Jak správně stříhat hortenzii na jaře a zda je nutné ji stříhat

Luxusní, skutečně královský vzhled dávají hortenzii svěží květenství pastelových barev. Potěší své obdivovatele od května do října, má bohatou vůni a zdobí zahradní parcely jemnými barvami květin. Chcete-li dosáhnout takové krásy, je třeba vyvinout určité úsilí, abyste tuto rostlinu pěstovali a neustále se o ni starali. Bohaté kvetení keřů závisí do značné míry na postupu, jako je prořezávání. Různé druhy rostlin vyžadují zvláštní pravidla, která je třeba během něj dodržovat. Jejich přesné dodržování bude vděčné v podobě bohatého rozkvětu keřů.

Jarní prořezávání

Nejprve musíte určit typ rostliny, protože záleží na tom, jaký druh prořezávání potřebujete. Rostliny jsou rozděleny do 2 skupin kvetoucích na výhoncích:

 • Minulý rok (velkolistá);
 • Aktuální rok (treelike, paniculate species).

Svěží květ nádherné hortenzie

Jak prořezávat hortenzii na jaře závisí na druhu rostliny.

Prořezávání hortenzií první skupiny na jaře by mělo být prováděno opatrně, přičemž by se měly odstranit pouze sušené květenství a slabé výhonky, které v zimě utrpěly. Standardní - zde je nevhodný, zbaví keře kvetení.

Když si vyberou ten správný čas: den a měsíc, dostanou se do práce. Krok za krokem probíhá v následujícím pořadí:

 • Tenký keř (strom).
 • Slabé větve jsou odstraněny a ustupují od povrchu země k šířce dlaně.
 • Vystřihněte výhonky umístěné uvnitř keře.
 • Mrázem postižené větve jsou odříznuty na úrovni „živého“ dřeva.

Po skončení práce je pouzdro připevněno k podpěře a svázáno.

Druhy prořezávání

Správné prořezávání zahrnuje několik typů:

 • Standardní účes, který se provádí každý rok. Je nutné oříznout keř, aby se vytvořila silná rostlina s bohatým kvetením.
 • Tvarování - dát rostlině požadovanou konfiguraci a optimální umístění kosterních větví.
 • Sanitární - odstranění poškozených, starých výhonků, sušených květenství.
 • Omlazující - provádí se na silně poškozených a starých keřích.

Termíny

Často používají jarní prořezávání, když se sníh ještě neroztaje. Postup začíná otokem růstových pupenů, protože určují výběr větví, které je třeba prořezat. Obvykle je to měsíc březen nebo začátek dubna. Kromě toho je třeba vzít v úvahu specifické povětrnostní podmínky. I když jsou ledviny oteklé, událost by měla být odložena, pokud se vrátí chladné počasí. Nelze však odložit na dlouhou dobu, protože rostlina musí mít čas na vývoj růstů, které budou kvést ve standardním časovém rámci.

Doba trvání této operace závisí také na typu zařízení. Treelike hortenzie se vyvíjí pomaleji než panicle hortenzie, bude to trvat déle, než se vytvoří procesy, takže práce musí být provedeny dříve (březen). Pro panikulování je vhodný pozdní prořezávání (v dubnu). U velkolistých - musíte to udělat brzy na jaře, ale vezměte v úvahu, že kvete na loňských výhoncích.

Výhody a nevýhody typů prořezávání

Na podzim se odstraní sušené květenství, větve v zimě spadají pod tíhu sněhu a mohou se zlomit nebo poškodit.

Prořezávání sušených květenství na podzim

Zbytek práce je ponechán na jaře, tk. přítomnost plátků může způsobit rozvoj chorob, vést ke snížení mrazuvzdornosti. Pro jarní prořezávání stanovila příroda krátký termín: před zahájením toku mízy.

Mezi výhody prořezávání na jaře patří:

 • Zlepšení vzhledu vytvořením požadovaného tvaru pouzdra.
 • Svěží kvetení v důsledku revitalizace růstu mladých větví po odstranění zaschlých.
 • Je snazší identifikovat živé a umírající větve podle barvy a přítomnosti oteklých pupenů.
 • Na plátky nebude mít vliv chladné počasí.

Důležité! Po jakémkoli ořezávání jsou řezy dezinfikovány práškem z dřevěného uhlí. Stimuluje také růst nových výhonků.

Nevýhody postupu na jaře:

 • Krátké období provádění - během období odpočinku a začátku pohybu šťáv. Zpoždění rostlině ublíží a nebude kvést.
 • Zkrácení doby pro růst nových výhonků.
 • Posun v růstových fázích, hortenzie nebude mít čas dozrát přes léto a připravit se na zimu.

Činnosti po prořezávání

Po jarním prořezávání je třeba zajistit řádnou údržbu. Ke stimulaci rychlého růstu silných výhonků je nutné se živit včas. Organická hnojiva ve formě roztoku divizny nebo humusu rozptýleného kolem rostliny se aplikují na začátku vegetačního období. Dobrý výsledek je dán krmením speciálními minerálními hnojivy pro hortenzie.

Mulčování půdy vrstvou 5-6 cm jakýmkoli vhodným materiálem je další složkou péče o rostliny. To zlepší procesy výměny v kořenovém systému, navíc chrání před výskytem plevelů a invazí hmyzích škůdců. Pro růst listů a bohaté kvetení je zapotřebí pravidelné a hojné zalévání. V procesu růstu je nutné svázat větve tak, aby se nerozbily pod tíhou květenství.

Časté chyby

Jak správně ořezat hortenzii tak, aby byl postup prospěšný, nikoli škodlivý?

Opakující se chyby začínajících zahradníků jsou:

 • Nesprávně zvolený čas na práci, který nejčastěji končí zpomalením růstu, slabým kvetením.
 • Nedodržení pravidel, porušení pořadí a způsobu provozu vede k nesprávné tvorbě vzhledu, jeho zesílení.
 • Zanedbání těchto doporučení pro konkrétní druhy může mít za následek smrt rostliny, která teprve začíná svůj vývoj.
 • Neznalost typu a názvu získané hortenzie hrozí chybami v péči a vývoji sazenice.
 • Úplný nedostatek péče je nepřijatelný.

Prořezávání a tvarování stromu hortenzie

Pro jarní a podzimní prořezávání hortenzie stromů použijte příslušná schémata. Na podzim se stříhají pouze sférické květenství. Na jaře tráví:

 • Sanitární prořezávání, odstraňování zlomených, zmrzlých konců větví.
 • Omlazení úplným odstraněním starých větví.
 • Ředění, které spočívá v řezání tenkých, neschopných kvetoucích výhonků ve středu keře a nuly, které se objevují na okrajích, aby se udržela síla kvetoucího keře.
 • Prořezávání pro kvetení, kdy výhonky minulého roku jsou zkráceny o 4 páry silných pupenů.

Pomocí ředění tvoří krásný keř ve tvaru kytice. Tento druh se vyznačuje množstvím nulových výhonků, které rostou přímo ze země, takže rostlinu je třeba každoročně ředit, aby si zachovala svůj tvar a svěží kvetení. Nově zasazený keř je tvořen zkrácením a řezáním výhonků.

Treelike hortenzie keř po prořezávání na jaře

Omlazující staré keře

Aby omladily rostliny, provedou úplné prořezání keře "pod pařezem" a odříznou větve na úrovni 10-15 cm od země. Tato operace je vhodná pro rostliny ve věku od 5 do 7 let. Rostlina starší 10 let není podrobena této operaci; může zemřít z důvodu nedostatečné výživy. Používají postupné prořezávání a odstraňují staré větve kousek po kousku v průběhu 2-3 let.

Prořezávání a tvarování latových hortenzií

Tento druh se vyznačuje schopností vytvářet nové kvetoucí výhonky na větvích jakéhokoli věku. Taková hojná tvorba kvetoucích větví může vést k oslabení rostliny a vzhledu malých nepopsatelných květenství. Aby květenství zůstalo velké a kvetlo hojně, operace se provádí každoročně, bez ohledu na to, jakou formu kultivace si vybrali: strom nebo keř. U hortenzie laty mohou ze zdravého pupenu vyrůst až 3 výhonky. Malé větve směřující dovnitř jsou odstraněny a ponechávají ty, které rostou směrem ven. Zkrácení loňských výhonků bude dostatečné ke zvýšení počtu kvetoucích větví.

Hortenzie latnatá po jarním prořezávání

K vytvoření keře je sazenice během výsadby pohřbena v zemi. Slabé větve rostoucí ze země jsou vyříznuty, silných nulových se nedotknete, s jejich pomocí tvoří keř. Objevující se výrůstky jsou zkráceny a zanechávají 1-3 pupeny, což přispívá k výskytu nových výhonků se svěžími květenstvími. Tak se vytvoří kulové pouzdro.

Chcete-li vytvořit rostlinu ve formě stromu, vyberte semenáček s dobře definovaným kmenem. První 2 roky je nutné odstranit podzemní výhonky a odříznout větve loňského roku, přičemž na každém ponecháte 2-3 pupeny. Z nich vytvořené výhonky budou živit kmen po dobu jednoho roku. Na jaře jsou vyříznuty bez opuštění konopí, v důsledku čehož se vytvoří stonek (kmen). Je připevněn k podpěře tak, aby se napínal. Na jaře dochází k tvorbě koruny kvůli výhonkům minulého roku, které se nacházejí v horní části rostliny. Pro vertikální růst jsou výhonky svázané a přitlačují se na kmen. Když strom dosáhne výšky 50 cm, jsou zkráceny. Formace probíhá po dobu 3 let.

Rozdíl mezi prořezáváním hortenzie panicle

Panikulární druh má vynikající schopnost vyhazovat velké množství mladých výhonků, zatímco tvorba nulových větví je slabá. Existuje rychlý růst keře v důsledku výskytu výhonků z pupenů loňského roku a starších větví. Počet květenství se každým rokem zvyšuje, což vede k oslabení rostliny a vzhledu malých květenství.

Rychlý růst velkého počtu výhonků narušuje tvar keře a činí vzhled neupravený. Z tohoto důvodu rostlina potřebuje každoroční formativní prořezávání.

Aby keř bohatě kvetl, musíte vyříznout staré větve, které berou potravu pro vývoj nových výhonků.

Důležité! Čím více ořezáváte hortenzii, tím hojněji bude kvést v příští sezóně.

Druhy prořezávání hortenzie laty

Na podzim jsou odstraněny kuželovité květenství a příliš dlouhé výhonky.

Na jaře tráví:

 • Sanitární prořezávání, kdy jsou řezány pouze mrtvé větve. Jedná se o mrazuvzdorný druh a nejsou zde žádné zmrzlé výhonky.
 • Omlazující, během kterého jsou odstraněny větve s pomalým růstem. Tento druh má kosterní kmen a větve jako strom.
 • Zkrácení výhonků pro růst velkých květenství.
 • Ředící řez se používá k odstranění přebytečných výhonků.

Důležité! 3-4 výhonky rostoucí z jednoho pupenu jsou odříznuty od toho, který roste uvnitř keře.

Jarní prořez hortenzie velkolisté

Tento konkrétní druh rostliny je považován za nejvíce rozmarný. Potřebuje úkryt na zimu, neustálou kontrolu vlhkosti a sezónní prořezávání.

Květenství u tohoto druhu se tvoří na horní třetině výhonků loňského roku, nebo spíše na mladých výhoncích, které vyrostly z horních pupenů na těchto větvích, vytvořených před chladným počasím. Při prořezávání se to bere v úvahu odříznutím malé části větví. Standardní - povede k tomu, že nebude kvetení. U hortenzie velkolisté se na jaře prořezává zřeďování keře a odstraňování mrazem a zlomených větví. Není těžké to udělat. Část laterálních procesů, větve z kosterních větví, jsou odříznuty, což v budoucnu brání zesílení. Každé 4 roky se k omlazení keře stříhají větve ve výšce 40 cm od země.

Poznámka! Celý keř by neměl být odříznut, odstraněna je pouze čtvrtina z celkového počtu větví.

Kardinální omlazení

Rostliny, které trpí nemocemi a škůdci, ty, které byly zanedbávány a utlačovány, vyžadují zásadní omlazení. Odmítnutí jiných druhů prořezávání se omlazení provádí radikálním způsobem. Keře jsou řezány "na pařezu", čímž se odstraní vytrvalé větve ve výšce 50-80 cm od země. Po tomto postupu projde jedna sezóna bez kvetení, ale po roce se keř oživí a reaguje svěží korunou s bohatým kvetením.

Péče po prořezání

Nedílnou součástí péče o zotavení je krmení. Bude stimulovat vývoj nových výhonků, vylučovat ztenčení a protažení růstu. Pro tyto účely se používají minerální hnojiva pro rododendrony a hortenzie.

Designová kompozice s hortenzií

V péči bude důležité mulčování půdy rašelinou, kompostem a jinými vhodnými materiály. V kruhu v blízkosti kmene je mulč rozptýlen s vrstvou více než 5 cm, což navíc slouží k lepšímu zachování vlhkosti v půdě.

Hortenzie vděčí za svou popularitu nesrovnatelným bujným květenstvím. S hrdou důstojností se usadila v městských parcích, v chatkách a v předzahrádkách soukromých statků. Dlouhé období květu a ne příliš zatěžující péče sloužily k rozšíření rostliny po celém Rusku, a to i mezi začátečníky v květinářství. Krajina návrhářských kompozic a amatérské výsadby, zdobená její přítomností, nepřestává potěšit pěstitele květin.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada