Hydrangea Vanilla Fraz - výsadba a péče na otevřeném poli

Hortenzie je na zahradních pozemcích ve středním Rusku rozšířená díky své mírné mrazuvzdornosti a atraktivnímu vzhledu. První druhy rostlin byly bílé a hnědé. Později byly vyšlechtěny odrůdy jiných odstínů, schopné změnit barvu v důsledku změny vnějších podmínek. Odrůda Vanilla Fraze se úspěšně pěstuje nejen na jihu země a ve střední zóně, ale také na Sibiři.

Původ a vzhled

Práce na vytvoření panikulární zahradní kultury schopné měnit barvu se provádějí od konce 19. století. ve Francii. Vinylový vlys Hydrangea je výsledkem selektivního šlechtění, a proto byl schopen poskytnout řadu charakteristik.

Vzhled hortenzie Vanilla Fraze

Pro vaši informaci! Odrůda dostala své jméno díky své složité barvě, kde bílá (vanilka) střídá růžovou. Název se překládá jako „vanilková jahoda“.

Stonky rostliny jsou vínově zbarvené. Výhonky jsou přímé a tvrdé, pod tíhou vegetativní části získává keř sférický tvar. Listy jsou oválné, podlouhlé. Květenství je kuželovité, podlouhlé, skládající se z velkých květů bohatého růžového odstínu na základně, přecházejících nahoře do vanilky.

Popis kvetení

Rostlina se vyznačuje kvetením v několika fázích. Začíná to v polovině června a trvá do října. V létě se objevují pupeny, kvetoucí jako bílé květy. Pak se postupně změní na růžovou. Na podzim můžete pozorovat, že květenství je vínově červené.

Hydrangea Vanilla Fraze na kufru

Některé zahradnické plodiny se pěstují tak, že jim dá tvar stromu pro dekorativní účely. Část kmene až po první nižší vrstvu stonku se nazývá kmen. Výsadba a péče o kmen stromu vyžaduje trpělivost a čas. Získání standardní kultury bude trvat nejméně tři roky.

Myšlenka na vytvoření stromu z hortenzie je založena na skutečnosti, že mladé výhonky získávají drsnou kůru a nemohou začít mladé výhonky. Další vývoj pokračuje pouze v horní části závodu.

Hydrangea Vanilla Freise na stonku

Hydrangea Vanilla Fraze: výsadba a péče na otevřeném poli

Hydrangea Vanilla Frazi, jejíž výsadba a péče na otevřeném poli zahrnuje několik stádií, nakonec rozkvétá celé léto. Nejprve si musíte vybrat vhodné místo pro výsadbu, pak poskytnout jídlo keři, péči.

Co je potřeba k přistání

Rostlina je náročná na kvalitu půdy a úroveň vlhkosti. Proto musí být jáma, kde bude výhonek zasazen, naplněna výživnou půdou. Mělo by se skládat ze směsi rašeliny, humusu a písku v poměru 2: 2: 1.

Důležité! Půda pro výsadbu hortenzií by měla být mírně kyselá nebo neutrální.

Výběr nejlepšího místa

Záleží na regionu, kde přistání probíhá. V severní části země si musíte vybrat jižní místo, které není na slunci. Na území střední části můžete zasadit keř v částečném stínu.

Proces výsadby krok za krokem

Výhonek musí být znovu vysazen na jaře, je povolen na podzim před mrazem. V dětském pokoji pořizují mladé výhonky bez známek nemoci, vysoké asi 30 cm.Výsadba hortenzie Vanilla Fraze na jaře zahrnuje sled akcí:

  1. Ve vzdálenosti 1–2 m jsou vykopány otvory o velikosti 50 cm².
  2. Po přípravě výživné půdy přidejte superfosfát a draselné hnojivo.
  3. 2 týdny před vyloděním naplňte každou jámu do poloviny směsí.
  4. Poté, co půda ustoupí, se do ní umístí sazenice, namočená po dobu 2 hodin v stimulátoru růstu.
  5. Posypte teplou měkkou vodou.

Zatímco se keř zakoření, musíte jej často zalévat.

Propagace hortenzie Vanilla Freise

Existuje několik způsobů, jak šířit rostlinu. Nejběžnější možností jsou řízky, ačkoli sazenice lze pěstovat také doma. Dalším způsobem je rozdělit keř, když na jaře je několik výhonků s kořenovým systémem odděleno od dospělé hortenzie.

Propagace řízky

Tato metoda chovu se používá v létě. Chcete-li získat řez, musíte odříznout část mladého výhonku se 3-4 pupeny. Nejprve se spustí do kontejneru s růstovým stimulátorem. Poté jsou zasazeny do výživné půdy o 2-2,5 cm, vhodná je směs rašeliny a písku ve stejném poměru.

Fáze ponoru sazenic hortenzie

Zakryjte plochu výsadby sklenicí nebo plastovou lahví, dokud se neobjeví první listy. Poté, co rostlina přezimuje v malé nádobě, musí být klíčky zasazeny do otevřeného terénu.

Pěstování ze semen

Jedná se o vzácnější a časově náročnější proces. Semena se namočí do roztoku manganistanu draselného a poté se vysuší.

Na dno nádoby se umístí drenáž z malých kamenů nebo keramzitu. Nádoba je naplněna půdou pro květinové plodiny. Materiál je rozprostřen na povrchu půdy, navlhčen, mírně zapuštěn do hlubin.

Poznámka! Optimálních podmínek klíčení je dosaženo pokrytím povrchu polyethylenem, kde jsou vytvořeny malé otvory. Hrnec se vyjme na teplé místo ve světle.

Když se na povrchu objeví 2-3 listy, sazenice se ponoří, to znamená, že jsou usazeny v různých nádobách.

Pro vaši informaci! Při použití této metody se odrůdové vlastnosti hortenzie často ztrácejí.

Péče a prořezávání

Po výsadbě a zakořenění výhonku je třeba o něj řádně pečovat. Musíte vědět, jaké podmínky růstu jsou pro kvetení nejoptimálnější.

Režim zavlažování

Prvním bodem, jak se o klíček starat, je dodržování zavlažovacího režimu. Hortenzie patří k rostlinám milujícím vlhkost. Pokud se nachází na jižní straně a svítí na ni slunce, pak je frekvence zalévání nejméně 2krát týdně, 30-50 litrů pro každý keř.

Aby se v létě vlhkost předčasně neodpařovala, kolem výhonků se vylijí piliny nebo shnilé listy. Chcete-li zjistit, že je čas znovu zalévat rostlinu, můžete použít zaschlou půdu kolem keře.

Top dressing

První rok není krmení nutné, protože výhonek je zasazen do živného média. Dále potřebujete minerální hnojiva (ledek, fosfáty).

Vrchní obvaz se skládá z několika fází. První je krátce po probuzení, druhá před kvetením. To je nutné k aktivaci procesu začínajícího. Po odkvětu je keř oplodněn pomocí speciálních produktů pro azalky nebo hortenzie. Poslední etapa je před zimováním.

Vlastnosti péče během období květu

Během aktivního období vše, co hortenzie potřebuje, je často zalévat a ne krmit. Pokud je místo vybráno správně, pak rostlina může kvést celé léto až do prvního mrazu a ročně přidá 50 cm růstu.

Vlastnosti péče během odpočinku

S příchodem podzimu, na konci kvetení, se zalévá, krmení se zastaví. Rostlina nevyžaduje aktivní přípravu, kromě přípravy na zimu. Během této doby lze potomky vykopat a uložit do domácího úložiště. Hrnce jsou až do jara uchovávány na tmavém místě, dokud není čas je vysadit venku.

Hydrangea Vanilla Fraze během kvetení

Tvorba keřů a prořezávání

Na jaře, ještě před začátkem vetegativního období, musíte keř stříhat. Odstraní se sušené květiny i zmrzlé výhonky.Aby pouzdro získalo požadovaný tvar, musíte také odříznout stonky, které jsou příliš dlouhé.

Poznámka! Na každém natáčení zůstanou 2 pupeny, poté se na natáčení objeví mnoho nových květenství. Pokud necháte ty delší, bude jich méně, ale budou větší.

Příprava na zimu

Rostlina je mrazuvzdorná, takže pohodlně snáší teploty až do -35 ° C. Výhonky prvního roku života potřebují izolaci. Keře jsou posypané pilinami, listy. Malé jsou pokryty krabicemi nebo zakryty, svázány provázkem. Je nutné otevřít keř po roztavení sněhu a usazení teplého počasí.

Hortenzii Vanilla Fraze tedy mnozí milují pro svůj neobvyklý druh květenství: nejprve je květní kužel bílý, pak zčervená. Na keři jsou vzorky s různým stupněm zabarvení pupenů. Tato odrůda hortenzie je jednou z nejvíce mrazuvzdorných, ale mladé rostliny potřebují na zimu přístřeší.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada