Jak transplantovat dracaena a je možné při transplantaci snížit kořeny dracaena

Tropické palmy v domácích domácnostech už dávno nejsou exotické. Ale začínající pěstitelé si navzájem externě podobné rostliny nadále pletou.

Když vyvstane otázka, jak transplantovat dracaenu a starat se o ni, někteří se řídí doporučeními týkajícími se yuccy. Aby nepoškodili strom, přistupují k procesu kompetentně.

Když je potřeba transplantace

Všechny pokojové rostliny je třeba pravidelně přesazovat. Mladý dračí strom se každé jaro přesouvá z kontejneru do kontejneru, aby stimuloval růst. V budoucnu lze rostlinu uchovávat v jednom květináči několik let.

Tropická krása

Někdy jsou chvíle, kdy je vyžadován neplánovaný pohyb:

 • zamokření vedlo k hnilobě kořenů;
 • dracaena je napadena škůdci;
 • rostlina vadne kvůli špatnému substrátu;
 • palmě se podařilo vyrůst dříve, než bylo plánováno, a kořeny vylezly ven.

Dracaena je také transplantována poté, co je domů přinesen nový keř. Existuje mnoho důvodů pro postup, pravidla pro jeho provádění jsou stejná.

Existuje další situace, kdy se kufr nebo jeho horní část náhodně odlomí. Je škoda ztratit krásnou rostlinu, takže je zasazena do nové nádoby. Technologie je zde poněkud odlišná.

Domácí transplantace

Dlaň pro dospělé se přesouvá do nové nádoby každé 3-4 roky. Čím je starší, tím je to obtížnější. Když se dracaena změní ve skutečný strom, v extrémních případech se použije přesazení. Obvykle se na vrchol nalije čerstvá půda, aby pokryla kořeny.

Přesun do nové, prostornější nádoby stimuluje růst vnitřní rostliny. Při přesazování mladé květiny dodržují následující pravidla:

 • s přihlédnutím k biologickým vlastnostem se výsadba provádí na jaře; když je nucen se pohybovat v období podzim-zima, je pro dracaena obtížnější přizpůsobit se v jiném hrnci;
 • strom není napojen několik dní před těžbou; je snazší extrahovat rostlinu ze sušené půdy bez poškození kořene;
 • když se přenesou do jiné nádoby, snaží se zachovat hliněnou hrudku neporušenou na kořenech (pokud důvod není ve špatném substrátu);

Vyjmutí ze starého kontejneru

Dodatečné informace. Přenos dracaeny z jedné nádoby do druhé spolu se substrátem je šetrnou metodou přesazování, kterou lze použít kdykoli během roku. Je vhodný pouze pro zdravé rostliny. V ostatních případech je lepší půdu úplně obnovit.

 • pokud je půda stará, vyčerpaná mikroelementy, je lepší ji úplně odstranit z kořenů proudem teplé vody;
 • drenážní vrstva by měla zabírat alespoň 1/8 květináče;
 • adaptace dracaena závisí na pohodlí transplantačních podmínek:
 1. kvalita zalévací směsi;
 2. správně vybraný hrnec;
 3. dodržování hygienických norem.

Když přemýšlejí o tom, jak správně přesadit dracaenu, podívají se na oblast rostliny, kde kmen prochází do oddenku. Krk není pohřben, jen mírně posypaný.

Přesazování zakoupené květiny

Pokud se v domě objevila nová dracaena, okamžitě se provede transplantace doma. Rostliny z květinářství jsou v nádobách naplněných přepravní půdou. Vyznačuje se vysokým obsahem rašeliny.

Takový substrát je schopen zadržovat vlhkost po dlouhou dobu, ale jeho propustnost pro vzduch je špatná.Tato půda proto není vhodná k dlouhodobému pěstování. Jinak kořenový systém zhnije a květina zemře.

Dracaena v dočasném kontejneru

Kontejner, ve kterém byla dracaena zakoupena, nebude fungovat. Dočasný kontejner nemá vhodnou velikost pro následný vývoj palmy. A samotný materiál, ze kterého je hrnec vyroben, může být křehký.

Potřebné nástroje

Aby bylo možné přesadit rostlinu podle všech pravidel, je důležité nejen vybrat vhodný hrnec, ale také se zásobit nástroji:

 • zahradní nůžky (zahradnické nůžky);
 • nůž s ostrou čepelí;
 • nádrž na vodu;
 • vědro na substrát;
 • sprej;
 • lopatka.

S pomocí nástrojů a zařízení bude extrakce a pohyb dracaena probíhat s maximálním komfortem.

Výběr správného banku

Chcete-li pěstovat zdravou palmu, musíte si vybrat správný hrnec pro dracaenu. Nový kontejner by měl být nejen v souladu s interiérem, ale také splňovat následující požadavky:

 • průměr je o 2-3 cm větší než ten předchozí;

Důležité! Nemůžete si vybrat příliš široký hrnec - voda v něm stagnuje, což vede ke smrti květu. Od hliněného kómatu po stěny stojí 1,5-2 cm.

 • pro malou rostlinu nezáleží na tvaru hrnce, dospělá palma (s průměrem kmene nejméně 40 cm) se přesadí do stabilní skleněné nádoby;
 • pro vysokou rostlinu přesahující 35 cm je minimální průměr květináče 15 cm;
 • je lepší, když je ve dně několik otvorů; zabráníte tak nadměrné vlhkosti v podkladu.

Přechod na nový hrnec

Lze použít jakýkoli materiál, ale hrnec musí být pevný a stabilní. Proto je vhodný také silný plast - nesnižuje životní procesy probíhající v rostlině.

Nový hrnec by měl být před výsadbou zpracován. Nejprve se promyje teplým mýdlovým prostředkem. Poté dobře opláchněte čistou vodou.

Dracaena půda

Aby si „nedělali mozek“, jaký druh půdy je pro dracaenu potřebný, kupují si v obchodě hotový vyvážený substrát. Ačkoli zkušení pěstitelé dávají přednost přípravě půdy vlastními rukama.

Půda pro dracaena může být cokoli - květina je v tomto ohledu nenáročná. Nejlepší je pěstovat dlaň ve správném substrátu. Nejlepším řešením je odvodněná půda obsahující rašelinu s kyselostí 6,0-6,5 pH. Jeho složení by mělo být asi ½ dílu. Zbytek tvoří:

 • listová půda a kompost - každý po 1 dílu;
 • sod land - 2 díly.

Poznámka! Půda ze zahrady není vhodná pro dracaena - je v ní mnoho minerálních útvarů.

Doporučuje se přidat trochu říčního jemného písku, aby se zabránilo spékání půdy. Drcené cihly nebo kuličky z expandovaného jílu pomohou zvýšit efekt odtoku.

Před použitím půdy pro dracaenu je dezinfikována. Můžete polít vroucí vodou a nalít tenkou vrstvu na noviny, aby přirozeně uschly. Nebo zapalte zeminu v troubě a nechte ji vychladnout. Před nalitím půdy do hrnce ji zalijte. Měl by být dostatek vody, aby se zvlhčená půda snadno nahromadila po stlačení do hrudky, ale okamžitě se rozpadla, když se dlaň otevře.

Jak správně transplantovat dracaena

Když je připraveno vše potřebné pro postup, přistoupí k hlavním krokům. Podrobný algoritmus, jak přesadit dracaenu doma, vypadá takto:

 • na podlahu nebo stůl jsou rozloženy noviny (jak je to vhodné pro kohokoli), je umístěna nádrž s vodou a nádoba s hlínou, taška s drenáží;
 • květináč je otočen pod úhlem nad novinami a poklepáním na dno opatrně vyjměte dračí strom;
 • revize kořenů;
 • pokud je zjištěno poškození, hniloba, měly by být tyto kořeny odříznuty;
 • místa řezů jsou ošetřena práškovým uhlím, aby se zabránilo infekci, nebo jsou kořeny ponořeny na několik hodin do roztoku manganistanu draselného;
 • potom se oddenek postříká vodou z rozprašovací lahve;
 • na dno hrnce je položena drenážní vrstva;
 • nalil trochu zeminy a zasadil do středu dracaenu;
 • jednou rukou uchopte kmen a druhou vezměte naběračku a kořeny postupně posypte zeminou.

Aby byl substrát rovnoměrně rozložen mezi kořeny a zhutněn, je nádoba čas od času protřepána.

Proces transplantace Dracaena

Nenaplňujte hrnec zeminou. Ponechání malé římsy usnadní zalévání. Po transplantaci je substrát okamžitě navlhčen.

Vlastnosti přesazování mladé rostliny

Odborníci doporučují každoročně znovu zasazovat dracaeny prvních 3 let života. To vám umožní rychle vybudovat listovou hmotu. Technologie přistání se neliší od popsané, ale měla by být zohledněna řada funkcí:

 • květináč je naplněn půdní směsí na polovinu;
 • okrasná rostlina je odstraněna z předchozí nádoby s extrémní opatrností a snaží se neporušit křehké kořeny;
 • po instalaci dracaeny do středu nového květináče jsou kořeny rovnoměrně rozloženy po povrchu půdy.

Poté opatrně naplňte hrnec čerstvým substrátem. Aby nedošlo k poškození mladých kořenů, není půda utlačována.

Pokud se dracaena odlomí

Pokud se kmen rostliny rozbije, nelze ji okamžitě zasadit do země bez kořenů. V tomto případě se doporučuje odříznout vršek, rozdělit stonku na řízky dlouhé 20 cm, stonky musí být zasazeny do substrátu, zakopány ve vodorovné nebo svislé poloze.

Zakořenění zlomené špičky

Nejprve je vrchol umístěn ve vodě, aby mohly růst kořeny, jsou dodržována následující pravidla:

 • kapalina v nádobě se mění po dobu 2-3 dnů (aby se zabránilo vývoji bakterií);
 • můžete chránit rostlinu před infekcí, pokud do vody přidáte pár tablet aktivního uhlí;
 • když se objeví kořeny, neměli byste okamžitě zasadit vrchol do půdy - použijte mírně navlhčený vermikulit nebo písek;
 • umístěte blíže ke slunečnímu světlu, ale ne na přímé sluneční světlo;
 • nádoba s vrškem je umístěna ve skleníku z polyethylenu, který se denně větrá;
 • pro zvýšení imunity zakořeněné dracaeny se ve vodě zředí malé hnojivo pro palmy a listy se postříkají touto kompozicí.

Každý den se doba větrání zvyšuje, aby si dracaena postupně zvykla na domácí klima. Pak zbývá provést překládku stromu do stálého hrnce.

Popsaným způsobem je také transplantována nemocná rostlina, jejíž kořeny hnily. Kmen je odříznut ostrým nožem v určité vzdálenosti od povrchu země, čímž je vybrána zdravá oblast bez poškození.

Dracaena péče po transplantaci

Po zasazení dracaeny byste se měli starat o podmínky pro přizpůsobení palmy a poskytovat dobrou péči. Během tohoto období rostlina vynaloží veškerou svou sílu na tvorbu nových kořenů.

Agrotechnika po transplantaci

RežimVlastnosti
Zalévání· Měl by být bohatý, každé 2-3 dny. Používá se teplá usazená voda;

Vzhledem k původu dracaena (ze země s horkým, vlhkým podnebím) potřebuje květina intenzivní postřik na listy
Teplota· Tropická rostlina se cítí pohodlně v místnostech, kde je parametr udržován minimálně + 25 °;

· Zatuchlý vzduch palmy je škodlivý - je nutné pravidelné větrání. Současně by neměly být povoleny koncepty.
OsvětleníDracaena miluje spoustu světla, ale přímé proudy slunce spálí listy. Proto je lepší zobrazovat rostliny na východních nebo západních oknech zakrytých roletami (pro rozptyl světelného toku)
Top dressingVýživa se přináší během sezóny aktivního rozvoje (brzy na jaře - pozdě na podzim). V zimě se množství hnojiva sníží na polovinu a používá se jednou za měsíc.

Ke zmírnění stresu, ve kterém se transplantovaná rostlina nachází, se doporučuje přidat do vody „Zircon“ pro první zavlažování, které stimuluje růst kořenů. Může být také použit jako vrchní obvaz každé 2 týdny.

Jaké problémy mohou nastat

Někdy se dracaena v novém hrnci dobře nepřizpůsobí a začne bolet. Důvody mohou spočívat jak v porušení podmínek transplantace, tak v selhání režimů následné péče.

Chyby při přistání:

 1. Často používané nádoby se používají k přesazování pokojových květin. Pokud není nádoba dezinfikována správně, může to způsobit poškození kořenů, ze kterých začne dracaena bolet.
 2. Někteří pěstitelé okamžitě vytvoří skleník pro transplantovanou rostlinu. Po vložení hrnce do plastového sáčku jej zapomněli větrat. Výsledkem je, že uvnitř se hromadí kondenzace, která může vyvolat plísňové onemocnění.
 3. Nezkušení milovníci květin v interiéru věří, že zakořenění v novém květináči proběhne rychleji, pokud použijete časté zalévání. Dracaena patří k sukulentům a ve špatně navlhčené půdě se cítí pohodlněji.
 4. Nebezpečné je také vysychání Země - pro kořeny je obtížné vyvíjet se v pevné půdě. Rostlina vynakládá veškerou energii na tento proces. Výsledkem je, že listy chřadnou, zbarvují žlutě a odpadávají.

Rostlinám se obvykle přizpůsobí 2 týdny. Pokud ihned po transplantaci dracaena klesne a dokonce ztratí listy, je to běžný výskyt. Pokud se situace bude nadále zhoršovat, jsou nutná nouzová opatření:

 • revizní režimy (zavlažování, světlo, teplota);

Zalévání správně

 • upravit mikroklima v místnosti úpravou vlhkosti;
 • zkontrolujte, zda nejsou ucpané odtokové otvory v hrnci (možná brání úniku přebytečné vlhkosti);
 • listy se postříkají růstovým stimulátorem "Zircon" (2 kapky na sklenici vody).

Pokud tato opatření nepřinesou pozitivní výsledek, transplantace dracaena se opakuje a vezme se další nádoba a čerstvá půda.

Po zjištění, jaký druh půdy potřebuje dracaena, který hrnec je vhodný, jak správně transplantovat a starat se o rostlinu, nebude těžké pěstovat doma krásnou exotickou palmu. Zdravě vyvinutý strom se stane skutečnou ozdobou každého interiéru.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada