Hydrangea Unique - venkovní výsadba a péče

Skutečnou královnu lze nazvat hortenzií Unicorn. Tato odrůda dokonale zapadá do krajiny webu. Okrasná rostlina je velmi oblíbená mezi obyvateli letních zahrad, zahradníky a krajinářskými návrháři.

Popis odrůdy Unicorn hortenzie a její vlastnosti

Nádherná lata hortenzie Unic je nejoblíbenější odrůdou svého druhu. Preference zahradníků je vysvětlena obzvláště velkými květenstvími kultury. V přírodě tato odrůda roste v Japonsku a Číně, stejně jako na Sachalinu.

Lantanová hortenzie dlouho nezmizí

Historie původu

Společnost Unique byla vyvinuta v Belgii v roce 1950. Práce Roberta a Heleny de Balderových vytvořila poprvé dokonalou hortenzii. Později si květina začala získávat svou popularitu. V roce 1993 získala rostlina prestižní ocenění od Royal Horticultural Fellowship.

Vlastnosti odrůdy

Rozkládající se keř má vynikající dekorativní vlastnosti. Kořeny rostou velmi rychle, celý systém je povrchní. Pokud byla výsadba keře provedena v lehké půdě, objeví se kořenové výhonky, které se snadno používají pro chov. Unikátní dosahuje výšky 2 ma průměr koruny je 3 m. Tato funkce umožňuje zasadit keř v podobě živého plotu.

Výhonky rostou svisle, což pomáhá ke správnému kulatému tvaru keře. Růst výhonků za rok je 20 cm. Hlavní ozdobou rostliny jsou velké, široké květenství. Jejich průměr dosahuje 25 cm, květiny nepřinášejí ovoce.

Důležité! Rozdíl mezi odrůdou Unique spočívá v její světlé vůni, která je pro ni typická pouze na rozdíl od hortenzie a paniculaty.

Výsadba a další péče

Výsadba a péče o odrůdu Unique hortenzie není tak obtížná, jak by se na první pohled mohlo zdát. I začátečník zvládne jasné pokyny krok za krokem.

Výběr a příprava místa

Ozdobnost a vzhled rostliny do značné míry závisí na tom, kde bude hortenzie vysazena. Ideálním místem je otevřený, dobře osvětlený prostor. Zahradník tedy získá rozlehlý keř s dlouhým a bujným kvetením. Je povoleno zasadit keř v částečném stínu. Místo výsadby musí být chráněno před větry, jinak by mohlo dojít ke zlomení křehkých výhonků.

Unikátní hortenzie, vysazená na jejich letní chatě

Jak zasadit

Výsadba sazenic se provádí pouze na jaře nebo na podzim. Je lepší provádět práce na jaře, aby měla rostlina čas na to, aby v zimě plně zesílila.

Technologie výsadby hortenzie Unique:

  1. Přistávací jámy jsou připraveny předem. Průměr by měl být od 60 do 80 cm, vše bude záviset na velikosti kořenového systému keře. Hloubka jámy musí být nejméně 50 cm.
  2. Vzdálenost mezi pouzdry musí být nejméně 2,5 m.
  3. Jáma je dobře napojena a na dno je položena drenážní vrstva.
  4. Půdní směs pro Unicu by měla sestávat z humusu a písku v kombinaci s rašelinou a půdou s vysokou úrodností. Do směsi musíte přidat močovinu a superfosfát.
  5. Sazenice je spuštěna do jámy, její kořeny jsou dobře narovnány a jáma je naplněna zeminou.
  6. Vysazená rostlina je napojena a nahoře je lemována mulčovací vrstva.

Zalévání a krmení

Po výsadbě se musíte hortenzi pečlivě starat a zalévat ji. Je nutné časté zavlažování, dokud sazenice dobře zakoření na svém novém místě. Dále bude stačit pouze 5 zalévání za sezónu.V suchých dobách se doporučuje nastříkat korunku keře.

Důležité! Unix hortenzie je třeba hnojit 3krát za sezónu.

První hnojivo se aplikuje na jaře před začátkem kvetení pupenů. V této době jsou vhodné dusíkaté sloučeniny nebo močovina. V létě se používají draselná nebo fosforová hnojiva. Zkušení zahradníci doporučují rozlití rostliny manganistanem draselným pod kořenem nebo podél koruny. Takže výhonky keře jsou posíleny.

Velké výsadby hortenzií ve formě živého plotu

Prořezávání

Hortenzie je řezána pouze na jaře, kdy ještě neproběhla míza. Poškozené a zlomené výhonky je třeba odstranit, vybledlé květenství se zkrátí na první pupen. Loňské výhonky jsou sníženy o třetinu. Odstraní se také větve, které keř zahušťují. Pokud keř vyžaduje úplné omlazení, musí být větve rozřezány na kořen.

Příprava na zimu

Navzdory skutečnosti, že lata hortenzie odrůdy Unique je považována za mrazuvzdornou, je lepší zakrýt keř na zimu, aby se zabránilo zamrznutí pupenů. V jižních zeměpisných šířkách je dospělý keř jednoduše hnus. V oblastech s chladnými zimami jsou výhonky ohnuté k zemi, pevné a pokryté smrkovými větvemi.

Reprodukce

Hydrangea je stejně dobře chována řízky, rozdělením keře a vrstvením.

Nejčastěji se používá šíření řízky, protože metoda je efektivní a jednoduchá. Na jaře, během prořezávání, se musíte postarat o přípravu rostlinného materiálu. Řezy lze stříhat také v létě, kdy jsou výhonky co nejvíce nasycené vlhkostí. Jarní řízky musí obsahovat alespoň 4 pupeny. Odříznuté výhonky se umístí do nádoby s roztokem urychlovače růstu, kde se nechají několik dní.

Poté mohou být řízky zasazeny do připravených záhonů a prohloubeny o 2 pupeny. Půda je volná a kyselá. Nejprve musí být výsadba chráněna před jasným sluncem. Jako péče se používá pouze zalévání a jemné uvolňování. Když se objeví první listy, přístřešek je odstraněn z řízků.

Důležité! Přesazování řízků na trvalé místo lze provést až po 4 letech.

Pro šíření kultury se také používá vrstvení. K tomu, na začátku jara, na keři, musíte zvolit výhonky, které jsou nejnižší k půdě. Pod křovinami se pro ně vyrábějí malé brázdy a samotné výhonky musí být pečlivě ohnuty na půdu a poté upevněny drátem. V místě zakořenění odřízněte kůru nebo proveďte řez.

Bod připojení je pokrytý zemí a horní část by měla zůstat na povrchu. Během sezóny jsou řízky napojeny tak často jako mateřský keř. Od jara bude možné oddělit mladé sazenice a přesadit je na trvalé místo.

Použití květiny v krajinářském designu

Rozdělením keře není hortenzie často chována. Rostlina rychle roste, takže je velmi obtížné ji rozdělit. Rozdělení keře se provádí na jaře, v případě potřeby v době, kdy se provádí transplantace. Předtím je keř dobře napojen, poté je lopatou vytažen ze země. Kořeny jsou zbaveny Země a keř je rozdělen na několik částí. Výsledné řízky jsou zasazeny do výsadbové jámy a dobře zality vodou.

Nemoci a škůdci, způsoby, jak s nimi zacházet

Keř musí být chráněn před škůdci a chorobami. Hydrangea Unique často trpí útoky mšic, roztočů, třásněnek, zelených brouků a dalších. Jako preventivní opatření musí být rostlina pravidelně postřikována insekticidy a někdy se používají lidové prostředky. Pro velké keře lze použít mechanické lapače.

Kromě chlorózy má hortenzie někdy rakovinu a padlí. Šedá hniloba a plíseň septoria jsou běžné na keřích. K léčbě můžete použít lidové recepty a fungicidy. V pokročilých případech musí být keř vykopán a zničen a půda pod ním je ošetřena manganistanem draselným nebo fungicidy.

Důležité! Chcete-li chránit rostlinu před chorobami, musíte provést preventivní opatření alespoň jednou za měsíc.

Použití v krajinářském designu

V zahradním designu se hortenzie používá poměrně často. Tento keř je obzvláště oblíben odborníky na zahradní architekturu. Vynikající kombinace odrůdy Unique s jinými druhy hortenzií se dosáhne jejich výsadbou vedle sebe, s přihlédnutím k rozmanitosti odstínů. Kulturní případy použití:

  • Květina je často vysazena ve skupinových výsadbách stromů a keřů. V tomto případě se hortenzie stane jasným přízvukem.
  • Jako centrální rostlina a na zeleném trávníku vypadá Unique hortenzie také velmi působivě. Zářivé složení je získáno díky barevným květům a krásnému tvaru keře.
  • Hortenzie se nachází v městských parcích. Zvýšený obsah plynu ve vzduchu není pro tuto rostlinu hrozný. Svěží a dlouhotrvající kvetení vám umožní zasadit hortenzie na záhony.
  • Hortensia Unicum je elegantní výzdobou osobního pozemku a vynikající možností pro vytvoření živého plotu. Velkolepý vzhled je dosažen díky dobrému průměru koruny keře a svěžímu květu.

Živý plot z hortenzie

Pěstování Unicorn panicle hortenzie doma je k dispozici i pro začátečníky, stačí dodržovat jednoduchý plán péče o rostliny. Výsledkem je, že kultura bude reagovat bohatým kvetením a hustou zelení.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada