Jak krmit georgíny pro růst a kvetení

V létě najdete u každého domu krásné květiny. Kromě toho existuje tolik odrůd a odrůd těchto krás, že se zřídka opakují. Tyto květiny se nazývají jiřiny. Různorodé barvy, tvar okvětních lístků, velikost květu, potěší oko od poloviny léta až do prvního mrazu. Jsou jako malá slunce ozdobou jakéhokoli záhonu nebo předměstské oblasti. Pro dobrý růst a bohaté kvetení je důležité se o ně řádně starat a vědět, co krmit.

Jaké stopové prvky jiřiny potřebují?

Správná péče spočívá v včasném zalévání, plení buriny, kypření půdy a krmení. Koneckonců, rostlina nemůže brát tolik živin z běžné zahradní půdy, aby tak dlouho kvetla. Zalévání rostliny bez deště by mělo být hojné, dvakrát týdně. Je nutné zajistit, aby nedocházelo ke stagnaci vody, jinak může začít rozpad kořenů, což povede ke smrti i dospělého keře. V suchém počasí, aby se zachovala vlhkost, by měl být keř po zalévání zasypán, znovu a znovu. Pro lepší udržení vlhkosti je půda kolem keře pokryta slámou nebo suchou trávou.

Jiřiny jsou krásné, ale náladové květiny

Pokud je nedostatek stopových prvků, pak rostlina začne slabnout, barva listů vybledne, stopky se resetují. Aby se tomu zabránilo, dahlia se krmí na otevřeném poli aplikací různých druhů hnojiv. Mezi nimi zaujímají důležité místo následující mikroelementy:

 • dusík. Pokud rostlina nemá dostatek dusíku, pak se vyvíjí špatně, listy zožloutnou a brzy spadnou a květiny se vůbec nemusí objevit. Dostatečné množství dusíkatých hnojiv pomáhá stonku zelenat, posílit systém kůry a vytvořit základ pro budoucí kvetení;
 • fosfor. S jeho nedostatkem se růst zastaví, listy získají fialový odstín a spadnou. Fosfor má tendenci se hromadit a začíná působit během kvetení. Kvůli přítomnosti fosforu, jiřiny kvetou jasnými a svěžími květinami a kořeny se stávají odolnými a silnými;
 • draslík, jeho nedostatek je určen změnou barvy listů, na kterých se objevuje namodralý odstín. Listy se vyvíjejí špatně. Objeví se na nich hnědý lem, jako by byl po spálení. Pokud nebudete jednat, stonky ztratí sílu a přestanou růst svisle a začnou se plazit po zemi. Představený v dostatečném množství draslíku posiluje kořenový systém a vytváří předpoklady pro vývoj silných vertikálních stonků.

Dahlia je krmena

Důležité! Hlavní věcí je nevynechat správný čas a včasné doplnění, aby rostlina rostla silná a zdravá.

Živina pro růst a kvetení

Pro bohaté kvetení je důležité nejprve vybudovat silnou zelenou část rostliny.

K tomu se používá vrchní obvaz z různých druhů hnojiv. Kořenové krmení se provádí následovně:

 • na základně keře je do kruhu vykopána brázda 10-15 cm hluboká a hojně zalita vodou;
 • po čekání na vstřebání vody do půdy proveďte výživný vrchní obvaz;
 • teprve poté, co se směs s krycím obvazem vstřebá do půdy, je deprese pokryta zeminou.

Jiřiny v zemi

Hotové minerální obvazy

Mnoho lidí se zajímá o to, jak oplodnit jiřiny. Dnes je trh s produkty pro péči o zelenou široce zastoupen mnoha druhy hnojiv. Není těžké je použít. Je důležité zvolit správný typ, pečlivě si přečíst pokyny a směs správně zředit. Při ředění produktu musíte jasně dodržovat pokyny uvedené v pokynech, přehnané dávkování nebo množství kapaliny nalité pod jedním pouzdrem může způsobit újmu ve formě popálenin. Zavedení takové směsi živin je považováno za racionálnější, protože všechny potřebné živiny jsou shromažďovány v jednom komplexu. Mezi ně patří:

 • potaš-fosforové hnojivo;
 • dusičnan draselný;
 • fosforečnan amonný;
 • nitrofos;
 • síran amonný;
 • superfosfát;
 • chlorid draselný;
 • chlorid amonný.

Jiřiny během růstu

Nevýhodou minerálních obvazů je, že mají krátkou dobu působení a vyžadují pravidelnou aplikaci.

Organické druhy obvazů

Pro plný vývoj sazenic je důležité používat nejen minerální hnojiva, ale také organické látky. Užitečné látky, které jsou odpadním produktem rostlin a zvířat, se klasifikují jako organická hnojiva. Jsou schopni rostlinu nejen vyživit, poskytnout jí užitečné látky pro růst a vývoj, ale také zlepšit úrodnost půdy a strukturovat ji. Tohle by mohlo být:

 • hnůj;
 • ptačí trus;
 • kompost;
 • rašelina;
 • humus;
 • infuze bylin;
 • popel.

Obsahují mnoho minerálů a stopových prvků a přispívají k tvorbě rozlehlého keře dahlia, růstu a bohatému květu a posilují kořenový systém. Mezi výhody zavádění organické hmoty patří delší doba působení na rostliny ve srovnání s minerálními hnojivy. Jejich nevýhodou může být vysoká koncentrace kompozice, která vyžaduje povinné ředění vodou.

Rada! Před krmením georgín, aby se zabránilo popálení kořenů nebo listů, se mullein a ptačí trus zředí vodou a trvá na tom. Jíst čerstvý hnůj přímo pod kořenem může také způsobit popáleniny, takže se mezi ním a hlízami vytvoří vrstva půdy.

Bakteriální doplňky

Zahrnují mikroskopické mikroby a bakterie, které doplňují složení půdní mikroflóry a v kombinaci s půdou ji obohacují a podporují lepší vstřebávání živin. Mohou být aplikovány na půdu nebo použity k ošetření rostlinného materiálu namočením. Samotné bakteriální doplňky neobsahují živiny, ale pouze pomáhají rostlině používat aplikované hnojivo.

Nejpoužívanějšími a nejprodávanějšími bakteriálními doplňky jsou:

 • Bajkal;
 • Azotobakterin;
 • Nikfan.

Frekvence a schémata krmení

Jiřiny, na rozdíl od jiných kvetoucích rostlin na záhonu, mají vysoký, robustní keř a velké, svěží květy, které vyžadují hodně výživy. Proto je třeba je neustále a pravidelně krmit. Bude správné střídat zavádění minerálních a organických látek. První krmení georgín pro bohaté kvetení se provádí přímo během výsadby, kdy se do vykopané díry pro výsadbu hlízy umístí vrstva humusu. Při výsadbě pod kořenem můžete také nalít hrst minerálních hnojiv. Další krmení se provádí po 2 týdnech přidáním směsí dusíku a draslíku, které urychlují růst.

Pozornost! Chcete-li provést druhé krmení, musíte se ujistit, že rostlina zakořenila.

Dále se střídá zavádění živin se stejnou frekvencí. V polovině července, během pučení a na začátku kvetení, jsou sazenice krmeny superfosfátem a draslíkem. Organická hmota se přidává o dva týdny později. Tohle by mohlo být:

 • roztok divizny;
 • tinktura z kompostu;
 • extrakt z fermentovaných plevelů.

Takže se střídají až do konce kvetení.

Nejlépe se obléká na jaře

Na jaře, když se právě roztaje sníh, se vykopávají pozemky pro květiny.Při kopání se síran draselný zavádí do země v poměru 20 gramů na 1 m2.

Jak krmit georgíny pro růst, každý zahradník se rozhodne sám, na základě podmínek svého místa a sadby. Horní obvaz se obvykle aplikuje nejen na kořen, ale také postřikem živným roztokem. První povinný jarní postřik se provádí brzy na jaře, krátce po výsadbě, kdy je nutné hlízy zpevnit, aby po zimě začaly růst. Za tímto účelem připravte roztok dusičnanu s superfosfátem v poměru 20 g směsi na kbelík s vodou.

Hnojiva v létě

Pro svěží kvetoucí jiřinu v létě je důležité vytvořit silný keř. V červnu se proto používají dusíkatá hnojiva. Připraví se z nich roztok na bázi vody. Přidejte 20 g hnojiva na 10 litrů vody.

Důležité! Vrchní obvaz se nanáší na vlhkou půdu.

Pro zalévání směsí živin je kolem pouzdra ve vzdálenosti 10 cm od základny vytvořen kruhový otvor, do kterého je nalit roztok. Na začátku kvetení lze keř postříkat živným roztokem. Na začátku léta se provedou nejméně dva obvazy zředěnou infuzí divizny v poměru 10 litrů vody na 1 litr hnojiva. Roztok se zředí a nechá vařit, potom se k němu přidá 20 g superfosfátu a dusičnanu amonného.

Dahlia hnojivo

V červenci se provádějí nejméně tři obvazy na bázi fosforu a draslíku. Roztok se připraví přidáním 50 g superfosfátu a 3-4 hrstů popela do 10 litrů vody. V červenci jsou jiřiny napojeny močovinou pro bohaté kvetení. Jakmile se keř vytvoří, potřebuje sílu, aby vytvořil silné pupeny a rozkvetl.

Hlíza je položena v srpnu. V tuto chvíli je užitečné krmit dusičnanem draselným v dávce 30 g pro každý keř. Od poloviny srpna je krmení zastaveno. Nadměrné množství živin může negativně ovlivnit tvorbu hlíz a růstové pupeny.

Pozornost! Dusíkatá hnojiva se používají pouze do poloviny léta. Přebytek dusíku v půdě urychluje růst listů, ale zpomaluje proces tvorby pupenů.

Top dressing na podzim

Aby jiřiny potěšily příští rok bujným kvetením, musíte se o to postarat na podzim. Když rostlina vybledla, použije se poslední obvaz pro tvorbu hlíz síranem draselným. Hnojivo se aplikuje jednou v dávce 30 gramů na každý keř. Od září úplně přestali krmit a zalévat rostlinu. Pro dozrání kořenů jsou stonky odříznuty.

Na podzim se postarají o úrodnou půdu pro výsadbu v příštím roce. K tomu se v závislosti na typu půdy zavádějí směsi živin během podzimního kopání lokality:

 • 15 kg humusu, kompostu nebo čerstvého hnoje se vnese do písčité půdy rychlostí 1 m2, smíchané s 3 kg drůbežího hnoje. Taková směs organické hmoty půdu přes zimu dobře obohatí;
 • rašelina a písek se přidávají do jílovité půdy;
 • hašené vápno se přidává do kyselé půdy v množství 400 - 800 g na 1 m2.

Před vykopáním místa na podzim pro budoucí jarní výsadbu jsou po něm rozptýleny superfosfátové granule o hmotnosti 25 g na 1 m2.

Jaké chyby mohou být při aplikaci hnojiv

Při hnojení bude chybné předpokládat, že čím více je půda hnojena, tím lepší je rostlina. Někdy to může být přeplněné a pak bude výsledek opačný, místo svěžího krásného keře bude pomalá a slabá rostlina. Hnojiva musí být aplikována opatrně. Před oplodněním georgín v létě, aby kvetly rychleji, musíte zjistit kyselost půdy. Je nezbytně nutné, abyste předtím, než zaléváte květiny roztokem s výživnou směsí, musíte vzít v úvahu vzhled samotné rostliny. Pokud roste a vyvíjí se, pak je lepší nepřehánět to se zaléváním.

Hlavní chyby při aplikaci hnojiv mohou být:

 • nadměrné krmení s nadměrným množstvím hnojiva jednoho typu rostlina přestane vnímat další mikroelementy;
 • nedodržení načasování krmení, nemůžete aplikovat dusíkatá hnojiva poté, co keř rostl a připravuje se na kvetení. Stejně jako ostatní rychle působící hnojiva se používají na začátku růstu;
 • Neměly by se používat léky po uplynutí doby použitelnosti, protože mohou být toxické a místo prospěchu poškodit;
 • je třeba dodržovat jednotnost hnojení, aby nedošlo k nadměrnému krmení rostliny nebo k nedostatku živin.

Pozornost! Před krmením georgín byste proto měli pečlivě prostudovat způsoby aplikace a složení roztoků.

Lidové recepty

Jiřiny jsou oblíbené rostliny pro pěstování u mnoha obyvatel a zahradníků. Proto každý milovník těchto rostlin má svá vlastní tajemství pěstování. Zde jsou některé z nich, které jsou vhodné jak pro hlízovité odrůdy, tak pro krmení jednoletých jiřin:

 • pro rychlejší probuzení hlíz po zimě musí být umístěny do roztoku připraveného z jednoho a půl kbelíku teplé vody s přídavkem lžíce kyseliny borité. Být v takovém řešení dezinfikuje kořeny a probudí se z hibernace;
 • aby se Země uvolnila, během jarního kopání jsou do dahliaského lože rozptýleny drcené vaječné skořápky;
 • Hnojení kvasinkami podporuje hojné kvetení. Do kbelíku s 10 litry teplé vody přidejte 0,5 kg droždí a 0,5 l nádobu z loňského džemu nebo cukru. Roztok se nechá jeden den fermentovat. Pro zalévání se 1 litr roztoku přidá k 5 litrům vody. Kapalina se používá za teplého slunečného dne a ne více než 3krát za sezónu;

Krásné a krásné květiny

 • během období tvorby pupenů se pod každou keř zavede infuze dřevěného popela s přídavkem superfosfátu. K jeho přípravě přidejte 2 lžíce dřevěného popela a 50 gramů superfosfátu do 2 litrů vody. Roztok se míchá a nechá se vyluhovat jeden den. Nástroj se používá pro zalévání kořenů 3-4krát za sezónu s přestávkou mezi aplikací nejméně 2 týdny;
 • obohacení půdy fosforovými a potašovými obvazy vám umožní prodloužit dobu květu a učinit ji bujnější;
 • zalévání infuzí kopřivy. Kbelík zelené kopřivy je naplněn vodou pro fermentaci po dobu 3-4 dnů. Hotový zalévací roztok se zředí vodou v poměru 1 až 10.

Jiřiny jsou krásné a krásné květiny, které tvoří nádhernou výzdobu vaší zahrady. Je to však také velmi náročná kultura, která má své vlastní preference. Je však nemožné nemilovat je. Pokud budete přísně dodržovat schéma krmení, pak by měl výsledek určitě potěšit. Správně organizovaná péče vám umožní užít si krásy svěžího květu až do prvního sněhu.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada