Hortenzie růžová - popis odrůd, výsadba a péče na otevřeném poli v zahradě

Hydrangea pink je svěží a krásný keř, který dokáže proměnit každou zahradní plochu. Zvláštnosti rostliny umožňují zasadit ji téměř ve všech oblastech země. Tato odrůda má určité nuance ve vzhledu a péči, s nimiž je lepší se předem seznámit.

Popis růžové hortenzie

Zahradní hortenzie růžová je keř rodiny opadavých. Často se používá k zdobení náměstí, parků a samozřejmě zahradních (letních chat, venkovských) pozemků. Existují dva druhy takových hortenzií - strom a paniculate. V ruských realitách je nejčastěji vysazena první možnost.

Hortenzie růžová

Původ

Rostlina pochází z východní Asie. Největší počet druhů roste v Japonsku a Číně. Do Evropy byla přivezena až ve XIV. Století - jako výzdoba zahrad zástupců vyšších vrstev Anglie a Francie.

Na začátku 16. století se hortenzie objevila v Rusku, ale pouze ve dvou barvách - bílé a růžové.

Vlastnosti

Křehká růžová hortenzie nádherně kvete velkými květenstvími. Uprostřed malé květy, po stranách větší. Právě tato vlastnost činí rostlinu tak zajímavou a neobvyklou.

Zajímavý fakt! Stín květenství jednoho keře se může lišit od bílé po růžovou, je to způsobeno účinkem speciální látky - antokyanu. Navíc v kyselé půdě mohou květiny úplně zmodrat.

Nejčastěji používaný stromový druh rostlin. Keř dorůstá až do výšky 1 metru. Listy mají bohatou zelenou barvu, tvar je protáhlý, blíže k oválu, vydrží až do poloviny podzimu (první mráz).

Růžový keř hortenzie

Klady a zápory odrůdy

Hortenzie je běžná v celé zemi. Rostlina má určité výhody:

 • široká škála barev a odstínů;
 • odolává zimování bez opětovné výsadby;
 • rychlá regenerace (po změnách teploty, ořezávání, jiných negativních momentech);
 • imunní vůči hmyzu, chorobám.

Nevýhody zahrnují péči, požadavky na půdu a další specifické nevýhody spojené s konkrétními odrůdami.

Zimní odolnost

Severoamerické odrůdy, které se objevily v 80. letech dvacátého století, vydrží teploty až do -15 ° C. Druhy chované v Evropě přezimují při -20 ° C. Mezi mrazuvzdorné druhy patří:

 • Firewox Pink („růžový ohňostroj“);
 • Bílá koule („bílá koule“);
 • Blue Haven („modrá obloha“);
 • Red Sensation („červená senzace“) a další.

Takové odrůdy jsou vhodné, pokud to dovolí teplota v zimě. Jinak bude zapotřebí transplantace nebo speciální přístřešek.

Odrůdy a odrůdy růžových a světle růžových hortenzií

Existuje mnoho odrůd hortenzie s růžovými květy. V podmínkách ruského podnebí se nejlépe projevily následující odrůdy.

Kumiko

Oficiální název odrůdy je Hydrangea macrophilla "Kumiko".Okrasný keř má přímé stonky a výhonky, na jejichž koncích se tvoří velké sférické květenství.

Odrůda je považována za relativně mrazuvzdornou (vydrží až -18 ° C), ale vyžaduje speciální povlak pro zimování v severních zeměpisných šířkách.

Pozornost! Tento typ hortenzie, na rozdíl od ostatních, toleruje malý stín, takže je přípustné vysazovat keře vedle domu, stromy.

Bella Anna

Odrůda se liší velikostí květenství - až 20 cm (obvykle asi 25 cm). Strom dorůstá do výšky 1,3 m. Doba aktivního kvetení dosahuje tří měsíců.

Listy jsou světle zelené barvy s jasně viditelnými žilkami, po sezóně získávají nažloutlý odstín.

Pro referenci! Odrůda je vybíravá při výběru půdy, miluje hojné zalévání, milují ji krajinářští návrháři.

Bella Anna

Sweet Fantasy

Velkolistá odrůda růžové hortenzie s vědeckým názvem Hydrangea macrophylla Sweet Fantasy.

Rostlina dosahuje výšky ne více než 1,2 m. Nejjasnější barva je červená s bohatými postříkání na okrajích.

Kvete na výhoncích současné a příští sezóny. Po zimování se rychle zotavuje.

Hanabi Rose

Nízký stupeň - maximální výška 80-100 cm. Květenství je zploštělé a dosahuje průměru 25 cm. Okvětní lístky jsou světle růžové barvy, na dotek mírně zdvojené. Rychle vytváří výhonky, potěší květinami na stoncích současné a poslední sezóny.

Růžová růžová

Treelike hortenzie. Keř roste rozlehle, se spoustou výhonků.

Pink Pincusion kvete po dobu tří měsíců - od června do srpna. Často se používá k zdobení parků, oblastí. Průměr květenství není větší než 15 cm.

Pro referenci! Dekorativní verze odrůdy vydrží mrazy až do -25 ° C.

Přistání na otevřeném terénu

Je nutné se předem seznámit s pravidly pro výsadbu a péči o růžové hortenzie na otevřeném poli - rostlina je náročná na výběr místa, netoleruje časté transplantace.

Výběr a příprava místa a půdy

Místo je první a poměrně důležitý bod. Hortenzie všech odrůd netoleruje stín (některé umožňují částečný odstín - vzácný rys), konstantní transplantace v důsledku toho přestávají růst a kvést. Půda by měla být jílovitá, dostatečně kyselá. Do neutrální půdy lze přidat rašelinu, piliny nebo jehličí.

Pozornost! Rostlina netoleruje přímé sluneční světlo - na takových místech nebude mít květina dostatek vlhkosti. Proto je důležité zvolit místo, které je dostatečně osvětlené, ale není jasné (například vedle většího stromu).

Výsadbová jamka je připravena předem - 50 * 40 * 40 cm. Přidávají se hnojiva (humus, říční písek, superfosfáty a další).

Výsadba hortenzií

Vedle kterých rostlin je lepší zasadit

Hortenzie je vytrvalý keř s velkými listy, proto by se v blízkosti neměly vysazovat roční odrůdy (pokud není potřeba každoročně aktualizovat design místa). Je důležité vzít v úvahu nejen barevné schéma "sousedů", ale také obecnou kompatibilitu - podobné požadavky na půdu, frekvenci a hojnost zalévání a další body. Nejčastěji používané:

 • kapradiny - umožňují vám vytvořit zajímavý vzor listů na několika úrovních;
 • brčál, břečťan - podměrečné odrůdy rámují dno hortenzií;
 • manžeta je měkká - mají světlejší listy, dodávají složení zářivost.

Další možnosti jsou badan, hostitelé, šeříky, chubushniki, hortenzie a mnoho dalších. Za nejbarevnější kombinaci se považují obiloviny (hakonehloa, falaris, proso).

Kdy a jak zasadit

V jižních oblastech a moskevském regionu je hortenzie vysazena na podzim, na Sibiři - pouze na jaře.

V dříve připravené jamce se vytvoří malá kopa, kde je umístěna sazenice - kořeny jsou pečlivě rozloženy. Výsadbová jamka je zcela zaplněna, je nutné hojné zalévání.

Péče o rostliny

Hortenzie růžová vyžaduje vyváženou výživu a péči.S výhradou všech požadavků a pravidel bude rostlina poskytovat svěží a jasný květ.

Zalévání

Keř miluje pravidelné a hojné zalévání - až 30 litrů každý týden. Před zahájením procedury vykopejte půdu - asi 5-10 cm.

Kromě zvlhčení půdy je nutné listy postříkat stříkací lahví.

Hnojení a krmení

Je obzvláště důležité poskytovat další výživu pouze vysazeným rostlinám. Minerální hnojiva se aplikují každé jaro - síran draselný je nutností. Podruhé - v době výskytu pupenů, pak na podzim.

Mulčování a kypření

Správný mulčovací materiál udrží v půdě vlhkost a včasné uvolnění zajistí kořenům potřebné množství kyslíku. Pro mulčování hortenzií jsou vhodné:

 • drcená kůra (je důležité mít značku „sterilizována“ nebo „kompostována“);
 • kávová sedlina - oxiduje půdu, můžete si ji vzít v kavárně nebo kavárně;
 • rašelina;
 • borovicová sláma a další.

Je důležité vzít v úvahu, že určité druhy mulče snižují kyselost půdy, což ovlivňuje barvu pupenů. Uvolňování se provádí pravidelně ve vzdálenosti 50-60 cm kolem pouzdra. Hloubka - ne více než 10 cm, aby nedošlo k poškození kořenového systému.

Mulčovací hortenzie udržuje vlhkost v půdě

Prořezávání

Hlavní prořezávání - tvorba keře - se provádí brzy na jaře (konec března). Zahradnické nůžky musí být ošetřeny dezinfekčním roztokem a naostřeny.

Důležitá pravidla:

 • je nepřijatelné stříhat větve ručně;
 • počasí by mělo být slunečné, klidné;
 • konopí, řezy musí být ošetřeny zahradním lakem nebo jeho náhražkami.

Řez na mírném svahu. Pokud keř již vyrostl, nemůžete řezat všechny větve najednou, je lepší provést kompletní prořezávání po etapách.

Příprava na zimu

Většina odrůd růžové hortenzie potřebuje na zimu další úkryt. Hlavní způsoby jsou:

 • kropení listy nebo pilinami;
 • konstrukce "krabic" pro každé pouzdro z desek nebo síťoviny, zakryjte horní část polyethylenem nebo jiným krycím materiálem.

Pozornost! S nástupem jara se nedoporučuje rostliny okamžitě otevírat - pokud se objeví plíseň, jednoduše se omyje (nepoškodí to keře).

Reprodukce

Nejjednodušší způsob je koupit sazenice ve speciálních koších. Nevýhody jsou náklady, nedostatek požadovaného stupně. Hydrangea může být množena nezávisle následujícími způsoby.

Pěstování ze semen

Semena rostliny nevyžadují předběžnou úpravu, jsou okamžitě zasazena do květináče (krabice, jiné). Půda je navlhčena, semena nejsou pohřbena, jsou pokryta fólií nebo sklem. První výhonky se objeví v průměru po třech týdnech.

Výstřižky

Nejlepší způsob, jak šířit růžovou hortenzii, je řízky. Čas vytváření pupenů (polovina července) je považován za vhodný. Používá se zelená stopka - část stonku s listy a pupeny.

Pozornost! Řezy jsou řezány pouze z mladých keřů. Pokud se na místě nacházejí „staré“ rostliny, provede se předem „omlazující“ prořez.

Řezání hortenzií doma

Rozdělení keře

Tato metoda se používá pouze během transplantace rostlin. Je přípustné oddělit keře všech druhů hortenzie (kromě paniculate).

Období - jaro (s nástupem tepla, ale před kvetením). Nejprve je keř dobře napojen, poté vykopán. Kořeny se vymyjí ze země a oddělí.

Vrstvy

Metoda se používá brzy na jaře, před tvorbou ledvin. Fáze práce:

 1. Vyražte keř, vyrovnejte zemi.
 2. Vytvořte radiální drážky, hloubka ne více než 2 cm.
 3. Do každého vložte jeden stonek, posypte, ale horní část ponechte na povrchu.

Pozornost! Aby stonky „nevyskočily“, jsou posypané zeminou nebo přichyceny dřevěnými řízky. Během léta jsou sypané výhonky zalévány, čímž se dosahuje lehké vlhkosti půdy.

Jak změnit barvu růžové hortenzie

Okvětní lístky rostliny mohou díky určitým chemickým reakcím změnit barvu - bílá může zčervenat, poté zmodrat. Domácí způsoby, jak změnit barvu květenství:

 • zalévání zředěnou hliníkovou solí, kyselinou citronovou - umožňuje získat modré a modré barvy (nejvzácnější);
 • přidání dolomitové mouky, limetky - změní barvu z bílé na růžovou.

V prvním případě se zvyšuje kyselost půdy, ve druhém klesá, půda se stává zásaditější.

Rostoucí problémy

Pokud má rostlina špatný růst, nedostatečné nebo chybějící kvetení, je nutné zkontrolovat úroveň osvětlení, množství zalévání, stav kořenů (je zakázáno schoulit se hlouběji než 10 cm). Je příliš brzy na to, abychom posoudili, zda byla hortenzie právě transplantována.

Proč růžová hortenzie kvete bíle? U růžové hortenzie je důležitá kyselost půdy - přijatelná úroveň 6,5 pH (neutrální). Pod keřem můžete nalít trochu drcené křídy nebo vápna, půdu s neutrální úrovní kyselosti. Pokud byla půda zásaditá, barva se vrátí do normálu.

Typické nemoci a škůdci

Nemoci se projevují špatnými podmínkami - spálení sluncem, nadměrné nebo nedostatečné zalévání, narušení minerální rovnováhy. Hlavní nemoci:

 • chloróza (nedostatek železa, přesycení vápnem);
 • skvrny (bílé od popálenin);
 • suché zčernalé listy (nadměrné slunce, vysoká tvrdost vody);
 • mokré tmavé listy (z postřiku herbicidními hnojivy).

Plísňová hniloba (bílá, šedá), plíseň, padlí a další jsou také možné. Škůdci hortenzie jsou standardní, škůdci zahradní (mšice, roztoči, hlístice, hlemýždi).

Pokud je onemocnění diagnostikováno, používají se fungicidy. Pokud napadli škůdci, paraziti se usadili na křoví, budete si muset koupit insekticidy.

Použití růžových hortenzií při terénních úpravách

Hortenzie se často stávají ústředními prvky při navrhování lokalit. Například Lady Fries se používá v mixborders. Berou v úvahu nejen kompatibilitu rostlin, ale také obecný styl. Paniculata jsou vhodné pro krajinářský design v ruském stylu a jsou také vysazeny vedle umělých nádrží.

U živých plotů se používá několik druhů hortenzií, které je tvoří řezáním na požadovanou velikost. Jednotlivé keře vypadají krásně, pokud je okolní trávník čistý a jednotný.

Růžové hortenzie jsou svěží a živé rostliny. Je nutné se o to řádně starat. Pokud však vezmete v úvahu doporučení odborníků, ukáže se, že několik let zdobí místo mimořádnými keři.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada