Jak vypadá modřín, tvar koruny a kořenový systém

Ne každý ví, co je modřín. Jak to vypadá v přírodě, jaké jsou její vlastnosti, jaký je rozdíl od ostatních jehličnanů, kolik druhů má toto plemeno, popis tohoto jedinečného stromu bude uveden v tomto článku.

Popis kultury

Vědecká biologie říká, že modřín patří k gymnospermům, třídě jehličnanů, vyšším rostlinám rodiny Pine. Asi před 150 miliony let tyto jedinečné rostliny ovládly planetu. Dnes jsou gymnospermy zastoupeny jehličnany, které zahrnují modřín.

Jak vypadá modřín?

Existuje několik odrůd modřínu, ale některé z nich jsou si velmi podobné vzhledem a podmínkami pěstování. Průměrná výška stromu dosahuje 50 m. Kmen je rovný, pokrytý kůrou ve formě šedých nebo hnědých šupin. V obvodu dosahují některé modřínové stromy více než 1 m. Větve mají dlouhé jednoroční výhonky a krátké vytrvalé výhonky a rostou v pravém úhlu k kmeni a ohýbají se nahoru.

Délka modřínových jehel je 3-4 cm, jehly jsou měkké, jemné zelené barvy. Na dlouhých výhoncích jsou jehly uspořádány do spirály, jehly rostou ve svazcích 30-50 kusů, což korunu modřínu dělá prolamovanou.

Pro vaši informaci! Vytrvalé výhonky žijí od 10 do 12 let. Někdy pokračují v růstu a vytvářejí růstové větve.

Tvar koruny modřínu

Tvar koruny modřínu v mladém věku má tvar kužele. Postupem času, jak strom roste a roste, získává kulatý tvar vejce.

Systém kořenů modřínu se může přizpůsobit různým typům půdy. Strom se přizpůsobuje typu půdy díky plasticitě svých kořenů a vytváří náhodné procesy. V močálech, písku, na kamenných hromadách nebo v suché dutině roste modřín, který využívá zvláštnosti svých kořenů k tomu, aby byl umístěn na obrovské ploše blízko zemského povrchu. Dolní větve ve spodní části se mohou zakořenit, což dále posiluje kořeny a pomáhá stromu odolat silnému větru.

Jak to kvete

Ve věku 15 nebo 20 let začíná strom kvést. Modřín kvete v dubnu nebo květnu. Doba květu trvá 1,5 týdne. Spolu s novými jehlami se plody objevují ve formě malých šišek. Vzhledem k tomu, že strom je jednodomý, má ženské a mužské květy. Ženské květy vypadají jako malé měkké šišky zelené nebo červenofialové barvy, podobné malým růžím. Mužské klásky tvoří kulaté světle zelené klásky. Kromě toho heterosexuální kužely rostou na jedné větvi.

Květ

S příchodem září kužely dozrávají. Mají zaoblený kuželovitý tvar o velikosti asi 4 cm. Váhy získávají hnědou barvu, jsou hrubší a dřevitější. Okřídlená semena odletějí, až jsou pupeny zralé, ale aby mohly růst nové stromy, je nutná nulová teplota a vysoká vlhkost. Překážkou na cestě ze semene k vzhledu stromu je velká láska ptáků a savců obyvatel lesů k semenům. Výnos nových stromů se pohybuje od 5 do 9 let. Po rozptýlení semen mohou šišky viset na stromě po mnoho let.

Kde roste a kolik

Modřín je jehličnatý a chladnomilný strom. Na severní polokouli, kde roste modřín, je více než 70% lesů trny modřínu. Nachází se na Sibiři, na Dálném východě, v Severní Americe, v západní a severní Evropě, v Himalájích a Tibetu.Kolik let modřín žije, závisí na místě, kde roste.

Poznámka! Životnost stromu je v průměru 400-500 let, i když existují exempláře staré 900 let nebo více. Například na Krymu a nyní existují stromy ve stejném věku jako založení města.

Proč klesá jehly

Modřín má velmi rád světlo, které je jedním z nejdůležitějších faktorů jeho úspěšného růstu. Někdy se jí říká dcera Slunce. Jeho nenáročnost na půdu a drsné podnebí je překvapivá. Vyvstává otázka, je modřín jehličnatý nebo listnatý strom, pokud vrhá zeleň jako jiné listnaté stromy?

Strom na podzim

Modřín je samozřejmě jehličnatý strom, ale s nástupem podzimu jeho jehly zežloutnou a na začátku zimy ho strom zbavuje, jako jeho protějšky z listnatých stromů. To je jeho charakteristický rys od jiných jehličnanů. Odtud pochází i název tohoto stromu.

Důležité! V zimě je snadné jej identifikovat podle malých kulatých pupenů umístěných po celé délce větve. I bez jehel vypadá tento strom jako prolamovaná krajka.

Strom v zimě

Zajímavosti

Mnozí jistě nevěděli, že:

  • Modřínové dřevo má jedinečné vlastnosti. Díky vysokému obsahu pryskyřice je modřín tak silný a odolný proti rozkladu, že budovy a věci vyrobené z modřínového dřeva jsou zachovány po celá staletí. Při dlouhodobém pobytu ve vodě získává tento strom takovou tvrdost, že je nemožné vrazit nebo vytrhnout hřebík, aniž by se zlomil. Při vykopávkách v Gorném Altaji byly nalezeny předměty z modřínu, jejichž věk je více než 25 tisíc let.
  • Modřínové kořenové dřevo je mnohem silnější než kmen. Výrobky z oddenků jsou prakticky nesmrtelné, i když jsou při zpracování pracné. Naběračka vyrobená v 18. století je stále uložena v Zagorském muzeu. Pojme 1,5 kbelíku s kapalinou.
  • Sibiři ve starověku věděli o léčivých vlastnostech tohoto stromu. A dnes je velmi oblíbená voňavá a chutná žvýkačka vyrobená z její pryskyřice, která obsahuje fytoncidy a stopové prvky, které chrání ústní dutinu před infekcemi a různými chorobami. V případě potřeby zcela nahradí zubní pastu.
  • Tento strom po zpracování nemá prakticky žádný odpad. Jeden metr krychlový jeho dřeva umožňuje získat až 700 litrů ethylalkoholu, 200 kg celulózy, 1,5 tisíce metrů umělého hedvábí a poté se z nich extrahuje kalafuna, éterický olej, barva, kyselina octová a mnoho dalších užitečných látek zbývající odpad.

Jak rozlišit modřín od borovice

Vizuálně se v přírodě borovice a běžný modřín liší takovým způsobem, že je nemožné je zaměnit. Každý ví, jak modřín vypadá a jak se liší od borovice. Ale v podobě dřeva jsou tyto stromy pro nevědomého člověka obtížně rozeznatelné. Při nákupu stavebních materiálů musíte být schopni rozlišovat mezi těmito druhy, abyste nezaplatili, protože modřín je dražší.

Nejprve byste měli věnovat pozornost kůře dřeva. Modřín má hustou strukturu, hluboké praskliny a načervenalou kůru. Borovice má tenčí hnědožlutou kůru.

Důležité! Modřín je těžší než borovice. Pokud desku namočíte vodou, můžete vidět rozdíl ve struktuře dřeva.

Borovice nemá jasný vzor, ​​zatímco modřínová deska má mramorový vzor. Když je ve vodě, modřín se utopí. Pokud zapálíte dřevo, bude modřínová deska hořet později a bude hořet déle.

Použití modřínu v krajinářském designu

Vzhledem k rozmanitosti druhů modřínu se používá nejen v průmyslu, ale je také velmi žádaný v krajinářském designu. Na světě existuje více než 20 jejích druhů, z nichž mnohé mohou být hodnou ozdobou každé zahrady.Kvůli struktuře větví a jehel strom nenarušuje průnik slunečního záření pro výsadbu v oblasti pod větvemi.

Repens

Prolamovaná koruna, která mění barvu od světle zelené na jaře po zlatou na podzim, vypadá krásně jak na skalnatém kopci, tak při zdobení zahradní cesty. Je vhodné pěstovat vysoké, štíhlé stromy ve velkých parcích a zahradách. U malých zahradních pozemků je stopka tou nejlepší volbou. Na podzim, když strom odhodí jehly, je vhodné prořezat větve a vytvořit korunu.

  • Pro návrh zahradních pozemků se nejčastěji používají druhy, jako je modřín evropský a pendula japonská. Repens má plačící korunu o něco více než metr a dosahuje výšky 1,5 m, což je velmi výhodné v omezeném prostoru malé zahrady.

japonský

  • Japonská pendula dorůstá až 8 ma má korunu až 4 m. Větve kolem kmene časem vytvoří zeleno-modrý vláček, který v každé zahradě vypadá velmi krásně.
  • Kromě bolů se na zdobení záhonů a cest používají trpasličí plemena, jako je Kaempfer. Tento druh je keř, který vypadá jako zelený polštář, vyzdobí alpskou skluzavku nebo cestu v zahradě.

Kempfer

Použití ve stavebnictví

Díky svým jedinečným vlastnostem je modřín elitním stavebním materiálem. Vysoký obsah pryskyřice ve dřevě chrání dřevěné výrobky před zničením vlhkostí, díky čemuž má dřevo stejnou pevnost jako kámen. Kontakt se sladkou i slanou vodou zvyšuje její pevnost a činí ji nepostradatelnou při stavbě lodí a stavbě podmořských staveb.

Pro vaši informaci! Krátká exkurze do historie vám napoví, že Benátky a Petrohrad stojí na hromadách modřínu. Archeologové objevili starobylé budovy z modřínu staré více než 15 století.

Modřínová deska

V průběhu času se tento strom nezhroutí, ale zesílí. Obsah dásní a pryskyřice ve dřevě zabraňují hnilobě a parazitům. Pokud jde o pevnost a vhodnost pro stavbu, modřín není nižší než dub a v některých ohledech ho dokonce překonává. Rovný kmen bez uzlů produkuje řezivo vynikající kvality. Prkna a prkna mají krásný vzor a 12 barevných odstínů: od hnědé po zlatou.

Dokončovací materiály úžasné krásy ze sibiřského a dahurského modřínu zvyšují poptávku na trhu stavebních materiálů. Výrobky z tohoto dřeva jsou vysoce odolné vůči mechanickým a klimatickým vlivům a zachovávají si svůj vzhled po celou dobu životnosti.

Tento strom nevede dobře teplo a má schopnost jej akumulovat a akumulovat. Zdobení srubu takovým materiálem vám umožní udržet dům v zimě teplý a v létě chladný.

Poznámka! Obyvatelé oblastí, kde je modřín vzácným exemplářem, už dávno hledali v lesích stromy, které na podzim upouštěly jehly, kácely je a stavěly je na své dvory. Dřevo pro stavbu se mnoho let šetří. Stalo se, že dům z modřínu mohl postavit pouze dědic několika generací.

Kromě odolnosti proti rozkladu, ohni a škůdcům, pevnosti a krásy má modřín léčivé vlastnosti. Vysoký obsah živin, antioxidantů a fytoncidů ve dřevě má ​​příznivý účinek na lidské tělo. Dům postavený ze dřeva tohoto druhu vás udrží zdravého a zbaví vás každodenní únavy a stresu z městského shonu. Ani mnoho let po stavbě dřevo neztrácí své léčivé vlastnosti.

Důležité! V tomto případě mluvíme pouze o sibiřském modřínu, protože evropské druhy jsou svými vlastnostmi nižší než borovice a nemají nic společného s cennými druhy.

Borovice

Nevýhodou modřínu jako stavebního materiálu je jeho vysoká cena a obtížnost zpracování.Nákladní doprava ze Sibiře, nemožnost raftingu podél řek, vysoká spotřeba zpracovatelských mechanismů a prostředků činí z domu z takového dřeva drahé potěšení.

Modřín je nejen jedinečný strom, ale také tajemný. Některé její hádanky již byly vyřešeny, ale něco jiného je zahaleno tajemstvím. Ve starověku byl tento strom pro mnoho kmenů kultovní. A dnes je uznáván jako symbol Ruska. Nejen historie a mýty však činí tento strom tajemným. Vědci si všimli, že pahýl pokáceného stromu stále roste po mnoho dalších let. Ukázalo se, že skupiny modřínových stromů, které žijí v nejbližší zóně kolem pokáceného stromu, tvoří jediný kořenový systém. Fantastické představy o filmu „Avatar“ o přirozeném „internetu“ jsou tedy docela skutečné.

Poznámka! Místo řezu na pařezu je v průběhu let zcela uzavřeno, což chrání ostatní stromy před infekcí, a zároveň pařez stále žije mnoho let díky obecné výživě celého kořenového systému.

Díky vysoké rychlosti fotosyntézy je modřín lesotvorným druhem. Díky této vlastnosti bude možné v budoucnu vyřešit otázku městské ekologizace. Zkušenosti z Jekatěrinburgu potvrzují, že tento strom je nejlepší volbou pro městské ulice znečištěné plynem. Ale to není všechno tajemství. Podle povahy umístění modřínových masivů a chemického složení jejich dřeva mohou vědci přesně určit místa, kde se objevují kimberlitové trubky a přítomnost diamantů. Tímto způsobem bylo v Jakutsku objeveno ložisko diamantů.

V průběhu dějin lidstva se nashromáždilo mnoho faktů, objevů a legend o modřínu, o tom, jaký úžasný je strom na severní polokouli, který má neobvyklé, jedinečné vlastnosti a vlastnosti. Více než 20 druhů patří do tohoto plemene, což umožňuje jeho použití nejen ve stavebnictví, ale také v zahradním designu, geologickém průzkumu, medicíně a jednoduše si užívat krásy modřínových lesů.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada