Astilba - vedle čeho zasadit

Pro terénní úpravy se často používá rostlina zvaná astilba. Má malé květy a dlouhé, rozšiřující se větve. S tímto závodem je možné vytvořit jedinečný design. Pokud zjistíte, co sázet vedle astilby, můžete na svém webu vytvořit harmonické kompozice.

Astilba: vedle čeho zasadit

Než se rozhodnete, s čím zasadit astilbu na záhon, stojí za to pochopit její vlastnosti a prostudovat popis. Tato rostlina je malebná, jasná, má četné květenství. Mohou zdobit trávník, zahradu nebo květinovou zahradu. Pěstuje se v Asii, Japonsku, Číně, Mongolsku. Nazývá se také „falešná spirea“. Při výběru sousedních rostlin je také důležité, astilba je keř nebo květina.

Jak vypadá astilba

Důležité! Astilbu miluje mnoho zahradníků, takže bylo vyšlechtěno asi třicet odrůd a druhů této rostliny.

Jak vypadají listy

Astilba listy jsou složité, bipinnate. Některé listy mají základnu ve tvaru srdce. Nahoře jsou lesklé a dole matné. Na ostrém slunci vypadají velmi neobvykle. Listy mohou být také bohaté na olivy, bronz a vínovou barvu.

Jak vypadá astilbe květina

Rostlina patří do čeledi saxifrage. Výška, v závislosti na odrůdě, může být od 20 do 200 cm, doba květu astilby je od června do září. Květy ztenčují jemnou vůni, která je jako ptačí třešeň. Barva okvětních lístků může být bílá, růžová, vínová, červená a lila.

Existuje několik forem květenství:

 • Drooping. Květenství je na dlouhém a úzkém stonku. Spadají na zem, což vypadá obzvláště ladně a sofistikovaně.
 • Ve formě pyramidy. Boky s květinami mají kolmou odchylku od centrální osy. Tyto části se stávají tenčími a kratšími. K zúžení květenství dochází od základny po korunu.
 • Paniculata. I zde dochází k divergenci postranních větví kolmých na osu, ale také se silně větví.
 • Kosočtverečný. Větve s květinami rostou v pravých úhlech a tvoří jakýsi kosočtverec.

Vysoké odrůdy

Vysoké odrůdy astilby:

 • Ametyst: keř může dorůst až do výšky 1 metru; květy jsou velké, mají modrofialovou barvu;
 • Konce: dorůstá až 160 cm; velké růžové květy;
 • Granátové jablko: dorůstá až dva metry; květy jsou krvavě červené;
 • Diamant: dorůstá až do výšky 1,5 metru; květy jsou velké a bílé;
 • Pštrosí peří: dorůstá až 80 cm; květiny mají levandulový odstín;
 • Hrom a blesk: výška může dosáhnout 80 cm; malé rubínové květy;
 • Levandule: dorůstá až 1 metr; květy jsou malé, levandulové barvy.

Vysoká rozmanitost

Úspěšná kombinace se získá s takovými rostlinami: lilie, narcisy, krokusy, tulipány, hostitelé, jalovce, kapradiny, jehličnany.

Důležité! V prvním roce po vysazení rostliny nevypadají její listy příliš krásně a luxusně. V tomto ohledu jsou poblíž zasazeny sněženky, tetřevy, krokusy. To se provádí k vyplnění prázdného místa.

Nízce rostoucí odrůdy

Mezi poddimenzované odrůdy astilby patří:

 • Vize v červené barvě: výška až 30 cm, květy jsou malé, jasně fialové. Mají silnou vůni.
 • Gloria: výška 50 cm. Svěží květenství ve formě diamantu. Samotné květy jsou malé a bílé.
 • Evropa: výška do 50 cm Květy jsou světle růžové, bez zápachu.
 • Montgomery: výška až 70 cm, květy růžové a velké.
 • Fialový Rýn: výška až 50 cm, malé fialově růžové květy.

Co zasadit vedle poddimenzované astilby závisí na ročním období. Například na jaře to vypadá dobře s rododendrony a Iberis. Nejlepší kombinace této rostliny je vedle daylilies, hostitelů a zběsilého. Dobrou možností je zasadit ji vedle růže. V tomto případě je však nutná určitá vzdálenost.

Využití dekorativních vlastností v krajinářském designu

Astilba v krajinářském designu se často používá k rozjasnění stinné oblasti. Tuto květinu lze použít k výzdobě nejnápadnějších míst nebo k výzdobě umělé nádrže. Často se používá v černobílých kompozicích. K vytvoření takového květinového záhonu je nutné zasadit semena těchto rostlin: bílá iris, pestrá iris, bílé zvonky, oxalis s fialově černými listy.

Tyto květiny milují vlhkost. V tomto ohledu by měly být vysazeny vedle sloupů nebo umělých nádrží. Pokud jsou zasazeny vedle růží, musíte to udělat v severní části. Pokud jsou zasazeny v květináčích, je možné vytvořit malou zahradu a současně kombinovat s jinými rostlinami.

Důležité! Falešná spire je všestranná rostlina, která může zdobit jakýkoli záhon. Může být použit jako pozadí nebo může být hlavní složkou kompozice.

Astilba v zahradě: krajinné triky

Před výsadbou astilby byste měli zvážit několik bodů:

 • Dobře si promyslete barvy. Záhon může být jednobarevný, pokud se skládá z jednoho druhu rostliny, nebo může být zpestřen, pokud jsou použity různé druhy.
 • Tato květina bude dobře růst, pokud bude zasazena do stinných rohů. Při vytváření květinového záhonu z různých druhů odrůd stojí za to do popředí vysadit zakrnělý druh, poté čínský, například superba, a poté vysoký.

Astilba s červenými listy

Delfts Lace je odrůda červenolistá. Může být použit k originálnímu zdobení skladeb. Současné vysazování tohoto druhu spirea bude krásným doplňkem záhonu. Astilbe by navíc měla být zasazena do popředí kompozice.

Astilba: stín nebo slunce

Při pěstování vyvstává otázka: co má Astilba ráda - stín nebo slunce. Nejraději má stín. Pokud ji zasadíte na slunci, pak květina vyschne a budete ji muset častěji zalévat, stejně jako mulčovat půdu. Důvodem, proč se listy zvlňují, je často přímé sluneční světlo. Budete muset vyvinout větší úsilí, aby rostla na slunci a nevysušovala se.

Vzdálenost mezi rostlinami astilbe při výsadbě

Aby rostlina potěšila krásným kvetením, je nutné při výsadbě dodržovat určitou vzdálenost mezi keři. Nízko rostoucí druhy musí být vysazeny ve vzdálenosti 30 cm a vysoké - 50 cm.

Kombinace astilby s jinými rostlinami

Chcete-li vytvořit monochronickou kompozici, můžete zasadit květinu vedle následujících rostlin:

 • Sibiřská bílá duhovka;
 • Pestrá duhovka;
 • Bílé tečkované zvony;
 • Trojúhelníkový oxalis.

Důležité! Zahradní záhon a astilba jsou nejčastější v zahradě.

Astilba a hosta v krajinářském designu

Dvě rostliny - astilba vedle hosta - se velmi často používají v krajinářském designu, protože obě tyto rostliny mají podobné principy péče. Milují vodu a stín. Klidný a expresivní hosta se dobře hodí k expresivní astilbě.

Záhony s astilbou a hostiteli

Takové květinové záhony jsou jedinečné: jasně kvetoucí astilba a svěží růžice hostitelů se dokonale doplňují. Po přistání této kombinace v tmavém rohu ji můžete výhodně vyzdobit.

Záhon s astilbou a hostitelem

Hortenzie vedle Astilby

Hydrangea, stejně jako astilba, miluje vlhkou půdu. V tomto ohledu jsou často vysazeny hned vedle. Jednou z výhod takové kompozice je, že poté, co květiny spadnou, ozdobí záhon krásnými ozdobnými listy.

Astilba je krásná květina, kterou lze s výhodou použít v krajinářském designu v kombinaci s jinými rostlinami.

 

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada