Jaký rok hortenzie po výsadbě kvete

Hydrangea je nádherná a jasná květina, která potěší oko svými svěžími květenstvími a nepokoji barev. Už dávno si získal sympatie pěstitelů květin, začal pěstovat na zahradě i doma jako pokojovou rostlinu. Kultura není považována za náladovou, nevyžaduje zvláštní podmínky pěstování. Někdy však vyvstává otázka, v jakém roce hortenzie po výsadbě kvete, protože doba kvetení se často výrazně liší.

Hydrangea je rostlina stromu nebo keře s panikulárními, kulovitými, někdy korymbózními květenstvími. Každé květenství má dva druhy květů: malé, bisexuální (umístěné uprostřed květenství) a velké sterilní (umístěné na okrajích). Barevná škála hortenzie je pestrá: od sněhově bílé, krémové až po tmavě modrou a fialovou. Načasování, doba a intenzita kvetení závisí na tom, kde hortenzii zasadit, ve stínu nebo na slunci, na typu rostliny, péči a povětrnostních podmínkách.

Jak vypadá hortenzie

Kvetoucí kalendář hortenzie

Období květu různých odrůd hortenzie je jiné, některé kvetou jen měsíc a půl. Rané květinové odrůdy začnou kvést počátkem června, některé odrůdy potěší oko až do poloviny října (čím teplejší a mírnější klima, tím delší kvetení, má rostlina více času na přípravu na první mráz a spánek doba).

Kvetoucí kalendář odrůd hortenzie

Odrůda hortenziečervenčervenecsrpenzáříříjen
Anabel                  +        +        ++
Invizibel Spirit                +       +                +
Máta peprná                +        +         ++
Vanilka                 +         +        +         +
Pinky Winky        +         +
Kendlllight              +       +         ++
Přízrak                 +         +        +         ++
Zelený závodník+                +

Pozornost! Výběrem správných dvou nebo tří odrůd rostlin můžete zajistit neustálou intenzivní květinovou oslavu na vaší zahradě po dobu několika měsíců.

Proč hortenzie nekvete

Je téměř nemožné určit, v jakém roce hortenzie kvete při výsadbě. Za optimálních podmínek kultura kvete 2-3 roky po výsadbě sazenice. Hodně záleží na kvalitě výsadbového materiálu, na výhoncích, v jakém věku jsou položeny kvetoucí pupeny. Pokud se na výhoncích prvního a druhého roku vytvoří květní stonky, může květina příští rok po výsadbě zakvitnout. Pokud bude teprve druhý rok, bude mladá rostlina kvést později.

Další důležitou nuancí je, že zakoupené sazenice se dlouhodobě přizpůsobují svému přirozenému prostředí. V průmyslovém pěstování se často používá metoda expresní destilace - používají se různé aktivátory růstu. Přispívají k rychlému rozvoji rostliny v počátečních fázích, ale snižují její sílu. Proces obnovy je dlouhý - výhonek trvá dlouho, než se zakoření na novém místě, přestane růst.

Pozornost! Při výsadbě takových zahradních květin se doporučuje radikálně nezměnit půdu: do díry se nalije směs rašelinové půdy s rašelinou a pískem. Pravidelné zalévání, postřik a mírné hnojení pomůže rostlině zotavit se. Důležitou roli v procesu adaptace hraje skutečnost, zda hortenzie roste ve stínu - oslabená sazenice netoleruje spalující slunce.

Předpoklady pro kvetení hortenzie:

 • Správné prořezávání. Kvetoucí pupeny pro příští rok jsou ve většině případů položeny během předchozí sezóny. Pokud je odříznete, keř nebude kvést.

Bush formace

 • Vhodné osvětlení. Začínající pěstitelé si vždy myslí: hortenzie miluje slunce nebo stín. To je opravdu důležitá otázka, protože nedostatek osvětlení, stejně jako agresivní slunce, špatně ovlivňuje vývoj květiny.
 • Přístřešek střílí na zimu. Naléhavý problém pro všechny regiony Ruska, s výjimkou jižních.Květní stonky zamrznou, rostlina potřebuje čas na zotavení.

Pozornost! Někteří zahradníci, aby chránili rostlinu před mrazem, přesaďte ji do hrnce a vezměte ji do domu. Nízko rostoucí velkolisté hortenzie lze pěstovat jako pokojovou květinu.

Hlavní chyby při výsadbě hortenzií:

 • Vrchní obvaz a hnojiva. Rostlina potřebuje organické hnojení a pravidelné krmení. Pokud je kultura přeplněná, směřují její zdroje k tvorbě zelené hmoty, nikoli k pokládání kvetoucích pupenů.
 • Výsadba poblíž velkého stromu. Bez ohledu na to, zda hortenzie miluje stín nebo slunce, nestojí za to ji vysadit pod korunu vysokého stromu - její kořeny jsou velmi agresivní a nedovolí vývoj kořenového systému květu.
 • Nadměrné zalévání. Rostlina miluje vlhkost, ale během adaptačního období nebo tepla potřebuje hojné zalévání. Nadměrná vlhkost, zejména v jílovitých půdách bez drenáže, může vést k hnilobě kořenů.
 • Složení půdy. Kultura se dobře rozvíjí na volných, mírně kyselých půdách, špatně snáší alkalickou a těžkou jílovitou půdu.

Pozornost! V závislosti na kyselosti půdy se mění barva květenství. Na neutrálních půdách budou světlé pastelové odstíny, na kyselých půdách - nasycené světlé barvy.

Světlé pupeny

Užitečné tipy a tajemství péče

Aby keř hortenzie kvetl ve správný čas a doba kvetení je dlouhá, zkušení zahradníci vám doporučují dodržovat některá doporučení:

 • Vrchní obvaz se provádí dvakrát. Na jaře se používají dusíkatá hnojiva - pro rozvoj kořenového systému a listnaté hmoty, v létě - potašové přípravky (přispívají k posílení rostliny, dlouhé kvetení). Na podzim a brzy na jaře se používají organická hnojiva: hnůj, popel, humus.
 • Půda je mírně oxidovaná. K tomu se do půdy přidává kamenec hlinitý nebo chelátová hnojiva. Doma použijte kávovou sedlinu, čajové lístky nebo kyselinu citrónovou. Aby se zabránilo zásaditosti půdy, doporučuje se pokojovou rostlinu pravidelně vysazovat. Je vhodné mulčovat zahradní hortenzie pilinami, kůrou jehličnatých stromů.
 • Při výsadbě zakoupené sazenice nezničte hrudku půdy, ve které se nachází kořenový systém rostliny. Pro snazší přizpůsobení pěstitelé často používají metodu výživy blízké kořenům: kolem kořenů hortenzie se vytvoří malý příkop s poloměrem 20-25 cm, do kterého se umístí humus nebo hnůj. Tím je stimulován růst rostlin, vyvíjí se kořenový systém. Tato metoda hnojení se také používá, když je nutné přesazení semenáčku.

Výsadba keře

 • Sazenice si můžete vypěstovat sami, tento materiál je silnější, snáze zvládnutelný a dobře roste. Hortenzie se množí semeny, řízky a rozdělením keře. Pěstování plodiny setím je poměrně obtížný a pečlivý úkol. Je jednodušší použít metodu řízků: zdravý pag s 2-3 pupeny se odřízne a umístí do vody. Po chvíli je stonek zasazen do hrnce nebo na podzim v otevřeném terénu, pokrytý skleněnou nádobou.
 • Většina odrůd hortenzie se prořezává na jaře. Jakákoli manipulace v podzimním období může vést k poškození a omrzlinám mladých pohanů.

Oříznutá hortenzie

Rada! Někteří zahradníci ani neodstraní poslední květenství - věří se, že jsou schopni uchovat rostlinu v silných mrazech. Na podzim se staré plantáže omlazují.

 • Povinná izolace keřů na zimu. Je nutné mulčovat hortenzii, odstranit listy, jemně ohýbat větve a zakrýt rostlinu větvemi jehličnatých stromů.

Mulčování na zimu

 • Přidání manganistanu draselného do vody během zalévání a pravidelné kypření půdy pomůže zabránit hnilobě kořenů.

Rada! Květy hortenzie nemají výraznou vůni, nepřitahují včely, mohou být vysazeny v blízkosti cest, oken, dveří.

Květina u cesty

Kde zasadit hortenzii

Otázka, kde zasadit hortenzii: ve stínu nebo na slunci, je docela relevantní a je zajímavá pro mnoho milovníků těchto květin. To není překvapující, protože osvětlení je jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují kvetení a vývoj rostliny.

V podmínkách stálého hlubokého stínu hortenzie dobře roste, získává zelenou hmotu, ale netvoří stopky. Za takových podmínek rostlina nebude kvést.

Mohou být hortenzie vysazeny na slunci? Vše závisí na délce a úhlu vystavení slunečnímu záření na rostlině. Při stálém osvětlení hortenzie podléhá stresu, kvetení se stává krátkodobým a vybledlým. Přímé sluneční světlo pálí listy, nedovoluje stopkám vyvíjet se v plné síle.

Pozornost! Hortensie miluje slunce, ale světlo by mělo být rozptýlené, nikoli spalující. Nejlepší možností je ranní a odpolední osvětlení. Kultura dobře roste v mírně zastíněné oblasti, chráněné před průvanem.

Funkce přistání v závislosti na oblasti

Klimatické podmínky mají velký vliv na růst a kvetení hortenzií. Je nutné vybrat správný druh rostliny, vybrat místo pro výsadbu a zakrýt keř na zimu.

V jižních oblastech, zejména na území Krasnodar, je vhodné hortenzii vysadit na stinném místě. Můžete to udělat bez úkrytu, musíte se dobře choulit keř, mulčovat půdu. Můžete vysadit na konci podzimu.

Ve středním pruhu a v Moskevské oblasti je nutné zvolit mírně zastíněnou oblast. Pro harmonický vývoj většiny odrůd hortenzie laty stačí pět hodin intenzivního slunečního záření. Keř musíte na zimu opatrněji zakrýt: mulčujte půdu, svažte větve, jemně ji ohněte dolů, posypte ji zeminou, zakryjte ji smrkovými větvemi nebo speciálním materiálem nahoře. Je vhodné zasadit hortenzi uprostřed podzimu, před nástupem mrazu.

Příprava na zimování

V severních drsných oblastech (na Sibiři, na Uralu) je místo výsadby vybráno co nejvíce osvětlené - slunce v těchto oblastech není tak intenzivní, chladné klima nutí rostlinu akumulovat co nejvíce tepla. Hortenzie je na zimu připravována velmi pečlivě: je uzemněná, mulčovaná, větve jsou svázané, ohnuté, pokryté tkaným hadříkem, smrkové větve. Nad nimi jsou zakryty krabicí nebo je z vlnité lepenky vyrobena „bouda“. Je nutné zasadit kulturu na začátku podzimu - rostlina musí posílit před nástupem chladného počasí.

Hortenzie hibernuje v krabici

Hydrangea je krásná okázalá rostlina, která, pokud bude řádně ošetřena, bude zdobit zahradu po celé léto. Miluje světlé slunečné barvy, je teplomilná, ale vydrží chladné počasí, dobře roste na kyselých volných půdách.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada