Tuya Brabant - popis a velikost, vhodnost a péče

Odrůda Brabant patří k západnímu typu thuja. Je to vždyzelený jehličnatý strom široce používaný v okrasném zahradnictví po celém světě. Brabant je uměle chovaná odrůda, která se vyznačuje zimní odolností a odolností vůči nepříznivým účinkům městského prostředí.

Thuja Brabant

Předkem je thuja západní (Thuja occidentali), rostlina může za příznivých podmínek dosáhnout rekordní výšky 38 m, ale obvykle neroste nad 20 m. Roční růst je zároveň extrémně malý. Odrůda Barabant roste mnohem rychleji - roční růst je až 30 cm na výšku a až 10 cm na šířku. V městských oblastech je maximální výška až 4 m.

Thuja Brabant ve skupinovém přistání

Popis a rozměry

Thuja patří k jehličnanům s dlouhým poločasem rozpadu. Na jednom místě může vyrůst až 150 let. Jsou pro něj vhodné klimatické zóny II-VII. Strom bezbolestně snáší mrazy až do -35 ° С. Thuja získává největší dekorativnost na volném a slunném místě, ale cítí se dobře v místech, kde je část dne ve stínu.

Uprostřed jara strom kvete. Poté jsou svázány malé (až 1 cm dlouhé) podlouhlé hnědé kužely. Uvnitř jsou semena, která lze použít k množení. Brabant je odolná odrůda, která roste i v těžkých mrazivých zimách. Půda také není náročná, proto se pěstuje se stejným úspěchem na oxidu hlinitém, černé půdě, hlinitopísčité půdě a dalších půdách.

Thuja "Golden Brabant" je v prodeji. Jedná se o speciální odrůdu se žlutozlatým odstínem jehel. Na pozadí zasněžené zahrady vypadá strom opravdu úžasně a slavnostně a potěší oko novoročních svátků. Po celý rok zůstává barva jehel beze změny - to je jeho nejatraktivnější charakteristika.

Thuja "Zlatý Brabant"

Důležité! K získání estetické koruny je zapotřebí slunce, ale pouze během části denního světla. Zbytek času je nutné stínování.

Thuja western Brabant - výška a průměr dospělé rostliny

Podle popisu výrobců je strom schopen se během své životnosti natáhnout až do výšky 20 m a až 4 m. Koruna má přirozený pyramidový tvar, ale lze jej snadno stříhat bez velkého poškození rostlina. V zahuštěné výsadbě má thuja tendenci růst vzhůru, a ne do šířky.

Thuja Brabant živý plot

Tato odrůda je ideální pro získání živých plotů. Mladé sazenice dávají až půl metru růstu ročně. Aby se dosáhlo vysoké hustoty a nadýchanosti koruny, je nutné ji ořezávat dvakrát za sezónu. Skutečně neproniknutelný živý plot je získáván při vysoké hustotě výsadby - 1 sazenice na lineární metr. Víceřádkové přistání se provádí se stejným intervalem.

Thuja Brabant živý plot

Po 2–3 letech přestane „živý plot“ prosvitat a vytvoří velmi hustý stín. Ve srovnání s jinými odrůdami Brabant nemění barvu jehel po celý rok. Pro tuto kvalitu je vysoce ceněn v soukromých předměstských budovách a v městských parcích.

Prořezávání thuja Brabant

K vytvoření koruny použijte nůžky. První prořezávání se provádí bezprostředně po přesazení sazenice do volného terénu - v březnu.Druhý se provádí o šest měsíců později. Takto se získá hustá a svěží koruna. Pokud se v létě tvar jednotlivých sazenic s prominentními jednotlivými větvemi příliš uvolní, provede se další korekce.

Při práci dodržujte doporučení:

 1. Odstraňte všechny poškozené a poškozené větve.
 2. Větve jsou zkráceny o ne více než třetinu. Zároveň se snaží dát stromu určitý tvar - krychli, rovnoběžnostěn, míč, pyramidu.
 3. Pro práci je zvolen zamračený den, aby se zabránilo popáleninám výhonků zraněných prořezáváním.

Na konci nezapomeňte zalévat všechny sazenice.

Jak rychle roste thuja

Mladé sazenice rostou nejrychleji během prvních 5 let života. V této době dosahuje roční růst půl metru. V budoucnu se růst zpomalí, stromy rostou pouze 30 cm za rok. Po 15-20 letech se strom může úplně zastavit, nebo se jeho růst stane téměř nepostřehnutelným.

Kořenový systém Thuja Brabant

Pro všechny thujy je typické horizontální uspořádání kořenů, které nejde příliš hluboko do země. Během pěstování v kontejnerech se kořenový systém stává kompaktním.

Poznámka! Během přesazování do volného terénu není nutné kořeny oddělovat, stačí je přenést s hrudkou do výsadbové jámy. Po celý rok je nutné sledovat obsah vlhkosti v půdě a v případě potřeby ji zalévat.

Thuja Brabant - výsadba a péče

Sazenice byste měli kupovat ve spolehlivých maloobchodních prodejnách a školkách. Faktem je, že thuja reaguje extrémně pomalu na nepříznivé podmínky, ale dělá to bez problémů. Ve výsledku se může ukázat, že poškozená sazenice po transplantaci zemře, i když byla v obchodě poškozena. Pro neodborníka je obtížné vizuálně odlišit nemocnou rostlinu, ale příliš nízká cena by vás měla upozornit.

Thuja sazenice Brabant

Vysoce kvalitní sadbový materiál lze snadno rozpoznat. Jehly jsou elastické a mají jasnou barvu. Hnědé a žluté špičky jsou jasným příznakem nemoci. Zdravé kořenové špičky jsou bílé, o průměru 1-3 mm. Půda v nádobě je vlhká. Nejlepší je koupit sazenice vysoké až 1 m, ale ne nižší než 20 cm.

Jak zasadit thuju Brabant

Optimální doba pro vysazení sazenice thuja na trvalé místo v otevřeném terénu závisí na jejím typu:

 • s uzavřeným kořenovým systémem - duben nebo říjen;
 • otevřeno - březen-duben.

Je vykopána výsadbová díra o hloubce 70-75 cm a průměru asi 1 m. Pokud mluvíme o výsadbě živého plotu, pak vykopávají příkop stejné hloubky. Dno je pro lepší odvodnění posypáno vrstvou 10 cm písku nebo keramzitu. Ve středu se nalije hromada úrodné půdy, na jejímž vrcholu jsou rozloženy kořeny sazenice. Naplňte jámu připravenou směsí půdy, snažte se příliš netlačit, protože kořeny potřebují proudění vzduchu.

Aby se během zavlažování voda nerozšířila do stran, postaví se z půdy podél výsadbového výkopu nebo kolem jámy váleček vysoký 20 cm pro jedinou výsadbu.

Důležité! Sazenice staré 2 až 3 roky se přesazují pouze překládáním, přičemž dbejte na to, aby byl límec kořene v jedné rovině s úrovní terénu.

Ihned po přesazení se sazenice hojně zalévají a ke každému stromu se přidá 30-50 g nitroammofosky. Kmeny jsou posypané vrstvou mulče, která chrání před vysycháním půdy a omezuje růst plevelů.

Výběr místa a příprava půdy

Částečný stín je ideální osvětlení pro mladé stromy. Toho lze dosáhnout jejich výsadbou podél vysokých budov, které po část dne poskytují stín. Nestojí za to vysazovat mladé thujy vedle vysokých a starých stromů, protože stínování se ukáže jako příliš silné.

Thuja výsadba

Půda se nalije do připravených výsadbových jam vhodných pro jehličnany nebo se půda mísí samostatně. K tomu vezměte 3 díly půdy, přidejte 1 díl písku a rašeliny. Struktura by měla být sypká a lehká, ideální kyselost je pH 4–5,5.

Povinná péče o rostliny

Mezi činnosti vyžadované pro mladé sazenice patří nejdůležitější:

 1. Zalévání Proveďte za 3-4 dny rychlostí až 10 litrů vody na každou sazenici.
 2. Uvolnění. Je to nutné, ale do hloubky ne více než 10 cm, vrstva rašeliny nebo pilinového mulče umožní obejít se bez uvolnění.
 3. Odstranění plevele. Je důležité okamžitě odstranit plevel kolem thujy, zejména s hlubokými kořeny.

Poznámka! Při úspěšném zakořenění se první prořez provádí v srpnu.

Pokud sazenice vypadá příliš volná, je nutné ji ihned po výsadbě oříznout, odstranit poškozené větve a nastavit směr růstu koruny.

Typické nemoci a škůdci

Je poměrně snadné zjistit, zda je rostlina ve stresu z nemoci nebo špatného zacházení. Například zažloutnutí stromu, zejména na jedné straně, může naznačovat, že se kořenům dostává moč domácích zvířat. Kořeny často napadají plísňové infekce a ničí symbionty ephedry. Svědčí o tom kůra stromu, která snadno propadne, když je přitlačena na kmen.

Tui s postiženými jehlami

Škůdci, jako jsou drátoví červi a larvy nosatců, mohou thuja velmi poškodit. Vápnění půdy pomáhá s červy a speciálními insekticidy pro nosatce. Aby uzdravili nemocný strom, vezmou roztok Bordeauxské tekutiny a zpracují jehly.

Existují i ​​další problémy:

 • Phytophthora. Nejprve trpí kořenový systém a poté se houba rozšíří na jehly. Thuja rychle slábne, jehly jsou nepříjemně lepkavé a šedé barvy. Důvodem je nadměrné zalévání nebo podmáčení půdy. Pro ošetření jsou ošetřeny fungicidy.
 • Fusarium. Díky tomu získávají jehly hnědou barvu. Pro zvládnutí nemoci jsou postižené výhonky odstraněny a strom je ošetřen roztokem Fundazolu.
 • Rez. Obvykle se objeví v březnu. Postižené jehly ztmavnou a odpadnou. Léčba fungicidy na bázi mědi pomáhá.
 • Thuya mšice. Je snadné si to všimnout kroutením na větvích. Silně zasažené výhonky rychle zasychají. Z mšic jsou ošetřeny přípravkem "Karbofos".

Poznámka! Proti hnilobě pomáhá ošetření postižených částí roztokem síranu měďnatého. Pokud existuje podezření na poškození dřeva škůdci, pak se do kůry vstřikuje injekce přípravku „Actellik“ podle pokynů.

Thuja Brabant - jehly zežloutnou

Nejen škůdci a nemoci mohou mladému stromu ublížit. Důvodem ztráty atraktivního vzhledu je někdy nedostatek mikroelementů. Současně stojí za to přidávat hnojiva velmi opatrně. Přebytek způsobí vysušení špiček výhonků.

Pokud jehly získají červenofialový odstín, znamená to nedostatek fosforu. Zavádí se nitrophoska, ammofos nebo jiná kompozice obsahující fosfor.

Žloutnutí jehel naznačuje nedostatek železa a jeho bledý vzhled naznačuje nedostatek dusíku. Horní zálivka se provádí během zalévání podle doporučení výrobce hnojiva.

Příprava na zimu

Před zimováním jsou sazenice pokryty pytlovinou, smrkovými větvemi, netkaným materiálem a kraftovým papírem. Koruna je zcela zakryta a zafixována provázkem. U dospělých rostlin již nemusíte vynaložit tolik úsilí, zimují bezpečně bez úkrytu.

Tui, chráněný na zimu

Mulčování pomáhá předcházet poškození kořenů. Pro tyto účely jsou jehly, rašelina, drcené výhonky jehličnatých a listnatých stromů vynikající. Na jaře se doporučuje shrabat a spálit starý mulč a místo toho nalijte vrstvu pilin nebo jehličí.

Tvorba koruny

Prořezání thujy má pro samotnou rostlinu velký význam. Pokud to neuděláte, korunka se uvolní, neuspořádaná. Zažloutlé nebo poškozené větve, které nebyly včas odstraněny, se mohou stát zdrojem nemocí nebo poškození škůdců celého stromu.

První prořezávání se doporučuje provést, když průměrná denní teplota stoupne na +10 ° C. Namísto výhonku sníženého o třetinu se vytvoří prudký nový růst postranních výhonků, který rychle zaplní mezery v koruně.Pokud je vrchol stromu v zimě ohnutý kvůli silnému větru nebo silnému sněhu, pak se situace napraví jednoduše odříznutím, což koruně dá obdélníkový tvar.

Pokud je na místě jen několik thuj, pak jsou formovány běžným zahradním nůžkem nebo zahradními nůžkami. K vytvoření správné geometrie dlouhého živého plotu může být zapotřebí elektrické nářadí.

Tuya Smaragd a Brabant - rozdíly

Poznámka! Konkurentem v popularitě odrůdy Brabant je Smaragd.

Oba budou při nákupu stát přibližně stejnou částku - rozdíl je nevýznamný, ale stojí za to dát přednost jedné nebo jiné odrůdě na základě jejich klíčových rozdílů. Co je lepší - thuja Smaragd nebo Brabant - je nutné se rozhodnout na základě podmínek na konkrétním místě.

Tabulka pomůže porovnat:

 BrabantSmaragd
Roční růstAž 50 cmAž 20 cm
Prořezávání2krát ročněJednou za rok
FotofilousFotofilníStín tolerantní
Odolnost proti mrazuAž do -35 ° С.Až do -40 ° С.
Hustota výsadby pro živé ploty1 m80 cm
ŽivotnostDo 150 letDo 110–130 let

Vlastnosti pěstování thuja Brabant: výsadba, péče, použití v krajinářském designu

V parkových a zahradních výsadbách se thuja obvykle kombinuje s jinými jehličnany, přičemž upřednostňují druhy a barevné kontrasty. Dobrými sousedy pro Brabantsko jsou cypřiš, smrk, modřín, otevřené a kulovité jalovce a mikrobiota.

Skupinová výsadba thujy

Pokud mluvíme o vytvoření živého plotu, pak existují dva typy:

 1. Volně rostoucí. Mezi stromy zůstávají mezery a jejich koruna je řezána ve formě pravidelných geometrických tvarů, stejných nebo odlišných.
 2. Shorn. Výsadba se provádí s maximální hustotou, aby se za 2-3 roky získala hustá zeď s výškou přibližně 1,5 m. Typ ořezávání se provádí bez zvýraznění každé jednotlivé rostliny. Díky prolínání větví se sousední stromy doslova proměnily v neprůchodnou zeď. Je pozoruhodné, že v průběhu let se kmeny nestaly holými, což je zvláště oceněno v krajinářském designu.

Vzhledem k tomu, že hlavním opatřením pro péči o živé ploty jsou zalévání a pravidelné krmení, jakož i stříhání, je jedinou překážkou širší distribuce vysoká cena odrůdových sazenic. V průměru bude 1 strom vysoký až 1 m stát 1,5 tisíce rublů.

Thuja Brabant je krásný jehličnatý strom, který je vysazen v jednoduchých a skupinových výsadbách. Jeho nenáročnost a vysoká vitalita, dlouhá životnost a dobrá náchylnost k formativnímu prořezávání jej učinily velmi populárním ve všech regionech. Každý rok bude živý plot nebo jediná tasemnice vypadat ještě lépe.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada