Jak se množí hortenzie paniculata, stromovitá, velkolistá

Hortenzie je krásná zahradní plodina pěstovaná mnoha zahradníky. Tato rostlina může sloužit jako skutečná dekorace zahradní oblasti. Aby se kultura mohla normálně rozvíjet, potřebuje náležitou péči. Mnoho začínajících zahradníků se zajímá o to, jak šířit hortenzii. Odborníci tvrdí, že existuje mnoho způsobů, jak toho dosáhnout.

Nejlepší čas na chov různých druhů hortenzie

Doba rozmnožování hortenzie paniculata závisí na metodě. Nejpopulárnějším způsobem pěstování zahradnické kultury jsou řízky.

Je důležité si uvědomit, že hortenzie má mnoho odrůd. Existuje dřevnatá, panikulární, velkolistá kultura. Všechny druhy lze množit jakýmkoli způsobem. V tomto případě je třeba vzít v úvahu určité funkce.

Hortenzie je nádherná kultura, která se vyznačuje svěžím kvetením

Treelike odrůdy trpí nejméně nízkými teplotami. Proto je nelze na zimu zakrýt. Keře by měly být vysazeny ve stínu nebo částečném stínu. Tyto odrůdy hortenzií se množí řízky nebo vrstvením. Metoda osiva bude trvat velmi dlouho.

Odrůdy paniculate rostou dobře, takže je musíte systematicky stříhat. Výsledné řízky lze použít k množení.

Hortenzie velkolistá je považována za nejkrásnější. Zároveň je rostlina velmi náladová. Může se množit různými způsoby - řízky, semeny, dělením nebo vrstvením.

Jaro

Na jaře se provádějí řízky, než se šťávy začnou pohybovat. Optimální čas na dokončení postupu je březen. Pro zakořenění se používají výhonky loňských keřů, které měly čas na zalesnění.

Léto

Nejlepší je šířit hortenzi řízky v létě. V latě, velkolisté nebo stromové hortenzi se do této doby objevují pupeny.

Jak v létě šířit hortenzii řízky? K tomu použijte zelené řízky s listy a alespoň jedním pupenem.

Pozornost! Letní řízky se provádějí v červnu nebo červenci. K tomuto účelu jsou vhodné pouze mladé rostliny.

Stojí to za propagaci na podzim

Podzim je vhodný pro stříhání dřevitých větviček. Často jsou prořezávány a posílány do kompostu. Pěstování by mělo být provedeno v polovině září.

Je důležité, aby stopka obsahovala 3 uzly. V tomto případě musí být všechny listy odříznuty.

Jaké jsou způsoby šíření zahradní a pokojové hortenzie

Chcete-li v zemi vypěstovat novou rostlinu, musíte zvolit správnou metodu reprodukce. Doma se obvykle používají následující metody:

 • zelené řízky;
 • potomek;
 • vrstvení;
 • semena;
 • dělící keř.

Hortenzie se může množit mnoha způsoby.

Jak pěstovat hortenzi z řezu

Mnoho lidí se zajímá o to, jak správně řezat hortenzii. Chcete-li provést tento postup, musíte vybrat zdravé výhonky a zakořenit je.

Jak si vybrat a snížit stonku

Nejlepší je provádět řízky hortenzie laty v létě, kdy se na mateřské rostlině objeví pupeny. Pro řezání stojí za výběr mladých zelených výhonků, které mají pružnou strukturu a rostou na osvětlené ploše. Měly by být ve spodní části hlavní části pouzdra. Pro řízky jsou také vhodné boční roční výhonky.

Důležité!Pro dosažení dobrých výsledků se doporučuje použít horní odřezky výhonků. Neměly by však být příliš tenké, protože existuje vysoká pravděpodobnost hniloby.

Při přípravě řízků je nutné v nich zadržovat dostatečné množství vlhkosti, aby nedošlo k nevratným změnám. Zkušení zahradníci proto doporučují dodržovat tato doporučení:

 • Výhonky, které mají být zakořeněny, je třeba stříhat za slunečného rána nebo za oblačného počasí. Poté musí být okamžitě rozděleny na řízky.
 • Odstraňte horní fragmenty pupeny.
 • Rozdělte zbytek výhonku na fragmenty s 2-3 páry listů.
 • Odstraňte spodní listy a zbývající zkraťte o polovinu nebo o třetinu.
 • Namočte řízky do růstového stimulátoru. Musí v něm stát 2 hodiny.
 • Před výsadbou vydezinfikujte horní část brilantně zeleným nebo zahradním lakem. Můžete také použít dřevěné uhlí.

Hortenzie se dobře reprodukuje řízky

Jak získat kořeny ve vodě

V počáteční fázi tvorby kořenů zahradníci často namočí řízky do vody. Kapalina by měla být měkká s minimálním obsahem vápenatých solí. Můžete do něj přidat malý stimulant růstu. Délka řízků by měla být minimálně 10 cm, navíc by měla obsahovat 2-3 internodie.

Při řezání hortenzií je třeba odstranit listy z řízků, aby se stimuloval proces tvorby kořenů. K zakořenění rostliny musíte použít průhlednou nádobu, protože světlo podporuje tvorbu kořenového systému.

Důležité!Ve většině případů se na odřezcích objeví až 3 cm kořenů za 2-3 týdny. Poté mohou být zasazeny do země.

Šíření hortenzie odřezky je jednoduché a cenově dostupné, ale má určité nevýhody. S prodlouženým pobytem řízků ve vodě začínají procesy rozpadu. Voda by proto měla být měněna systematicky, aby se zabránilo vzniku zatuchlého zápachu. Chcete-li chránit řízky před hnilobou, stojí za to umístit aktivní uhlí do vody.

Jak zakořenit řez v zemi

K pěstování rostlin na zahradě budete potřebovat lehkou půdu. Chcete-li to udělat, musíte smíchat rašelinu nebo humus s umytým pískem. Tyto komponenty jsou kombinovány v poměru 2: 1.

Ve výsledném substrátu by měly být řízky vysazeny šikmo a prohloubit je o 2-3 cm. Rostliny by měly být zasazeny v intervalech 5-7 cm, poté substrát zakryjte vrstvou písku o tloušťce 2 cm.

Stonku lze zakořenit ve speciálním substrátu

Šíření hortenzie rozdělením keře

Tato metoda je spolehlivá a jednoduchá. Lze jej však použít pouze pro odrůdy keřů. Takto je nemožné vysazovat stromy nebo vinnou révu.

Výběr sedadla

Jak takto šířit hortenzii? Rozdělení pouzdra musí být provedeno na jaře. Díky tomu se na podzim fragmenty budou moci plně zakořenit a přizpůsobit se zimě. Nejprve musíte zvolit místo přistání. Rostlina potřebuje dobře osvětlenou plochu.

Pak musíte vykopat prohlubně pro výsadbu o velikosti 50 cm, do každého prohlubně by měly být přidány organické látky a minerály. K tomu je vhodný popel, rašelina, kompost.

Postup dělení krok za krokem

Chcete-li pěstovat kulturu, musíte udělat následující:

 1. Před vykopáním keře musí být půda důkladně napojena. To usnadní rozmotání kořenů.
 2. Umyjte půdu z kořenového systému a rozdělte na fragmenty.
 3. Zaslané fragmenty zasaďte na připravená místa.

Pěstování hortenzií ze semen

Mnoho lidí se zajímá o to, jak se zahradní hortenzie množí metodou osiva. Tato metoda je považována za poměrně časově náročnou.Je třeba mít na paměti, že keř nebude schopen okamžitě kvést. Bude to trvat dlouho.

Výběr osiva

Nejprve musíte vybrat kvalitní semena. Musí splňovat následující požadavky:

 • Pěkný vzhled. Semena musí být celá a bez vnějšího poškození.
 • Absence stop nemocí. Zrna by neměla být pomalá nebo zmrzlá.
 • Odrůdové vlastnosti. Určitě byste se měli poradit s prodejcem.

Rozmnožování rostlin semeny je považováno za efektivní metodu. Pro dosažení dobrých výsledků při pěstování plodiny stojí za to dodržovat určitá pravidla.

K rozmnožování plodiny jsou nutná vysoce kvalitní semena.

Proces setí

Po zakoupení semen musíte začít s výsadbou. Provádějí se bezprostředně po získání osiva. Zrna by měla být nejdříve vyklíčena. Za tímto účelem navlhčete vatu nebo tenkou látku vodou a nahoře položte semínka. Když bobtnají, lze provádět výsadbové práce.

Při výsadbě hortenzie musíte věnovat pozornost kvalitě a složení půdy. Mělo by to zahrnovat písek, rašelinu, trávník, lesní půdu a humus. Po přípravě substrátu musíte vzít malou krabici, nalijte do ní půdu a rozložte semena. Posypte trochu zeminy nahoře.

Důležité! Přistání musí být okamžitě pokryta sklem. Pravidelně se musí odstraňovat a půda se postříká vodou.

Sazenice a mladé keře se starají

Aby rostlina mohla normálně růst a vyvíjet se, musí jí být poskytnuta plná a kvalitní péče. Při pěstování sazenic je třeba vzít v úvahu následující vlastnosti:

 • Aplikujte hnojiva včas. Nejlepší možností by byly speciální výživové formulace, které se prodávají v obchodech. Je třeba mít na paměti, že jejich použití ovlivňuje barvu květu. Pokud se do půdy přidá síra, soli hliníku nebo síran, květy zmodrají.
 • Zalévejte rostlinu správně. Přebytek vlhkosti v kultuře je kontraindikován. V tomto případě by půda neměla vyschnout. Hortenzie potřebuje optimální vlhkost. Zalévání by nemělo být intenzivní. V tomto případě je důležité systematicky zvlhčovat půdu.
 • O půdu se řádně starejte. Je důležité pravidelně odstraňovat plevel z půdy.
 • Ošetřete keře parazitů. Tomuto bodu byste určitě měli věnovat pozornost.

Důležité! Aby hortenzie mohla dobře růst a vyvíjet se, musí být včas odříznuta. V tomto případě se doporučuje zbavit se starých neživých výhonků.

Technologie šíření hortenzií vrstvením na jaře

Hortenzie se může množit vrstvením. Procedura se doporučuje provádět brzy na jaře - před výskytem pupenů. Nejprve by měla být půda kolem keře vykopána a poté dobře vyrovnána. Poté vytvořte drážky s hloubkou 1,5-2 cm a položte do nich 1 výstřel ze spodní části pouzdra.

Aby se zabránilo narovnání větví, musí být připevněny k povrchu Země. K tomu můžete použít speciální praky. Posypte rostlinu zeminou nahoře.

Chcete-li, aby se kořeny objevily rychleji, můžete použít jednoduchý trik. Chcete-li to provést, na vrstvách před spodní první ledvinou musíte vytvořit zúžení tenkého drátu. Musí provést 2-3 otáčky. Jak se zhoustne, zúžení začne tlačit na kůru, což povede k tvorbě kořenů.

Do konce léta by se na každé vrstvě mělo vytvořit několik výhonků. Když tyto prvky dorostou do 15–20 cm, je třeba je zaseknout. Poté by měl být postup opakován každých 7-10 dní. To musí být provedeno, dokud se výška kopce nezmění na 20-25 cm.

V říjnu je třeba vykopat vrstvy a vytvořit fragmenty. Jejich výška by do této doby měla dosáhnout 50 cm.

Důležité!Sazenice musí být vykopány a na jaře přesunuty do zahrady. Teprve po roce budou vhodné k výsadbě na trvalém místě.

Hortenzie se může množit vrstvením.

Jak šířit hortenzii potomky

Hortenzie se dobře reprodukuje s výhonky. Tato metoda musí být aplikována velmi opatrně a opatrně.K tomu je na podzim nutné odstranit horní vrstvu půdy a opatrně oddělit výhonky.

Oddělené části musí být zasazeny do zahrady a vypěstovány. V závislosti na stavu sazenice by to mělo být provedeno po dobu 1-2 let.

Je možné vykořenit hortenzi z kytice a získat mladý keř

Někteří lidé se snaží zakořenit hortenzie z kytice.

Zkušení zahradníci se však domnívají, že je to velmi problematické. Pro plnou reprodukci keře tímto způsobem musí být sadbový materiál sklizen správně, v souladu s řadou doporučení. Ale i při správném přístupu je pravděpodobnost úspěchu minimální.

Hortenzie je oblíbená okrasná plodina s vynikajícím kvetením. Proto se rostlina často používá v krajinářském designu. Chcete-li uspět v pěstování plodiny, musíte se o ni řádně starat. K vlastnímu rozmnožování rostlin můžete použít různé metody. Zahradníci nejčastěji používají řízky. Je však také možné použít rozdělení keře nebo množení vrstvením, potomky, semeny.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada