Jak na jaře krmit hortenzii pro svěží kvetení na zahradě

Zahradníci se snaží zdobit letní chaty nenáročnými a krásnými rostlinami, z nichž jedna je hortenzie. Kvetení nápadné krásy nenechává nikoho lhostejným. Tento keř je zasazen na nejvýznamnějších místech, má první role v zahradních souborech, protože dlouhé a neuvěřitelně krásné kvetení vytváří na místě krásu a dává mu okouzlující vzhled.

Každý zahradník by měl hortenzii objevit, díky svému panikulárnímu vzhledu dává kouzlu každé oblasti. Název rostliny dal F. Commerson, v latině to zní jako „Hydrángea“, v překladu to znamená „zahrada“.

Zda nakrmit hortenzii na jaře

Pro svěží kvetení je nutné pravidelné krmení hortenzií. Jedním z nejdůležitějších obvazů je jarní obvaz, který pomáhá dozrát krásné květní stonky, učinit keř svěží a se silnými výhonky.

Hortenzie v zahradě

Zároveň se kvetení prodlužuje a bohatší. Vrchní obvaz pomáhá chránit rostlinu před škůdci a různými chorobami.

Důležité! Nedostatek obvazů, stejně jako jejich nesprávné zavedení, může způsobit onemocnění hortenzie a zkrátit období květu.

Hortenzie je oprávněně považována za jednu z nejlepších dekorací v každé zahradě, ale je dobré, když hojně kvete. Na některých keřích lze vidět různobarevné květy.

Výsledek nedostatečného oblékání

Toho je dosaženo pomocí různé kyselosti půdy, zatímco odstíny se mění z modré a lila na růžové a malinové.

Hnojiva pro aktivní růst a kvetení v zahradě

Rostlina preferuje kyselé půdy, proto byste měli vědět, jak na jaře krmit hortenzii, a pečlivě vybírat hnojiva, s přihlédnutím ke všem vlastnostem rostliny. U jara budou vyžadovány minerální a organické přísady a některé další, které by měly být probrány podrobněji.

Rada. Je důležité aplikovat pod keř dostatečné množství hnojiva, nepřekračovat dávkování. Kyselost půdy by měla být také kontrolována, aby rostlina neochorela a dobře se vyvíjela.

Hortenzie preferuje úrodné volné půdy, je žádoucí vysoký obsah humusu a propustnost vzduchu. Současně se věří, že první dva roky má rostlina dostatek výživné půdy a není nutné ji krmit.

Aby byl keř potěšen svým kvetením po celé léto, je nutné pravidelně hnojit a okyselovat půdu. Dále, jaký je nejlepší způsob krmení hortenzie.

Pupeny hortenzie

Červen znamená začátek kvetení, rostlina na to musí být plně připravena. Existuje několik odrůd hortenzií (stromovitých, velkolistých), všechny milují stejné podmínky růstu, proto stačí pamatovat na základní pravidla péče a nezbytná hnojiva pro harmonický růst a svěží květiny.

Lidové léky

Kuřecí trus nebo hnůj (kráva, kůň nebo králík) mohou být účinným organickým hnojivem. Bez ohledu na odrůdu se látka ředí ve vodě v poměru 1 díl hnoje a 10 dílů vody. Roztok by měl být zakryt víkem a měl by být ponechán 10 dní fermentovat.

Látku denně promíchejte, po 10 dnech přeceďte. Výsledný roztok se zředí vodou.Pokud byl nálev vyroben z kuřecího hnoje, měl by se 1 litr zředit 20 litry vody, při použití zvířecího hnoje stačí 10 litrů vody. Poté se hortenzie napojí výslednou směsí.

Mezi lidovými obvazy jsou nestandardní, například:

  • Kefír nebo syrovátka zředěná vodou pomohou hortenziím lépe kvést, protože tyto 2 litry fermentovaného mléčného výrobku se zředí v 10 litrech vody;
  • Napuštěný žitný chléb na vodě pomůže zvýšit počet prospěšných bakterií v půdě, díky čemuž se posílí kořeny rostliny, posílí se imunita a odolnost vůči chorobám;
  • Rostlinu můžete uzdravit pomocí běžných pekařských kvasnic, protože se ředí cukrem a vodou, po pěnění se ředí dalšími 10 litry vody. Po zalévání bude rostlina zdravější a bude růst lépe. Často se používá také pivo, k oplodnění je vhodný pouze přírodní „živý“ produkt;
  • Pro stříkání se často používá roztok manganistanu draselného, ​​což pomáhá posílit dřevo.

Odlišná kyselost půdy v hortenzii

Bylo prokázáno, že lidové léky jsou docela účinné, navíc jsou zcela neškodné. Je třeba si uvědomit, že se používají ve spojení s jinými léky.

Minerální hnojiva

Organické látky by se pro hortenzie neměly používat příliš často, střídání s minerálními komplexy pomůže rostlině plně se rozvinout. Nejčastěji používaný superfosfát, stejně jako síran amonný a draselný. Kompozice jsou zředěny podle pokynů na obalu, krmeny jimi od jara do poloviny léta.

Močovina je vhodná pro použití na jaře. Mělo by se ředit vodou. Na 10 litrů stačí 1 polévková lžíce. l. Na jeden keř hortenzie bude stačit 5 litrů takového roztoku.

Dlouhodobá hnojiva

Dlouhodobě působící hnojiva jsou oblíbená pro hortenzie, která se aplikují pouze jednou ročně. Vyrábějí se v granulích, které se zavádějí suché do speciálně vykopaných otvorů po obvodu keře. Po nalití hnojiva do otvorů se na ně nalije voda. Mezi takovými hnojivy jsou populární produkty, které vyrábějí společnosti „Pokon“ a „Greenworld“. Z nich si můžete vybrat složení, tím lépe oplodnit hortenzii na jaře.

Bílá hortenzie

Hotové směsi pro hnojení hortenzií

Existuje poměrně málo hotových hnojiv určených speciálně pro hortenzie, jejichž krmení je poměrně snadné. Mezi nimi je třeba vyzdvihnout ty nejosvědčenější a nejoblíbenější:

  • "Agricola" - obsahuje vše, co rostlina potřebuje, stopové prvky ve složení jsou hortenzií snadno absorbovány;
  • "Ferrovit" - pomáhá obnovit nedostatek železa, toto činidlo se nastříká na křoví a zředí 1,5 g v 1 litru vody;
  • pro dobré kvetení je ideální komplex minerálních hnojiv „GreenWorld“;
  • "Fertika" - vyrábí speciální hnojivo pro hortenzie, používá se každé 2 týdny.

Připravené směsi jsou pohodlnější, zvláště pokud není dostatek času.

Kdy použít vrchní obvaz, při jaké teplotě

Chcete-li v zemi vytvořit neobvyklý a hojně kvetoucí keř, měli byste včas provést všechny vrchní obvazy. Domácí hortenzie je velmi citlivá na hnojiva a určitě vám poděkuje za včasné a správné krmení.

K oplodnění rostliny je důležité dodržet jednu podmínku: lék se zavádí do kruhu blízkého kmene kolem rostliny, který předtím vykopal malou brázdu, kde jsou umístěny nejen tekuté kompozice, ale také suché. Po aplikaci hnojiva vyplňte otvor humusem. K tomu je ideální kyselá rašelina, která bude hrát roli mulče a také pomůže vytvořit další výživu pro hortenzii.

Na jaře jsou položeny listy a výhonky, což znamená, že pro bujnou zeleň bude nutné hnojení. Nejčastěji se používá kaše zředěná vodou v poměru 1:10.

Důležité! Je lepší hnojit rostlinu na mokré půdě, pro kterou by měl být keř před aplikací kompozice napojen.

Při aplikaci obvazů na ulici by měla být pozitivní teplota. Na jaře by měla být organická a minerální hnojiva střídána, v průběhu dubna a května, krmena slabým roztokem manganu, posílí dřevo a vydezinfikuje kořenový systém.

Pozornost! Pokud nedodržíte jasné schéma obvazů a dávkování, může mít hortenzie narušené metabolické procesy, což povede k chorobám rostlin.

Na trhu existuje velké množství speciálních hnojiv pro hortenzie i lidových prostředků. Průmyslové přípravky lze vyrábět v krystalech a granulích i v hotových kapalných roztocích. Nejlepší kyselost půdy pro hortenzi bude úroveň 4,5 pH.

První hnojení dusíkem

Jakmile se poslední sníh roztaje a hortenzie uvolní první výhonky, je nutné provést první krmení. K tomu se používají dusíkatá hnojiva, jako je močovina (15 g na 10 l vody na 1 m2) a dusičnan amonný (20 až 25 g na 10 l vody na 1 m2).

Pokud zmeškáte čas na první krmení hortenzie na jaře, není to příliš děsivé, zatímco ve druhém je třeba tuto skutečnost zohlednit a přidat trochu více dusíku.

Druhý komplexní minerální obvaz

Když se na keři začnou vytvářet pupeny, je čas na druhé krmení. Během tohoto období rostlina vyžaduje velké množství draslíku a fosforu, dusík se zavádí s přihlédnutím k prvnímu krmení (nebo jeho nedostatku).

Důležité! Vrchní oblékání by se mělo provádět ráno nebo večer, když slunce není tak jasné. Zamračený den je pro to dobrý.

Někteří zahradníci používají zcela minerální hnojiva, například nitroammofoska (25 g na 10 litrů vody pro 2 dospělé rostliny) nebo diammofoska (20 g na 10 litrů vody). Hotová speciální hnojiva jsou velmi populární. Směs si můžete připravit sami pomocí síranu draselného.

Třetí a čtvrtý doplněk fosforu a draslíku

Třetí krmení se provádí během období květu, kdy pupeny již začaly kvést. V této době jsou vhodné sloučeniny draslíku a fosforu s přídavkem stopových prvků. Tento vrchní obvaz je volitelný (hnojiva se aplikují podle vašeho uvážení), pomůže to rostlinám déle kvést.

Kvetoucí hortenzie

V tomto případě je vhodné okyselit půdu hotovými řešeními, lze je snadno zakoupit ve specializovaných prodejnách. Můžete to udělat i několikrát, protože hortenzie velmi miluje kyselou půdu a na takové akce dobře reaguje.

Již na podzim by měla být na hortenzii aplikována fosfor-draselná hnojiva, což pomůže rostlině položit nové pupeny pro příští rok a připravit keř na zimu. V ideálním případě použijte pro tyto účely superfosfát (15 g na 10 l vody na 1 m2) a přidejte draslík (15 g na 10 l vody na 1 m2). V zimě rostlina přezimuje, není nutné ji krmit. Péče o rostliny začíná až na jaře.

Zajímavý. Místo síranu draselného se často používá draselná sůl nebo draselný hořčík.

Je třeba také mít na paměti, že hortenzie nemá ráda popel ze dřeva, odkyseluje půdu. Humáty pomáhají lépe asimilovat minerální hnojiva. Za tímto účelem se humát draselný obvykle chová společně s komplexním minerálním hnojivem (nitroammofos) a superfosfátem.

Důležité! Pokud je půda pod hortenzií zásaditá, pak bude rostlina špatně absorbována všechna hnojiva a hnojiva. Půda pod keřem by měla být neustále okyselována. Pamatujte, že hortenzie může v závislosti na stavu půdy změnit odstín květin.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada