Jak pěstovat kamennou švestku doma

Pěstování švestek z kamene má řadu výhod, ale také to není bez jeho nevýhod. K této metodě rozmnožování ovocného stromu se uchyluje, pokud chcete zachovat všechny vlastnosti vybrané odrůdy. Ale pokud nevíte, jak správně pěstovat švestku z kamene a nedodržujete řadu doporučení péče, místo požadované sklizně můžete získat malou hru.

Pěstování švestek z kamene - výhody a nevýhody

Klíčení švestkového semene doma s dalším umístěním osiva na otevřeném terénu má řadu výhod:

 • žádné riziko, že semeno bude zničeno myší a jinými hlodavci;
 • vytvořený kořenový systém na jaře;
 • schopnost kontrolovat vývoj sazenic;
 • včasná aplikace obvazů, což urychluje proces vývoje rostlin.

Švestka je jednou z nejoblíbenějších ovocných rostlin

Nevýhodou této metody výsadby je, že existuje vysoké riziko divočiny. Aby se tomu zabránilo, je nutné pro sběr semen vybrat silné rostliny se stabilními charakteristikami.

Dodatečné informace! Je nutné zvolit švestky zonované jako mateřskou rostlinu pro sběr semen. Pokud začnete s teplomilným ovocem na Uralu, na Sibiři, je malá pravděpodobnost, že se uchytí.

Přinese ovoce ze švestek

Genetika vykostěných švestek je ovlivněna křížovým opylováním hmyzem. Pokud zvolíte špatné semeno, získáte buď divokou rostlinu s malými, nepoužitelnými plody, nebo nebude vůbec plodit.

Pokud víte, jak pěstovat švestku z kamene doma a správně se v budoucnu starat o sazenice, můžete získat dobrou sklizeň.

Získání nepoživatelné divoké zvěře místo chutných a masitých švestek je pro zahradníky běžným problémem.

Výběr odrůdy vhodné k výsadbě

Doporučuje se pěstovat kamenné švestky z následujících odrůd mateřských rostlin:

 • Čínština je pro moskevský region nejoblíbenější.
 • Ussuriyskaya.
 • Kanadský.

Pozornost! Je důležité vybrat švestku, která je vhodná pro pěstování v určitých klimatických podmínkách.

Příprava na vylodění doma

Chcete-li vypěstovat švestku z kamene, musíte pouze vybrat zcela zralé plody bez poškození, abyste mohli sklízet semeno. Samotná rostlina, ze které se odebírají švestky, musí být také zdravá.

Výběr a příprava osiva

Doporučuje se sklízet a vysazovat několik semen, protože existuje možnost, že ne všechna budou schopna klíčit nebo dát silnou rostlinu.

Kosti musí být neporušené, beze stop škůdců

Kosti musí projít procesem stratifikace - udržovat semeno ve vlhkém a chladném prostředí, což pomůže stimulovat jejich klíčení. Příprava inokula zahrnuje následující manipulace s ním:

 • Vložte vybrané kosti do nádoby a naplňte je do poloviny výšky vodou. Namočte do kapaliny po dobu 3 dnů. Voda musí být denně měněna, kosti musí být obráceny.Po nasáknutí skořápky bobtnají, vymývají se inhibitory - látky, které inhibují proces klíčení.
 • Pro stratifikaci je připravena malá nádoba, ve které jsou po stranách vytvořeny otvory, které zajišťují výměnu vzduchu. To je nezbytné k prevenci plísňových onemocnění.
 • Připravený substrát se nalije do nádoby pro stratifikaci. K jeho přípravě můžete použít nízko položenou rašelinu, říční písek hrubé frakce, perlit nebo piliny.
 • Semena jsou umístěna na substrát, nádoba je nahoře pokryta plastovým sáčkem nebo skleněnou nádobou.

Pozornost! Při namáčení osiva neplňte úplně vodu vodou. To vede ke špatnému přístupu kyslíku, což může způsobit hnilobu a zmizení osiva.

Správné rozvrstvení zvyšuje šance na klíčky semen

Samotný proces stratifikace není složitý, je v moci začínajícího zahradníka. Skládá se z následujících kroků:

 1. Zahřívání - udržování osiva při teplotách od +15 do +20 stupňů po dobu 15 dnů.
 2. Chlazení - nádoba s kostmi musí být umístěna v prostředí s teplotou + 1-5 stupňů. Ochlazovací období by mělo trvat od 60 do 80 dnů. Nejvhodnějším místem je spodní police chladničky.
 3. Fáze před setím - teplota klesne na 0 stupňů, doba trvání je od 20 do 35 dnů. Tato fáze je nejdůležitější, na ní závisí vzhled možných sazenic.

Skutečnost, že kosti jsou připraveny přejít do živné půdy do nové nádoby, bude naznačena prasklou skořápkou na nich.

Pozornost! Během období stratifikace je nutné sledovat hladinu půdní vlhkosti. Jakmile se na půdě objeví plíseň, musí být půda ošetřena roztokem manganistanu draselného (3%).

Priming

Připravená semena jsou zaseta do úrodné půdy. Můžete si je připravit sami smícháním následujících složek ve stejných částech:

 • rašelina nebo listová půda;
 • humus;
 • vermikulit.

Po důkladném promíchání přísad přidejte 0,5 dílu perlitu nebo říčního písku, které je třeba nejprve kalcinovat.

Hrnec

Pro výsadbu semen je vybrán hrnec o průměru asi 20 cm.

Pozornost! Nádoby musí být dezinfikovány formalinem (3% roztok).

Zasazení kosti do kontejneru

Před spuštěním osiva do země musí být voda hojně napojena. Kost jde hluboko do země do hloubky 5 cm; musí být umístěna uprostřed nádoby. Zakryjte plastovou fólií nahoře.

Výhodou vnitřní sklizně švestek je, že sazenice je chráněna před špatným počasím a škůdci.

Každý den musí být fólie odstraněna, aby byla zajištěna ventilace země, aby se zabránilo tvorbě plísní. Zalévání půdy se provádí tak, že její vrchní vrstva vysychá. Pokud jsou splněny všechny podmínky, sazenice se objeví asi za 40-50 dní.

Péče o sazenice v květináčích

Když se objeví sazenice, pro jejich úspěšné zakořenění a rychlý růst je nutné zajistit pohodlné podmínky, které zahrnují následující aspekty:

 • Zalévání - ne více než 2krát týdně, ale hojné. Voda se používá pouze při pokojové teplotě, usazená po dobu 2-3 dnů. Pod nádobu se doporučuje umístit talíř s vodou.
 • Osvětlení je bohaté, ale rozptýlené. Je důležité vyhnout se přímému slunečnímu záření, aby nedošlo k popálení. Pokud je nádoba v tmavé místnosti, je nutné osvětlit sazenice zářivkami.
 • Teplota - u sazenic je nutné udržovat teplotní režim v rozmezí + 20-25 stupňů.
 • Vlhkost je vysoká; doporučuje se pravidelně stříkat sazenice vodou, aby se udržela.
 • Vrchní obvaz - hnojiva se aplikují od vzniku klíčků až do konce vegetačního období třikrát. Použije se roztok 10 litrů vody a 30 g dusičnanu amonného. Spotřeba na rostlinu je asi 100 ml.
 • Sbírání - jakmile se na sazenici objeví 2-3 listy, jsou sevřeny o 1/2 délky kořene. Tento postup podporuje tvorbu silného kořenového systému. Po sklizni musí být mladá rostlina přesazena do nové výživné půdy a zalita.

Pozornost! Aby se zabránilo výskytu divoké plodiny místo vysoce kvalitní švestky, musí být sazenice každé 3 měsíce přesazeny do širší nádoby.

Transplantace na otevřeném terénu

Naklíčené semeno můžete vysadit na otevřeném terénu asi rok po zasazení semene do kontejneru. Pro jarní výsadbu je oblast švestek připravena na podzim, pro podzimní výsadbu - v létě. Sazenice musí být vytvrzené. Nejprve jsou vyvedeny na ulici na 5-10 minut, postupně se doba pobytu budoucí švestky pod širým nebem zvýší na 1 den. Kalení se provádí 7 dní před vyloděním.

Při výběru místa je třeba mít na paměti, že švestka je velká a rozdělená rostlina, neměla by být na zahradě stísněná

Příprava staveniště:

 • Rozměry jámy jsou asi 60 cm hluboké, průměr 80 ​​až 100 cm.
 • Hnojivo, které se přidává do půdy při vykopávání, je směsí 30 g draselné soli, 6 kg kompostu nebo hnoje, 60 g superfosfátu. Toto množství směsi se počítá na 1 čtvereční. m.
 • Směs živin, kterou je jáma naplněna - 20 g síranu draselného, ​​2 vědra hnoje, 30 g superfosfátu, 2 vědra vyčištěného říčního písku. Při kopání díry musí být část země odložena stranou; bude potřeba ji úplně zaplnit.

Dodatečné informace! Pokud je kyselost půdy vysoká, doporučuje se přidat vápenec v množství 300 g.

Postupné vysazování sazenice v otevřeném terénu:

 1. Na dno připravené jámy se připravená směs živin vylije na kopec.
 2. Sazenice se opatrně vyjme z nádoby, ve které rostla doma. Při umístění rostliny do díry je nutné pečlivě rozložit její kořenový systém. Neohýbejte kořeny.
 3. Kořenový límec švestky by měl být asi 5 cm nad půdou.
 4. Zakryjte sazenici. To musí být provedeno s vysokou kvalitou, aby se zabránilo vzniku dutin v půdě. Za tímto účelem je země pokryta vrstvami, kmen je pravidelně otřesen.
 5. Po vysazení řezu musí být půda utlumena, napojena.
 6. Po zalévání se umístí mulč.

Doporučené mulčovací materiály - rašelina nebo piliny

Dodatečné informace! Ve vzdálenosti 30 cm od výsadbové jámy je vtažen kůl, ke kterému je stonek přivázán tak, aby rostl rovnoměrně a nezlomil se před větrem.

Výsadba kostí v otevřeném terénu

Švestkové jámy lze zasadit přímo do otevřeného terénu. Poté na Zemi přirozeně nastane nezbytný proces stratifikace. Je důležité najít vhodné místo - s bohatým rozptýleným světlem, které zajistí bohatou úrodu. Můžete zasadit rostlinu v částečném stínu, ale většinu dne by neměl být žádný stín. Půda by měla být volná, úrodná.

Pokyny pro výsadbu semen v zemi v zemi:

 1. Musíte si připravit alespoň 10 semen, protože ne všechna budou schopná klíčit.
 2. Po obvodu místa, kde bude umístěn odtok, spadne papír, který je předem namočený v dehtu. To je nezbytné k ochraně osiva před hlodavci.
 3. Rozměry jámy jsou 60x60x60 cm, na dno se nalije hnůj, na něj se položí rozbité větve, tenká vrstva řeky, vyčištěný písek, kompost nebo humus.
 4. Po měsíci, kdy se Země usadí, mohou být kosti do ní spuštěny do hloubky asi 10 cm. Vzdálenost mezi nimi je od 20 do 30 cm. Doporučuje se označit umístění každé kosti malými kolíky.

Správný čas je jaro nebo podzim. U jarní výsadby musí být stratifikace osiva provedena v chladničce nebo venku, pokud je chladné počasí. Osivo lze umístit do země ihned po roztavení sněhu. S podzimním pěstováním bude od druhého říjnového týdne probíhat stratifikace v přírodním prostředí.

Pokud vyrostlo několik sazenic, je nutné nechat nejsilnější a nejrozvinutější z nich.To je záruka, že rostlina dopadne s dobrým imunitním systémem a vysokou odolností vůči různým chorobám.

Z naklíčených sazenic musí zůstat nejsilnější

Dodatečné informace! 12 měsíců po zasetí semene do země je třeba naočkovat odtok. Bez tohoto postupu je nepravděpodobné, že si dospělý strom zachová všechny vlastnosti mateřské rostliny a znovu se zrodí do volné přírody.

Načasování nástupu plodu

Švestka, která byla vypěstována ze semene, přinese ovoce, ale kvalita úrody závisí na správné péči o rostlinu. První švestky se objeví nejdříve za 4–6 let. Aby byla zajištěna hojná sklizeň, je třeba švestky pravidelně hnojit a stříhat. Rostlina musí být bez problémů naroubována. Bez tohoto postupu bude sklizeň nejen špatná, ale samotný proces vytváření prvních švestek začne se zpožděním několika let. Švestka navíc nebude schopna udržet si svoji známku.

Sledování toho, jak se z vysazeného semene, z něhož se později stane krásná švestka, vynoří sazenice, je velmi vzrušující a vůbec ne komplikovaný proces. Semeno lze připravit v interiéru, v květináči nebo ho lze okamžitě umístit na otevřený povrch. Úspěch práce závisí nejen na kvalitě semen, ale také na správné péči.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada