Jak okyselit půdu pro hortenzie - metody a proporce

Hortenzie jsou kvetoucí keře, které jsou všudypřítomné v zahradách a parcích. Některé odrůdy se pěstují jako pokojové rostliny. Hortenzie milují zvýšenou kyselost půdy. Z tohoto důvodu existuje několik metod okyselování půdy.

Jakou půdu hortenzie potřebuje

Nejpříznivější pro hortenzie je jílovitá, mírně kyselá půda. Právě toto složení zaručuje svěží kvetení a bohatou barvu okvětních lístků. Rostliny se cítí nejhorší ze všech v písčité nebo zásadité půdě. Neutrální půda vám umožňuje pěstovat hortenzie, jejichž květenství je světlé barvy.

Hortenzie - kvetoucí keře

V závislosti na úrovni kyselosti se barva okvětních lístků může lišit od tmavě fialové až po světle růžovou. Zkušení zahradníci vědí, jak dosáhnout určitých odstínů pomocí různých přísad pro zalévání. Například mangan se používá k výrobě růžových květů. Alternativním řešením je kyselina citrónová pro hortenzie. Podíly jsou určeny požadovanou barvou. Citron a ocet se používají pro tmavé blues. Závislost barvy květů na indikátorech kyselosti je jasně uvedena v tabulce.

pHBarva květenství
4Nachový
4,5Modrý
5,5Modrý
6,5Tmavě růžová
7Světle růžová

Je důležité vědět! Pro udržení požadované barvy je udržována odpovídající úroveň kyselosti půdy.

Jak okyselit půdu pro hortenzii

K okyselení půdy se používají přísady, které jsou rozpuštěny ve vodě pro zavlažování. Používají se látky s různým stupněm okyselení v závislosti na tom, kolik je nutné zvýšit hladinu pH. Stojí za to se blíže podívat na to, jak okyselit půdu pro hortenzie.

Barva květu závisí na úrovni pH

Používání populárních prostředků

Každá metoda si zaslouží zvláštní pozornost:

 • Kyselina citronová. Chcete-li získat řešení, musíte smíchat 12 litrů vody s 1 lžičkou. kyselina citronová. Zalévání se provádí každých 25-30 dní, aby se udržela optimální úroveň kyselosti. Případně použijte citronovou šťávu.
 • Stolní ocet. Použijte 9% esenci, která se zředí vodou v poměru 200 g na 20 litrů. Metoda umožňuje okyselit půdu, ale účinek je krátkodobý. Je třeba poznamenat, že použití octa má negativní vliv na mikroflóru půdy.
 • Kyselina jantarová. Použití tohoto léku nejen zvyšuje kyselost půdy, ale také slouží jako výživa rostlin. Roztok se připravuje rychlostí 3 tablety na 1 litr vody. Pokud je droga zakoupena v jiné formě, pak stojí za to dodržovat proporce na obalu, aby bylo možné květinu nakrmit a nepoškodit ji.
 • Jablečný ocet. Roztok se připravuje z kbelíku s vodou a 1 lžící octa. Půda se okyselí ne více než 1krát za 3-4 měsíce. Výrazně zvyšuje kyselost a je méně škodlivá než stolní ocet. Toto okyselení má stále negativní vliv na půdu.
 • Kyselina šťavelová. Zalévání se provádí jednou za 1–2 měsíce vodou obsahující kyselinu šťavelovou, která se přidává v poměru 100 g na 10 l. Doporučuje se nejprve rozpustit požadované množství krystalů ve sklenici teplé tekutiny a poté tento roztok přidat do kbelíku s vodou.

Populární prostředky pro okyselování půdy

Většina pěstitelů dává přednost použití kyseliny jantarové a šťavelové. Kyselina citronová se často používá pro hortenzie. Méně často se ocet používá kvůli jeho negativnímu vlivu na stav půdní mikroflóry. Jak zalévat hortenzii octem a zda je to možné - každý pěstitel se rozhodne sám.

Poznámka! Je důležité přísně dodržovat proporce přípravy roztoků. Jejich nerespektování může vést ke zhoršení stavu rostlin.

Aplikace minerálních oxidačních činidel

K oxidaci těžké jílovité půdy se používají přípravky jako koloidní síra a sírany. Jsou silné a trvalé. Vlastnosti aplikace:

 • Koloidní síra. Droga se aplikuje za sucha pod každé pouzdro rychlostí 30 g na 1 m². Povrch půdy se uvolní a prášek se pohraje o 15 cm. Metoda se používá na podzim, takže její aktivace začíná na jaře pod vlivem taveniny. Stačí přidat síru jednou za 2 roky.
 • Sírany. Síran železnatý se používá v množství 50 g na 1 m² pozemku. Nanáší se suchý na podzim přímo do země. Někdy se používá síran amonný (na vlastní nebezpečí a riziko).
 • Dusičnan amonný a síran draselný. Léky jsou relevantní pouze tehdy, když je odchylka od normy zanedbatelná. Připraví se roztok dusičnanu rychlostí 30 g léčiva na 10 l vody. Jsou přivedeny pod každý keř na jaře nebo na podzim.

Užitečné informace! Minerální oxidanty se nejlépe používají tak zřídka, jak je to jen možné. Časté používání těchto přípravků může rostlinám uškodit.

Organické okyselovače

Existuje několik metod pro kyselost půdy pro hortenzie. Zahrnují zavádění přírodních složek do půdy nebo mulčování povrchu kolem rostlin.

Přírodní prostředky jsou udržitelné a bezpečné

Aktuální tipy:

 • Opadavý humus. Je vhodnější použít shnilé dubové listy. Zavádění kompostu do půdy zvyšuje kyselost a také zvyšuje její nutriční hodnotu.
 • Jehly z modřínu. Pro mulčování výsadby se používají jehly jehličnatých stromů.
 • Koňská rašelina. Používá se jako mulčování nebo se přidává do půdy pro výsadbu hortenzií. Kyselost se významně zvyšuje, ale proces bude nějakou dobu trvat.

Metody, které zahrnují použití organických látek k okyselení půdy, jsou šetrné k životnímu prostředí a prospěšné. Jedinou nevýhodou je zpožděná akce. Z tohoto důvodu se na místo zavádí humus nebo rašelina předem.

Dodatečné informace! Rašelina z rašeliniště by se měla používat pouze k okyselení půdy. Pouze nízko položená rašelina je vhodná jako kompost nebo hnojivo pro květiny.

Technologie okyselování půdy

Je důležité dodržovat přísný sled činností zaměřených na zvýšení kyselosti půdy. Nejprve se stanoví úroveň pH, ​​která se provede lakmusovým testem. Zakoupí se v jakémkoli zahradním centru a měří se podle pokynů připojených k produktu. Existuje několik pravidel:

 • pro mírné zvýšení kyselosti se používá roztok kyseliny citronové nebo dusičnanu amonného;
 • ocet a kyselina citronová pomohou rychle zvýšit výkon;
 • můžete bezpečně okyselit půdu zavedením rašeliny nebo kompostu z dubových listů do půdy.

Některé látky jsou rozpuštěny ve vodě a některé přípravky jsou na podzim zapuštěny do půdy v suché formě. Je nutné přísně dodržovat proporce, zalévání hortenzie stromu kyselinou citronovou a dalšími roztoky se provádí pouze u kořene. Klíčem k úspěchu je dodržování technologie. Jinak by došlo k poškození domácích květin.

Nedodržení těchto proporcí vede k chorobám rostlin

Jak udržovat výslednou acidobazickou rovnováhu

Jak roste lata hortenzie, mění se kyselost půdy na místě. Indikátory se mohou lišit od normy.Pro udržení pH na dané úrovni se používá zavlažování roztoky kyseliny citronové, jantarové a šťavelové. Přípravky jsou schopny udržovat acidobazickou rovnováhu, příznivou pro hortenzie.

Mulčování rašelinou a jehlami po celou dobu růstu a kvetení přispívá ke zvýšení kyselosti. Mulčovací vrstva se každoročně obnovuje a substrát úplně nahrazuje nebo zesiluje. Toto pravidlo platí také pro kompost z dubových listů, který se používá pro mulčování výsadby.

Mulčovací vrstvu je třeba obnovit

Prostředky pro zvýšení množství zásady

Někdy je potřeba vrátit úroveň kyselosti na původní hodnoty. To je obvykle způsobeno skutečností, že v místě růstu hortenzií se plánuje vysadit další rostliny, které preferují zásaditější prostředí. V takovém případě je nutné půdu deoxidovat. K tomuto účelu se nejčastěji používá vápno.

Vápnění půdy zahrnuje řadu akcí:

 1. Mletý vápenec se nalije do sudu, hrnce nebo jiné nádoby a naplní se vodou. 1 díl vápence vyžaduje 10 litrů vody.
 2. Půda je napojena infuzí vápna. Po 2–3 dnech začnou setí nebo výsadbu rostlin.

Místo vápna lze použít křídu. Hlavní podmínkou je, že je přiveden na jaře před bránou. Používá se drcená suchá křída, která se používá v množství 100-200 g na 1 m². Množství látky závisí na stupni kyselosti půdy a ukazatelích, na které musí být snížena.

Jako alternativu k vápnu lze použít dolomitovou mouku, ale to není bezpečné. U některých plodin je taková deoxidace škodlivá.

Poznámka! Neaplikujte dolomitovou mouku na místo určené pro angrešt, šťovík, borůvky a brusinky.

Hortenzie mají zvláštní požadavky na půdu. Alkalická půda pro ně není vhodná - upřednostňují kyselé a mírně kyselé půdy. Ve většině případů je nutné uměle zvýšit hladinu kyselosti a udržovat ji po celou dobu života rostlin. Můžete použít různé metody, ale jak okyselit hortenzii, každý pěstitel se rozhodne sám.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada