Jak krmit daylilies před a po kvetení,

Denivka se může stát skutečnou zahradní dekorací. To však vyžaduje kompetentní péči, jinak se dekorativní vlastnosti hybridů zhorší, doba kvetení se zkrátí.

Abyste tomu zabránili, musíte vědět, jak krmit denivka před kvetením, jak ji správně zalévat a jaké podmínky musí zajistit v různých fázích růstu.

Jaké stopové prvky potřebuje denivka?

Zahradníci, kteří právě začali sázet tuto květinu, musí vědět, že nedostatek živin v půdě vede k chloróze v rostlině. To znamená, že vývoj je pomalejší, stopky nejsou dostatečně životaschopné a jejich počet je snížen.

Denivka na zahradě

Abyste tomu zabránili, musíte vědět, jak denivka oplodnit. Je také důležité zvolit správné období pro zavedení určitých typů obvazů.

Zde jsou základní tipy:

 • na jaře, kdy je nutné zahájit intenzivní růst rostlin, je důležité přidat dusíkaté látky. Faktem je, že tento prvek se nejaktivněji podílí na tvorbě proteinů, chlorofylu a nukleových kyselin, které jsou obsaženy v různých částech denivka;
 • jakmile se pupeny začnou tvořit, je vhodné přidat fosfor a draslík. Můžete také přidat malé množství dusíku. Kořenový systém bude na takové krmení reagovat dostatečně příznivě a začne se vyvíjet intenzivněji a hlouběji do půdy. Samotné rostliny tak budou schopny extrahovat více a více živin;
 • na konci léta nebo počátkem podzimu je třeba přidat fosfor a draslík. Dusíku by se však mělo zdržet. To umožní květině akumulovat energii pro příští rok.

Důležité! Je třeba vzít v úvahu sezónnost vrchního oblékání a výběr správných mikroelementů. Pouze v tomto případě je možné dosáhnout nejatraktivnějšího vzhledu květin.

Když bylo jasné, jak krmit daylilies, musíte zjistit, jak aplikovat vrchní obvaz. Povoleno:

 • zalévání kořenů vodou, zředěnou v ní živinami;
 • postřik kapalinou, která má nižší koncentraci než v případě zavlažování.

Postřik rostlin

Pokud je to možné, je lepší kombinovat zalévání a postřik - tímto způsobem můžete dosáhnout maximálního účinku.

Odrůdy hnojiv pro denní lilie

Aby bylo krmení daylilies kompletní, použijte:

 • organická hmota - koňský, kravský nebo ptačí hnůj obsahuje dusík ve velkém množství a draslík, vápník a fosfor v menším množství.
 • dřevěný popel získaný spalováním rostlinných zbytků (navíc při spalování listnatých rostlin se v popele získává draslík a vápník, zatímco fosfor se získává z jehličnanů).

Popel ze dřeva

Poznámka! Popel lze použít v přísném dávkování. Jinak lze hladinu kyseliny v půdě drasticky snížit.

Jako hnojivo pro denní lilie můžete použít skladovací přípravky a směsi. Tyto zahrnují:

 • „Pán otec“ - obsahuje nejdůležitější stopové prvky, jako je draslík, dusík a fosfor, obsažené ve správném poměru. Působení této látky je dlouhodobé;
 • "Bucephalus" obsahuje koňský hnůj smíchaný s hlavními stopovými prvky, které kvetoucí rostliny potřebují, včetně denivka;
 • „Ideální“ je biohumus, který má příznivý účinek jak na růst zelené hmoty, tak na kvalitu kvetení.

Kromě výše uvedeného může krmení denních lilků během období pučení zahrnovat následující stopové prvky a látky, které jsou pro rostlinu chemicky důležité:

 • močovina nebo močovina je bohatá na dusík. Tyto látky se docela dobře rozpouštějí ve vodě, takže můžete dosáhnout správného poměru roztoku, jak pro postřik, tak pro zavlažování;
 • síran draselný lze použít jak v roztocích, tak v suché granulované formě. Tato látka je ideální v době, kdy jsou pupeny na rostlině zasazeny a otevřeny. Nejčastěji se používá jako zalévání;
 • dusičnan vápenatý obsahuje dusík a vápník v přibližně stejném poměru. Pokud má půda tendenci být kyselá, pak je pro tuto rostlinu optimální tento vrchní obvaz. Bude schopen neutralizovat nadměrný účinek železa a manganu v půdě;
 • superfosfáty se nejlépe kombinují s organickými hnojivy. Mohou být přidány do kompostu nebo hnoje.

Poznámka! Na jaře, kdy by rostlina měla aktivně získávat zelenou hmotu, je lepší přidat stimulanty růstu.

Vhodné jsou následující přípravky - „Zircon“, „Epin“, „Rašelinový oxid“.

Další dobrou volbou jsou komplexní hnojiva. Nejčastěji se jedná o komplexní přípravky, které obsahují mikro a makro prvky ve formě chelátů. Právě toto složení a koncentrace pomáhá maximalizovat vstřebávání. Daylilies jsou velmi často postřikovány komplexními hnojivy. Pokud mluvíme o specifikách složení, pak jsou hlavními dvěma účinnými látkami nitroammofoska a dusičnan draselný.

Jaké hnojivo je lepší zvolit

Nejprve se musíte zaměřit na roční období a používat pouze ty účinné látky, které se nejlépe hodí na jaře, na podzim nebo v létě.

Důležité! Jakmile rostlina brzy na jaře začne získávat vegetativní hmotu, je vhodné použít růstové stimulanty a dusíkaté látky. Stejný druh hnojiva lze použít i během pučení. Ale stojí za to snížit obsah dusíku a zvýšit množství fosforu a draslíku.

Vrchní oblékání během pučení

Pokud nemáte čas na to, abyste se v zemi potulovali s hnojem, humusem nebo hnojivy, které jsou vyráběny na vlastní pěst, budete si muset zakoupit přípravky v obchodech. To vám může ušetřit čas a úsilí. Účinek průmyslových fondů bude intenzivnější a rychlejší.

Top dressing v různých obdobích vegetačního období

Při výběru vrchního obvazu je nejdůležitější zaměřit se na fázi růstu, ve které se květ v danou dobu nachází.

Schéma jarního krmení

První krmení květiny se provádí, když se půda zahřeje na přibližně +6 ° C. V různých oblastech to může být březen nebo květen.

Poznámka! Je nutné stavět na konkrétních povětrnostních a klimatických vlastnostech, nikoli na měsíci.

Můžete se také zaměřit na fázi růstu květu. Když se aplikuje první vrchní obvaz, má květina obvykle listy asi 10 cm dlouhé.
V této fázi je nutné aplikovat komplexní hnojivo obsahující maximální množství dusíku. Je zapotřebí málo fosforu a draslíku.

Rostliny můžete zalévat jednou nebo dvakrát, zředěné ve správném poměru růstovými stimulanty. Počet zalévání by měl být určen v závislosti na stavu denivka.

Letní režim krmení

Když rostlina začne vyhazovat pupeny, měla by být podepřena. K tomu je nutné krmit v červnu a červenci takovými prostředky, které mají velké množství draslíku a hořčíku. Obsah dusíku by však měl být snížen.

To poskytne svěží květ a prodlouží jeho trvání.

Časté chyby zahradníka při hnojení

Musíte se oblékat moudře.Věnujte pozornost povětrnostním podmínkám v konkrétním roce.

Důležité! Pokud je léto plné srážek, bude zavlažování hnojivy neúčinné. V tomto případě budou všechny stopové prvky z půdy skutečně vymyty.

Proto při výběru způsobu, jak v létě oplodnit lilie, které je plné velkého množství srážek, je lepší zastavit se postřikem květu. Bude to efektivnější.
Neměli byste používat hnojiva bezmyšlenkovitě, ale musíte to udělat, přísně dodržovat doporučené schéma.

Měli byste věnovat pozornost stavu konkrétní rostliny. A teprve poté, co se ujistíte, že květina potřebuje podporu, přidejte další stimulanty růstu a živiny.

S malými listy, bledou barvou, pomalým růstem a pomalým keřem - stojí za to zvýšit množství dusíku v obvazu.

Poznámka! Pokud list po okraji zhnědne, zvýší se obsah draslíku.

Pokud je to možné, je nejlepší analyzovat půdu na místě a ujistit se o jejím složení. Pouze v tomto případě je možné správně vypočítat požadované krmení. Je lepší to implementovat, protože namátkové zalévání denivka není nejlepší nápad. Nakonec můžete rostlinu přesytit některými látkami a jiné jí nedávat.

Domácí výrobky

Kromě příprav k ukládání můžete použít i vlastní připravené. V tomto případě můžete dosáhnout většího účinku, ale ve zpožděné perspektivě.

Domácí oblékání rostlin

Zde je skvělý recept, který je obzvláště efektivní:

 • drcené zelené listy jakékoli rostliny se umístí do nádoby, která ji naplní asi o 70%;
 • zbývající objem se absorbuje vodou. Do nádoby můžete také přidat 1 lžíci karbamidu;
 • pak se nechá fermentovat. Je vhodné zvolit slunné místo a směs ponechat 10-12 dní. Je třeba jej pravidelně míchat.

Poté vezměte litr tinktury a zřeďte ji v 10 litrech vody. Zalévání denní lilie s výsledným produktem, ale jak často, lze určit pouze vlhkostí půdy a suchostí sezóny.

Pokud tedy rostlině poskytnete náležitou péči a krmení, denivka ozdobí každou zahradu a potěší její majitele.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada