Květ Fatsia: domácí péče a metody chovu

Některé květinové plodiny byly na území Ruské federace pěstovány teprve nedávno. To je fatsia, kterou si pěstitelé květin okamžitě oblíbili. Jedná se o keř, který rychle získává výšku, aniž by vyžadoval složité metody údržby. Krásné listy a koruna dobře ladí s ostatními rostlinami. Stojí za to se podrobněji naučit o vlastnostech pěstování a vlastnostech rostliny, která pochází z její domoviny - Japonska a Jižní Koreje.

Hlavní typy

Jsou známy vnitřní a zahradní formy, existuje pouze jeden druh - Fatsia japonica nebo japonská fatsia. Jiným jménem je japonská aralia. V přírodě se vyskytuje na pobřeží ve formě keřů až 2 metry, vždyzelených, bez větví. Listy jsou lesklé, na dlouhých řapících, zaoblená deska až 30 cm má 5 až 9 laloků. Barva je zelená, pestrá, s bílými nebo žlutými skvrnami. Jak kvete japonská Fatsia? Květy jsou bílé, shromážděné v deštnících.

Fatsia v hrnci

Navzdory skutečnosti, že aralia nebo fatsia je zastoupena pouze jedním druhem, chovatelé chovali hybridy a odrůdy, které se liší velikostí keřů a barvou. Jejich derivátem je japonská fatsia, jejíž péče slouží k výzdobě interiérů domů a kanceláří. Má až 9 nožů na list. Fatsia Hedera má pouze 5 s kompaktní velikostí keřů až 0,5 m.

Jsou známy následující odrůdy:

  1. Fatsia Spyder Bet má pestré listy a rychlý růst. Za 2 roky dosáhne výšky až 2 metrů a dosáhne šířky 1,8 m. Velké listy až do průměru 40 cm s počtem čepelí od 5 do 9. Na zeleném povrchu jsou umístěny bílé skvrny. Takové keře se používají k výzdobě kanceláří, obytných místností, sálů. Ze změny místa může květina změnit barvu. Jeho nejsvětlejší odstíny jsou v částečném stínu. Odrůda má vrchní obvaz, žije při optimální teplotě 20 stupňů v létě a 16 v zimě.
  2. Aureimarginalis má krásnou korunu se krémovými a zelenými listy. Na okraji desky se objeví nažloutlá barva.
  3. Fatsia japonica var. argenteimarginatis s bílým listovým okrajem.
  4. Fatsia japonica var. Moseri je squatový keř.
  5. Fatskhedera vši je hybrid získaný křížením s břečťanem. Listy jsou tmavě zelené, kožovité, se 3 nebo 5 laloky. Vždyzelený keř je velmi vysoký. Dřík je tenký, takže je nutná podpora.
  6. Tsmugi Shibori - domácí fatsia, pro kterou je péče prováděna v rukavicích - její šťáva je jedovatá. Kmen získává kůru s věkem, listy vykazují převahu bílých odstínů.

Fatsia Sheflera

Fatsia Sheflera je oblíbená pokojová květina s vysokými dekorativními vlastnostmi. Péče o něj není snadná. Rostlina netoleruje nedostatek světla a nízké teploty.

Fatsia Samurai

Kultura dorůstá až 1,5 m. Fatsia Samurai často produkuje nazelenalé voňavé květy, když se pěstuje v interiéru.

Fatsia pestrá

Tato odrůda má bílou korunu se zelenými odstíny. Fatsia pestrá vyžaduje pravidelné zalévání. Nedovolte, aby půda a záliv byly vysušeny. Špatné následky, nemoc následuje jakékoli narušení vlhkostního režimu Země, které by mělo být mírné s neutrální reakcí.

Domácí péče

V místnosti dává květina fatsia přednost jasným místům s přirozeným světlem, ale bez přímého slunečního světla. To je typické pro vzorky s pestrými listy. Pokud je zelená, je možné umístění na severním okně.

Kvetoucí japonská Fatsia

Ke kořenům je vhodná univerzální půda, kde se doporučuje přidat písek nebo vermikulit. Je nutná drenáž, měla by to být 1/3 nádoby.

Vlhkost vzduchu

Fatsia, jejíž domácí péče vyžaduje dostatečnou vlhkost vzduchu, miluje procedury, jako jsou teplé sprchy a spreje. Kultura pak roste lépe, i když neklade velké nároky na vodu v atmosféře. U suchého vzduchu jeho dekorativní účinek klesá. Šťavnatost listů zmizí, jejich konce začnou vysychat. Požadované úrovně 50% je dosaženo postřikem jednou za 1 nebo 2 dny.

Zalévání

Vnitřní vždyzelený květ fatsie vyžaduje pravidelné zalévání. Zvlhčení půdy se provádí, když povrchová vrstva vyschne o 2 cm, v podzimním období a v době klidu se množství vody sníží. Zvláštností je, že pokud zeminu alespoň jednou vysušíte, listy mohou vadnout a nikdy se nevrátí do předchozího stavu. Nadměrná vlhkost je také škodlivá. Rostlina může onemocnět. Během vegetačního období je nutné krmit fatsy. Organická hnojiva se střídají s minerálními odrůdami.

Důležité! Při zimování v chladu není nutný vrchní obvaz. Pokud je překročena míra jejich zavedení, frekvence se sníží na 1 krát za měsíc.

Teplota

Rostlina, jako je fatsia, žije v optimálním režimu, který je pro ni nejpříznivější, od 17 do 21 stupňů. Po dobu odpočinku je tato hodnota snížena na 15 stupňů.

Plody japonské fatsie

Obytné prostory ne vždy splňují tyto podmínky. Fatsia japonica potřebuje provzdušňování, ale netoleruje průvan.

Prořezávání

K vytvoření keře jsou mladé výhonky sevřeny. Prořezávání se provádí každoročně a vybírá se brzy na jaře ze všech ročních období. Staré, suché a příliš tenké větve jsou odstraněny. Zdravé by se měly zkrátit o 1/3. To je pobídka pro tvorbu výhonků. Výsledkem je keř s krásným tvarem koruny. Vrcholy jsou připnuté k mladým rostlinám, pokud jsou nadměrně natažené nahoru. V tomto případě se očekává růst bočních větví.

Pozornost! Zlomené nebo odříznuté výhonky mohou způsobit toxickou šťávu. Lepkavý na dotek, může také způsobit alergie. V případě kontaktu s pokožkou je třeba si důkladně umýt ruce.

Transplantace rostlin

Signálem, že podzemní část zarostla, je vzhled kořenů, které vycházely odtokovými otvory hrnce. Metoda překládky se provádí odstraněním rostliny z nádoby s hroudou Země. Je provedena kontrola k identifikaci a odstranění poškozených míst. Další hrnec je vybrán o 2 cm větší. Na dně je umístěna drenáž a vrstva zeminy. Umístěte rostlinu a posypte další zeminu ze stran. Pro přežití musí být fatsia poprvé udržována ve stínu.

Metody reprodukce

Existuje několik metod reprodukce: klíčení semen a vegetativní metoda.

Výstřižky

Pro tuto metodu reprodukce se pořizují boční výhonky. Větve jsou rozřezány tak, aby na každém kousku bylo několik pupenů, a jsou umístěny v rašelině smíchané s pískem. Mikroklima bude příznivé, pokud jsou řízky pokryty sklenicemi. Je také nutný přístup vzduchu, čehož je dosaženo pravidelným větráním. Zalévání je také nutné. Když se objeví listy, odřezky lze považovat za zakořeněné. Pak jsou usazeni v květináčích.

Semena

Jaro je považováno za nejpříznivější období pro setí, protože den přichází na délku a podsvícení není nutné. Mnoho lidí také raději vyklíčí rostlinný materiál ihned po odběru nebo nákupu - klíčivost se časem rychle ztratí. Předběžně se doporučuje uchovávat semena ve vodě s přidaným růstovým stimulantem.

Pak jednají v následujících fázích:

  1. Příprava půdy. Pro vnitřní pěstování můžete dezinfikovat pouze v troubě nebo v páře. Nejsou žádné další požadavky.
  2. Semenářské boxy jsou umístěny ve tmě při teplotě 13 stupňů C.
  3. O měsíc později se kontejner přemístí na světlo, čímž se teplota zvýší o 3 stupně.
  4. Když se objeví 2 pravé listy, rostliny se ponoří.

Fatsia se pěstuje dalších šest měsíců a poté se vysadí na trvalé místo. Současně jsou přenášeny hrudkou Země, která zachovává kořenový systém.

Vrstvy

Reprodukce vrstvením se provádí na jaře. Je nutné vyjmout skořápku z kmene a připojit navlhčený mech. Shora je vše pokryto celofánovým filmem. Je nutné udržovat vlhkost. Vznikající kořeny budou viditelné přes průhledný obal. O něco níže je rostlina odříznuta a přesazena do jiné nádoby.

Hybridní formy

Pařez je rozřezán na povrch půdy, pokrytý vlhkým mechem. Při pravidelném zalévání se objeví výhonky.

Jedovatost květu

Jedovaté látky se nacházejí ve všech částech květu. Po dotyku keře byste si měli umýt ruce mýdlem a vodou.

Fatsia Japanese miluje správnou domácí péči. Fatsia se těší celosvětové popularitě jako jedna z nejkrásnějších pokojových rostlin. Velké listy jsou důvodem pro sympatie pěstitelů květin a stylistů. S tímto vědomím vyvinuli chovatelé nové odrůdy, které komplexně prokazují dekorativní vlastnosti. Chcete-li vyzdobit interiér rostlinou, musíte prokázat jen malou denní péči.

Video

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada