Jak krmit klematis na jaře pro růst

Mnoho velkých květů jasných barev na pozadí bujné zeleně, šplhání po plotech, sestupování z balkonů, vlnění podél mříží a podpěr - takhle vypadají keře plamének uprostřed kvetení. Patří k těm okrasným rostlinám, které profesionálové v krajinářském designu rádi používají ve svém umění, a amatérským zahradníkům - k výzdobě jejich osobního pozemku.

Jak krmit klematis

Hojnost kvetení a plodů rostliny jakékoli odrůdy závisí na tom, kolik výživy dostává z půdy a vzduchu. U zelených organismů zajišťují proces podpory života pro generativní orgány (květiny, plody) silné kořeny, které mohou proniknout hluboko do půdy a odvádět odtud vlhkost a potřebné látky. Aktivně nasávají vodu, ve které jsou rozpuštěny ionty minerálních solí, produkty životních procesů půdních mikroorganismů, látky, které vstupují do půdy při rozkladu organických zbytků.

Kudrnatý plamének na oblouku

Kořeny plamének (Clématis), v Rusku lépe známých jako plamének, nepronikají do půdy hlouběji než 1 m, poloměr kořenové zóny rovněž nepřesahuje 100 cm. V takovém objemu je i nejúrodnější půda nestačí k získání přirozeného množství makro- a mikroživin k výživě bohatě kvetoucí rostliny. Proto, aby keře plamének dostaly potřebné množství živin a vody, jsou pěstitelé květin nuceni pravidelně krmit plamének.

Divoký plamének květiny

Organické hnojení

Lianas některých plamének mohou stoupat nad zemí na úroveň 5–8 m. Většina odrůd má ale stonky dlouhé 2–4 m. Mnoho odrůd plamének tvoří četné výhonky. Včasné krmení plamének umožňuje rostlinám ukázat všechny jejich odrůdové vlastnosti a poskytuje husté výhonky a mnoho květenství, které mohou být malokvěté - do průměru 8 cm a velkokvěté (Ř 8-25 cm).

Pro zahradníky, kteří používají organická hnojiva, není pochyb o tom, proč klematis neroste. Stimulační účinek rostlinných a živočišných zbytků, které jsou během rozkladu rozděleny na minerální látky, umožňuje rostlinám vytvářet nové výhonky, zvyšovat listovou hmotu a ukládat velké množství poupat. Velký výběr organických látek, které zahrnují hnůj, kompost, popel, rašelinu, humus, ptačí trus, vás nutí přemýšlet o tom, jak krmit klematis.

Důležité! Trvalka plamének dává přednost mírně zásadité půdě s indexem kyselosti pH 7,5-8.

Přírodní látky, které zvyšují kyselost půdy, nejsou vhodné pro použití v nutričních formulacích. Popel je hnojivo, které nezvyšuje kyselost půdy. Jeho vodný roztok je vhodný, pokud není jasné, co dělat, když klematis neroste dobře.

Vytrvalý velkokvětý plamének

Používá se 1 litrová plechovka suchého dřevěného popela, prášek se nalije vroucí vodou, trvá jeden den, filtruje se. Vypuštěná kapalina se zředí ve 2 kbelících usazené vody. Voda kolem kořenů ve vzdálenosti až 30 cm od středního stonku. Čím větší a starší rostlina, tím více řešení musíte použít. Asi sklenice zředěného hnojiva se nalije pod jednu mladou rostlinu.

Popel obsahuje malé množství dusíku. Pokud se tedy krmení provádí poté, co se zjistí, proč má plamének bledě zelené listy, a dospělo se k závěru, že hlavním důvodem je nedostatek makroživin, které zahrnují dusík, pak se jako hnojivo používají fermentované bylinné výluhy.

Kvetoucí froté plamének

Klasické recepty na takové hnojení zahrnují sběr plevelů, travní trávy, suché listí. Jsou umístěny v sudu v 1/3 jeho výšky, přidá se trochu shnilé hnoje a 2/3 naplněné vodou. Po 2 týdnech, poté, co se objeví štiplavý charakteristický zápach, se tekuté hnojivo použije k zamýšlenému účelu: koncentrát se navíc zředí ve vodě v poměru 1:10.

Důležité! Všechny kapalné roztoky hnojiv se aplikují po hlavním zalévání kořenové zóny květin čistou vodou.

Krmení plamének kvasinkami

Charakteristickým rysem Clématis (kterého se většina začínajících pěstitelů velmi často obává) je jeho slabé pučení v prvních třech letech po výsadbě sazenice na trvalém místě v zahradě. Když se ptáte, proč plamének nekvete, mnozí neberou v úvahu skutečnost, že v prvních letech všechny síly rostliny jdou na zakořenění, budování dalších kořenů a formování pozemní části keřů. Plamének nemusí vůbec kvést, pokud rostliny nepřidávají sílu.

Krmení kvasinek může pomoci mladým keřům kvést. Kvasinky jsou nejen zdrojem stopových prvků, vitamínů a prospěšné mikroflóry, ale také stimulátorem tvorby kořenů. Krmení kvasinkami může vést k bujnému rozkvětu rostlin jakéhokoli věku a zabránit časnému vadnutí zelených částí plamének.

Plamének malokvětý

Kvasinky jako vrchní obvaz se používají pro postřik na list 2-3krát během sezóny jaro-léto. První oblékání na list se provádí před začátkem pučení. Roztok se připraví ze 100 g živých kvasinek, které se rozpustí v 1 litru teplé vody. Trvejte na tom 5-6 hodin. Přidejte dalších 14 litrů čisté vody, přefiltrujte a nastříkejte stonky a listy.

Poznámka! Při zakořenění řízků lze použít droždí. Za tímto účelem se jeden den uchovávají v kvasnicovém roztoku.

Minerální obvaz

Anorganická minerální hnojiva se používají ve všech fázích péče o rostliny. Dusík se používá v květnu, na začátku vegetačního období - při pěstování stonků a listů. Jsou také potřebné v období, kdy je plamének vysazován na jaře v otevřeném terénu. Vzhledem k tomu, že tyto květiny vyžadují zásadité půdy, je nutné je krmit nitrátovou formou dusíkatých hnojiv, která jsou zásadité povahy. Patří mezi ně dusičnan sodný a vápenatý.

Fosforová a potašová hnojiva se používají počátkem léta, ve fázi růstu a v létě, během kvetení a tvorby ovocných lusků. Ale tyto prvky okyselují půdu, proto po jejich aplikaci mohou rostliny začít chřadnout a žloutnout. Fyziologie rostlin vyžaduje, aby se do nich tyto makroživiny dostaly. Je nemožné přestat používat celý komplex obvazů.

V případě nedostatku fosforu a draslíku stopky zčernají, pupeny se neotevřou. Cesta ven je vápnění půdy na záhonech.

Vrchní oblékání plamének na jaře s vápenným mlékem

Pro snížení kyselosti půdy se připraví vápenný roztok: 200 g křídy nebo vápna se rozpustí v kbelíku s vodou. Lze použít dolomitovou mouku. Toto množství vápenného mléka je nutné ke zpracování 1m2 květinové zahrady.Práce se provádějí na jaře po odstranění úkrytů z rostlin a provedení prvního organického hnojení. Pro normální kvetení mladých plamének je obvykle vápnění dostatečné jednou za 2 roky.

Poznámka! Jak rostou keře a zvyšuje se množství hnojiva, každoročně se provádí jarní vápnění.

Horní obvaz plamének s amoniakem

Tato metoda krmení je neproduktivní, protože během používání amoniaku se dusíkatá složka látky rychle odpařuje. Ačkoli někteří amatérští zahradníci tvrdí, že 1 polévková lžíce lékárenského amoniaku zředěného v 10 litrech vody pomůže květinovým keřům vyrůst hodně stonků a listů.

Jaké vnější znaky mohou naznačovat, že klematis postrádá hnojivo

Důvody pro změnu vzhledu květů, stonků, listů, krátkých dob kvetení, špatného nastavení pupenů, opadávání stonků květin jsou nemoci, škůdci rostlin a nedostatek živin. Druhý faktor snižuje odolnost keřů plamének proti patogenům, zpomaluje růst vegetativních orgánů a snižuje generativní schopnosti rostlin.

Známky nedostatku určitých komponent:

  • Nedostatek draslíku indikují hnědé okraje listnatých desek, bledá barva okvětních lístků, zčernalé stopky a padání pupenů.
  • Slabý vývoj vegetativních orgánů, zakřivení stonků naznačuje nedostatek vápníku.
  • Bledě žluté stonky a listy - o nedostatku dusíku.
  • Žlutý mozaikový vzor na zelených listech naznačuje nedostatek hořčíku.
  • Nekrotické tmavě hnědé skvrny podél stonků a listů zdůrazňují potřebu rostliny pro bór.
  • Červeno-růžové listové žíly jsou známkou nedostatku fosforu.

Růžové pruhy na listech naznačují nedostatek fosforu v půdě.

Proč plamének nekvete

Nádhera jejich kvetení do značné míry závisí na správné péči o plamének. Zahradníci, kteří ve svých zahradách pořádají záhony plamének, musí vzít v úvahu rozmanitost a prořezávací skupinu, ke které rostlina patří. Odrůdy, které je třeba každý rok prořezávat, nebudou bez tohoto postupu schopné pěstovat mladé výhonky. Konkrétně na nich jsou tyto rostliny a poupata svázané.

Existují druhy plamének, které se na zimu neřezávají. Jdou do hibernace se stonky, které během léta narostly. Na jaře jsou tato pouzdra selektivně ořezávána kvůli poškozeným nebo zbytečným stonkům. A květiny budou kvést na výhoncích loňského roku. Pak se objeví mladé výhonky, ve druhé polovině léta budou také kvést. Nadějná schopnost těchto rostlin do značné míry závisí na podmínkách, ve kterých tráví chladné období.

Dodatečné informace! V jižních oblastech se úkryt mrazuvzdorných rostlin neprovádí. V Moskevské oblasti jsou všechny druhy plamének pečlivě izolovány na zimu.

Pravidla správného prořezávání plamének

Řezání se provádí po celou dobu vývoje rostlin. Taková péče o plamének v létě umožňuje kontrolovat růst keřů, tvorbu výhonků a v důsledku toho pučení a kvetení. Všechny mladé keře, bez ohledu na odrůdu, se stříhají první jaro po prvním zimování keře na otevřeném poli - to je nutné k posílení síly rostliny.

Brzy kvetoucí klematis, který na jaře uvolňuje pupeny na loňských výhoncích, se po skončení kvetení v červnu odřízne a stonky se zmenší o třetinu délky. Velmi husté keře jsou ztenčeny - několik nejstarších stonků je zcela odstraněno.

Lomonosov, které kvetou dvakrát ročně (počátkem léta a na podzim), jsou zcela selektivně prořezávány - pouze slabé, vysychající výhonky. Zbývající větve jsou zkráceny. Plátky jsou vyrobeny přes nejbližší axilární ledvinu.

Plamének, který kvete celé léto, je podstatně zastřižený - staré spodní větve jsou ponechány až do výšky 50 cm, mladé stonky by neměly být vyšší než 20 cm, keře rostoucí poblíž podpěr udržují stonky vysoké až 10 cm.

Prořezávání plamének

Proč má plamének bledě zelené listy?

U některých odrůd rostlin je pozorována bledá barva listů plamének. Pěstitel si to však uvědomí okamžitě při získávání sadby. Ale změna barvy listů ve druhém a následujících letech života rostlin hovoří o změnách, ke kterým došlo v půdě. Začaly postrádat stopové prvky odpovědné za tvorbu chlorofylu v listech.

Důležité! Bledé listy nejčastěji naznačují nedostatek železa.

Pouze po laboratorních zkouškách je možné přesně určit, které prvky chybí. V každém případě je nutné krmit univerzálními hnojivy pro kvetoucí rostliny nebo používat železo v chelátové formě.

Bledé listy jsou známkou nedostatku železa

Clematis špatně roste: co dělat

Pouhé zasazení krásného kvetoucího keře do vaší zahrady někdy stačí, aby se zakořenilo, vytvořilo několik výhonků a uvolnilo pár pupenů. Bez řádné péče: zalévání, hnojení, prořezávání, kypření a mulčování půdy, přístřeší na zimu - rostlina přestane růst nebo dokonce zemře.

Dodatečné informace! Základem pro aktivní růst plamének bude správné místo výsadby a kvalita půdy. Vyvážené složení půdy kolem kořenů plamének jí dodá sílu pro růst a keř ozdobí místo zvolené zahradníkem.

Kdy začít krmit klematis

Po výsadbě sazenice v zásadité půdě, do které byly zavedeny všechny prvky nezbytné pro zakořenění a další vývoj, rostliny nekrmí celý první rok života. Pokud tyto podmínky nebyly splněny, pak se krmení provádí na podzim, při přípravě keřů na zimování. Používá se popel a shnilý kompost, který se mísí a rozprostírá na povrchu půdy kolem keře. Posypte nahoře tenkou vrstvou písku nebo zeminy.

Kvetoucí révy plamének

Kromě toho se krmení plamének provádí nejméně čtyřikrát během jara-léta-podzimu ve všech fázích vývoje rostlin. Jarní obvaz zajistí růst nových výhonků, letní obvaz urychlí tvorbu pupenů a svěží kvetení. Podzim pomůže keřům připravit se na zimování a poté se úspěšně probudí na jaře s nástupem tepla.

Hnojení plamének na jaře a v létě

Jarní krmení by mělo rostlině zajistit dusík ve formě dusičnanů. Kořeny plamének ji musí asimilovat, proto se používají minerální hnojiva příslušných vzorců. Pokud je nelze použít, obrátí se na organickou hmotu - trus drůbeže nebo hnůj. Tyto látky se používají opatrně, aby nedošlo k překyselení půdy, nespálení kořenů květů a aby rostlina nevyschla.

Letní obvaz spočívá v přidání draslíku a fosforu do půdy. Není třeba klást otázku, jak v červnu krmit klematis, ale použijte síran draselný a superfosfát. Před aplikací těchto formulací změřte hladinu pH půdy. Při vysoké kyselosti se alkalizace půdy provádí pomocí vápnění.

Listové jarní krmení

Obvaz na list se provádí na pozadí bohatého předběžného zalévání rostlin v kořenové zóně. Rostliny se postříkají nástavci pro disperzi v mělké vodě. Zvlhčování by mělo probíhat buď brzy ráno, nebo večer za klidného počasí. Prostředky, které se používají k ošetření listů, se připravují na základě pramene, deště nebo usazené vody.

Dodatečné informace! Rostliny potřebují na jaře dusík a vápník. Dusičnan vápenatý může rostlinám tyto látky dostatečně poskytnout.

Vrchní oblékání plamének v červnu pro svěží a bohaté kvetení

Všichni majitelé těchto rostlin se těší na letní kvetení plamének. To bylo v této době, že plamének ukazuje svou nejlepší stránku a tvoří mnoho květenství. Kořeny luxusních keřů zároveň odebírají z půdy obrovské množství živin.A pokud na jaře bylo do půdy zavedeno omezené množství minerálů, pak v červnu budou majitelé zmateni, proč klematis nekvete a přemýšlí, co dělat.

Červnový obvaz spočívá v použití komplexních minerálních hnojiv, která zahrnují dusík, draslík a fosfor. Rostliny kromě těchto prvků potřebují bór, molybden, železo, mangan, síru. Ve skutečnosti v této době listnatá část rostlin stále roste a současně se tvoří květenství.

Výrobci moderních hnojiv zohlednili všechny tyto nuance a nyní vytvořili speciální složení BIOHYPER EXTRA "For clematis" (Biohaper Extra) TM "AGRO-X", hnojivo pro clematis Agrecol. Tyto léky se používají nejen ke zvýšení načasování a hojnosti kvetení, ale také k ochraně rostlin před škůdci a chorobami.

Svěží květ plamének

Potřebujete hnojiva pro plamének, který je zasazen na novém místě

Nové místo pro centrální kořen sazenice se stane stanovištěm po mnoho let. Ale velmi brzy, za normálních vývojových podmínek, postranní výhonky porostou, kořenová zóna keře se rozšíří. Výhonky budou přesazeny na nové místo, které by mělo mít stejné složení půdy jako mateřské rostliny. Proto při výsadbě rostlin na nové místo musí být do výsadbové jámy přeneseny všechny látky, které dávají impuls k vývoji rostlin.

Hnojení plamének znamená zodpovědnou péči o zelené živé organismy, které žijí v blízkosti lidí. Bez vzduchu, vody a jídla nemůže člověk ani rostlina přežít.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada