Zahradní hortenzie - výsadba a péče na otevřeném poli pro začátečníky

Zahradní hortenzie je okrasná plodina, kterou může být v závislosti na druhu vždyzelený nebo listnatý keř, strom nebo liana. Díky tomu je rostlina široce používána v krajinářském designu. Zároveň to vypadá velkolepě nejen v luxusní zahradě, ale také na malém osobním pozemku, letním sídle a také v květináči. Aby však zahradní hortenzie potěšila svěží kvetení, je nutné jí poskytnout příznivé podmínky.

Historie vzniku zahradní hortenzie

Květ hortenzie, soudě podle vykopávek, se objevil v Severní Americe asi před 40-70 miliony let a ve východní Asii - před 25 miliony let. Do evropských zemí se ale dostal až ve druhé polovině 18. století, což aktivně propagoval americký botanik John Bartram.

Zahradní hortenzie je luxusní vytrvalý keř

Zpočátku byla zavedena stromová kultura. A teprve v roce 1776 bylo díky Dr. Karlovi Peteru Thunbergovi, vyslanému na japonské ostrovy, možné získat sazenice velkolisté a latě hortenzie.

Evropští zahradníci vzali vznik nové květiny velmi cool. A až na počátku 20. století byla díky francouzské výstavě oceněna hortenzie. Právě tato událost se stala výchozím bodem popularity této rostliny. Po něm se začaly aktivně zavádět programy pro reprodukci a pěstování květů hortenzie.

Botanický popis

V botanických příručkách má hortenzie název Hydrangea, což se překládá jako „nádoba s vodou“. To nepřímo naznačuje, že rostlina má velmi ráda vlhkost.

Většina druhů květů jsou keře, jejichž výška se pohybuje od 1 do 3 m. Zároveň však existují hortenzie-liány šplhající po stromech. Rostlina je trvalka a za příznivých podmínek může růst na jednom místě po dobu 20 let.

Pro referenci! Právě hortenzie keřová se rozšířila na území Ruska.

Vytváří vzpřímené výhonky, které ve druhém roce lignifikují. A právě na ně jsou na podzim položeny poupata. Proto je pro jejich uchování v zimě nutný úkryt. Kořenový systém rostliny není hluboký, ale rozvětvený. Výsadba a péče o hortenzii by proto měla být prováděna s ohledem na tuto vlastnost.

Listy jsou velké, oválné, na koncích špičaté. Jsou umístěny opačně na výhoncích. U některých druhů jsou desky po okraji zoubkované a se znatelným žilkováním. Jejich odstín může být světle nebo tmavě zelený, v závislosti na odrůdě.

Odrůda hortenzie velkolisté ohromuje různými barvami

Květy hortenzie mohou být sférické nebo panikulární. Jsou tvořeny na vrcholcích výhonků. U většiny druhů se skládají ze dvou druhů květů: plodných, které jsou lokalizovány ve středu, a sterilních, umístěných na okraji. Existují však také odrůdy, jejichž květenství je jednotné.

Důležité! Zahradní hortenzie se vyznačuje dlouhým kvetením - od začátku léta do mrazu.

Tato rostlina je klasifikována jako mírně toxická, protože všechny její části obsahují kyanogenní glykosidy.Hortenzie by se proto neměla jíst.

Odrůdy a odrůdy zahradní hortenzie

Navzdory skutečnosti, že rod Hydrangea zahrnuje asi 35 druhů, pouze 3 z nich jsou obzvláště populární. Patří mezi ně stromovitá odrůda s velkými listy. Ale díky výběru byly na základě nich získány také vysoce dekorativní odrůdy.

Treelike hortenzie je šířící se keř, jehož výška dosahuje 1,5 m. Rostlina je schopna kvést od července do konce října. Liší se zvýšenou odolností proti suchu a mrazu, takže v zimě nepotřebuje úkryt.

Květy druhů stromů jsou plodné, průměr květenství je 15 cm. Doporučuje se zasadit tuto hortenzii, stejně jako mnoho jiných druhů, do stínu zahrady, protože na slunci se keř zmenšuje a ztrácí dekorativní účinek.

Populární odrůdy hortenzie stromů:

 • Duch Invincibelle;
 • Hayes Starburst;
 • White Dome;
 • Incredibal;
 • Annabelle.

Paniculate rozmanitost kultury je velký keř. Může ale také vypadat jako malý strom, dosahující výšky 3 m.

Její květiny se shromažďují v pyramidových latách, které se objevují ve druhé polovině června. Kultura snadno snáší městské podmínky. Začíná kvést 4-5 let po výsadbě.

Populární odrůdy:

 • Grandiflora;
 • Bruselská krajka;
 • Kyushu;
 • Reflektor;
 • Růžový diamant.

Hortenzie velkolistá se vyznačuje kompaktními keři vysokými přibližně 1–1,5 m. Vytváří sférické květenství sestávající z velkých sterilních květů o průměru asi 3,5 cm.

Pozornost! Tuto odrůdu lze pěstovat jako venkovní nebo vnitřní rostlinu.

Liší se pestrou barvou květů, ale zároveň se vyznačuje nízkou úrovní mrazuvzdornosti, která vyžaduje povinné zimní přístřeší.

Společné odrůdy:

 • Výraz;
 • Někdy máta peprná;
 • Red Sensation;
 • Nekonečné léto.

Pokud mluvíme o takové rostlině, jako je zahradní hortenzie, výsadba a péče na otevřeném poli, bez ohledu na typ, by měla brát v úvahu vlastnosti kultury, vlastnosti konkrétní odrůdy. Proto, aby se rostlina plně rozvinula a potěšila bujným kvetením, je nutné si prostudovat některé informace.

Výsadba huňaté hortenzie koule na otevřeném terénu

Výsadba hortenzií se může objevit na jaře a na podzim. První možnost je vhodnější, protože sazenice bude schopna před zimou zesílit.

V podmínkách Moskevské oblasti lze postup provést v druhé polovině dubna, kdy se teplota vzduchu sebevědomě udrží nad +5 .. + 7 stupňů. Na Sibiři a na Uralu je možné hortenzie vysadit až v květnu.

Podzimní výsadbu lze aplikovat na jižní oblasti. Postup by měl být proveden ve druhé polovině září nebo začátkem října.

Důležité! Při výsadbě hortenzie na podzim je nutné, aby před mrazem zůstaly alespoň 3 týdny - pouze v tomto případě bude mít rostlina čas zakořenit.

Kde zasadit

Většina odrůd hortenzie vyžaduje v poledních hodinách dobře osvětlené oblasti se světlým stínem. Listy se mohou spálit na přímém slunečním světle.

Nedoporučuje se vysazovat rostlinu pod baldachýnem stromů, protože by to způsobilo nedostatek výživy a vlhkosti hortenzie.

Požadavky na půdu, její příprava

Výsadba keřů hortenzie, stejně jako jiné druhy plodin, by měla být prováděna v dobře odvodněných půdách se zvýšenou úrovní kyselosti.

Místo keřů by mělo být připraveno předem. Chcete-li to provést, musíte jej vykopat do hloubky lopaty a přidat na 1 čtvereční. m 10 kg humusu, 40 g superfosfátu a 30 g sulfidu draselného.

Důležité! Na písečné hlinité půdě nemůžete pěstovat zahradní hortenzie, protože keř bude neustále postrádat vlhkost.

Technika přistání

Chcete-li zasadit hortenzie, musíte připravit otvor široký a hluboký 50 cm.Pokud při přípravě místa nebyla aplikována hnojiva, je třeba je přidat hned po důkladném promíchání s půdou.

Je možné pěstovat zahradní hortenzii, a to buď jako jednotlivou plodinu, nebo v řadě. U druhé možnosti je nutné umístit sazenice ve vzdálenosti 1 m od sebe.

Podrobné pokyny, jak zasadit hortenzii:

 1. Uprostřed přistávací jámy udělejte malou vyvýšeninu.
 2. Položte na ni sazenici, rozložte kořeny.
 3. Naplňte dutiny zeminou, aniž byste prohloubili kořenový límec rostliny.
 4. Zhutněte půdu na základně.
 5. Voda hojně.

Pro výsadbu je třeba zakoupit sazenice s uzavřeným kořenovým systémem.

Zahradní hortenzie: péče o venkovní prostředí

Péče o rostlinu není obtížná, vyžaduje však dodržování určitých pravidel zemědělské technologie. Některá pravidla a předpisy jsou pro všechny odrůdy a odrůdy stejné.

Důležité! Barva květů v hortenzii přímo závisí na kyselosti půdy: na zvýšené úrovni - modré nebo modré, s neutrální úrovní - bílé nebo krémové a ve slabě kyselé půdě - růžové nebo lila.

Zalévání

Péče o zahradní hortenzii je především o správném zalévání. Tato rostlina patří do kategorie milující vlhkost, proto nesmí být ornice ponechána vyschnout.

Půda musí být vždy udržována mírně vlhká. Zalévání v suchém období se doporučuje jednou za 3 dny.

Top dressing

Během aktivního vegetačního období by měl být keř hnojen organickou hmotou. K tomu můžete použít kuřecí trus 1:15 nebo diviznu 1:10.

Poté, během období tvorby pupenů a kvetení, se doporučuje přidat do kbelíku s vodou superfosfát (40 g) a sulfid draselný (30 g).

Důležité! Při nedostatku výživy je rostlina ovlivněna chlorózou.

Mulčování a kypření

Pochopení otázky, jak se správně starat o hortenzii, neměli bychom zapomenout na uvolnění půdy a mulčování kmene kmene.

Při pěstování této okrasné rostliny je nutné po každém zalévání uvolnit půdu na základně a okamžitě odstranit plevel v kořenovém kruhu. To zlepší prodyšnost půdy.

Během obzvláště horkých období se doporučuje půdu zakrýt mulčováním, aby se zabránilo nadměrnému odpařování a tvorbě kůry. K tomu můžete použít humus nebo rašelinu.

Prořezávání

Zahradní hortenzie nemusí být drasticky prořezávána, protože u většiny druhů se na vrcholcích výhonků tvoří poupata. Proto se doporučuje odstraňovat pouze větve zahušťující keř, stejně jako poškozené a poškozené větve.

Na podzim se doporučuje odříznout zvadlé květenství.

Vlastnosti péče v prvním roce po výsadbě

V prvním roce je důležité sledovat mírný obsah vlhkosti v půdě, protože nedostatek vlhkosti může způsobit smrt semenáčku.

Není potřeba vrchní obvaz, protože během výsadby byly přidány všechny potřebné živiny. Pokud se na rostlině vytvoří jednotlivé pupeny, měly by být odstraněny.

Příprava na zimu

Pěstování hortenzie, stejně jako mnoho jiných keřů, nebude obtížné ani pro začátečníka. Hlavní věcí je správně připravit keř na zimování. Za tímto účelem by měly být mladé vzorky ohnuty k zemi a položeny na smrkové větve a nahoře pokryty netkaným materiálem.

U velkých lidí se doporučuje postavit rám z dřevěných prken. A pak jej zabalte střešním materiálem nebo agrofibrem. Měli byste také dodatečně izolovat kořenový systém vrstvou humusu o tloušťce 5-7 cm.

Důležité! Na konci října - začátkem listopadu je nutné hortenzii zakrýt za suchého počasí.

Reprodukce

Hortenzie zahradní se může množit různými způsoby. Každý z nich má své vlastní charakteristiky, které je třeba vzít v úvahu.

Pěstování ze semen

Tato metoda vám umožňuje získat spoustu mladých sazenic, ale je považována za nejnáročnější. Během množení semen nejsou zachovány druhové vlastnosti hybridních odrůd.

Musíte zasít semena do sazenic bez uložení do půdy. Poté by měly být kontejnery pokryty fólií a přemístěny na světlé místo s teplotou +25 stupňů. Klíčky klíčí za 20 dní.Sazenice by měly být pěstovány do 2 let a pouze po dobu 3 let je lze vysadit na trvalé místo.

Řízky

Tato metoda je považována za nejrychlejší a nejúčinnější. Řezy se doporučují stříhat v červenci, když se objeví pupeny. Nejlépe se k tomu hodí mladé postranní výhonky loňského roku.

Každá stopka by měla mít 2–3 listy, přičemž spodní by měl být odstraněn a horní by měla být zkrácena na polovinu. Před vysazením posypte řez jakýmkoli kořenovým přípravkem a poté jej zasaďte do půdní směsi rašeliny a písku ve stejném objemu.

Zakořenění sazenic nastává asi za měsíc. Mohou být zasazeny do otevřeného terénu až příští jaro.

Řezy si zachovávají všechny specifické vlastnosti mateřského keře

Vrstvy

Tato metoda není nijak zvlášť obtížná. Pro reprodukci je nutné na jaře, před zlomením pupenu, uvolnit horní vrstvu půdy pod křovím a vytvořit brázdy 5-7 cm, poté do nich položit boční výhonky a připnout je k zemi. Posypeme zeminou nahoře a ponecháme pouze horní část nahoře.

Důležité! Oddělit vrstvy od mateřského keře je možné až na jaře příštího roku.

Rozdělením keře

Tato metoda se používá při přesazování keře na jaře. Je vhodný pro všechny druhy zahradní hortenzie kromě paniculate.

Před zahájením procedury by měla být keř hojně napojena denně. Pak vykopejte a důkladně očistěte kořeny od země, umyjte.

Poté rozdělte keř na části tak, aby každá divize měla 2-3 výhonky a dobře vyvinuté kořenové procesy. Po ukončení procedury by měly být části keře zasazeny na trvalé místo, které předtím trochu zkrátilo větve a kořeny.

Zahradní hortenzie je vytrvalý keř, který svým vzhledem může zdobit jakýkoli pozemek, záhon nebo zahradu. A při výsadbě rostlin v květináčích je lze použít pro terénní úpravy balkonů, teras, altánů. Abyste však dosáhli svěží a dlouhé kvetoucí kultury, musíte vzít v úvahu její základní požadavky.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada