rostliny rostou dobře doma, ale vyžadují zvláštní zacházení.

Aby se rostlina v květináči cítila pohodlně, musíte:

 • vyberte si dobře osvětlené místo u okna. Sluneční světlo by mělo být rozptýlené, protože přímé paprsky jsou kontraindikovány;
 • zalévání thujy doma by mělo být 1-2krát týdně;
 • při pěstování doma dodržujte teplotní režim maximálně 30 ° C, minimálně 15 ° C. V létě je nejlepší dát hrnec na balkon nebo lodžii;
 • krmte rostlinu pravidelně na jaře a v létě jednou za měsíc.

Pěstování thuja v květináčích

I moskevské klima je pro takové pěstování thujy vhodné.

Pokud se o thuju staráte správně, pak bude vypadat skvěle na letní chatě a v domácím hrnci. Thuja vyžaduje pečlivou péči doma i venku. Pokud je to zanedbáno, pak bude rostlina neustále trpět chorobami a útoky škůdců a nakonec vyschne.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada