Výsadba květinové zahrady Gerbera a péče o venkovní prostředí

Gerbera zahradní výsadba a péče, o kterou se zahradníci stále více zajímají, vypadá jako velký heřmánek. Až donedávna si dávali pozor na tuto krásku a považovali ji za vrtošivou a náročnou na péči. V poslední době se situace dramaticky změnila, gerbery se stále více pyšní místem v květinových záhonech, chovatelé z roku na rok doplňují své sbírky novými odrůdami. Rozmanitost barev je úžasná. I ti nejnáročnější znalci krásy určitě najdou odrůdu, která vyhovuje jejich potřebám.

Jak vypadá zahradní gerbera?

Dekorativní pouliční gerbera je zástupcem rodiny Astrovů a má silný kořenový systém. Pochází z afrických zemí, jako je garcinia a gardenia. Rostlina má zkrácenou stonku a kompaktní keř. V kořenové zóně je růžice světle zelených listů.

Navenek gerbera připomíná sedmikrásku nebo velký heřmánek.

Květy jsou jednotlivé, velké. Srdce košů je světlé nebo žlutozelené. Zahradníci často srovnávají gerbery s heřmánky nebo echinaceou. Na rozdíl od posledních dvou rostlin však mají širší barevný gamut. Existují nejen obyčejné, ale také dvojité, polodvojné druhy.

Pozornost! Za přirozených podmínek nebude mít gerbera nikdy modrou barvu.

Chovatelé neustále pracují na vývoji nových odrůd a hybridů.

Celkově je dnes známo více než 80 druhů této květiny, ale zahradníci upřednostňují hybridy a odrůdy s vysokou dekorativní kvalitou. Současně se pěstují nejen na zahradě, ale také ve vnitřních podmínkách. Chovatelé již vyšlechtili více než tisíc odrůd, které byly založeny na zelenolistých a Jamsonových gerberách. Pěstitelé květin milovali především:

 • Romeo;
 • Mars;
 • Alcor;
 • Průvod;
 • Elegans;
 • Vincent;
 • Migar;
 • Jupiter atd.

Populární odrůdy zahradních gerber

Není tolik odrůd této květiny, kolik je odrůd, ale jsou základem volby pro zahradníka. Jejich popis a vlastnosti umožňují určit, zda je rostlina vhodná k pěstování za určitých podmínek a jaké vlastnosti má zemědělská technologie. Koneckonců, gerbery v zahradě, jejichž pěstování a péče vyžadují určité dovednosti, mohou přinést nejen estetické potěšení, ale také určité potíže.

Gerbera Jameson

Tento druh se aktivně pěstuje nejen na zahradě, ale také v interiéru. Silný keř, nadýchané listy, shromážděné v důlku. Stopka není příliš vysoká. Navenek květina vypadá jako sedmikráska.

Gerbera Jamson je vhodná pro pěstování na zahradě a v místnosti

Průměr čepice dosahuje 10 cm, doba kvetení trvá 3 týdny. Barvy jsou atraktivní a jasné.

Hybridní druh Garvinea Sweet Dreams

Tento typ je jednou z novinek představených zahradníkům. Výška pouzdra dosahuje 0,45 m, jeho průměr je 0,4 m.Každá gerbera současně produkuje až 20 stopek.

Zahradní gerbera Garvinea Sweet Dreams kvete od jara do podzimu

Barevná škála je bohatá. Období kvetení trvá od jara do podzimních mrazů.

Klondike

Velká rostlina s výškou a průměrem keře asi 0,45 m. Každá rostlina vytváří až 50 stopek za sezónu. Rozmanitost odstínů je obrovská.

Klondike se vyznačuje velkou velikostí keřů a bohatým dlouhým kvetením

Květy jsou polodvojité, jejich průměr dosahuje 12 cm, doba květu trvá od července do října.

Habešský

Kořenová růžice této trvalky se skládá z eliptických listů. Charakteristickým rysem je, že mladá zeleň je mírně pubertální.

Abyssinian gerbera má jemné barevné schéma

Květy rákosu, nejčastěji malované bíle, mají někdy načervenalé odstíny.

Gerbera oranžová

Růžice květu se skládá z eliptických listů. Malý keř, silný oddenek. Květenství košového typu je namalováno v následujících barvách:

 • Oranžový;
 • jasně červená;
 • růžový;
 • tmavá šarlatová;
 • žlutá.

Oranžová gerbera má kompaktní velikost keře a jasnou barvu květů

Prostřední květy jsou někdy černé nebo tmavě fialové.

Gerbera Wrightová

Růžice u tohoto druhu se skládá ze zpeřených nebo laločnatých listů. Stopka je dlouhá, na jejím konci se vytvoří květ, který vypadá jako velký heřmánek. Uprostřed je natřený žlutě nebo bíle. Barva okvětních lístků může být:

Gerbera Wright se vyznačuje bohatou barevnou škálou

 • Červené;
 • oranžový;
 • nachový;
 • žlutá;
 • růžový.

Gerbera Vega

Tento druh byl chován americkými chovateli. Od ostatních odrůd se liší velkými květenstvími, které dosahují průměru 13 cm, a úzkými dlouhými okvětními lístky.

Hybrid Vega má velmi velkou velikost květu

Délka stopky je asi 0,7 m. Barva květů je žlutooranžová.

Péče o zahradní gerberu

Mnoho začínajících květinářů má otázku: jak pěstovat květiny gerbery? Patří k teplomilným druhům rostlin a vyžadují určitou péči a pozornost. Jako odpověď jim bude poděkováno bujarým a dlouhým kvetením a stanou se hodnou ozdobou květinového záhonu.

Vhodné osvětlení

Gerbera je rostlina velmi milující světlo, a proto, když je zasazena do otevřeného terénu, rozlišují se pod ní nejsvětlejší oblasti.

Pozornost! I sebemenší stínování negativně ovlivňuje růst a vývoj květu.

V létě, kdy jsou sluneční paprsky obzvláště spalující, budete muset zorganizovat světelné stínování. Na jaře a na podzim se gerbery obtížně přizpůsobují krátkému dennímu světlu, proto často raději zasazují zahradní gerbery do květináčů a zajišťují jim další osvětlení.

Gerbera miluje jasné osvětlení

Ve skleníku rostlina aktivně kvete od jara do pozdního podzimu.

Zalévání a vlhkost

Gerbery mají rádi vzduch s vysokou vlhkostí, ale neměli byste stříkat vlhkost přímo na květenství. Nepřijatelná je také stagnace vody nebo nadměrná vlhkost půdy.

Pozornost! Je nepřijatelné používat k zavlažování studenou vodu.

Gerbery netolerují kontrast mezi teplotou okolí a vodou použitou k zavlažování. Četnost zalévání závisí na okolní teplotě a převládajícím počasí. Při častých srážkách se zavlažování snižuje na minimum a řídí se stavem horní vrstvy půdy.

Stříkání

Stejně jako ostatní květiny jsou gerbery negativně ovlivněny škůdci a patogeny. Aby květina zůstala krásná a zdravá, je nutné včas provést preventivní postřik insekticidy a speciálními fungicidy, které lze zakoupit v zahradnických obchodech.Práce se provádějí v suchém a klidném počasí večer nebo brzy ráno, aby kapky na listech nevyvolávaly popáleniny od spalujících slunečních paprsků.

Pozornost! Musíme se snažit vyhnout častému postřiku, aby přebytečná vlhkost nevyvolávala hnilobu výstupu listu.

Výběr správné půdy

Mnoho zahradníků miluje gerbery. Jak však pěstovat takovou krásu v zemi? To se nejlépe provádí na půdách s neutrální kyselostí a vysokou úrovní vlhkosti - a prodyšností. Předem vybraná oblast je vykopána, očištěna od plevele a zavedena rašelina a písek.

Pozornost! Není možné přivést humus do zahrady s gerberami, protože květina je vysoce náchylná k hnilobě kořenů.

Aby se vyloučila pravděpodobnost onemocnění, měla by se půda zbavit horkého roztoku slabého manganistanu draselného.

Pro pěstování gerber jsou vhodné půdy s neutrální úrovní kyselosti.

Metody krmení

Je nepřijatelné používat hnůj nebo humus jako vrchní obvaz pro gerberu, protože vyvolávají rozvoj plísňových onemocnění. Používají výhradně komplexní minerální přípravky určené pro kvetoucí rostliny. Během růstu zelené hmoty je zahradní gerbera oplodněna hlavně prostředky obsahujícími dusík. Se začátkem vzhledu a kvetení pupenů potřebuje květina draslík a vápník.

Pozornost! Draslík a vápník přispívají k hojnému kvetení.

Vrchní obvaz se provádí s frekvencí 1krát za 14 dní, avšak dávka uvedená na obalu je poloviční.

Jak zajistit zimování gerber

Pokud se gerbera pěstuje v jižním podnebí, kde jsou mírné a teplé zimy, může být ponechána venku, aby poskytla dobrou ochranu. Po skončení období květu jsou všechny květní stonky odříznuty, počet zavlažování je snížen, hnojiva jsou úplně zastavena, aby se mohly aplikovat. Kořenová zóna na konci září je opatrně pokryta slámou, seno nebo padlými listy.

Pozornost! Spadané listí sbírejte pouze pod zdravými stromy.

Nyní existují zimní odolné hybridy gerbery, které vydrží na otevřeném poli i teploty až do -10 ° C, ale i oni potřebují dobrý úkryt.

Na zimu je lepší poslat gerberu do místnosti se stabilní teplotou a nízkou vlhkostí.

Kvůli zvláštnostem podnebí ve středním pruhu se tato rostlina pěstuje hlavně jako roční. Zahradníkům je líto, že takovou krásu zničili. Dávají přednost tomu, aby jejich oblíbená odrůda gerbera potěšila barvami déle než jeden rok a byla pěstována jako trvalka. V tomto ohledu je květina na podzim vykopána spolu s hrudkou země a přesazena do nádoby vhodné velikosti. Můžete jej umístit do suterénu s nízkou vlhkostí vzduchu a stabilní teplotou. Poslední indikátor by neměl vzrůst o více než + 15 ° С. Gerbera je občas napojena.

Pozornost! Pokud není k dispozici vhodný suterén, lze gerberu umístit do nejchladnějšího rohu bytu, chráněného před jasným světlem.

Standardní domácí podmínky nejsou příliš vhodné pro zimování květin.

Kdy a jak kvete venku

Gerbera se vyznačuje dlouhým obdobím kvetení, které trvá téměř celé léto. Květy jsou dvojitého, pravidelného nebo polodvojitého vzhledu. Jsou jediného typu, velké, ve tvaru sedmikrásky nebo heřmánku.

Za optimální podmínky pro začátek kvetení gerbery se považuje stabilní teplá teplota (asi + 22-28 ° C) a dostatečná vlhkost. Potřebujete také dostatečný přísun živin a stopových prvků.

Jak se gerbera množí venku

Existuje několik osvědčených metod, které pěstitelům umožňují pěstovat zahradní gerberu samostatně.

Klíčící semena

Hlavní nevýhodou této metody je, že pěstitelé nazývají skutečnost, že není možné zachovat odrůdové vlastnosti matečné rostliny. Nová květina mění barvu, velikost a další důležité vlastnosti.Proto, abychom získali gerberu s již známými a požadovanými vlastnostmi, je lepší koupit semeno v důvěryhodných obchodech.

Pozornost! Sami nebudete moci sbírat semena hybridů, musíte si je určitě koupit od výrobců.

Rostliny vypěstované ze semen potěší první kvetení až po 10-11 měsících. Pro setí budete muset smíchat 2 díly trávníku, po 1 dílu humusu a listové půdy a hrubý písek. Nízko podlouhlé květináče vybavené drenážními otvory slouží jako kontejner.

Obrázek 15 Semena pro pěstování by měla být zakoupena pouze v důvěryhodných obchodech

Semena gerbery jsou uzavřena do hloubky 0,2 cm, ještě lépe je rozetřete na předem navlhčenou půdu a trochu posypte. Poté musí být nádoba pokryta sklem nebo celofánem. Tato podmínka musí být splněna pro úspěšné vyklíčení semen. Po 10 dnech by se měly objevit výhonky. Když sazenice vytvoří 3-4 pravé listy, lze je ponořit do samostatných nádob.

Zakořenění řízků

Při použití této techniky nebude možné získat velké množství sazenic, ale odrůdové vlastnosti budou plně odpovídat mateřské rostlině. Kromě toho budou mít mladé gerbery vysoký růstový potenciál. K zakořenění výsadby budete muset vytvořit speciální podmínky, a to udržovat konstantní teplotu a vysokou vlhkost.

Zakořenění řízků zachovává odrůdové vlastnosti matečné rostliny

Keř gerbery je vykopán, výřez listu je odříznut a kořeny jsou zasazeny do skleníku. Po několika týdnech začnou ze vzduchových pupenů růst výhonky, které budou sloužit jako materiál pro budoucí řízky. Jakmile se na výhoncích vytvoří minimálně 2 listy, jsou opatrně zastřiženy tak, aby jejich délka byla asi 1 cm, poté musí být řez zasazen do živné směsi rašeliny, říčního písku a perlitu.

Pozornost! K zakořenění řízků gerbery je nutné udržovat teplotu na +24 ° C.

Po 2 týdnech se na řízcích vytvoří kořeny, ale do samostatných nádob lze zasadit až po měsíci.

Možné problémy a chyby při pěstování

Ani dlouhodobé zkušenosti pěstitelů květin je nezajišťují proti chybám spojeným s pěstováním gerber. Květina někdy, bez zjevného důvodu, začíná zbavovat pupeny, ztrácí dekorativní vlastnosti. Okamžitě byste měli zjistit, co způsobilo takové důsledky, a přijmout opatření k prevenci a léčbě rostliny.

Kapky pupeny a listy

Tyto příznaky mohou být způsobeny několika důvody:

 • nedostatek světla;
 • nedostatek vlhkosti;
 • nekonzistence teplotních podmínek.

Musíte pečlivě analyzovat všechny faktory a pokusit se eliminovat jejich negativní dopad.

Listy zblednou

Blanšírování listů gerbery může být vyvoláno nadbytkem slunečního světla. Aby se květina cítila dobře, v poledne musí uspořádat světlý odstín před přímým slunečním světlem.

Dokonce i zkušení pěstitelé květin se při pěstování zahradní gerbery potýkají s problémy a dělají chyby.

Konce listů suché

Takový problém někdy nastává kvůli nedostatku vápníku v půdě nebo kvůli nedostatečné vlhkosti vzduchu. Krmení by mělo být prováděno přípravkem obsahujícím vápník, v blízkosti gerbery by měly být umístěny otevřené nádoby s vodou.

Spodní listy padají

Tento příznak se často vyskytuje v důsledku nadměrné vlhkosti půdy nebo nedostatku světla. Gerbery vysazené v zahradě, které se pěstují pod stromy, začnou bolet a ztrácet svůj dekorativní efekt. Zalévání je nutné upravit tak, aby ornice měla čas vyschnout.

Gerbera vám určitě poděkuje za práci a péči s dlouhým a krásným kvetením.

Květiny zahradní gerbery, jejichž výsadba a péče mohou být pro začátečníky i zkušené zahradníky nepříjemné, se staly skutečnou pýchou záhonu.Všechny náklady a úsilí jsou plně odůvodněny luxusním rozkvětem a nepokoji barev. Musíte se jen řádně starat o zahradní krásu a obklopit ji láskou.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada