Thuja - výsadba a péče venku na jaře

V překladu ze starořečtiny znamená thuja „strom života“. Proč tak přitahuje pozornost biologů, lékařů, designérů, parfumérů a běžných zahradníků? Především je to adaptace na životní prostředí. Thuja může růst v bažinách, v údolích, podél břehů horských řek, dobře se přizpůsobuje půdám bohatým na vápence a chudým podzolikem. Kromě toho tento strom žije dlouho, jeho věk může překročit tři sté výročí. V Evropě je thuja známá od 16. století a v Rusku byla poprvé vysazena na počátku 19. století. na Krymu, v Nikitské botanické zahradě. První obdivovatelé ocenili nejen jeho pohádkovou krásu, která je zachována po celý rok. Jehly obsahují éterické oleje, které jsou již dlouho široce používány v medicíně a parfumérii.

Vlastnosti a typy

Thuja patří k gymnospermům jehličnanů z čeledi Juniper. Do tohoto rodu patří cypřiš, sekvoje, taxodium. Rostliny tohoto rodu se dožívají v průměru až 150 let, někdy však i více.

Krása keře po celý rok

Thuja je reprezentována stromy a keři. Mladé rostliny mají měkké jehlicovité jehly bledě zelené barvy a dospělí šupinatá bohatá zelená. Plody jsou malé, podlouhlé šišky s plochými semeny. Dozrávají v prvním roce.

Pro vaši informaci! Existuje 120 známých odrůd, které se liší barvou a strukturou jehel, velikostí a typem korun.

Nejběžnějším typem je western

Všechny odrůdy jsou rozděleny do pěti typů:

 • západní thuja je nejběžnějším druhem ve tvaru kužele. Nenáročný a zimní mrazuvzdorný, vhodný pro zahradničení. Má mnoho tvarů a odrůd;
 • složená thuja. Horší snáší zimu, mladé výhonky během chladného počasí mírně zmrznou, ale postupně se jehly obnovují;
 • východní thuja je vhodná pro jižní oblasti. Ve střední uličce je nutné to zakrýt;
 • Japonská thuja. Upřednostňuje smíšené lesy nebo hory. Mrazuvzdorný, nenáročný, vydrží dlouhé období sucha;
 • Korejská thuja je keř s roztaženou korunou s roztaženými větvemi a měkkými jehlami, podměrečný. Druhé jméno je plíživá thuja. Vysazuje se pouze v jižních oblastech.

Thuja japonská, mrazuvzdorná a nenáročná

Jak pěstovat thuju: reprodukce

Šíření thuja probíhá jak obvyklým vegetativním způsobem, tak semeny. Není těžké ho pěstovat, ale neměli byste zanedbávat pravidla výsadby. Odrůdové rostliny se obvykle množí pouze vegetativním způsobem, k čemuž biologové odkazují na rozdělení keře a řízků.

Propagace řízky

Řezy se připravují v červnu ze dřevitých 2-3letých stonků. Vhodné jsou také pololignifikované stonky aktuálního roku. Řízky musí být opatrně odtrženy patou a ošetřeny roztokem heteroauxinu. Řezání by mělo být zasazeno do hloubky 15-25 cm.Složení požadované směsi půdy: rašelina, rašelinová půda a písek v poměru 1: 1: 1. Všechno je rozlité roztokem manganu draselného. Pro stříhání se vytvoří efekt skleníku zakrytím plastovou fólií. Větrání a kalení je možné až po úplném zakořenění.

Poznámka! Na zimu jsou rostliny pokryty pilinami nebo smrkovými větvemi. Na začátku teplot pod bodem mrazu můžete přikrýt fólií.

Šíření semen

Jedná se o zdlouhavý proces, který trvá 3–5 let.Vyseta se a stratifikuje se pouze čerstvě sklizená semena. Semena se na podzim chladí, kde se uchovávají až do jara. Zaseto na otevřeném terénu do hloubky 0,5 cm na stinném místě. Nahoře se nalije tenká vrstva pilin, lepší než jehličnany.

Je třeba dbát na to, aby byla půda kyprá, vlhká a chráněna před přímým slunečním zářením. Když se objeví výhonky, postel by měla být mulčována rašelinou a jednou za 2 týdny rozlita minerálním hnojivem. Mladý růst, který v zimě narostl, je opět pokryt smrkovými větvemi a fólií. Na jaře je péče o klíčky obnovena.

Důležité! Teprve ve třetím roce, kdy výška thuja dosáhne půl metru, může být transplantována na trvalé místo.

Thuja: výsadba a péče na otevřeném poli

Thuju lze vysazovat na jaře i na podzim. Ale jaro je vhodnější (od 20. do 25. dubna do 15. až 20. května), protože v létě kořenový systém mladého keře zesílí a nebudou se bát.

Sazenice připravena k výsadbě

Důležité! Jak zasadit thuju a jak si vybrat správné místo na webu, je třeba se předem postarat. Navzdory své nenáročnosti rostlina miluje světlo, ale nevydrží přímé jasné paprsky. Jasné polední slunce vede k dehydrataci keře, což zhoršuje zimování. Nemá ráda thuju a průvan.

Jak na jaře vysadit thuju v otevřeném terénu

Po výběru místa je vykopána díra o průměru asi 1 m. Kořenový systém sazenice by se měl do díry vejít tak, aby na dně zůstalo 15-20 cm. Země se nalije na dno, smíchá se malé množství kompostu nebo shnilého hnoje. Rovněž je vhodná sodná půda s přídavkem písku a rašeliny.

Poznámka! Pokud je to mladá rostlina a nevytvořila se hliněná hrudka, pak před výsadbou musíte snížit kořenový systém na směs jílu a vody (konzistence zakysané smetany).

Sazenice je instalována ve středu jámy, kořenový systém thuja je narovnán, jáma je naplněna připravenou půdní směsí.

Pokud je rostlina velká, pak je kořenový systém z květináče vyňat s hrudkou země a spuštěn do díry. Kořenový krk thujy by měl být nad úrovní terénu. Pak byste měli opatrně utlačit půdu kolem sazenice, hojně ji nalít vodou a přidat do ní kořen. Po absorpci kapaliny by měla být na půdu nalita vrstva mulče (kompost, rašelina) pro další ochranu kořenového systému v nepříznivých dnech. Výsadba thujy na jaře je příznivější pro její růst a tvorbu.

Důležité! Mulčování by nemělo padat na spodní větve a zakrývat kmen, jinak by strom mohl hnít.

Jak si vybrat hotové sazenice nebo proč je lepší kontaktovat školky

Musíte si koupit thuju s uzavřeným kořenovým systémem v kontejneru. Může to být hliněná hrudka zabalená do pytloviny. Rostlina by neměla mít oloupanou kůru, poškozené výhonky a známky nemoci. Výsadba a pěstování sazenice bude snazší, pokud ji zakoupíte ve speciálních školkách, kde péči provádějí profesionálové. Rovněž zde můžete získat podrobné pokyny k nastupování.

Nejlepší je pěstovat thuju z malé rostliny, protože se lépe zakoření. V závislosti na odrůdě a podnebí může sloupovitá thuja dorůst o 1-1,5 m za 5-6 let. Trpaslíci rostou pomaleji. Důležitou podmínkou je správné hnojení.

Zlatý Brabant, zlatá barva jehel

Rychle rostoucí odrůdy jsou obzvláště žádané:

 • Brabant. Sloupovitá thuja, která každoročně dorůstá do výšky 25-35 cm a šířky 7-15 cm. Má velké vyřezávané jehly malachitového odstínu. Je mrazuvzdorný, rychle rostoucí, často používaný v krajinářském designu;
 • Zlatý Brabant. Její jehly jsou zlaté;
 • Columna. Úzká sloupovitá korunka, každoročně přidává 30-40 cm nahoru a asi 5 cm na šířku. Šupinaté jehly. Odrůda odolná vůči zimě;
 • Fastigiata. Sloupovitý a rychle rostoucí. Koruna je úzce kuželovitá a sloupovitá. Růst je asi 30 cm vysoký a 5 cm široký. Jehly jsou tmavě zelené, měkké s pryskyřičnou vůní. Odolný proti chladu;
 • thuja složená nebo obří.Přidá až 25 cm za rok. Jehly jsou tmavě zelené, lesklé, na spodní straně jsou viditelné bílé skvrny. Má štiplavou jehličnatou vůni. Zima odolná, ale netoleruje teplo;
 • Smaragd je druh západní thujy. Má úzce kuželovitý tvar, hustou hustou korunu. Odrůda je mrazuvzdorná a odolná vůči odstínům.

Důležité! Je nutné vybrat rostlinu určenou pro region, ve kterém bude vysazena.

Thuja: jak pěstovat a pečovat

Jak rychle thuja roste, záleží na péči o ni. U mladých rostlin je velmi důležité časté zalévání, krmení a prořezávání. Půda sazenic musí být uvolněna a zbavena plevele. Vzhledem k tomu, že kořenový systém je na povrchu, je třeba plevele provádět opatrně kolem stromu, ne hlouběji než 8-10 cm.

Jak krmit thuju na jaře

Na jaře musí být rostlina krmena minerálními hnojivy. Nyní jsou v prodeji speciální vyvážené kapaliny určené pro určité druhy rostlin, které se ředí vodou. Nejznámější z nich jsou kořen a agregát.

Jak rozřezat thuju a vytvořit její korunu

Prořezávání rostliny se provádí ve druhém roce po výsadbě silným prořezávačem. Nejlepší je řezat v létě, kdy se konečně vytvoří větve a pupeny keře a začne kvést. Další prořezávání se provádí na konci srpna.

Účes thuja, dekorace keřů

Jak správně řezat thuju? Technologie je jednoduchá: formace obvykle začíná, když rostlina dosáhne požadované výšky. Neřízne se více než 1/3 výstřelu.

Pro vaši informaci! Řezání se provádí, když thuja roste kdykoli během roku, nejlépe však od jara do podzimu.

Thuja nemoci a jejich léčba

Stromy nejčastěji trpí těmito onemocněními:

 • pozdní plíseň. Znamení: kmen zespodu měkne, strom vadne, jehly jsou šedé. Důvod: V půdě vlhkost stagnuje a neodvádí se. Kořen hnije. Tomuto onemocnění lze předcházet zaléváním fungicidy. Nepodléhá léčbě;
 • hnědé výhonky. Známky: nažloutlý vzhled některých šupin na výstřelu. Pak zhnědnou a odumřou. Léčba: vyřízněte nemocné výhonky, nakrmte strom vápencem a speciálními hnojivy. V létě nastříkejte základem;
 • rez a střep. Známky: ztmavnutí a padání jehel. Ošetření: ošetřete fungicidem obsahujícím měď (přípravek HOM nebo kapalina Bordeaux). Pro prevenci odřízněte a spálte všechny špatné větve.

Thuja v krajinářském designu

Strom je také napaden parazitickým hmyzem. Nejčastěji postižená thuja zbarví žlutě, mnozí neví, co v tomto případě dělat. Důvodem může být skvrnitý můra nebo falešný štít, který kazí vzdušnou část. V rámci kontroly škůdců musíte stříkat karbofosem, actellik. Zpracování se doporučuje před přestávkou. Podzimní kopání pomáhá hmyzu infikovat kořeny rostliny, takže nedochází ke stagnaci vody.

Nejoblíbenějším použitím thuja je zdobení osobních pozemků, čtverců a uliček. Je to jeden z nejoblíbenějších keřů v krajinářství. V blízkosti domu vypadají skvěle jak samostatně, tak přilehlé keře. Půvabná koruna vytváří neproniknutelný živý plot. V šikovných rukou jsou ze zeleně vytvořeny krásné postavy. Nezapomeňte, že thuja čistí vzduch a nasycuje ho fytoncidy. A co je nejdůležitější, dává krásu.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada