Květina Hemantus - domácí péče

Informace o květu hemantus se poprvé objevila v roce 1753. Jeho popis vytvořil vynikající švédský vědec, přírodovědec Karl Linnaeus. Proč dostala květina hemantus toto jméno? Ukazuje se, že řecká slova „haemo“ a „anthos“ se překládají jako „krvavá květina“.

V přírodě existují různé barvy hemantu, ale hlavní je pro něj rozpoznána jako typická červená barva. V roce 1984 byl rozdělen do samostatného rodu rodiny Amaryllis.

Odrůdy hemantu

V současné době je známo 22 druhů hemantusů. Jejich domovinou je tropická Afrika a Namibie. Tato cibulovitá rostlina má podobný vzhled jako amaryllis.

Gemantus Katarina

Květy hemantu mají specifickou vůni. V domácím chovu jsou nejběžnější následující typy:

  1. Bílé květy - nejčastější mezi vnitřními květinami. Má široké listy ve tvaru jazyka, které připomínají jazyk jelena. Má krátké, ale silné stopky s bílými květy. Listy jsou tmavě zelené barvy.

Bílé květy

  1. Lípa - nejčastěji se nachází na zahradních pozemcích. Květina roste v zemi, má listy uspořádané ve dvou řadách na dlouhých řapících. Půlmetrový stopka odlišuje Linden od jiných odrůd hemantus.
  2. Vícekvětý - vyznačuje se přítomností dlouhého stopky a velkých listů. Během sezóny počet květenství dosahuje od 50 do 90.

Multi-květovaný

  1. Catarina - má dlouhé tenké listy umístěné na falešném stonku. V přítomnosti červených květenství. Kvete na konci léta po dobu čtyř týdnů. Po odkvětu jsou svázány jasně červené bobulovité plody. Květinářství hovoří o hemantu Katarině jako o nejoblíbenějším domácím květinářství mezi podobným druhem květin.
  2. Čistě bílá - velmi podobná bílému květu hemantus. Rozdíl spočívá v lemování stopky a zadní části listů.
  3. Sharlakhovy - má jeden a půl metrové listy s červeně namalovanými konci. Stopka je skvrnitá. Doba květu je podzim.

Sharlakhovy

  1. Granátové jablko - je druh hemantu s krásnými květenstvími dlouhými až 10 cm, listy mají kožovitý vzhled s charakteristickou jasně červenou barvou a vlnitými okraji. Aktivně kvete od července do ledna.
  2. Tiger Haemanthus tigrinus je nádherná velkolistá rostlina. Délka jeho listů dosahuje 45 cm, jsou zelené. Na spodní části listů jsou hnědé skvrny.

Pozornost! Všechny odrůdy Hemantus jsou jedovaté. Prořezávání listů, v případě poškození, by mělo být provedeno v rukavicích. Po manipulaci s květinami si důkladně umyjte ruce.

Péče o Hemantus

Gemantus se v domácím chovu vyskytuje jen zřídka. Správná péče o hemantus doma vám umožní získat jak očekávané kvetení, tak vývoj květu.

Výběr půdy a hrnce

V květinářství se Gemantus, stejně jako všechny květiny, prodává v přenosném květináči. Po domácí aklimatizaci se přesadí do stacionárního květináče. Hrnec je zvolen vysoko, protože cibule má dlouhé kořeny, které musí být při přesazování pečlivě vyloženy v květináči.

Vzdálenost od ní k bočním stěnám nádoby by neměla překročit 3 cm, baňka by neměla být zakopána do půdy. Rostlinu můžete přesazovat dvakrát ročně, pokud dává malý nárůst, ročně a jednou za 2-3 roky. To je na uvážení květinářství.

Pozornost! Pokud je pro pěstitele důležité vidět rozkvět hemantu, měl by být hrnec těsný, ale pokud je cílem získání dceřiných cibulí, měl by být hrnec širší.

Měli byste věnovat pozornost začínajícím pěstitelům půdě. Dno hrnce by mělo být pokryto drenáží, aby voda nestála a kořeny nehnily. Půda se prodává v květinářství. Hemantus potřebuje lehkou půdu. Je to univerzální substrát nebo speciální půda pro okrasné rostliny s přídavkem dřevěného uhlí, kokosové půdy a humusu.

Kořenový systém Hemantus

Zalévání a krmení

Cibulovité rostliny nemají rádi stojatou vodu v půdě. Hemantus nereaguje dobře na přebytečnou vlhkost. Domácí péče o něj spočívá v mírném zalévání. Zkušení pěstitelé květin konstatují, že tato pokojová květina snáší snáze sucho.

Půda je oplodněna na jaře a v létě každé tři týdny. Slabý roztok minerálního hnojiva se nalije do podnosu, kde se na 20 minut umístí hrnec s květinou. Prostřednictvím osmózy dostane rostlina veškerou výživu, kterou potřebuje.

Teplota a osvětlení

Rostlina má ráda jasné, ale ne přímé světlo. Květina se cítí nejlépe na parapetech oken směřujících na východ a západ. Květináč se musí otáčet, aby se zajistil rovnoměrný vývoj listů.

Hnojivo pro Hemantus

Jako teplomilná rostlina nemá hemantus rád teplotní výkyvy, zejména na chladnější straně. Pokud je zakoupíte v obchodě v zimě, zajistěte si teplé dodání až k vám domů. Optimální teplota, při které květ roste a kvete, je od + 18 ° do + 22 ° C.

Během zimního klidu, který trvá od prosince do dubna, se hemantus udržuje na chladném místě. Je žádoucí, aby teplota nebyla vyšší než + 15 ° C. K tomu je vhodný izolovaný balkon nebo lodžie v bytě nebo veranda v domě. Gemantus nemá rád stojatý vzduch, každou místnost je třeba větrat.

Rostoucí problémy

Gemantus je nenáročná rostlina. Při správném pěstování kvete každý rok. Pěstitelé však čelí určitým problémům, když pupeny začnou zčernat, listy vysychají a kvetení se zastaví. Jaký je důvod?

Hemantus květiny

Pomalý vývoj

Musíte dávat pozor na půdu v ​​květináči. Možná potřebuje oplodnění. Přítomnost škůdců a chorob může narušit vývoj rostliny. Prohlédněte květinu a proveďte nezbytná opatření proti škůdcům nebo chorobám.

Zčernalé pupeny

Důvod zčernání pupenů je třeba připsat vysoké vlhkosti a porušení teplotního režimu. V tomto případě je květináč umístěn v místnosti, kde není vlhkost, měli byste také vysušit půdu a začít mírně zalévat.

Proč listy Hemanthus zežloutnou

Může existovat několik důvodů. Jedná se o přebytek vlhkosti v půdě nebo vysychání. Cibule rostliny může začít hnít z přetečení. Půdní škůdci mohou také vést ke zežloutnutí listů. Co v tomto případě doporučují udělat zkušení pěstitelé květin, kteří to také pozorovali u svých domácích rostlin?

Poznámka! Je nutné provést úpravy zálivky, aniž by došlo k přetečení nebo vysušení půdy v květináči. Pokud jsou v zemi larvy škůdců, musíte půdu úplně vyměnit.

Chyby v péči o květiny

V důsledku řady chyb při péči o rostlinu může přestat kvést, na listech se mohou objevit bílé tečky nebo zesvětlení, objeví se podlouhlé listy. Květinářství doporučuje nezapomenout, že hemantus kvete po období spánku. Abyste to zajistili, musíte přestat zalévat květinu v říjnu. Výsledkem je, že listy začnou žloutnout a vysychat.

Květina přejde do stavu odpočinku. Květináč pro tuto dobu by měl být umístěn ve slabě osvětlené místnosti s teplotou vzduchu 14-16 ° C. Lehká vlhkost půdy je v tomto okamžiku přijatelná. Hemantus můžete začít zalévat brzy na jaře.Hemantus bude kvést na konci května.

Poškození listů pochvou

Mohou existovat i jiné důvody, které zpomalují kvetení hemantu. Například hrnec je příliš prostorný pro květinu, ve které rostlina musí vládnout zemi a teprve poté začne kvést. Žárovka může být příliš hluboko zasazená nebo květina špatně osvětlená. V takovém případě musíte tyto důvody odstranit.

Pokud se listy květiny zesvětlily a začaly se táhnout, znamená to, že je špatně osvětlena. Je třeba jej přemístit na světlejší místo. Na listech jsou bílé tečky. Povaha jejich vzhledu je odlišná: důsledky postřiku a popálení přímým slunečním světlem. Je nutné tyto příčiny odstranit.

Škůdci a nemoci

Květinářství věnuje pozornost tomu, že hemantus je náchylný k chorobám a škůdcům. Nebezpečí pro něj představuje šupinatý hmyz a roztoč červený. Chovají se dobře v horkých, nevětraných prostorách.

Štít

Hmyz, který se skrývá pod listy rostliny, jim způsobuje nenapravitelné škody. Vysávají šťávu. Mezi způsoby, jak s nimi zacházet, patří kropení hemantu Karbofosem, „Decis“ a „Aktellik“.

Roztoč červený

Spider roztoči jsou nejhorší škůdci. Listy rostliny zapletené do pavučin vysychají. Záchranou klíštěte jsou insekticidy, kterými je rostlina ošetřena.

Ovlivněné listy Hemantus

Šedá hniloba

Nemoc s plísní je indikována skvrnami na listech a bílým květem. V tomto případě je hemantus ošetřen slabým fungicidem. Pokud je rostlina vážně zasažena, je zničena.

Staganospore

Gemantus je citlivý na onemocnění, jako je staganospora. Jeho znamením jsou červené skvrny na cibulkách a listech. V počáteční fázi onemocnění se používá "Fundazol".

Anthracnose

Vzhled tmavých skvrn na listech, na jejich koncích - stejné barvy pruhů, naznačuje chorobu rostlin s antraknózou. Je nutné odstranit postižené listy, ošetřit květ roztokem "Fundazolu".

Pěstování Hemantus ze semen

V reprodukci hemantu není žádné zvláštní tajemství. Květinu můžete pěstovat z dceřiných cibulí, řezáním listu nebo z čerstvě sklizených semen.

Pěstování Hemantus ze semen

Květina se pěstuje ze semen jako normální sazenice. Květinářství poznamenává, že takto pěstovaný hemantus vstupuje do doby květu až po pěti letech. To je jediná nevýhoda pěstování ze semen, kterým chovatelé nevěnují pozornost.

Když chováte hemantus doma, musíte se o něj postarat podle pokynů zkušených květinářů. Péče o rostlinu je jednoduchá, za příznivých podmínek každý druh hemantu potěší pěstitele květin svým kvetením.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada