Zahradní kamélie - výsadba a péče na otevřeném poli

Zahradní kamélie dokáže oživit jakýkoli kout zahrady bez ohledu na roční období. Tato rostlina si získává stále větší popularitu ve všech částech Ruska. Aby dobře rostla, kvetla a neublížila, musí se o ni náležitě starat. I při výsadbě existují určité nuance, jejichž pozorováním se můžete vyhnout mnoha obtížím při dalším kvetení rostliny na místě.

Zahradní kamélie nepatří k pokojovým květinám. Ačkoli nedávno chovatelé přinesli další 3 nové hybridy. Tento typ keře však není vhodný pro domácí podmínky. Zahradní výsadba kamélie a péče o venkovní prostředí mají své vlastní vlastnosti.

Původ a vzhled rostliny

Tato aristokratická květina přišla do Ruska z Japonska a Číny. V těchto zemích se kamélie používá nejen k výzdobě půdy. Do čaje se přidávají okvětní lístky jejích květů, které mu dodávají vynikající vůni a chuť.

Japonské zahradní kamélie květiny

Camellia je vytrvalý keř nebo strom související s okrasnými vždyzelenými rostlinami. Patří do rodiny čajů. Na světě existuje více než 200 odrůd tohoto keře.

3 hlavní odrůdy pěstované ve středním a severním Rusku zahrnují:

 • Olejnatá semena;
 • Hora;
 • Japonský.

Kamélie olejná dosahuje výšky 10 m. V zásadě není tento druh na území Ruska běžný. Častěji se vyskytuje v lesích poblíž vodních ploch.

Horská kamélie roste ne více než 5 m na výšku. Nejčastěji se jedná o keř rostoucí na náhorních plošinách. Liší se v květinách jednoduché formy.

Olejová kamélie

Kamélie japonská Bush dosahuje výšky asi 2 m. Právě z tohoto druhu bylo chováno mnoho hybridů. Jedním z populárních hybridů je Williamsova kamélie. Je přizpůsoben nízkým teplotám vzduchu. Jeho charakteristickým rysem je shazování zvadlých pupenů z větví. Žádný jiný druh sám nezbarví barvu.

Popis květu rostliny

Květy různých odrůd mají různé průměry. Na svém webu můžete pěstovat kamélie s květinami, jejichž průměr je 1 cm, nebo kamélie, jejichž průměr květů může dosáhnout 12 cm. Velikost květu ve většině případů závisí na odrůdě.

Dokonce i při nákupu sazenic odrůd, které se vyznačují velkými květy, nemusíte vidět ty na větvích rostliny. To může být způsobeno nesprávnou péčí o rostliny a nevhodným místem výsadby.

Zajímavý! Keř kamélie se vyznačuje řadou barev. V přírodě najdete bílé kamélie, červené, růžové, oranžové, pestré atd.

Květy se nacházejí na větvích rostliny jednotlivě. Neexistuje žádná vůně. Okvětní lístky jsou husté, s oválnými okraji, dvojité, polodvojité a jednoduché.

Zimní odolnost zahradních kamélií

Odrůdy kamélie odolné vůči zimě byly vyšlechtěny relativně nedávno. Rostlina se dostala do Evropy v roce 1738, v Rusku bylo možné ji pěstovat blíže k polovině dvacátého století.

Druhy a odrůdy

Mrazuvzdorné odrůdy kamélie zahrnují:

 • Sponzorský dar.Květy této odrůdy mají tmavě růžovou barvu a dosahují průměru 10 cm. Na první pohled je rostlina dostatečně křehká, ale není. Tato odrůda není tak náročná na péči. Zahradník, který se nikdy nezabýval kaméliemi, jej bude moci pěstovat na svém webu. Rysem tohoto keře je jeho velmi pomalý růst.
 • Zvon svobody kvete zářivými červenými. Husté, lesklé lístky vytvářejí voskový efekt. Odrůda se nebojí prořezávání. Jakékoli zkažené větve rostliny a keř roste poměrně hustě, lze je bez obav odstranit.

  Japonská kamélie, odrůda Dar

 • Debbie. Květy jsou fialové barvy, asi 7–8 cm v průměru. Odrůda je podobná dárcovství a je vhodná pro pěstování zahradníky bez zkušeností. Vhodné pro pěstování na území Krasnodar, Ural a Sibiř.
 • Hagoromo je odrůda, jejíž barva květu se mění. Také se mu říká císařovna. Pupeny rostliny jsou světle růžové, kvetoucí květy jsou perlově bílé. Keř se vyvíjí pomalu, roste do výšky, ne do šířky. Průměr květů je asi 10 cm.
 • Generál Colletti. Průměr dvojitých květů této odrůdy je asi 7 cm, okvětní lístky jsou bílé, s korálovými žilkami. Tato odrůda je populární v Moskevské oblasti.

Zahradní strom kamélie: výsadba a péče na otevřeném poli

Jak zasadit kamélii tak, aby kvetla a nezemřela? Stromová zahradní kamélie se vysazuje na otevřeném prostranství od konce března do poloviny května. Při výsadbě sazenice se používá jednokrokové krmení, které je vhodné pro rododendrony. Sazenice se vysazují na otevřeném terénu, jehož věk je více než 4 roky.

Zalévání půdy pro strom kamélie

Kamélie stromová se stejně jako jiné odrůdy cítí dobře v rozptýleném světle. Přímé sluneční světlo dopadající na listy po dlouhou dobu je může spálit. Keř je vysazen daleko od větrů.

Ideálně vhodná půda je mírně vlhká s vysokou kyselostí. Pokud v lokalitě dominuje písčitá nebo jílovitá půda, lze ji smíchat se substrátem, ve kterém jsou vysazeny rododendrony. Kořenový systém netoleruje stojatou vodu. Při výsadbě proto používejte drenáž.

Půdní směs pro kamélii stromovou lze vyrobit samostatně. K tomu je listová půda, jehličnan, rašelina a písek smíchány ve stejném poměru.

Poznámka! Aby kořeny rostliny nevyschly, musí se substrát ukázat jako vzdušný - a vodotěsný. Kořenový límec by měl být nad zemí.

Rostlina potřebuje krmení až na jaře. Při zalévání se doporučuje zajistit, aby se na květiny nedostala voda. Po odkvětu lze keř odříznout.

Zahradní kudrnatá kamélie: výsadba a péče

Nejčastěji k výsadbě lezecké zahrady kamélie dochází v polovině prosince. Během tohoto období je rostlina v klidu. Stejně jako ostatní odrůdy kamélie na zahradě, kudrnaté preferuje rozptýlené světlo. Při výsadbě se doporučuje půdu mulčovat. Aby se zabránilo hnilobě kořenového systému, je do výsadby zavedena drenáž, což je oblázek střední frakce.

Důležité! Hnojiva pro keře se aplikují až po navlhčení půdy.

Je nežádoucí nechat půdu, ve které je rostlina zasazena, vyschnout. V opačném případě kamélie začne zbavovat listí a barvy. V polovině jara mohou být listy ošetřeny mýdlovou vodou, aby se zabránilo roztočům, kteří často napadají rostlinu.

Standard Camellia: výsadba a péče

Razítko kamélie ulice předpokládá úkryt pro zimní období, proto při výsadbě musíte naplánovat volný prostor vedle rostliny, protože se ohne k zemi. Optimální doba výsadby je polovina jara.Pokud byla květina zakoupena v květináči, můžete ji zasadit i v létě.

Šířka a hloubka výsadbové jámy závisí na objemu kořenového systému. Kořeny v něm by měly být volné, ne lámavé. Na dně musí být položena drenáž.

Důležité! Poprvé je sazenice přivázána k podpěře, aby ji vítr nezlomil.

Známka kamélie není příliš náročná na péči. Na jaře se provádí prevence proti chorobám, blíže k zimě, když rostlina odhodí barvu, musí být prořezána. Při výsadbě standardní kamélie je třeba dodržet ještě jednu nuanci, a to, že kořenový krk vypadá v opačném směru od budoucího sklonu květu.

Transplantujte po nákupu na otevřeném terénu

Hustota jejího kvetení v budoucnu závisí na tom, jak přesně byly splněny všechny podmínky pro výsadbu kamélie.

Co je potřeba k přistání

Chcete-li zasadit rostlinu na otevřeném terénu, měli byste se rozhodnout pro odrůdu rostlin a koupit si sazenici. Optimální doba akvizice je od začátku května do poloviny července. Sazenice musí být starší 4 let. Kořeny by měly vypadat silné, výhonky by měly být tuhé. Pokud je sazenice mladší než tento věk, může růst ve vaně, ale venku. Pro období mrazu je vyveden na krytou verandu nebo balkon.

Optimální umístění

Ideálním místem pro kamélii je oblast s rozptýleným světlem. Rozptýlené paprsky slunce by navíc měly být po celý den. Je vhodné vyhnout se přímému slunečnímu záření na listy rostliny.

Výsadba kamélie

Při výběru místa by měly být vyloučeny oblasti s větry. Doporučuje se zasadit keř na malém kopci. Tím zabráníte stagnaci vody v kořenovém systému.

Proces výsadby krok za krokem

 1. Vykopejte přistávací díru. Jeho průměr by měl být 2krát větší než kořenový systém.
 2. Na dně je položena drenážní vrstva, která se skládá ze středně velkých oblázků. Tloušťka vrstvy by měla být přibližně 15 cm.
 3. Na drenážní vrstvu se položí vrstva připraveného podkladu.
 4. Pokud byla kamélie zakoupena v květináčích, potom je sazenice odstraněna takovým způsobem, že v kořenovém systému zůstane kus země. Tato hrudka se umístí do výsadbového otvoru na podkladové vrstvě a na vrch se posype připravenou půdou. Pokud jsou kořeny sazenice holé, pak jsou pečlivě položeny na vrstvu půdy a posypány půdou. Doporučuje se na něj tlačit dolů, aby se zabránilo hromadění vzduchu mezi kořeny.
 5. Rostlina by měla být hojně napojena.

Reprodukce kamélie

Péče o květ a rozmnožování kamélie v zahradě probíhá několika způsoby:

 • Výstřižky;
 • Semena.

Výstřižky

Optimální doba rozmnožování kamélie řízky je květen-červen. Řezy jsou řezány z dřevnatého výhonku aktuálního roku. Stonka by měla sestávat z 5 párových listů. Dolní listy jsou odstraněny, zbývající 2 horní jsou nakrájeny na polovinu. Zelené řízky se vysazují v květináčích nebo nádobách se směsí rašeliny a písku do hloubky 3 cm.

Šíření kamélie řízky

Půdní směs je dobře navlhčena. Kontejner se poté přenese do skleníku. Řezy je třeba provzdušňovat a zalévat každý den. Po 3 měsících se začíná vytvářet kořenový systém.

Pěstování ze semen

Klíčení semen se používá u druhů kamélií. Doporučuje se nakupovat výsadbový materiál ve sklenících. Sazenice lze vypustit pomocí internetu. Před zasazením do země jsou semena uložena v chladničce. Minuloroční sadbový materiál by měl být namočen ve vodě po dobu 8-12 hodin. Čerstvé - lze zasadit do země okamžitě.

Poznámka! Suchá semena musí být před namočením nasekána.

Ke klíčení semen kamélie se používá rašelina, písek, mech sphagnum, vermikulit nebo hotový substrát pro azalky a kamélie. Půda je dobře napojena, semena klesají do země do hloubky 0,5–1 cm. Nádoba se sazenicemi je pokryta filmem a umístěna na místo s rozptýleným slunečním světlem. Doporučuje se dodržovat teplotní režim, jehož horní hranice je 22 ° C.

Venkovní péče o kamélie

Kamélie v zahradě, péče a kultivace není náročný proces. Nejdůležitější je pečlivě sledovat obsah vlhkosti v půdě a vnikání světla na rostlinu. Péče o tyto květiny zahrnuje také krmení, ochranu před chorobami a škodlivým hmyzem, přípravu na zimu.

Režim zavlažování

Největší nuancí, které je třeba věnovat pozornost, je zalévání vodou s minimálním obsahem vápna. Během zalévání by se neměla dostat vlhkost na květiny nebo pupeny.

Země, ve které kamélie roste, by neměla vyschnout, ale ani voda v ní by neměla stagnovat.

Top dressing

Vrchní obvaz se provádí na jaře. Existují komplexní hnojiva vytvořená speciálně pro tyto keře. Ke krmení můžete použít produkty určené k hnojení rododendronů. Organická hmota se zavádí do kořenové díry, takže během zavlažování bude rostlina obohacena potřebnými makro a mikroelementy.

Hnojiva pro kamélie

Během kvetení

Během období květu je kamélie jemně napojena na kořen. Hnojiva nejsou aplikována, výhonky nejsou odříznuty.

Během odpočinku

V době klidu rostlina stále potřebuje vlhkost. Během tohoto období musíte sami odříznout zvadlé pupeny, samotný keř lze zředit a odříznout.

Příprava na zimu

Příprava kamélie na zimu spočívá v zakrytí rostliny. Nejčastěji je kořenová díra izolována silnou vrstvou rašeliny. Můžete zakrýt samotný keř.

Přístřešek kamélie na zimu s agrofibre

K tomu je vyroben rám, který je pokrytý agrofibrem. Doporučuje se izolovat všechny odrůdy kamélie, dokonce i mrazuvzdorné. Cibulovité kamélie by ve většině případů měly být na zimu přeneseny do pokojových podmínek.

Camellia je docela snadná péče a údržba. Existují však okamžiky, jejichž neznalost může vést k dlouhodobému nepřítomnosti kvetení této rostliny. Pokud dodržíte všechna výše uvedená doporučení, nebudou na otevřeném poli s rozvojem kamélie žádné problémy.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada