Jak krmit hortenzii - hnojiva pro růst a svěží kvetení na zahradě

Hortenzie patří do rodiny Hortensia. Odrůdová rozmanitost je působivá: rozlišuje se od 80 do 100 druhů. Jeden z nejnáročnějších je považován za paniculata. Stojí za to přijít na to, jak krmit hortenzii tak, aby byla nejen zdravá, ale mohla také hojně kvést.

Význam svrchního obvazu v péči o hortenzii

Včasné hnojení půdy má příznivý účinek na růst hortenzií. Celoroční krmení zrychluje vývoj a pomáhá odolávat teplotním výkyvům.

Hortenzie na otevřeném poli

Pro růst rostlin

Vrchní obvaz, prováděný bezprostředně po zimním mrazu, je nezbytný pro tvorbu zdravých listů a silných výhonků. Jak krmit hortenzii na jaře? První žádost by měla být v březnu, druhá v květnu. Současně se doporučuje používat dusíkové přípravky. K tomu se používá močovina nebo síran draselný. 10 gramů kompozice se zředí v 5 litrech vody a nalije se pod keř.

Pro svěží květ

Květinářství se často ptá: jak oplodnit hortenzii pro svěží kvetení? Během období aktivního pučení pomůže použití nitrofosforového hnojiva nebo Agricoly významně zvýšit počet pupenů na květině. Na 1 litr vody přidejte 2 gramy drogy.

Jak v červnu krmit hortenzii? Pro tvorbu květinové hmoty v červnu se do půdy přidávají potaš a přísady fosforu. K tomu se používá superfosfát, který se ředí podle pokynů na obalu.

V boji proti nemocem

Nejčastěji je hortenzie poškozena chlorózovou infekcí. Rostlina onemocní kritickým nedostatkem železa. Nedostatek tohoto prvku je způsoben povrchním kořenovým systémem druhu. Doporučuje se používat přípravky obsahující železo, například Fevorit. Pro profylaxi se používá kompozice: 1 ml produktu na 1 litr vody. Pokropením tímto roztokem můžete květinu chránit.

Chcete-li změnit barvu pupenů

Pupeny hortenzie mohou při aplikaci určitých hnojiv změnit barvu. Krmení hortenzií přípravky obsahujícími síran hlinitý povede k výskytu jasně modrých květenství. Aplikace se provádí během období pučení a aktivního kvetení.

Umělá změna barvy

Experimentálně byly odvozeny „barvicí“ kompozice, které lze připravit pro barvení zástupců zahrady a interiéru:

 • 40 g síranu draselného a 40 g amoniaku se rozpustí v kbelíku s vodou. Pravidelné nanášení roztoku pod keř způsobí, že hortenzie zmodrá.
 • Když mícháte nehasené vápno a popel ze dřeva v poměru 1: 1, získáte řešení, které dokáže upravit barvu květů. Pokud jej v období aktivního budování pupenů nalijete pod kořen, květy zčervenají. V závislosti na množství této kompozice se změní odstín květenství.

Co dělat před hnojením

Rostlinu nemůžete jen zalévat hnojivem.Hortenzie je předem připravena:

 • Před krmením musí být květina zalita vodou. Důrazně se nedoporučuje hnojit suchou půdu.
 • Kolem kořenového systému (ve vzdálenosti 10-15 cm) je vykopán malý a mělký příkop. Přidávají se do ní minerální přípravky.
 • Práce se provádějí pouze ráno nebo večer.

Poznámka! Doporučujeme hortenzi zalévat alespoň 1 až 2 dny před hnojením.

Možnosti oblékání hortenzie a jejich dávkování

Trh je přesycený všemi druhy hnojiv a obvazů. Nabízené přípravky jsou rozděleny na minerální a organické, určené k péči a ochraně květu. Lidové léky, které byly úspěšně použity k pěstování hortenzií, se dokonale osvědčily.

Organické

Hnojiva na bázi přírodních nebo přírodních léčivých přípravků se nazývají organická. Po mnoho let nejen krmí, ale také v zimním období zahřívají výsadbu.

Kefír, syrovátka, kyselé mléko

Po mnoho let obyvatelé léta používají mléčné výrobky k udržování květinových plodin rostoucích na jejich osobním pozemku. Jakýkoli fermentovaný mléčný výrobek je pro tyto účely ideální. Krmení hortenzií kefírem se provádí pouze ve zředěné formě, optimální poměr je 1: 4.

Kravský trus a trus ptáků

Pokud používáte organickou hmotu, můžete použít shnilý hnůj a trus. Jsou rozvedeni v poměru 1:10 a střídají se s minerálními produkty.

Krmení chleba nebo droždí

Namočený černý chléb nebo suché droždí předem zředěné v teplé vodě podporuje růst zelené hmoty. V tomto případě je 1 bochník černého chleba namočený v 10 litrech teplé vody po dobu 2-3 dnů. Fermentační proces probíhá na slunci nebo v teplé místnosti. Před aplikací hnojiva pod keř je kompozice důkladně filtrována.

Manganistan draselný

Použití manganistanu draselného ve zředěné formě nejen zlepšuje tvorbu pupenů, ale také se dokonale chová při péči a ochraně rostlin před všemi druhy škůdců. Manganistan draselný se zalévá a postříká hortenzií.

Popel

Krmení popelem se nedoporučuje, protože hortenzie je citlivá na kyselost půdy. Zavádění popela do půdy významně snižuje pH, což může vést k rychlé smrti květu.

Močovina

Pro krmení minerálním složením se předběžně ředí vodou. Do 1 kbelíku se přidá 25-30 g močoviny. Při výrobě dodržujte rychlost: na 1 metr čtvereční výsadby se zavede 1 vědro výsledné kompozice.

Ocet a další okyselující látky

Keř není schopen plně přijímat živiny ze substrátu, pokud jeho pH neodpovídá požadovanému. Jak hnojit hortenzii ke zvýšení kyselosti? Kyselina citronová, zředěná v množství 40 g léčiva na kbelík s vodou, se úspěšně používá.

Dodatečné informace! Citron můžete použít až po úplném rozpuštění.

Zkušení pěstitelé doporučují používat jablečný ocet zředěný vodou. Optimální poměr: 100 gramů na 10 litrů vody při pokojové teplotě.

Chemikálie

Minerální obvazy mohou sestávat z jednotlivých látek nebo celých komplexních sloučenin. V květinářství je přípustné používat složité možnosti, protože není nutné provádět výpočty a dodržovat dávky.

Agricola

Droga patří mezi speciální látky určené k hnojení hortenzií. Zpočátku obsahuje všechny potřebné stopové prvky. Kapalný přípravek je produkt sestávající z humátů.

Agricola žlutá

Nitrophoska

Komplexní minerální obvaz. Ukázalo se, že je ideální pro letní použití. Použití nitrophoska během tvorby květenství nejen chrání květinu před škodlivým hmyzem, ale také chrání květiny před předčasným spadnutím.

Kdy a jak krmit hortenzii: harmonogram načasování a hnojení

Existuje obecně přijímané schéma krmení:

 1. Na jaře (bezprostředně po probuzení druhu). Do půdy se zavádí: dusičnan amonný, močovina, síran amonný nebo stejné přípravky.
 2. V okamžiku vzniku prvních poupat. Použití fosforu a draslíku pomůže nejen zvýšit počet, ale také velikost budoucích květů.
 3. Hlavním účelem třetího (podzimního) krmení je stimulace tvorby stopek. To vyžaduje zavedení fosforu a draslíku do půdy.

Jaro pro aktivní růst

Během období aktivního růstu (na jaře) musí být květina pro vytvoření krásného listu krmena dusíkem. Jak zalévat hortenzie k udržení správné hladiny dusíku? Smíchejte 20 gramů močoviny a síranu draselného a rozpusťte je v kbelíku s teplou vodou. Pod každou pouliční rostlinu se aplikuje nejméně pět litrů.

Nejlépe se obléká na jaře

V létě během pučení

Léto je obdobím aktivního budování pupenů. Hnojivo pro hortenzie pro bohaté kvetení by mělo zahrnovat minerály: fosfor a draslík. Použití komplexních přípravků nebo krmení superfosfáty stimuluje tvorbu velkých květů. Zalévání se provádí pod keřem.

Druhy začínající

Na poznámku! Dávkování neporušujte, protože to může vést k pádu květenství.

Na podzim se připravte na zimování

Po dokončení procesu kvetení rostlina nevyžaduje méně pozornosti než během období aktivního růstu. V této době se vytvářejí květní stonky, díky nimž bude tento druh schopen příští rok kvést. Před přirozenou hibernací se do půdy zavádějí superfosfátové přípravky smíchané s práškem kyseliny sírové. 20 gramů každého druhu se chová v kbelíku s teplou vodou.

Důsledky nedostatku a nadbytku hnojiv

Pokud se na rostlině objeví neobvyklé vnější změny, je to první známka nesprávného použití nebo nedostatku živin. Pokud je například nedostatek draslíku, objeví se na květině hnědé skvrny.

Včasná péče o rostliny

Nadměrné zásobování mikroživinami je obtížné napravit:

 • Pokud je půda přesycená dusíkem, rostlina nebude schopna přežít zimní období. Dojde ke zmrazení pupenů a mladých stonků. Přebytek dusíku obvykle vede k tomu, že hortenzie nemusí vůbec kvést.
 • Pokud nekombinujete vrchní obvaz se zaléváním, bude se v půdě hromadit příliš mnoho soli. Kořenový systém se přestane tvořit.
 • Přebytek draslíku povede k prudkému zažloutnutí listů, květenství začne mizet.

Na notu! Před hibernací je zakázáno používat dusíkatá hnojiva.

Předběžné zalévání pomůže vyrovnat hladiny mikroživin v půdě. Zavádění jakýchkoli organických nebo minerálních produktů by mělo být prováděno pouze v naléhavých případech.

Dokonalá zahradní dekorace

Správné a včasné hnojení půdy pomůže nejen růst krásného keře, ale také dát dlouhé kvetení. Pomocí obvazů si můžete vytvořit imunitu potřebnou pro zimní období.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada