Krinum - zahradní květina, výsadba a péče na otevřeném poli

Krinum je cibulovitá rostlina. Crinum patří do rodiny Amaryllis. Ve svém přirozeném prostředí se vyskytuje v tropickém a subtropickém podnebí. Raději roste na pobřeží, jezerech, nivách řek. Rostlina má širokou škálu poddruhů. Květina Crinum je často pěstována zahradníky na jejich vlastních pozemcích. Najdete jej v krajinářské výzdobě v kombinaci s keři a jinými květinami. Pěstuje se také jako pokojová rostlina.

Populární odrůdy květu crinum

Všechny poddruhy krinu mají podobný vzhled. Liší se během období květu, některými strukturálními rysy, barvou pupenů a květů. Z latinského jazyka je název rostliny přeložen jako vlasy. Je to způsobeno dlouhým podlouhlým listím, které dosahuje výšky asi 150 cm.

Růžová barva

Listy jsou zelené, mírně zploštělé a válcované do tenkých trubiček. Cibule jsou velké, do průměru 25 cm a délky 90 cm. Od kořene se táhnou tenké stopky s růžovými nebo bílými květy ve formě deštníku.

Zvlněné krinum

Odkazuje na vodní druhy. Rostlina žije zcela ve vodě. Má málo vyvinutou cibuli, její průměr je pouze 3 cm, listy jsou dlouhé, podlouhlé, tmavě zelené. Mají zvlněnost po okrajích, odtud název - zvlněný crinum. Tato odrůda se často používá pro akvária.

Crinum Moore

Je to cibulovitá rostlina. Krinum Mura tvoří listy 60-90 cm dlouhé, až 10 cm široké, baňku o průměru 20 cm, mnoho dětí ji opouští a lze ji následně množit. Kvetení se vyskytuje ve formě stopky s 12-15 růžovými květy ve formě deštníků. Toto období spadá do letního času.

Crinum Moore

Důležité! Tato odrůda je mezi pěstiteli květin nejoblíbenější.

Crinum Powell

Odrůda Powell's Crinum byla vyšlechtěna křížením dvou dalších odrůd. Rostlina má dlouhé, podlouhlé kopinaté listy, dlouhé až 70 cm, baňka má průměr 20 cm, stopky jsou lysé, bez listí, rostou nad výhonky. Barva květů je jasná, nasycená růžová. Tyčinky se táhnou od středu.

Krinum Kalamistratum

Toto je akvarijní poddruh vlnitého krinu neboli Calamistratum. Chová se ve vodním prostředí, cibule je špatně vyvinutá, má průměr pouze 4–5 cm, osnova je hluboká 3–4 cm. Listy jsou dlouhé, až 50 cm, tenké, tmavě zelené, mají charakteristický řez podél okraje.

Asijské crinum

Asijské krinum se nachází ve volné přírodě na březích stojatých nádrží západní tropické Afriky. Výška listů je 120 cm, cibule má průměr 15 cm, její základna je 20-25 cm, stopky jsou tenké, dlouhé, zelené. Deštníkové květenství je umístěno nahoře. Skládá se z 15-20 bílých květů na stonku 3-4 cm.

Crinum Američan

Vysoká cibulovitá rostlina dosahuje výšky ne více než 1,5 m. Všechny části amerického krinu jsou jedovaté. Cibule je velká - průměr 25-30 cm, základna jde do země do hloubky 50 cm, listy jsou rovné, podlouhlé, tmavě zelené.

Crinum Američan

Stopky jsou vysoké, nahé, zelené, tvořící deštníky s 12-15 malými květy, malované ve světle růžové nebo horké růžové. Květinu krinum lze množit pomocí dceřiných cibulí.

Plovoucí krinum

Vodní, vhodné k chovu v akváriu.Plovoucí krinum je velmi podobné zvlněnému vzhledu. V přirozeném prostředí dosahuje délka listů 1 m, jejich šířka je 5 cm, v omezeném prostoru je délka listů mnohem kratší. Mají zvlněný okraj a jsou zbarveny zeleně. Jsou připevněny k substrátu kořeny a cibulí, která je napůl posypaná půdou. Na začátku léta tvoří krinum bílé nebo růžové květy nad hladinou vody.

Důležité! Plovoucí crinum se často používá k dekoraci akvária.

Doporučení pro venkovní výsadbu

Zahradní květina Krinum je určena pro venkovní použití. Před výsadbou musíte studovat vlastnosti rostliny, její preference. Chcete-li pěstovat plodinu, musíte vytvořit optimální podmínky pro růst:

 1. Květina je tropická a milující vlhkost. Proto je místo vybráno dobře osvětlené, bez průvanu.
 2. Pro půdu se používá říční bahno a písek. To je nejlepší směs pro krinum. V suché půdě rostlina neroste dobře.
 3. Na jihu může být rostlina ponechána zimovat na otevřeném poli, na severu a ve středním pruhu se doporučuje přesadit květinu do květináče.
 4. Cibule hlíznatá na otevřeném poli se zakořenila od konce dubna. Dříve to nelze zasadit.
 5. Doporučuje se připravit sazenici v květináči předem, teprve poté provést transplantaci.

Postup výsadby krinu v otevřeném terénu se provádí podle určitého algoritmu:

 • vykopejte otvor o hloubce 70 cm a průměru 50 cm;
 • přidejte do něj minerální hnojiva a kompost;
 • květinová žárovka je umístěna do díry a začnou ji pohřbívat ve vrstvách;
 • 1/3 cibule je ponechána nad zemí;
 • zalévat krinum hojně.

Krinum na ulici růžové

Pokud připravujete sazenici doma, je předem vybrána nádoba, složení půdy a cibule. Začátkem března ji zasadili do květináče. V době výsadby rostlina dá listy a první květní stonky. Květinu můžete přesadit, pouze když se půda zahřeje na 10 ° C.

Pravidla pro péči o crinum na otevřeném poli

Výsadba zahrady Crinuma a péče o venkovní prostředí mají své vlastní vlastnosti. Je nutné sledovat zalévání, vlhkost, provádět vrchní oblékání, organizovat zimování rostliny, musíte také sledovat zdraví květiny a chránit ji před útoky hmyzu a infekcemi.

Zimující rostliny

Crinum je schopné zimovat pouze v jižních oblastech. I tam se doporučuje zakrýt ji izolací a kořenovou oblast mulčovat. Pokud mluvíme o severu a střední uličce, pak je květina přesazena do hrnce na zimu. Před nástupem nové sezóny je rostlina držena uvnitř.

Důležité! Žárovky lze uložit do chladničky na spodní polici. Jsou předběžně vyčištěny od země a mírně vysušeny.

Krinum má v zimě spící období. V této době vyžaduje určitou péči. Spočívá v následujících manipulacích:

 • rostlina je vykopána a odříznuta;
 • přeneseno na tmavé a chladné místo s teplotou ne nižší než + 5 ° С;
 • zavlažování je zcela zastaveno;
 • žárovky jsou posypané pilinami nebo zasazeny do půdy.

Začátkem března získáte květiny z chladného místa. Krinum bude mít čas na zesílení za 1,5 měsíce a přípravu na kvetení v nové sezóně.

Zalévání a vlhkost

Cibule crinium, když se pěstuje na zahradě, vyžaduje pravidelné zalévání. Půda je zavlažována pokaždé, když vrchní vrstva vyschne. Nepřeplňujte květinu - to vyvolá vývoj plísňových onemocnění.

Krinově bílá s vínovými tyčinkami

Před zavlažováním zkontrolujte dotykem ornici. Pokud je mokrá, pak se postup přenese příště, pokud je naopak suchý, pak se zalévá. Květina má samostatné požadavky na vodu. Mělo by být teplo, předem urovnané.

Vlhkost vzduchu není tak důležitá jako zavlažování. Krinum se cítí dobře při jakékoli úrovni vlhkosti v atmosféře. V suchých oblastech však stojí za to pravidelně stříkat květ vodou ze stříkací lahve.

Výběr a hnojení půdy, vrchní úprava

Aby vás květina krinum nenechala dlouho čekat, musíte zvolit správné složení půdy. Rostlina je zvyklá pěstovat v tropech na břehu nádrží a moří, proto je pro ni nejlepší složení bahno a říční písek. Pokud není možné získat komponenty, promíchejte:

 • rašelina;
 • humus;
 • písek;
 • jíl.

Vybírají minerální a organická hnojiva. Vrchní obvaz se provádí každé 2 týdny od okamžiku, kdy se objeví první list, a dokud poslední květ úplně nevyschne. Krinum dobře reaguje na:

 • směs superfosfátu a draselné soli;
 • tekutý roztok kuřecího hnoje;
 • roztok divizny;
 • humus mulčování.

Důležité! Vrchní obvaz posiluje rostlinu, dodává jí sílu, předchází infekci a stimuluje aktivní kvetení.

Časté problémy se škůdci a chorobami

Nejběžnějšími problémy s krinem jsou hmyz, který se živí listy a infekce, které narušují životně důležité procesy. Z nejčastěji se projevujících nemocí:

 • šedá hniloba;
 • antraktóza;
 • staganospore.

Nemoci se objevují v důsledku vysoké vlhkosti a snížené imunity. Pokud se na listech, květinách a cibuli objeví neobvyklé skvrny šedé, černé, hnědé nebo bílé barvy, je třeba provést ošetření. Za tímto účelem se používá 2% roztok základu nebo jiného fungicidu pro kvetoucí plodiny.

Bílé Crinum

Z hmyzu rádi hodují na listech krinu:

 • mealybug;
 • roztoč;
 • štít;
 • mšice;
 • třásněnky.

Napadení škůdci lze snadno zjistit. V oblastech rostliny se objevují otvory, hmyz je viditelný, jsou zde pavučiny a plaky, které jsou vymazány prstem. V tomto případě je květina postříkána insekticidem pro kvetoucí plodiny.

Krinum je tropická rostlina, která překvapuje svou krásou. Často se nachází v terénních úpravách a interiérech domů. Květina není příliš náladová. Umožňuje růst v jakémkoli klimatickém pásmu. Na zimu je však lepší přesadit krinum do květináče. Některé z jeho druhů zdobí akvária milovníků ryb. Péče o ně nebude problémem.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada