Hyacinty: výsadba a péče na otevřeném poli

Od 8. března začínají obchody prodávat krásné cibulovité květiny - hyacinty. Po jejich zakoupení je mnoho chce uchovat a pěstovat samostatně. Ne každý ví, jak zachovat žárovku a dosáhnout opětovného kvetení.

Jak si vybrat a připravit žárovky

Před pěstováním hyacintu v zahradě je důležité se naučit, jak vybírat zdravé a silné hlízy. Pro výsadbu v zemi nebo v květináči vezměte středně velké hyacinty. Musí být pevné a bez poškození.

Jak vypadají hyacinty

Váhy na povrchu baňky by měly těsně přilnout k sobě, jejich barva by měla být tmavší než barva květu.

Důležité! Důležitým ukazatelem zdravé žárovky je poměr zdola k žárovce. Je to 1 až 1,6.

Jak určit věk hyacintu podle velikosti žárovky

Velikost žárovkyStáří
2-3 cmMladý, právě vytvořený z dětí
4-5 cmDospělí s dobrými stopkami
6-7 cmStaré žárovky vyžadující obnovu

Před výsadbou se sadbový materiál prozkoumá, odstraní se usušené šupiny. Bezprostředně před výsadbou musí být hyacinty dezinfikovány ve slabém roztoku manganistanu draselného nebo zakoupeného fungicidu.

Výběr místa pro hyacinty na zahradě

Chcete-li pěstovat tyto květiny v zemi nebo v blízkosti domu, vyberte otevřený prostor chráněný před průvanem. Rostlina by měla dostávat hodně slunečního světla, ale přímé sluneční paprsky jí mohou ublížit.

Žárovky hyacintu

Květy se mohou vysazovat pod vysokými stromy, ale v tomto případě bude nutné použít více hnojiv. Záhon je umístěn na kopci nebo malém svahu. Povrch Země je vyrovnaný.

Hyacinty dobře rostou v půdě bohaté na organické látky. Půda by měla být lehká, propustná pro vlhkost. Místo přistání je připraveno 2-3 měsíce před ním.

Důležité! Cibule mohou hnit v podmáčené půdě. Proto se na místech s vysokou hladinou vody hyacinty vysazují v květináčích nebo se používá drenáž.

Načasování výsadby a příprava půdy

Kdy pěstovat hyacinty, zajímá se mnoho zahradníků. Je lepší to udělat na podzim, v posledním zářijovém týdnu - prvním říjnovém týdnu. Dřívější nebo pozdější výsadba povede ke smrti rostliny.

Záhon se připravuje 2 měsíce před očekávaným datem výsadby cibulí hyacintu. Vybrané místo je vykopáno do hloubky nejméně 40 cm, jsou aplikována organická hnojiva (například humus nebo kompost), potaš a fosforová hnojiva.

Písek by měl být přidán do těžkých půd, vápno, křída nebo popel by měl být přidán do vysoce kyselých půd. Připravená postel je pokryta tmavým filmem nebo deskami. Takové opatření zabrání výskytu plevelů na záhonu.

Jak zasadit hyacinty na jaře v zahradě

Na jaře se cibule hyacintu vysazují jen zřídka. Nejčastěji se hyacinty zakoupené v obchodě berou k výsadbě na otevřeném terénu na jaře. Tyto květiny by měly být vysazeny podle následujících kroků:

  1. Když hyacint vybledl, stopka je odstraněna.
  2. Rostlina spolu s hliněnou hroudou je vyňata z květináče.
  3. V předem připravené půdě je vytvořena díra do hloubky nádoby.
  4. Písek se nalije na dno otvoru jako drenáž.
  5. Vložte cibuli hyacintu spolu s hliněnou hrudou do otvoru a přikryjte zeminou.
  6. Zalévejte rostlinu kolem a dávejte pozor, abyste nenamočili samotnou cibuli.

Důležité! Příprava půdy pro výsadbu zakoupeného hyacintu by měla být zahájena okamžitě po roztavení sněhu. Vykopaná země musí mít čas se usadit.

V případě hrozby jarních mrazů jsou vysazené květiny pokryty netkaným materiálem.

Pravidla pro výsadbu hyacintů na podzim

Na podzim se hyacinty vysazují koncem září - začátkem října. Květinový záhon je připraven k výsadbě nejméně 10 dní předem. Poté, co se Země usadila, jsou pro každou rostlinu vytvořeny díry. Na dno vybrání se nalije písek a vloží se cibule. Kolem toho je vyroben pískový polštář o tloušťce nejvýše 1,5 cm. Plodná půda se nalije na vrchol.

Důležité! Hloubka výsadby cibulovin by měla být trojnásobek jejich výšky. Vzdálenost mezi otvory se rovná hloubce výsadby.

Po výsadbě v suché půdě se rostliny napojí. Pokud je půda mokrá, není potřeba zalévání. Hlízy můžete vysazovat na společné zahradní posteli, ale v tomto případě bude zapotřebí více písku. Je účelnější vytvořit jednotlivé otvory pro výsadbu ve velkém květinovém záhonu. Když jsou všechny rostliny vysazeny, je záhon mulčován rašelinou, slámou nebo pilinami.

Je důležité přesně určit, kdy se mají hyacinty vysazovat venku. Při včasném zasazení rostlina vyklíčí a mladý výhonek zamrzne. Pokud odložíte výsadbu na zahradním pozemku, pak hlíza nebude mít čas zakořenit se a zemře, když nastane mráz.

Jak množit hyacinty doma

Hyacinty se mohou množit jak semeny, tak částmi rostliny. Výsadba semen se používá pouze pro šlechtitelské účely. Jedná se o dlouhý a pracný proces. Častěji se používá vegetativní reprodukce.

Během kopání žárovek pro skladování se na nich nacházejí děti. Dobře tvarované děti jsou odděleny od mateřské rostliny a skladovány odděleně. Na podzim se vysazují současně s dospělými květinami.

Pro vaši informaci. Děti na hyacintech se tvoří jen zřídka a v malém množství, proto se k jejich reprodukci používají jiné metody.

Řezání dna cibulek hyacintu

Největší a nejzdravější cibule jsou vybrány ze sadby. Po očištění od půdy se týden suší na teplém místě. Poté, co kořeny vyschnou a lze je snadno odstranit, lze dno vystřihnout.

Chcete-li odstranit spodní část cibule hyacintu, použijte skalpel, kapesní nůž nebo kopulační nůž. Někteří pěstitelé mohou tuto operaci provést čajovou lžičkou se zaostřeným okrajem.

Důležité! Nářadí musí být naostřeno a dezinfikováno.

Dno je vyříznuto ve formě nálevky: od vnějšího kruhu ke středu. Během postupu nepoškozujte vnější kroužek a šupiny baňky. Po zpracování jsou plátky posypané nasekaným dřevěným uhlím a nůž je dezinfikován.

Zpracované žárovky jsou umístěny do krabice vlhkého písku s výřezem nahoru. Musíte je uložit na teplé a tmavé místo pokryté fólií. Po 2-3 měsících se vytvoří děti, po měsíci dosáhnou velikosti 10 mm.

Když se děti vytvoří, spolu s děložní cibulkou se přesadí do zahrady a prohloubí se tak, že nad nimi je vrstva půdy 10 cm silná, výsadba je nahoře pokryta mulčováním.

Zářez na dně

Příští rok se matky a děti dobře krmí, zalévají a plevelují zahradu. Důkladně zakryjte zimu. O rok později, na konci července - začátkem srpna, jsou vykopány, odděleny od velké cibule a zasazeny na trvalé místo. Takto získané hlízy kvetou po dobu 3 let.

Řezání spodní části žárovek hyacintu

Zářez na dně je snazší než u předchozí metody chovu hyacintů, ale produkuje méně dětí. Ale jsou větší než děti získané vyříznutím dna.

Pro tuto metodu vezměte mladé cibule, dobře je osušte. Ve spodní části je proveden křížový řez.Jeho hloubka by neměla přesáhnout 0,6 cm, během dne se plátky nechají uschnout na teplém a suchém místě. Následujícího dne se umístí do krabice s pískem a vyklíčí stejně jako u předchozí metody chovu.

Nucené v květináčích s půdou

Pro nucení v zimě jsou vybrány velké žárovky bez poškození. Jsou odebrány pouze ty, které byly vypěstovány na zahradě. Vybrané cibule se v květináčích vysazují v říjnu až listopadu.

Důležité! Doba odpočinku v hyacintech trvá 10-12 týdnů. To je třeba vzít v úvahu při vynucování květin na určité datum.

Půda pro destilaci se bere na světlo. Aby se zlepšila propustnost vzduchu, musí nutně obsahovat písek. Je lepší zasadit hyacinty do samostatných nádob.

Zasazené květináče jsou pokryty papírovými sáčky nebo jinými květináči. Můžete použít tmavé plastové sáčky s otvory. Vysazené hyacinty se skladují na tmavém místě při teplotě 5-8 ° C po dobu nejméně 10 týdnů. Když půda v nádobách vyschne, jsou rostliny mírně zalévány studenou vodou. Zemská koule by měla být vždy vlhká.

Poté, co se klíčky objeví na konci období nečinnosti, je kryt odstraněn a květináče jsou přeneseny nejprve do místnosti s teplotou 10-15 ° C, poté do teplejší a světlejší místnosti. Hyacinty začnou kvést 3-4 týdny po přenosu.

Naklíčené žárovky

Péče o hyacint po destilaci spočívá v pravidelném zalévání a hnojení minerálními hnojivy pro kvetoucí rostliny.

Hyacintová péče na zahradě

Každý, kdo je chce pěstovat, musí vědět, jak se o hyacinty starat. Hyacintová péče je následující:

  • zalévání;
  • vrchní obvaz;
  • odplevelení;
  • uvolnění.

Aby se zabránilo rychlému odpařování vlhkosti a klíčení plevelů, jsou květinové záhony po výsadbě mulčovány. Toto opatření pomůže vyhnout se častému uvolňování půdy v blízkosti rostlin.

Zalévání

Hyacinty jsou citlivé na přebytečnou vlhkost. Polévejte je s mírou a v malém množství. Zalévání zahrady těmito jarními květinami je často nutné pouze během období tvorby pupenů a kvetení. Zbytek času je zalévání malé.

Důležité! Během zalévání by měla být půda v otvorech nasycena vodou do hloubky 20 cm.

Hnojiva

Cibule hyacintu žijí až 7 let, takže je důležité jim dodávat živiny. V závislosti na fázi růstu květu se používají různá hnojiva.

Na jaře, poté, co se objeví listy, je záhon napojen roztokem hnojiv obsahujících dusík. Může to být močovina nebo dusičnan amonný.

Jakmile se pupeny objeví, aplikují se hnojiva obsahující draslík a fosfor. Například superfosfát a chlorid draselný. Po dokončení kvetení se přidá superfosfát a popel.

Příprava na zimování

Po výsadbě cibulovin na zahradě je záhon napojen. Pokud na podzim hodně prší, pak stačí přirozená vlhkost, aby se hyacinty zakořenily. Příprava na zimu spočívá ve vytvoření optimálního teplotního režimu kolem žárovek. K tomu se používá mulčování. Může být vyroben z kompostu, listů nebo slámy. Vrstva by měla být nejméně 20 cm, aby byla hlíza chráněna před mrazem.

Na Sibiři a na Urale země zmrzne více než v centrální zóně Ruska. Proto se na zimu vykopávají cibule hyacintu a skladují se až do jara.

Přesazení hyacintu po odkvětu nebo nákupu

Kdy přesadit hyacinty, řeknou vám samotné rostliny. Žloutnutí a vadnutí listů slouží jako signál k vykopání cibulí. Při odstraňování hyacintů ze země je třeba postupovat opatrně. Lopata je umístěna 10 cm od květu a zapuštěna do země pro celý bajonet. Vykopané žárovky se očistí od země a umyjí. Po vyšetření jsou ponechány celé zdravé vzorky.

Vybrané rostliny se umístí do roztoku manganistanu draselného nebo základu pro dezinfekci. Po zpracování se hlízy vysuší. Před uskladněním se z cibulí odstraní zaschlé šupiny. Připravený rostlinný materiál se umístí do krabic nebo pytlů a umístí se na teplé a suché místo až do podzimu.

Ochotný. Pro zachování žárovek je lze zabalit do novin.

První měsíc jsou žárovky skladovány při teplotě + 25-30 ° С, v následujících měsících je snížena na + 17 ° С.

Skladování cibulek hyacintu

Skladování se liší mezi zakoupenými kvetoucími rostlinami a pěstovanými na pozemku. V prvním případě, po odkvětu, je stopka odříznuta. Pokud rostlina rostla v malé nádobě, je přesazena do větší nádoby. Po prořezání stopky a přesazení se hyacint umístí na chladné, osvětlené místo. Může být umístěn proti sklu okna. Tam bude mít dostatek světla a teplota bude nízká.

Zalévání hyacintu při skladování by mělo být prováděno s mírou. V květnu až červnu je konzervovaná cibule přesazena do květinové zahrady.

Možnost ukládání

Rostliny rostoucí v zahradě jsou po odkvětu vykopány a znovu vysazeny na podzim před zimou. V létě jsou žárovky uloženy na chladném a tmavém místě.

Hlavní škůdci a nemoci hyacintů

Pěstování a péče o hyacint na otevřeném poli je nemožné bez znalosti škůdců a chorob květin.

Kodex škůdců a chorob květu

Škůdci / nemocZnameníMetoda léčby
Květinová muškaRůst se zpomaluje, listy chřadnouOšetření rostlin přípravky "Mukhoed", "Aktara" nebo "Tabazol"
Mšice a třásněnkyListy zežloutnou, květy se nevyvíjejí a neopadávajíPéče o hyacint zahrnuje léčbu apicidem
MedvedkaRostlina vadne, vykopané cibule jsou vážně poškozenyPři výsadbě je kolem záhonu pohřbena vlnitá lepenka nebo břidlice široká 20-25 cm
Apikální kveteníVytvoří se krátké květenství, horní květy kvetou před nižšímiDodržování skladovací teploty
Stopka stopkyHorní část stopky během klíčení hnijeRostou při nižších teplotách
Žlutá bakteriální hnilobaPodél žil na listech a stopce se objevují žluté skvrny. Stejné skvrny se tvoří na baňce a postupně se rozpadajíZničení cibulovin, kultivace půdy bělidlem. Na tomto místě bude možné vysadit hyacinty až po 3-4 letech.
Měkká bakteriální hnilobaRostlina zezelená, nevyvíjí se, vadne. Žárovka hnijeSkladujte a růst při nízké vlhkosti vzduchu, žárovky dobře osušte. Postižené žárovky jsou zničeny

Výsadba a péče o hyacinty na otevřeném poli, které vyžadují znalost kultivačních charakteristik, přinese mnoho příjemných okamžiků. Dodržování pravidel pro pěstování hyacintů, péči o ně a jejich skladování umožní každému zahradníkovi vyzdobit své stránky krásnými hyacintovými čepicemi.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada