Vždyzelený cypřiš - co to je a jak vypadá

Cypress je vždyzelená rostlina, která patří do rodiny Cypress. Jedná se o rostliny milující teplo. V krajinářském designu se používá jako jediná rostlina a v uličkách může růst v otevřeném terénu a v květináčích. V přírodě existuje asi 15 druhů cypřišů, z nichž každý se liší výškou, barvou, tvarem koruny a podmínkami růstu.

Vždyzelený cypřiš - co to je a jak vypadá

Strom může mít rovný nebo zakřivený kmen. Je pokryta tenkou hladkou kůrou, která v mládí má světle hnědou barvu, poté postupně tmavne, stává se šedohnědá a je pokryta drážkami.

Jak vypadá cypřiš?

Pro vaši informaci! Větve mají čtyřúhelníkový nebo zaoblený řez, listy jsou malé. Kostrové větve rostou a táhnou se nahoru a těsně přiléhají k kmeni. Výhonky jsou měkké a tenké, rozvětvené. Není nadarmo se objevila přezdívka „štíhlý jako cypřiš“.

Mladí jedinci vypadají načechraněji kvůli subulujícím listím, které zaostávají za větví. Jak rostou, stávají se šupinatými a hnízdí proti výhonkům. Barva zeleně je tmavě zelená.

V prvních letech života jsou listy jehlicovité, připomínající smrkové jehly. Ve čtvrtém roce života se stávají šupinatými. Pokud se podíváte pozorně, každý list má drážku, která se liší strukturou a barvou. Toto je mastná žláza. Popis cypřiše bude neúplný, pokud si nevšimnete neuvěřitelné vůně jehel.

Cypřiše se cítí dobře jak na slunci, tak ve stínu, snášejí teploty až -20 ° C. Díky měkkým jehlicím se snadno stříhá a dává krásný tvar.

Dospělí jedinci snadno snášejí transplantaci, měli byste však dávat pozor, abyste nepoškodili citlivé kořeny, musíte transplantovat hliněnou hroudou. Při nákupu sazenice musí být zakryty a chráněny také její kořeny.

I přes možnost samého setí je snadnější a rychlejší vysadit rostlinu pomocí řízků doma. Strom začíná kvést od března do května. Pyl se mění ve špinavě zelené výhonky a může způsobit alergie, zatímco červy a můry jsou zastrašovány.

Poznámka!Z cypřišového dřeva se vyrábí nábytek. Svými vlastnostmi je podobný maticovým vzorkům.

Kde rostou cypřiše

Vlasti jehličnatého stromu je Severní Amerika. V přírodě je strom rozšířený v Guatemale a Kalifornii, lze jej nalézt v jiných zemích severní polokoule. Roste také v USA, Číně, Libanonu, Sýrii, na Krymu, na Kavkaze, v Himalájích, subtropech a tropech Středomoří. Na novoroční svátky zdobí místo vánočního stromku cypřiš.

Rostlinné jehly

Cypřiš - jehličnatý nebo listnatý strom

Rostlina zní jako latinsky „Cupressus“. Nemá ostré jehly, jeho koruna je vizuálně podobná listí, takže si lidé kladou otázku: je cypřiš jehličnatý strom nebo listnatý?

Co je to cypřiš, pochopíte studiem klasifikace:

  • království - rostliny;
  • oddělení - jehličnany;
  • třída - jehličnany;
  • objednávka - borovice;
  • rodina - Cypress;
  • rod - cypřiš.

Odpověď je jednoznačná, cypřiš je jehličnatý strom, jeho koruna se správně nazývá jehly. Kromě toho se k reprodukci používají semena, která dozrávají v kuželech.

Poznámka! Mnoho lidí si cypřiše pletou s cypřiši. Jedná se o dvě různé rostliny, které patří do různých rodin.

Cypřiš - gymnospermy

Když řeknou, že rostlina je gymnospermní, znamená to, že její semena se nenacházejí v plodech a nejsou ničím chráněna, to znamená, že jsou otevřená. Takové rostliny nemají ani květiny, ani plody.

Téměř všechny gymnospermy jsou vždy zelené, tvoří vajíčka, která se nakonec promění v semena pokrytá plochými šupinami připevněnými na stonku. V jehličnanech a keřích se vajíčka podobají spirále a tvoří kužely.

Cypress je rod stromů, který je jednodomý. To znamená, že mužské i ženské kužely jsou na každém stromě šedohnědé barvy. Průměr každého z nich je 3,5 cm, pod každou stupnicí je několik semen. Šišky dozrávají ve druhém roce života.

Šišky

Kolik cypřiše roste

Cypress je dlouhá játra; doma je jeho životnost až 300 let, v přírodních podmínkách až 1-2 tisíce let.

Nejrychleji rostoucí vždyzelený cypřiš vykazuje v mládí, v prvních třech letech života. Během tohoto období rostlina dosáhne 1 až 2 m, poté přidá další půl metru ročně. Ve věku 50 let se růst zastaví a je pomalý a dosahuje maximální výšky o 100 let a je 30 m.

Je tam cypřišový keř

Když už mluvíme o cypřiši, mnozí si to představují jako podlouhlou rostlinu s trojúhelníkovou nebo šířící se korunou. Většina druhů je opravdu štíhlá a vysoká, ale v přírodě se vyskytují také svěží šířící se keře, jejichž maximální výška je například 2 m, například pohled je vodorovný.

Cypress: typy a popis

Každý typ má své vlastní vlastnosti a perfektně zapadne do zahrady. Nejoblíbenějším typem je pyramidální. Méně slavná, ale neméně atraktivní, je italská.

Poznámka! Druhy Apollo můžete také pěstovat v zahradě. Je to také vysoký a úzký strom, ale koruna je nadýchanější a rozvětvenější.

Je radikálně odlišný od všech ostatních druhů bažinatého cypřiše nebo dvouřadého taxodia. Roste na bažinatých půdách nebo podél břehů pomalých řek. Když si vyberete správné místo pro výsadbu, můžete si ji sami vypěstovat zakoupením semen nebo sazenice. Kořenový systém druhů bažin je stěžejní, takže je okamžitě vybráno trvalé místo růstu. Dekorativnost je dána pseudofory nebo postranními oddenky, které rostou podél celého kmene a vytvářejí zeď kolem rostliny. O takový strom není třeba se starat.

Pohled na bažinu

Pyramidový cypřiš

Vždyzelený pyramidový cypřiš (Cupressus Sempervirens) je vysoký jehličnatý strom. Má hustou korunu, která stoupá k nebi jako šíp.

Pyramidální pohled

Roste pomalu, maximální výška cypřiše je 20–40 m. Vrchol růstu dosahuje 80–100 let. Dřevo je šedohnědé, tmavé.

Poznámka! Kořenový systém je malý, ale silný, kořeny jsou rozvětvené, jako keře. Proto je tak snadné přesadit i dospělou rostlinu.

Kořeny stromu jsou citlivé a při přesazování a zahradnictví s nimi musíte být opatrní. I při drobném poškození může strom vyschnout.

Listy pyramidového cypřiše hustě pokrývají rozšiřující se rozvětvené větve. Mladé listy jsou tenké a ostré, spíše jako jehly. Jak rostou, stávají se měkkými a připomínají šupiny. Na spodní straně je mastná žláza.

Jehly jsou malé, jasně zelené. Měkký na dotek, je nemožné s ním bodnout. Jehly podlouhlého kosočtverečného tvaru jsou umístěny příčně a pevně přitlačeny k výhonkům. Délka každé stupnice je 10-15 cm.

Mužské a ženské kužele dosáhnou dospělosti na konci druhého roku života a jsou kulatého nebo oválného tvaru. Mladé plody mají zelený odstín, na konci zrání jsou pokryty šupinami a ztmavnou. Průměr každého kužele je 3 cm. Semena zůstávají životaschopná až 6 let.

Italský cypřiš

Italský cypřiš miluje slunce. Je zasazena na volné, odvodněné půdě, která vyžaduje krmení každé dva roky.

Malé listy ve tvaru jehly se nakonec stanou šupinatými kosočtvercovými tvary. V krajinářském designu se používá k vytvoření akcentu na pozemku nebo živém plotu.

Poznámka! Tvar stromu je kuželovitý, větve stoupají a přitlačují se ke sloupu. Monolitická silueta je vytvořena postranními výhonky rostoucími ve všech směrech.

Tento druh je odolný vůči suchu a mrazu, nevyžaduje zvláštní péči.

Maximální výška rostliny je 20–25 m. Kořenový systém italského cypřiše, stejně jako jiných druhů, je vláknitý, mělký a citlivý.

Cypřiš není nejdražší strom, ale i ti, kteří si nemohou dovolit zasadit živý plot nebo vytvořit kompozici několika stromů, by si měli pamatovat, že jehličnatý exemplář bude vypadat skvěle sám. Současně se nemusíte starat o to, na kterou stranu místa ji zasadit, je to naprosto náročné na podmínky růstu.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada