Řetěz hortenzie nebo šplhání - druhy, výsadba a péče na otevřeném poli

Stopkatá hortenzie se také nazývá kudrnatá nebo plíživá. Tato květina má určité vlastnosti. Je schopen dosáhnout výšky 10 ma má příjemnou medovou vůni. Kultura vypadá na zahradě skvěle. Aby rostlina mohla plně růst, musí se o ni náležitě starat, s přihlédnutím k vlastnostem odrůdy.

Popis řapíkaté hortenzie

Řapíkatá lezecká hortenzie je mezi zahradníky velmi oblíbená. Tato květina se často používá k zdobení oblastí.

Původ

V přírodě kultura často roste v jehličnatých nebo listnatých lesích. Květinu lze nalézt v Koreji, Japonsku, Sachalin. Jako pěstovaná rostlina se začala pěstovat v roce 1865 - od té doby se rozšířila.

Řapíkatá hortenzie vypadá velmi atraktivně a aktivně se používá k zdobení zahradních pozemků.

Vlastnosti

Keř se vyznačuje poměrně velkými tmavě zelenými listy. Mají ostrou základnu. S příchodem podzimu listy zežloutnou a v listopadu se rozpadají. Plíživá hortenzie může mít jakýkoli tvar a obklopuje různé předměty.

Rostlina navíc nemá rozvětvený kmen. Tuto funkci často používají návrháři krajiny. Často kombinují rostlinu s jinými květinami na místě. Hortenzie má husté listy, které mohou zastínit okna domu a chránit je před letním teplem.

Květy keře jsou bílé, světle růžové nebo fialové barvy. Tvoří květenství štítné žlázy, které dosahují průměru 20 cm, doba kvetení trvá déle než 2 měsíce. Navíc začíná v polovině června.

Důležité!Rostlina má výrazné aroma, proto přitahuje včely a je vynikající rostlinou medu.

Rostlina může mít krásné bílé květy

Výhody a nevýhody

Mezi hlavní výhody lezecké hortenzie patří:

 • vynikající dekorativní vlastnosti;
 • možnost použití v krajinářském designu;
 • dobrá zimní odolnost.

Současně je pro květinu charakteristická významná nevýhoda. Rostlina je schopna dosáhnout působivých velikostí, proto musí být vázána na oporu.

Zimní odolnost

Kultura je odolná vůči mrazu. Současně v drsném podnebí existuje riziko zamrznutí výhonků. Mladé rostliny rostou velmi pomalu. V prvních několika letech utrácejí energii na budování kořenů. Takové keře jsou méně odolné vůči mrazu ve srovnání s dospělými rostlinami.

Od 5-6 let poskytuje hortenzie ve formě liany působivý růst a vyznačuje se bohatým kvetením. V prvních 2 letech po výsadbě se doporučuje snížit rostlinu a úplně ji zakrýt. Ve vyšším věku stojí za to zakrýt pouze kořeny.

Odrůdy a odrůdy lezecké hortenzie

Plíživá zahradní rostlina má mnoho druhů a odrůd. Liší se popisem a vlastnostmi.

 • Petiolaris

Tato rostlina se aktivně používá k dekoraci stránek.Je to nejvyšší odrůda lezecké hortenzie. Kultura může dosáhnout výšky 25 m. Může se plazit po zemi nebo opletat stromy.

 • Mirando

Tato kultura se vyznačuje příjemnou sladkou vůní. Kudrnatá hortenzie Miranda ukázala tmavé listy pokryté bílými žilkami.

 • Cordifolia

Jedná se o odrůdu trpasličích plodin. Rostlina nepřesahuje výšku 1,5 m. Pro Cordifolia je charakteristická neobvyklá barva listů. Níže mají bílozelenou barvu. Květy mají jemnou krémovou barvu.

 • Zimní překvapení

Kultura odrůdy Winter Surprise patří do skupiny podměrečných plodin. Dospělý keř dorůstá maximálně do 2 m. Květy jsou bílé. Rostlina má nejčastěji zelené listy. V závislosti na podmínkách pěstování však mohou zčervenat nebo třešně.

 • Využijte šanci

Charakteristickým rysem odrůdy Teik e Chance je bílá hrana na listových deskách. Někdy jsou zcela bílé barvy. To zlepšuje dekorativní vlastnosti plodiny.

K doručení! Rostlina vypadá velmi působivě i mimo období květu.

 • Stříbrná podšívka

Tato kultura má jemné a jemné aroma. Je pokryta krásnými dekorativními květinami a svěžími listy. Horolezecká hortenzie je schopná dorůst až do 7 m. Rostlina je dokonale tvarovaná - to vám umožní dát keři zajímavé tvary.

Tato odrůda se často pěstuje jako půdní plodina. Je schopna omotat podpěry a mřížky. Květina je nádherná medová rostlina.

Existuje mnoho odrůd řapíkaté hortenzie

Výsadba v otevřeném terénu liana hortenzie

Výsadba a péče o lezeckou hortenzii na otevřeném poli má určité vlastnosti, které musí vzít v úvahu začátečníci i zkušení majitelé rostlin.

Výběr místa a příprava půdy

Chcete-li uspět v pěstování plodin, stojí za to si vybrat otevřené plochy. Bujné kvetení bude možné dosáhnout pouze při dostatečném osvětlení. Když je zasazen na stinném místě, keř bude růst pomalu. V tomto případě se na něm vytvoří malé květenství.

Rostlina se doporučuje vysazovat ve vlhké a odvodněné půdě. Současně je zakázáno umožnit neustálé podmáčení půdy.

Důležité! Rostlina není příliš náročná na kyselost, ale půda by měla obsahovat rašelinu. Ve vápenité půdě se kultura vyvíjí velmi špatně.

Vedle kterých rostlin je lepší zasadit

Nejčastěji se hortenzie vysazují jednotlivě. Je také možné je kombinovat s nízkými keři, hostiteli, obilninami nebo okrasnými trávami. Kromě toho je možná kombinace s kvetoucími jednoročními plodinami.

Jak zasadit

Nejlepší je zasadit 2–3leté rostliny do otevřené půdy. V tomto případě je třeba dodržet interval mezi sazenicemi 1 m.

Při výsadbě rostliny stojí za to sledovat následující sled akcí:

 1. Připravte otvor pro výsadbu. Jeho velikost by měla být 40 cm. Při výsadbě do jílovité půdy by měla být velikost zvětšena.
 2. Vytvořte drenážní vrstvu. Na dno jámy by mělo být položeno 10 cm drenáže a nahoře by měla být nalita výživná půda. Jeho tloušťka by měla být 12-15 cm. Použití drenážní vrstvy je povinné. V opačném případě existuje riziko hniloby kořenů.
 3. Jemně rozetřete kořeny a posypte půdou. Stojí za to zajistit, aby byl kořenový krček umístěn na stejné úrovni s povrchem půdy.
 4. Zalévejte výsadbu hojně. 1 pouzdro bude vyžadovat nejméně 20 litrů vody.
 5. Přidejte mulčovací vrstvu do kruhu kmene. Může to být rašelina nebo piliny. Mulčování pomáhá udržovat vlhkost ve struktuře půdy a poskytuje ochranu kořenů.

Při provádění výsadbových prací musíte vzít v úvahu mnoho funkcí.

Péče o horolezeckou hortenzi (liana)

Lezecká hortenzie vyžaduje přiměřenou a včasnou péči, která by měla být komplexní.

Zalévání

Pěstování hortenzií je snadné. V tomto případě rostlina vyžaduje dostatečné množství vlhkosti. V suchu je kultura postřikována vodou třikrát týdně. Bush musíte navlhčit jednou týdně. To by však mělo být provedeno velmi hojně. Na 1 keř stojí za to použít 20 litrů vody.

Důležité! Doporučuje se zalévat rostlinu velkou konvičkou. To pomůže dosáhnout rovnoměrné vlhkosti kořenů.

Hnojení a krmení

Během sezóny musíte rostlinu několikrát nakrmit:

 • Na začátku léta nebo na konci května stojí za to udělat hnojení. K tomu se činidlo smíchá s vodou v poměru 1:10. Také stojí za to použít minerální výrobky. Během vegetačního období jsou tyto prostředky použity 3-4krát. Můžete použít superfosfát nebo nitrofos.
 • Na podzim musíte hortenzii krmit popelem z dřeva. Na 1 metr čtvereční stojí za to použít 100 g látky.

Mulčování a kypření

Po každém zalévání se doporučuje půdu uvolnit. Procedura pomáhá nasytit kořeny vlhkostí a živinami. Současně je nutné jej provádět velmi opatrně, aby nedošlo k poškození kořenového systému.

Důležité!Poté musí být půda pokryta vrstvou mulče, která zabrání odpařování vlhkosti. Jako mulčování by měly být použity piliny, rašelina, listy.

Jak se vázat na podporu

Tento typ hortenzie se vyznačuje rychlým růstem, proto je nutné keře připevnit k podpěře. To pomůže kultuře maximalizovat její dekorativní vlastnosti.

Prořezávání

V této fázi je možné dát keři atraktivní vzhled. Při prořezávání musíte dodržovat tato pravidla:

 • proveďte postup na keřích starších 3 let;
 • uspořádat zasedání na začátku podzimu;
 • ponechat 10 silných výhonků;
 • ponechejte 3-5 párů pupenů na ročních výhoncích.

Květina vyžaduje řádné prořezávání

Příprava na zimu

Rostlina má vynikající mrazuvzdornost. Mladé keře staré 1–3 roky však musí být zakryty. Pokud se očekávají neobvyklé mrazy, je třeba izolovat i řapíkatou hortenzii. Taková potřeba obvykle vyvstává při pěstování plodin na Sibiři nebo na Uralu.

Reprodukce

Existuje několik metod šíření kultury. Každý z nich má své výhody a nevýhody.

Pěstování ze semen

Reprodukce hortenzie metodou semen se považuje za velmi časově náročný postup. Semena malých plodin by měla být zaseta v plastových nebo dřevěných bednách s živným substrátem. Po výsadbě by měla být nádoba pokryta sklem. Krabice by měly být umístěny na teplém místě s teplotou +18 .. + 23 stupňů.

Následná péče zahrnuje včasné zalévání, udržování optimální teploty a vlhkosti. Po 1,5 měsíci se objeví první výhonky.

Důležité! V dubnu se na keřích objevují listy kotyledonu, což je signál k potápění. Je možné zasadit rostlinu na otevřeném terénu až po 2 letech.

Výstřižky

Hortenzie může být množena řízky. Bude to vyžadovat procesy o velikosti 15 cm. Tento postup se doporučuje na začátku léta. V tomto případě je nutné zvolit únik, který obsahuje alespoň 2 uzly. Horní část a 2 spodní listy by z ní měly být odstraněny.

Poté by měl být řez ošetřen růstovým stimulantem a vložen do směsi rašeliny a písku. Nádobu zakryjte fólií a někdy ji otevřete.

Rostlina může být chována řízky

Rozdělení keře

Chcete-li rozdělit keř, musíte jej vykopat. Poté půdu setřeste a rozdělte na několik fragmentů. Doporučuje se to udělat ostrým nožem.

Po provedení tohoto postupu by měla být poškozená místa posypána aktivním uhlím. Poté by měly být fragmenty hortenzie zasazeny na nové místo.

Vrstvy

Chcete-li pěstovat kulturu, měli byste opatrně ohnout spodní výhonek na zem a zafixovat ho. V tomto případě by měla být půda vlhká a volná. V oblasti kontaktu se zemí by měl být proveden řez a pokrytý rašelinou.

Když se na vrstvě objeví kořeny, musí být odděleny od mateřského keře a zasazeny na trvalé místo. Reprodukce začíná v květnu nebo srpnu.

Nemoci, škůdci a způsoby boje proti nim

Rostlina často trpí útoky parazitů. Proto je třeba ji zpracovávat každou sezónu. To by mělo být provedeno dvakrát s intervalem 1 týden.

Rostlina také může trpět chlorózou. Tato patologie je doprovázena výskytem světle žluté barvy listů. Řešení tohoto problému pomůže roztok dusičnanu draselného. Můžete také použít síran železnatý.

Důležité! Šedá hniloba ovlivňující listy je považována za nebezpečnou chorobu. Fungicidy vám umožní vyrovnat se s tím.

Využití lezecké hortenzie v krajinářském designu

Kultura se často používá při terénních úpravách. Může být použit k dekoraci altánů, živých plotů, zahradních budov. Pro zajištění správného růstu plodiny lze vyrobit drátěnou podpěru.

Kultura se často používá v krajinářském designu

Ampelous hortenzie (druh řapíku) roste dobře v závěsných květináčích - lze ji použít k zdobení verand a teras.

Řapíkatá hortenzie je krásná rostlina, kterou si vybírá mnoho pěstitelů. Aby kultura vzkvétala, je třeba se o ni dobře starat. Mělo by to zahrnovat správné zalévání, hnojení, prořezávání. Důležitá je také ochrana před chorobami a škodlivým hmyzem.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada