Phlox na květinovém záhonu v zahradě

Květinové záhony s floxy přitahují oko svými jedinečnými barvami a intenzivním kvetením. Tyto úžasné květiny mohou zdobit každou domácí zahradu. Zároveň nezpůsobují problémy v procesu pěstování, ale pouze při dodržení určité technologie.

Phlox v krajinářském designu

Vzhledem k tomu, že phlox jsou nenáročné rostliny, mohou být vysazeny na různých místech bez ohledu na typ půdy. I když tam není žádný kousek země, můžete květiny zasadit do nádoby. Pokud existuje pevnina, můžete dát volnou ruku fantazii a postavit mnoho květinových záhonů pomocí floxů.

Záhon s floxem

S určitými znalostmi v oblasti krajinného designu můžete pomocí phloxu vytvořit různé kompozice, které se budou lišit v harmonii barev a umístění v prostoru.

Poznámka! Odborníci doporučují vysazovat floxy na květinový záhon ve velkém množství, přičemž je berou v úvahu výšku dospělých rostlin, dobu jejich kvetení a nuance kombinace květenství a listoví.

Jednoduché květiny jsou nejvhodnější pro zdobení parků a velkých ploch, protože vypadají nejvýhodněji z velké vzdálenosti. Pro ty, kteří si rádi užívají krásy květin brzy ráno nebo večer, se nejlépe hodí odrůdy s bílými květy nebo chameleony, které mění svou barvu.

Výběr místa pro záhon

Navzdory skutečnosti, že phlox jsou považovány za nenáročné a všestranné rostliny, nebudou růst na žádném vybraném místě. Pro plodné pěstování se musíte postarat o odpovídající kvalitu půdy a soukromí.

Phlox v krajinářském designu

Aby se floxy cítily na zahradě pohodlně, je třeba zajistit následující podmínky:

 • Vysoce kvalitní osvětlení - všechny floxy jsou plodiny milující světlo, které se nevyvíjejí dobře a kvetou ve stínu. Různé kategorie rostlin současně vyžadují vlastní intenzitu osvětlení. Oblasti s rozptýleným osvětlením jsou považovány za nejoptimálnější místo pro pěstování těchto květů.
 • Ochrana před větrem a průvanem - jinak rostlina ztratí přesnost a kompaktnost.

Pokud jde o topografii půdy, může být buď dokonale plochá, nebo mít všechny druhy vad. Jediná věc, kterou je třeba vzít v úvahu: tyto květiny by neměly být vysazovány v nížinách, depresích, stejně jako na místech s pravděpodobností akumulace vody. Pokud jde o svahy, svahy a obtížný terén, floxy mohou na takových místech normálně růst, pokud jsou vybaveny nezbytnými podmínkami.

Důležité! Při vytváření kompozic v blízkosti domů nebo jiných budov se musíte zaměřit přímo na objekty a jejich vliv na mikroklima. Na východní, západní a částečně jižní straně se doporučuje vysazovat odrůdy keřů, které nebudou růst ze severních stran.

Druhy floxů - vyberte si nejkrásnější

Je velmi obtížné zvýraznit ty nejkrásnější květiny, protože každý pěstitel má své vlastní. Někteří preferují nízko rostoucí keře, jiní upřednostňují vysoké s velkými květenstvími. Trvalky phloxes jsou mezi zahradníky velmi oblíbené, protože jsou v péči nenáročné a nevyžadují každoroční výsadbu sazenic.

Všechny floxy jsou svým způsobem dobré a krásné, ale následující jsou stále považovány za nejoblíbenější:

 • Snow Avalanche - označuje raně kvetoucí pyramidovou skupinu. Na výšku tyto květy dorůstají až 80 cm, květy jsou čistě bílé.
 • Delta je další květina patřící do brzy kvetoucí pyramidové skupiny. Výška dospělé rostliny nepřesahuje 1 metr. Květy jsou bílé s malinovým středem.
 • Nataša - vyvíjí se pomalu a roste ne více než 80 cm, květy jsou dvoubarevné s bílými okvětními lístky a širokými karmínově růžovými pruhy.
 • Kolibřík - patří k zástupcům malobarevných floxů. Liší se rozvětvenými a velkými kuželovitými květenstvími. Květy světle lila-modré odstíny s lila hvězdou ve středu. Liší se vysokou zimní odolností.
 • Blikající hvězda - květy ve tvaru hvězdy s charakteristickou voňavou vůní a špičatými okraji. Keře jsou poddimenzované. Období květu je od června do září. Díky své miniaturní velikosti lze tuto odrůdu pěstovat na balkonech.
 • Ferdinand - dorůstá do výšky 60 cm. Rozvětvené stonky s jehlovitými, kulatými, hvězdicovitými, členitými okvětními lístky. Barva se může lišit. Liší se silnou vůní a dvojitým kvetením.

Phlox Snow Avalanche

 • Davids Lavender je silná širokolistá květina s oválno-kuželovitými šeříkovými květenstvími s bílým středem.
 • Selena je středně velká rostlina, výška keře nepřesahuje 80 cm, kvetení začíná uprostřed léta. Svěží kónické květenství tmavě růžové barvy se šedým oparem.
 • Bach - dorůstá až do výšky 80 cm, květy jsou středně velké, tmavě růžové barvy s malinovým prstencem, kvetou v červenci. Květy této odrůdy jsou citlivé na slunce a špatné počasí, takže výsadba by měla být prováděna v částečném stínu.
 • Berendey je kompaktní květina se silnými výhonky a velkými zaoblenými květenstvími. Rostlina dorůstá do výšky 80 cm, květy jsou velké lila, pokryté stříbřitým květem.

Phlox jsou velmi krásné květiny, bez ohledu na odrůdu a jméno. Jejich květenství nenechává nikoho lhostejným, takže každý zahradník se musí sám rozhodnout, který z nich zasadí na své místo.

Phlox Davidova levandule

Výběr barev

Dnes existuje velký výběr floxů, které se liší barevnou paletou. Květy lze vybrat od sněhově bílé až po tmavě fialovou. Jediná věc je, že v paletě není žlutá barva a její odstíny, ale jsou přítomny pouze bílo-růžovo-lila tóny.

Všechny floxy mají jemnou barvu s romantickými tóny.

Efektivní kombinace phloxu s jinými barvami

Mnoho začínajících zahradníků přemýšlí, co zasadit vedle floxu. Než se rozhodnete, které květiny na květinové zahradě zasadíte, musíte zjistit, k jakému druhu rostliny tyto nebo jiné rostliny patří.

Květiny na zem jsou nejvhodnější pro zdobení diapozitivů, nástěnných dekorací a zahradních květináčů. Chcete-li zdůraznit obrubníky, zahradní cesty a rozdělit zahradu na části, je nejlepší upřednostnit rostliny, které nedosahují požadované velikosti.

Důležité! Vysoké vzorky jsou ideální pro zdobení mixborders.

Lilie a floxy na jednom květinovém záhonu

Lilie a floxy na stejném květinovém záhonu jsou perfektně kombinovány, ale to neplatí pro všechny druhy. Proto předtím, než můžete krásně zasadit phlox vedle lilie, je nutné vyvinout určité schéma. Phloxes modrých a fialových odstínů v kombinaci s liliemi vypadají příliš barevně. Dobrým pozadím pro rostoucí výhonky lilií jsou plíživé odrůdy.

Lilie a floxy na jednom květinovém záhonu

S catnipem

Chcete-li zdůraznit nádheru a mohutnost rostliny, můžete vedle ní zasadit catnip, který se v této kombinaci bude zdát zcela beztížný. Duet bude perfektní nejen z hlediska barvy, ale také textur, tvarů a kontur. Nejlepší je kombinovat růžově zbarvené odrůdy phlox s catnip.

Vzhledem k obrovské rozmanitosti floxů, které se liší barvou a výškou, lze ke zdobení záhonů použít všechny druhy květin.Současně se nejčastěji pro vylodění používají kombinace floxů s hostiteli, růžemi, měsíčky, mečíky, liliemi a kapradinami.

Jak dosáhnout většího efektu

Když jste se rozhodli, s čím je phlox kombinován, můžete snadno vytvořit atraktivní květinové záhony, které vás potěší krásou po celou sezónu. U letních a podzimních odrůd je nejlepší umístit hostitele, bazalku nebo astilbu.

Důležité! Pro rostliny, které kvetou na jaře, jsou ideálním sousedem prvosenka a lomikámen.

Top dressing pro krásné kvetení

V závislosti na fázích vývoje rostliny potřebují krmení. Pokud je vše provedeno správně, můžete dosáhnout svěží a krásné, stejně jako dlouhotrvající kvetení.

Během intenzivního vývoje a růstu potřebuje rostlina bohatou zálivku. Kromě toho můžete květinu nakrmit dusíkem. Během období tvorby pupenů klesá potřeba dusíku a rostlina vyžaduje více draslíku a fosforu. Na konci období květu a v době zrání semen je nutné rostlině poskytnout živiny, aby snáze snášela zimu.

Během vegetačního období vyžaduje flox, ať už je to roční květina nebo trvalka, krmení, které by mělo být prováděno asi 5-6krát. Metodu lze použít jak listovou, tak kořenovou.

Poznámka! Před výsadbou květin je také nutné přidat do půdy hnojiva - zvyšuje se tak úrodnost půdy a zlepšuje se její struktura.

Obrázek 6. Astilbe, růže a floxy v květinovém záhonu

Phloxes překvapivě jasné barvy jsou ideální pro uspořádání květinových záhonů doma, na venkově nebo na balkoně v městském bytě. Rostliny jsou nenáročné na péči a vypadají skvěle ve stejné oblasti s různými barvami. Díky tomu můžete vytvořit záhon s vlastními rukama bez vnější pomoci, což bude pýchou každého majitele.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada