Gloriosa peas - pěstování hrášku doma

Hrách Gloriosa je jednou z časně zralých odrůd. Mnoho lidí si povšimne, že díky svým vlastnostem, jak v kultivaci, tak ve zpracování, je nejlepší mezi svými protějšky.

Ochotný! Tento hrášek se používá v potravinách k přípravě různých pokrmů a je také vhodný pro konzervování, vaření a zmrazování.

Popis rostlinné odrůdy Gloriosa

Hrachová zelenina Gloriosa patří do rodiny luštěnin. Ze školy každý ví, že podle klasifikace biologie patří kultura do třídy rostlin, ve které má embryo 2 laloky.

Gloriosa hrášek

V ruských zeměpisných šířkách dávají přednost pěstování hrachu jako jednoleté rostliny, i když existují trvalé druhy. Gloriosa je jedním ze zástupců jednoletých zeleninových plodin. Rostlina může dorůst až do výšky 65-80 cm. Zralost nastává 55-60 dní po setí. Průměrný výnos za optimálních podmínek pěstování je od 50 tun na hektar. Semena rostlinného hrachu potěší velkou a sladkou sklizní. Hrách Gloriosa se natahuje dostatečně vysoko, aby potřeboval oporu. Na keři se tvoří husté lusky, každý z nich obsahuje 7 až 9 plodů.

Gloriosa cukrový hrášek (popis odrůdy) je luštěniny (chřest) představující druh luštěnin. Může být vysazen doma na parapetu. Možnost zalévání není pro produkci obilí zcela vhodná, protože hrach vyžaduje více prostoru a slunce, aby zrna dozrála.

Pěstování hrášku Gloriosa v domě

Důležité! Sazenice jsou pro půdu nenáročné, ale nemají rádi její vysychání. Hrách Gloriosa proto potřebuje časté zalévání. Aby byl hrášek vysoký a chutný, musí být tento proces pod kontrolou.

Barva ovoce je tmavě zelená, chuť je sladká. Tento hrášek obsahuje méně škrobu a více cukrů než odrůdy hrachu s hladkým zrnem. Gloriosa se používá při vaření k přípravě úplně jiných pokrmů:

 • polévky;
 • bramborová kaše;
 • saláty.

Kultura je velmi bohatá na vitamín C a bílkoviny, a proto se používá k přípravě dětské výživy pro jednoleté dítě. Počínaje rokem můžete do výživy kojenců zavést hrachové pyré.

O semenech

Při nákupu semen hrachové zeleniny Gloriosa k setí byste měli zkontrolovat označení na obalu. Pokud bylo semeno sklizeno před více než 3 lety, sazenice budou nespolupracující, dokonce i během klíčení bude patrná odlišná klíčivost. Existuje možnost, že taková semena nebudou vůbec klíčit.

Jak a kdy zasadit cukrový hrášek Gloriosa

Pěstování hrášku doma nepředstavuje velký problém, protože jakýkoli hrášek je poměrně studená plodina. Můžete ji zasít na místě v raných fázích, již ve dvacátých dubnech.

Výsev semen

Jak zasadit hrášek doma? Semena musí být připravena zpočátku, teprve poté zaseta na zahradě.

Klíčení semen vám umožní vidět:

 1. Jaká semena jsou vhodná k setí.
 2. Díky procesu klíčení se sazenice objevují dříve.
 3. Výsev s vyklíčenými semeny zajistí rovnoměrné sazenice v záhonech „bez vypadnutí“.

Semena, která byla připravena předem, se vysévají do předem navlhčené půdy. V řádcích je vyžadována výsadba hrachu. Vzdálenost mezi nimi by měla být 15 cm, hloubka kotvení by měla být mezi 3 a 4 cm.

Hrách by měl být často napojen, je velmi důležité nepřehánět to. Rostliny vyžadují hodně vody, ale špatně snášejí stagnující vlhkost.V žádném případě by se hrachové lusky neměly nechat uschnout, jinak by plodina ztratila své prospěšné vlastnosti.

Slunečné místo je vhodné pro pěstování hrachu. Postel by měla být otevřená a chráněná před průvanem a silným větrem. Nedodržení tohoto rostoucího pravidla bude mít za následek špatný výnos a zralost. Hrách zpravidla začíná klíčit venku 6-15 dní po zasetí.

Jak klíčit hrášek doma

Před zasetím semen musíte připravit materiál:

 1. Je nutné ošetřit sadbový materiál fungicidními obvazy, aby nedošlo k následnému potírání houbových chorob. Dávku pro zpracování naleznete na obalu. Dnes se doporučuje zpracovávat hrachová semena pomocí TMTD VSK a Sinclair.
 2. Po ošetření proti chorobám jsou semena ošetřena regulátory růstu. U hrachu je kyselina boritá vynikající volbou pro časné klíčení. Semena se umístí do roztoku po dobu 5 minut. Připravuje se přípravek na bázi vody: na 10 litrů vody se odeberou 2 g kyseliny borité.
 3. Poté se semena hrachu umístí na teplé a tmavé místo. Nejlepším řešením by bylo použít tkáň namočenou v regulátoru růstu, můžete ji také umístit do běžné nádoby s vodou. Po 7-8 hodinách se semena začnou olizovat, po 12 bude kořen jasně viditelný.

Ochotný. Stojí za to opatrně zasít naklíčená semena hrachu, protože kořen, který se objeví po klíčení, je velmi křehký. Při sebemenším nesprávném pohybu se může odlomit, takové semeno nedá nový výhonek.

Agrotechnické pěstování

Agrotechnická opatření pro výsadbu začínají na podzim, po sklizni celé plodiny a přidělení ploch pro nový výsev.

Důležité! Aby se předešlo problémům s škůdci a chorobami, je třeba se držet střídání plodin. Hrach můžete vrátit na původní místo setí nejdříve 4 roky po sklizni. Pokud je lokalita náchylná k podmáčení, období se minimálně zdvojnásobí.

Rozhodování o místě pro budoucí setí je poměrně jednoduché, pokud si budete dělat poznámky o střídání plodin, přičemž vezmete v úvahu nejlepší předchůdce každé plodiny. U hrášku jsou vynikajícími předchůdci řepa a mrkev a po bramborách a pohankách dobře rostou i luštěniny.

Po rozhodnutí o místě budoucího setí se před zimou aplikují hnojiva obsahující draslík a fosfor (dávka - od 20 do 40 gramů (1 / 2-1 / 4 šálek) na metr čtvereční). Bezpochyby jsou živiny zapuštěny do půdy. Půda je vykopána, v tuto chvíli se aplikují hnojiva.

S nástupem jara, po výběru a přípravě semen, je nutné zahájit přípravu na setí zeleninové zahrady. Nejprve se půda uvolní (rozkopaná, vyrovnaná). Bezpochyby se zavádějí hnojiva - dusíkatá hnojiva se zapuštěním (pomocí hrábě) v dávce 10 až 20 gramů na metr čtvereční.

Semena se vysévají do drážek, vzdálenost mezi semeny by měla být nejméně 7-10 cm.

Výsev hrášku

Tipy zahradníka:

 1. Plodiny by měly být pokryty rybářskou sítí nebo spunbondem. To je ochrání před návštěvami ptáků.
 2. Stojí za to krmit rostliny v procesu tvorby lusků přímo podél samotného keře a stříkat na list. K tomu je nutné používat pouze dusíkatá hnojiva.
 3. Ukázalo se, že bude růst nádherná sklizeň, pokud zasadíte rostliny podle schématu 13-16 cm * 25-30 cm. Každý keř bude pohodlně růst na zahradě.
 4. K prodloužení doby sklizně je klíčení a setí plodiny v několika fázích. Intervaly mezi nimi by měly být od 7 do 10 dnů.

V procesu kultivace je nutné vyloupat postele s hráškem, vodou, krmivem (dávka 50 g na 10 litrů vody). Nejlepší je během zalévání krmit vyvíjející se rostliny tekutými hnojivy: nejprve musí být záhony prolévány vodou, poté musí být rostliny nakrmeny.

Když rostliny začnou vláčet a vlnit se, je třeba věnovat pozornost umístění kolíku na místo. Pokud se tak nestane, hrach bude „hledat“ důraz, aby se „vyšplhal“ nahoru, takové akce mohou poškodit sousední rostliny.

Gloriosa hrachová podpora a podvazek

Sklizeň

Se sklizní můžete začít 2 týdny po skončení kvetení (rostlina začne kvést 25-29 dní po zasetí). Období sklizně může trvat 30-45 dní, protože hrach postupně začíná kvést a kvést po dobu 1,5 měsíce, kdy lze sklízet úrodu.

Sklizeň hrachu Gloriosa

Rada. Pokud plánujete sklízet zelení (lusk nebo semena k válcování), musíte začít sbírat dříve. Pokud má zrno uschnout, začněte sklízet později.

Sklizeň

Po prostudování podrobného materiálu o kultuře i krok za krokem v agrotechnickém procesu můžete na svém vlastním pozemku vypěstovat vynikající sklizeň. Užitečné rady od zahradníků pomohou i začátečníkům v zahradnictví dosáhnout požadovaného výsledku.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada