Hydrangea paniculata a podobné stromům - rozdíly

Hydrangea je rod rostlin, který patří do rodiny Hortensia. V přírodě velké množství těchto květů roste v jižní a severní Americe, jižní a východní Asii. Krása a nenáročnost hortenzií se mezitím stala důvodem jejich popularity mezi zahradníky. Tyto květiny nyní najdete v zahradách a soukromých domech po celém světě.

Druhy hortenzií

Existuje mnoho odrůd hortenzie, které se liší velikostí, vzhledem listů a květů a prvky péče. Patří mezi ně následující typy:

 • jako strom;
 • paniculate;
 • zahrada;
 • dubový list;
 • řapíkatý;
 • pestrý;
 • zoubkovaný;
 • zářivý;
 • popel

V přírodě existují desítky druhů hortenzie.

Přes druhovou rozmanitost jsou na území Ruska rozšířeny pouze první tři odrůdy. Současně nebude nedostatek výběru květin do zahrady, protože chovatelé chovali desítky odrůd hortenzií.

Důležité! Někteří členové tohoto rodu mají tolik podobných vlastností, že pro začátečníka je extrémně obtížné určit, ke které odrůdě květina patří.

Mezitím je hortenzie velkolistá, hortenzie panikulární a podobné stromovým rozdílům, a to docela významné. To bude zvláště důležité při organizaci péče o rostliny.

Co je to lata hortenzie

Panicle hortenzie je zastoupena keřem, který nejčastěji dosahuje výšky 2 m, ale někteří zástupci tohoto rodu mohou dorůst až 10 m. Keř je tvořen několika kmeny, které jsou schopné rychlého zalesnění. Díky této vlastnosti rostlina snadno snáší zimní mrazy.

Listy takových keřů jsou oválné, mírně podlouhlé a často mají klky. Rozměry listové desky se mohou lišit v závislosti na odrůdě a často dosahují 8-10 cm.

U hortenzie laty jsou květenství umístěna na vrcholcích nových výhonků. Připomínají tvar pyramidy se širokou základnou a ostrým vrcholem. Takové laty jsou složeny z neplodných a úrodných květin.

Poznámka! Květenství většiny odrůd paniculate je zpočátku bílé nebo bledé barvy a postupem času se stávají jasnějšími.

Nejoblíbenější odrůdy z této kategorie jsou Diamond Rouge, Phantom, Pinky Winky, Grandiflora, Vanilla Freise.

Panicle hortenzie má kuželovité květenství

Co je to strom hortenzie

Treelike hortenzie je listnatý keř pocházející ze Severní Ameriky. Za přirozených podmínek může rostlina dosáhnout výšky více než 3 m, ale vzorky vyšší než 1,5 m se v zahradách vyskytují jen zřídka.

Na trubkovitých výhoncích jsou umístěny listy sytě zelené barvy. Na zadní straně je odstín méně intenzivní, často namodralý. Listová deska je eliptického tvaru se zoubkovanými okraji. U většiny zástupců keřů tohoto druhu jsou listy relativně velké (až 10 cm dlouhé) bez dospívání.

Květenství, která se objevují na jednoročních výhoncích, jsou nejčastěji plochá nebo ve formě koule. Skládají se z malých květů bílé, růžové nebo fialové barvy.Při dobré péči se na keři objeví desítky květenství, které rostlinu zcela zakryjí.

Poznámka! Z tohoto poddruhu stojí za to věnovat zvláštní pozornost zástupcům jako Belaya Anna, Pink Picash, Invisibell Spirit.

Kulovité květenství hortenzie stromů

Co je hortenzie velkolistá (nebo zahrada)

Tento typ hortenzie je keř ve tvaru koule. Přirozenou oblastí jeho distribuce je Japonsko. Ve volné přírodě může keř dorůst až do výšky 3 m. Chladné klima Ruska neumožňuje, aby rostlina dosáhla takové velikosti, proto se v zahradách nejčastěji vyskytují velkolisté hortenzie o velikosti 0,5 až 1 m.

Na holých vzpřímených stoncích rostliny jsou široké oválné listy se špičatým koncem. V létě jsou namalovány v jasně zeleném odstínu, ale na podzim získávají červený odstín.

Květy tohoto keře jsou shromažďovány ve velkých, zaoblených květenstvích. V závislosti na odrůdě a typu půdy mohou být okvětní lístky bílé, fialové, růžové, červené nebo modré.

Poznámka! V Rusku jsou nejoblíbenější odrůdy Red Sensation, Mini Penny, Expression, Romance.

Zahradní hortenzie mají zaoblené barevné květenství

Jak rozlišovat mezi druhy a odrůdami hortenzie

Hortenzie má mnoho druhů a odrůd, které mohou být v některých ohledech zcela identické. Z tohoto důvodu je často obtížné určit, ke kterému druhu konkrétní rostlina patří.

Důležité! Chcete-li identifikovat keř patřící k určité odrůdě, musíte během období květu keř studovat.

To je způsobeno skutečností, že je důležité vzít v úvahu několik rysů (tvar a odstín květenství, velikost květů, tvar a velikost listů, úroveň lignifikace větví).

Hydrangea paniculata nebo treelike - což je lepší

Při výběru vhodné odrůdy pro výsadbu v místní oblasti se mnoho zahradníků zajímá, který typ okrasného keře je lepší. Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Nejprve musíte studovat, jak se liška hortenzie liší od hortenzie stromu. Vzhledem k těmto vlastnostem bude výběr snadný.

 • Struktura rostlin. Treelike hortenzie je typický keř, zatímco odrůda laty může vypadat spíše jako malý strom (s více stonky a jedním stonkem) ve tvaru. Tvar rostliny (její koruna) závisí na této vlastnosti.
 • Odolnost proti mrazu. Odrůdy paniculate se mohou lišit v tom, že nové výhonky jsou rychle pokryty kůrou. Díky tomu jsou odolnější vůči nízkým teplotám. Jinými slovy, takové keře mohou snadno přežít zimu, a to i v oblastech s chladným podnebím. U stromového typu takových rostlin nemají nové větve během letní sezóny čas na zesílení, proto při absenci izolace v zimě úplně zamrznou.
 • Vzhled. Kromě strukturálních rysů a péče je třeba vzít v úvahu také rozdíly ve vzhledu zástupců této rodiny. U odrůd paniculate jsou květenství velké, kuželovité a u odrůd stromů jsou kulovité. V krajinářském designu budou tyto rostliny vypadat jinak.

Výhody pěstování hortenzie paniculata na tomto místě

Mnoho lidí se rozhodne pro panikulární poddruhy, což se vysvětluje řadou výhod.

 • Taková rostlina netoleruje přímé sluneční světlo, takže pro ni musíte zvolit mírně zastíněnou zahradu. Úplná absence slunce má však špatný vliv na stav keře - začíná růst pomaleji a květenství se zmenšuje.
 • Nenáročné v péči. Aby hortenzie pravidelně kvetla, postačí keře zalévat 1-2krát týdně, přes léto 3-4krát přihnojovat a pravidelně kypřit půdu.
 • Široká škála odrůd. Seznam zástupců tohoto druhu zahrnuje několik desítek poddruhů.
 • Dlouhé období květu, které trvá od června do nejchladnějších dnů. Celé léto funguje keř jako dekorace zahrady.
 • Dobře snáší mráz a nevyžaduje další izolaci.

Hortenzie velkolistá a stromovitá: rozdíly

Po popisu hlavních druhů této rostliny nelze ignorovat otázku, jak se hortenzie stromů liší od velkolistých.

Poznámka! Na první pohled se odrůdy těchto keřů mohou zdát zcela podobné, ale při bližším studiu je patrná řada funkcí.

 • Květenství keře podobného stromu je bílé, mléčné nebo narůžovělé. Zástupci zahradního typu mohou mít bílé i barevné okvětní lístky (červené, fialové, růžové, fialové).
 • Odrůdy hortenzie stromů mohou zimovat bez izolace ve středním Rusku a na Uralu. U listnatých odrůd bude takové klima v zimě destruktivní, proto potřebují podzimní přípravu a další izolaci.
 • Při vytváření koruny je nutné znát růstové charakteristiky různých druhů hortenzie. Ve stromových květenstvích se tvoří na výhoncích vytvořených v novém roce (vyvíjejí se z postranních pupenů). Na těch výhoncích, které pokračují v růstu z horních pupenů loňských větví, se tvoří zahradní poddruh květenství. Zmrazené nebo řezané vrcholy tedy letos nebudou dávat květiny.

Výše uvedené charakteristiky objasňují, že velkolistá a stromovitá hortenzie má rozdíly nejen ve vzhledu, ale také ve vlastnostech péče.

Hortenzie různých typů v krajinném designu webu

Pokud jde o vnější vlastnosti keře, není možné zvolit nejlepší typ a odrůdu. Každý zahradník bude schopen rozlišit a zvýraznit rozmanitost s ohledem na své vlastní preference.

Poznámka! Zahradní návrháři mohou tento rozdíl ignorovat a se stejným úspěchem použít všechny tři výše uvedené druhy hortenzie.

Každá z nabízených možností se při správné péči vyznačuje bohatým kvetením a spoustou zeleně. Díky této vlastnosti se keř stává skutečnou ozdobou jakéhokoli území.

Všechny hortenzie se hodí k většině druhů keřů a stromů, včetně ovoce, vždyzelených rostlin a jehličnanů. Odrůdy účinně doplňují pokosené trávníky a podměrečné kvetoucí rostliny. Pomocí hortenzie můžete uspořádat alpské skluzavky a umělé nádrže umístěné na místě. A výsledek bude vypadat úžasně.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada